Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

Kuş nasil oldu merak ettim de iyidir şimdi inşallah??

Bi de görmüşken söyleyeyim satilan balli yemlerde kimyasal ve zararli maddeler var kullanmamanizi tavsiye ederim:KK39:

İlginize teşekkür ederim.
Evet şuan iyi normale döndü çok şükür.
Sanırım kafeste incitmişti vitamin falan verdim.

Ballı yemi kafesi alırken pet shopta taktılar ben de çıkarmamıştım.
Daha sonra yararlı olmadığını öğrendim kendim satın almıyorum şuan.
Onun yerine dal darı aldım.

Arkadaşlar kuşumun tırnakları epey uzadı.
Bu konuda deneyimsiz olduğumdan kesmek istemiyorum.

Dün eşim kumlu tünek almış.
Daha doğrusu yuvarlak ortası delik bir şey ve tüneğe geçiriliyor.
Dün taktım ancak bu da acaba ayaklarını yara yapar mı diye endişeleniyorum.

Acaba kumlu tünek kullanan var mı?
Zararlıysa hemen çıkarmalıyım.

bizimde eş kuşlarımız var. erkek çok uysal olduğu için eşim çok rahat kesiyo, ama dişi biraz daha hırçın olduğundan geçen kesmeye çalışırken çok kıpırdamış eşimde fazla kesmiş kanadı biraz. bi süre basamadı ayağının üstüne bişey olmadı şükür.
korkuyosan kuşçuya götür o kessin
kumlu tüneğide hiç kullanmadım

Kızlar niye kesiyorsunuz tırnaklarını. Benim kuşum 6 yıldır benimle bir kere bile kesmedimM.ialistirmadim yani hic.ihtiyaç duyunca kenda gagasi ile kesiyor biraz. Bence doğal ortamda olmayan hiçbir şeyi yapmayın kusunuza ömrü kısalır.

Kızlar niye kesiyorsunuz tırnaklarını. Benim kuşum 6 yıldır benimle bir kere bile kesmedimM.ialistirmadim yani hic.ihtiyaç duyunca kenda gagasi ile kesiyor biraz. Bence doğal ortamda olmayan hiçbir şeyi yapmayın kusunuza ömrü kısalır.
uzun olması onuda senide rahatsız eder, sana geldiğinde batmıyomu eline koluna, bi yerlere takılabilir
maşallah 6 yıllık erkekse herşyi söylüyodur

uzun olması onuda senide rahatsız eder, sana geldiğinde batmıyomu eline koluna, bi yerlere takılabilir

yani çok batmıyor ve alıştırmayınca kendisi uzadıkça gagası ile kesiyor. bence en güzeli kendi haline bırakmak, bize batmasın diye sonra tırnağını kanatan çok oluyor yazık günah :KK61: valla canım kıyamıyorum ben pek.. evet maşallah çok konuşuyor görenler zaten inanamıyor :KK15:

yani çok batmıyor ve alıştırmayınca kendisi uzadıkça gagası ile kesiyor. bence en güzeli kendi haline bırakmak, bize batmasın diye sonra tırnağını kanatan çok oluyor yazık günah :KK61: valla canım kıyamıyorum ben pek.. evet maşallah çok konuşuyor görenler zaten inanamıyor :KK15:
maşallah ona, benimkide 2 yaşında 6 yaşına geldiği günleride görürüm inşallah

Kumlu tünek faydali,, dogal yaşamina uyumlu olmasi için ve gaga törpüsü için iyi oluyor kuşlara
Ama tabi gaga taşi olsun diye ayrica mürekkep baligi kemigi de olmasi gerek kafeste kalsiyum için
Ben kullaniyorum çok da seviyor kuşlarim çikarmayin bence

Kuşlarin tirnaklarini gagalarini kesmek çok risklidir ayrica gereksiz çünkü dogal hayatlarina yakin yaşamalari gerekir hayvanlarin
Siz rahatsiz olsaniz bile kesmemelisiniz,,
Zaten kuşlar kendileri kesiyor tirnaklarini gerektiginde
Ayrica gagalarini da balik kemigiyle törpülerler

Kumlu tünek faydali,, dogal yaşamina uyumlu olmasi için ve gaga törpüsü için iyi oluyor kuşlara
Ama tabi gaga taşi olsun diye ayrica mürekkep baligi kemigi de olmasi gerek kafeste kalsiyum için

Ama kumlu tünekte gagasını törpülemiyor ki.
Gaga taşı var kalsiyum blok var ve kalamar kemiği var.
Ayriyetten kumu da var.

