Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

benim kuşum 3 aylık falan yazmıştım geçen ama dün saydım 4 buçuk aylıkmış..gençleştiriyorum kuşu ben.yakında maske uygularız ona :)) benim kuşta ara ara döker ama koptuğundanmı yani normalmi yoksa dökme dönemimi anlayamıyorum..ara sıra ufak tüyler uçuşur hep..birde bu aralar o tüyler olduğu gibi çok kaşınıyor..benm kuş kaşınmaktan hatta kuyruğunun ucunu kopardı kocaman tüyü bende kaldı anahtarlık süsü gibi..vitaminini zamanında ver olmazsa yani bende tüy dökümünü anlamıyorum..iyi kuşa bişe olmamış birde o dolapta kıyamam yaa:) meraklılar çok birde..ya bu aralarda bnm tele geliyorlar.tuşları sökülecek neredeyse..:)bnm kuşun cinsiyetini tam bilmiyorum ama benmkide ele gelmiyor..çok istiyorum ama ne yapsam gelmiyor..alıncada cıyak cıyak bağırıyor.eline alırsan öp mutlaka o zaman sakinleşiyor..sanırım anlıyor sevildiğini..bebeğini tutup dün kukla gibi oynatayım dedim korkmadan dibine kadargeldi.gaga altını o elimi farketmicek şekilde sevdim ama kendinden geçti kuş ..sevilmeyi çok seviyor ama ele gelmiyorki:KK43:

canım kaşınır kuşlar kendini temizler tüylerini düzeltir ama vitamin kullanmak şart benim ki 7 aylık çok korkmuştum tüy dökünce hatta başlık açtım sağolsun arkadaşlar yardım etti bak istersen tatlım
ele gelmez zaten tatlım parmağınla seveceksin öyle mutlu oluyo ki mesela benim bıdığım kardeşim okuldan gelince hareketlenmez ama ben eve gireyim resmen enerji patlaması nasıl sesleniyo ben buradayım hadi al der gibi kıpır kıpır hemen alıyorum öpüyorum öpüyorummmmmmm salıyorum hemen uçup yine bana geliyo dün ne oldu :KK1::KK1::KK1: ben yorgunum koltukda uzanmışım buduğım geldi saçımla oynadı koltuğun üstünden kipriklerime dokunuyo gagası ile seviyo kulağımın yanına gelip öpücük sesi yapıyo ayyy çok fena benim kızım yaaaaaaa :KK16::KK16::KK16:

Merhaba tekrar, ben gelene kadar cevap yazilmis bile:) Rica ederim arkadaslar, bende size tesekkür ederim.
evet kus yemleri toprakla karisinca bildiginiz cimen oluyor. kuslar yesillendirilmis yemleri cok seviyorlarmis.
Benim kuslari bir türlü elime alamiyorum. Veteriner demisti arada eline al ki alissinlar diye, isigi söndürüp az isikta almayi denedim ama cok korktu kacti kiyamadim. disiyi zaten almam o acayip isiriyor:), erkek olan da korkunca biraktim, ne zaman isterlerse gelirler artik. tavsiyeniz var mi bu is icin? aslinda ben de onlari incitirim diye cok korkuyorum, benim korktugumu anlayinca onlarda korkuyor.

Dün bizim seker dolaptan yere düstü:KK1: dolabin köseli kapisi var, tam kapanmamisti, farkettim ama tam kapatmayi unuttum. bunlar dolaplarin üzerinde durmayi cok seviyorlar. seker galiba dengeyi kaybetti, dolabin icine dogru düstü, tam kalkiyordum ki baktim, asagidan cikti uctu:KK1: simdi kapilari iyice kapatiyorum, bide cikamasa bogulurdu Allah korusun.

Su siralar cok tüy döküyorlar, sizinkilerde de oluyor mu?

aaaaaaaayyyyyyyy kıyamamam ya o kadar ilgisini çekio ki değişik şeyler dün sandelyede oturuyorum sandalyenin kenarı demir bakttım bıdığım öyle bakıyo neye bskıyo dedim :KK1::KK1: meger kendini görüyomuş demir kısmında çok tatlı ya tel tokamı kafamdan çıkarıyo başlıyo incelemeye falan
tüy döküyo sa canım mutlaka vitamin kullan bende korkmuştum tüy döümünden buraya başlık açtım sağolsun ilgili arkadaşlar yardım etti bie göz at istersen canım

ohh senin kuş sosyete olmuş bile :)) benim zavallıcık tek salıncak iki tünek var henüz :)) kafes bana hediye gelmişti..hani kare şeklinde tepesi ev çatısı olanlar ondan var..kuş 2. aylık olduğunda kafes bakmaya gittim daha büyük hatta senin gibi işte papağan kafesi..adamda şaşırdı zaten sanmış papağanım var kocaman olanlardan..gülmüştü hatta hee sen 2 aylık muhabbet içinmi bakıyorsun demişti :) sonra benide vazgeçirttirmişti..dediki senin zaten kafesin varmış yani gerek yokki masraftan başka değil o..kuşa başka ihtiyaç bak demişti..o anki saflıklamı nedir bıraktım bende..hala aklımda çünkü kafeste sıkılıyor sanki hep dışarı çıkası var bu aralar küçükmü geliyor ne anlamadım..ya dar uzun kafesmi kare gibi kafesmi iyi ki?muhabbet kuşuna yatay telli deniliyorda hangi şekil kuşa ii gelir acaba? birde niye petshoptakiler beni vazgeçiriyor ya :)) uzun kuş yemi alcam diye gidiyorum kısa elimde dönüyorum,oyuncak diyorum boş gelip kendim bebek yapıyorum,şimdide kafes...:))ama tahtadan yok yapamamda bişe sen maşallah hamaratlık var herhalde marangoz gibisin kız:)) bulursam alayım..

canım kafesin renkli mi yani pembe sarı boyalı oluyo ya kuşun gagası ile onları çıkartır boyası ona zarar verir aman dikkat et hep öyle olur ben genelde internetten araştırıp öyle gider alırım diger türlü ya gereksiz birsey alıssın yada farklı ben kafesini büyüt derim yaş yağur gelmeden ağaç dalı bul koy kafesine gör bak nasılllllll sevecek hiç inmez ben büyük kafesden yanayım kuşun daha 2 aylık 13 yıla kadar yaşıyormuş kuşlar Allah uzun ömür versin inşallah o yüzden zaten büyüteceksin kimseyi dinleme al büyük kafes canım nette araştır hangi kasef kuşu mutlu eder canım seviyorlar degişik seyleri ben daha bebek yapmadım nasıl yapacam hamarat hiç değilim :KK50: çok istiyorum deneyeceğim ama yem ektim suladım yüyüsün de yesin kızım ha birde mutlaka yemine kuş kumu karıştır canım çok önemli kuşun için canım :KK34:

Son düzenleme:
canım kaşınır kuşlar kendini temizler tüylerini düzeltir ama vitamin kullanmak şart benim ki 7 aylık çok korkmuştum tüy dökünce hatta başlık açtım sağolsun arkadaşlar yardım etti bak istersen tatlım
ele gelmez zaten tatlım parmağınla seveceksin öyle mutlu oluyo ki mesela benim bıdığım kardeşim okuldan gelince hareketlenmez ama ben eve gireyim resmen enerji patlaması nasıl sesleniyo ben buradayım hadi al der gibi kıpır kıpır hemen alıyorum öpüyorum öpüyorummmmmmm salıyorum hemen uçup yine bana geliyo dün ne oldu :KK1::KK1::KK1: ben yorgunum koltukda uzanmışım buduğım geldi saçımla oynadı koltuğun üstünden kipriklerime dokunuyo gagası ile seviyo kulağımın yanına gelip öpücük sesi yapıyo ayyy çok fena benim kızım yaaaaaaa :KK16::KK16::KK16:

benm boncukla aynı sanki yaa:)) çok tatlıymış...bizimde odada 4 tane sandalye var birde turuncu herhalde dikkatini çekiyor ayaklarıda gümüş öyle etrafında dönüyor birde mırıldanıyor :)) keşke benmde elime yani parmağıma gelse yaa:) benm boncuk rengarenk birde..kuşun kafası sarı vücudu yeşil kuyruğa doğru mavilik var..az biraz daha renk olsa papağan yavrusu sanacağım :))

canım kafesin tenkli mi yani pembe sarı boyalı oluyo ya kuşun gagası ile onları çıkartır boyası ona zarar verir aman dikkat et hep öyle olur ben genelde internetten araştırıp öyle gider alırım diger türlü ya gereksiz birsey alıssın yada farklı ben kafesini büyüt derim yaş yamur gelmeden ağaç dalı bul koy kafesine gör bak nasılllllll sevecek hiç inmez ben büyük kafesden yanayım kuşun daha 2 aylık 13 yıla kadar yaşıyormuş kuşlar Allah uzun ömür versin inşallah o yüzden zaten büyüteceksin kimseyi dinleme al büyük kafes canım nette araştır hangi kasef kuşu mutlu eder canım seviyorlar degişik seyleri ben daha bebek yapmadım nasıl yapacam hamarat hiç değilim :KK50: çok iştiyorum deneyeceğim ama yem ektim suladım yüyüsün de yesin kızım ha birde mutlaka yemine kuş kumu karıştır canım çok önemli kuşun için canım :KK34:

aa o kuş yemleri yeniliyormu? ben kedi köpek gibi oynasın diye sanıyordm..hiç araştırmadım onları ondan:)) yeşil boyalı kafesi..zaten ilk zamanlardan beri yedi bitirdi o byaları resmen..eskidi ilk günden kafes..bir daha almam böyle boyalı zaten..

aa o kuş yemleri yeniliyormu? Ben kedi köpek gibi oynasın diye sanıyordm..hiç araştırmadım onları ondan:)) yeşil boyalı kafesi..zaten ilk zamanlardan beri yedi bitirdi o byaları resmen..eskidi ilk günden kafes..bir daha almam böyle boyalı zaten..

nasıl nasıl neyi ounuyo sanıyordun valla anlamadım tatlım :KK53:

hani civcivler falan toprakla eşelenir oynar falan ya ben kuşta öyle yapıyor sanıyordum hiç almadım..yani kafesin bir yerine kapta koyuyorsun kuş isteyince banyo gibi kuma giriyor sanıyordum..

hani civcivler falan toprakla eşelenir oynar falan ya ben kuşta öyle yapıyor sanıyordum hiç almadım..yani kafesin bir yerine kapta koyuyorsun kuş isteyince banyo gibi kuma giriyor sanıyordum..

:KK1::KK1::KK1::KK1: çok hoşsun canım yok kız yemine karışıyo kuşun yemi ögütüp migde problemi çekmesin diye kesinlikle almalısın :KK34:

Benim bıdık mavi beyaz bi ara çekip koyayım resmini de gör boncuğumu benimki maşallah iyi ama işdeyim nasıl özlüyorum ya anlatamam sana insanın bebeği olsa bu kadar sever yani eline gelir hiç merak etme zamanla canım onunla oyun oyna mesela ip ver peçete ver ne bileyim çekirdek ver benim bıdık bayılıyo 3-4 tane koyuyorum önüne açıyo yiyo birde :KK1::KK1: Konuş seslen ona ilgili olduğunu sevdiğini anlasın eline kafesin içinden al sev kafasınını ani hareketler yapma çok ürkek oluyo lar zamanla hep aynısını yap kafesden eline al sev sal uçsun alşşın canım :KK16:

selam hanımlar. bende evcil hayvanları olanlar kervanına katıldım. dün bi muhhabbet kuşu aldık. 1 aylık ve erkek şu an çok ürkek hiç kıpırdamıyor yem yemiyor su içmiyor öylece kafesinde duruyor. sanırım çok kalabalık bi kafesten sonra yalnız kalınca ürktü. bu doğal mıdır?

selam hanımlar. bende evcil hayvanları olanlar kervanına katıldım. dün bi muhhabbet kuşu aldık. 1 aylık ve erkek şu an çok ürkek hiç kıpırdamıyor yem yemiyor su içmiyor öylece kafesinde duruyor. sanırım çok kalabalık bi kafesten sonra yalnız kalınca ürktü. bu doğal mıdır?

cok doğal canım.kalabalıktan birden yalnız kaldı zamanla alısacaktır.hemde henüz 1aylık diyorsun daha cok ufakmıs.benimde kusum bana geldiğinde 1aylıktı ve 1 hafta cik bile demedi :KK1:

Benim bıdık mavi beyaz bi ara çekip koyayım resmini de gör boncuğumu benimki maşallah iyi ama işdeyim nasıl özlüyorum ya anlatamam sana insanın bebeği olsa bu kadar sever yani eline gelir hiç merak etme zamanla canım onunla oyun oyna mesela ip ver peçete ver ne bileyim çekirdek ver benim bıdık bayılıyo 3-4 tane koyuyorum önüne açıyo yiyo birde :KK1::KK1: Konuş seslen ona ilgili olduğunu sevdiğini anlasın eline kafesin içinden al sev kafasınını ani hareketler yapma çok ürkek oluyo lar zamanla hep aynısını yap kafesden eline al sev sal uçsun alşşın canım :KK16:

:) ne güzel gökyüzü gibi kuş ..maşallah.korkuyor diye elime hiç almadım çoktandır..hep kafesin kapağını açıyorum o çıkıyor sonrada artık alıştı kendisi giriyor..sanki saatide biliyor hiç dakika şaşmaz valla..hele bir erken kapatmaya çalışayım bağırır..yada erken salayım o belli saatten çıkası gelmez..yalnız alıştı artık salmazsam çok bağırıyor birde kapısını açınca hiç beklemeden aniden çıkıyor artık:)bende öyle deniyeyim peçete falan bakalım ne yapacak..

kızlar komik ama ben bi gün oynasın diye önüne bir mandal koydum simdi favori oyuncağı oldu cıkar cıkmaz mandalı arıyo :KK1: evin içinde bi o yana bi bu yana mandalı gezdiriyor.

hoşgeldin..çok doğal..bende kuşumu aldığımda evde kuş varmı yokmu belli değildi..ötmez tepki vermez öyle pısar kenarda korkak korkak bakınırdı bir..şuan 4 buçuk aylık yavaş yavaş alıştık birbirimize..yani el hariç:) ben kuşu 2. haftalarda falan salmaya başladım.ve nerdeyse ilk günlerde hergün elime aldım sevdim geri kafese koydum..çok üstüne gitmeyin yalnızda bırakmayın bence..kalabalıktan yalnızlığa geçince haliyle korkar farklı ortam gibi gelir..size bir alışsın tek asla yapamıcak..geçen evde bnm boncuk tek kaldı eve bir geldk ilk günkü gibi pısmış kenarı ürkek duruyordu bizi görünce açıldı şımardı..zamanla sizin kuşta alışır normale döner:)

kızlar komik ama ben bi gün oynasın diye önüne bir mandal koydum simdi favori oyuncağı oldu cıkar cıkmaz mandalı arıyo :KK1: evin içinde bi o yana bi bu yana mandalı gezdiriyor.

:)) hamarat olacak belli..çamaşırları asacak ilerde :)) benm kuşta taktı her akşam içtiğimiz sıcak bile olsa bardaktan tatmaya çalışıyor..bardağı çekiyoruz yanmasın falan diye yok bağırıyor ille tatacak ne o görecek :)) ilerde kontrolde eder beni ne içiyorum diye :))

selam hanımlar. Bende evcil hayvanları olanlar kervanına katıldım. Dün bi muhhabbet kuşu aldık. 1 aylık ve erkek şu an çok ürkek hiç kıpırdamıyor yem yemiyor su içmiyor öylece kafesinde duruyor. Sanırım çok kalabalık bi kafesten sonra yalnız kalınca ürktü. Bu doğal mıdır?

çok doğal canım hayırlı olsun minişin o yer içer ama sen bakınca dokunmaz ürktüğü için ortama alışsın hemen alışır sevgini ver ilgilen ya benim kuşum ne uçmayı biliyo du ne de ötmeyi minicikti bebeğim alışıyo hemen yemine suyuna gikkat et aman ceyranda kalmasın ayyy ya benim bıdıgım kasefe tutunarak uyuyodu gagasını tırnaklarını kafese geçitiyoru o şekilde uyuyo du miniğim çok şaşırmıştım nasıl yani böylemi uyuyacak diye sonradan alıştı salınsağında uyuyo :KK16::KK16::KK16: Artık sallana sallana

desteğiniz için teşekkürler :)) dün açıldı benim minik cik lemeye başladı bir ara ard arda hiç durmadan cikledi ay bir hoşumuza gitti sanki kendi çocuğum konuşmaya çalışıyor gibi sevindik eşimle :)) yemini hem yemliğe hem kafesin dibine koymuştuk bu sabah baktım yemliğinden yiyordu. biz kafesin dibine havlu kağıt seriyoruz bir kaç kat yapıp. her gün değiştiriyoruz maşallahı var dakka başı s.çıyor :)) bizde henzü kafesten çıkarmadık ürkemsin bize alışsın diye bekliyoruz bakalım.

desteğiniz için teşekkürler :)) dün açıldı benim minik cik lemeye başladı bir ara ard arda hiç durmadan cikledi ay bir hoşumuza gitti sanki kendi çocuğum konuşmaya çalışıyor gibi sevindik eşimle :)) yemini hem yemliğe hem kafesin dibine koymuştuk bu sabah baktım yemliğinden yiyordu. biz kafesin dibine havlu kağıt seriyoruz bir kaç kat yapıp. her gün değiştiriyoruz maşallahı var dakka başı s.çıyor :)) bizde henzü kafesten çıkarmadık ürkemsin bize alışsın diye bekliyoruz bakalım.

ne güzel..beklerken sesini duymak bencede mükemmel oluyor..bende kuşun sesini duyayım bir kere ötsün diye nasıl sabırsızlıkla ve heyecenla beklemiştim unutmam:)alışır o gün geçtikçe daha çok..

bu arad benim kuş hergün yıkanmak istiyor..ya bu normalmi anlamadım..hava güzel evde sıcak yani kış değil yazda gibiyiz..kuş ondanmı istiyor ki..ben öncedende demiştim kuşun kocaman banyoluğu var.ona girip yuvarlanıyor,kanatlarını açıp yıkanıyor..diyelim bişey yiyorum yanımdada su bardağı var..hep gelir bardaktan o suyu içer birde derinliğe bakmaya çalışır..dün bardağa düştü zaten tek bacağı giriverdi içine suyun zor toparladı kendini..bende o banyoluğuna suyu döktüm ve yıkandı oynadı orda..yani ne yapmalıyım niye banyoluk olmazsa hergün bardağıma sokuyor kafayı anlayamadım...ya birde kendini elletmez asla,korkudan yani bardağın içine düşse çok kötü olur..ama bir yandanda komik ya bardakta kuş :))

selam kızlar, benim kuşum bizim eve geleli iki sene oldu, konuşmuyor, zaten hayat boyu beslediğim hiçbir kuş konuşmadı ama olsun.. o benim canım ciğerim ya türlü türlü huyları olan, eğer her gün öğlen saatlerine doğru kafesinin kapısını açmazsak arkasına dönüp bize küsen, salonda çekirdek yiyorsak kafesin içinde de olsa açın benii der gibi ciklemeye başlayan sonra da gelip çekirdek tabağının içine dalan.. vs vs

canım benim ya

aslında ben kedi aşığıyım ama apartmanda en üst katta olduğumuz için besleyemiyoruz, ki nankör şeyler ne zaman bağlansam bi kediye, beslesem büyütsem bi gün ansızın terk edip gidiyorlar

X