Dün gece gözlemledim kumlu tüneği takmadan önce uyuduğu yerde uyumadı kumlu tünekten dolayı.
Başta orayı kullanıyordu ilk taktığımda da kullandı.
Dün gece uyumak için oraya çıktı sonra hareketlendi diğer tarafa geçti.
Oraya alışmadığı için tekrar kumluya döndü ama rahatsız oldu falan.
Şimdilik çıkardım ben de mecburen :KK43:

Arkadaşlar 1 dişi 1 erkek kuşum var 2 haftadır. Eve ve birbirlerine çok alıştılar. Hatta bence aşk yaşıyolar:) Ama dişi benden korkuyo, erkek konuşmaya yatkın sıcak gibi ama dişi uçup onu da korkutuyo ne zaman elimi yavaşça kafese soksam. Napmalıyım:KK43: Ayırırsım kafeslerini ölmezler mi?:KK43:

Arkadaşlar 1 dişi 1 erkek kuşum var 2 haftadır. Eve ve birbirlerine çok alıştılar. Hatta bence aşk yaşıyolar:) Ama dişi benden korkuyo, erkek konuşmaya yatkın sıcak gibi ama dişi uçup onu da korkutuyo ne zaman elimi yavaşça kafese soksam. Napmalıyım:KK43: Ayırırsım kafeslerini ölmezler mi?:KK43:
bizimde çiftimiz var erkek 2 dişi 1 yıldır bizimle. bizim dişide hiç alışmadı bize hep korkuyo,erkek bizim üstümüzdeyken hep gelip kaçırıyo onu kıskanıyomu acaba diyoruz :) dişilerin huyları böyle hiç insancıl değiller
erkek 1 yaşındayken dişi geldiği için erkeğin konuşması bize davranışları hiç değişmedi
ama ikisi aynı anda olunca erkek sadece dişisiyle ilgilenirmiş pek konuşmamış tecrübem yok ama nette öyle yazıyo

Ölüp ölmeyecekleri hakkında bir şey diyemem ama dediğiniz gibi birbirlerine alıştılarsa onları ayırmak depresyona sokabilir.Tüyünü yolma vs. gibi hırçın davranışlar görülebilir.Eğer kuşunuzu konuşturmak ya da alıştırmak istiyorsanız tek almanız daha mantıklıydı,şu durumda ikisinin ilgisi birbirlerinde olacak sizinle ilgilenmeyecekler konuşma ihtimalleri de zor.Ama yine de eğer arkadaş canlısıysa kuşunuz alışacaktır,kuşların da karakterleri var,unutmayın.Ayırmanızı tavsiye etmem çok ürkütmeden bu şekilde alıştırmaya çalışın.

kafesleri ayırırsanız ölmezler fakat hayvanlara bir nevi iskence etmiş olursunuz. erkek kuslar daha canayakın oldukları icin disiler kadar ürkek davranmazlar. erkek ve dişiyi birlikte aldıysanız konusturmak icin her ikisine de aynı yakılıgı saglamanız ve güvenevbilecek ortamı saglamanız gerek..
ki zaten bilincli bir konusma değil kuşlarınki, sadece duyduklarını taklit ederek ötmeye calısıyorlar. henüz ötmeyi bile tam ögrenmemişken aynı kelimeleri tekrar etmeniz daha cabuk taklit etmesini sağlayacaktır.
2 hafta uzun bir süre değil. sürekli ugrasıp tedirgin etmek yerine önce ortama seslere ve yüzlere alısmaları icin biraz daha kendi hallerine bırakmanız gerek. zamanla sizden korkmamayı ögreneceklerdir.

bizimde çiftimiz var erkek 2 dişi 1 yıldır bizimle. bizim dişide hiç alışmadı bize hep korkuyo,erkek bizim üstümüzdeyken hep gelip kaçırıyo onu kıskanıyomu acaba diyoruz :) dişilerin huyları böyle hiç insancıl değiller
erkek 1 yaşındayken dişi geldiği için erkeğin konuşması bize davranışları hiç değişmedi
ama ikisi aynı anda olunca erkek sadece dişisiyle ilgilenirmiş pek konuşmamış tecrübem yok ama nette öyle yazıyo

Ölüp ölmeyecekleri hakkında bir şey diyemem ama dediğiniz gibi birbirlerine alıştılarsa onları ayırmak depresyona sokabilir.Tüyünü yolma vs. gibi hırçın davranışlar görülebilir.Eğer kuşunuzu konuşturmak ya da alıştırmak istiyorsanız tek almanız daha mantıklıydı,şu durumda ikisinin ilgisi birbirlerinde olacak sizinle ilgilenmeyecekler konuşma ihtimalleri de zor.Ama yine de eğer arkadaş canlısıysa kuşunuz alışacaktır,kuşların da karakterleri var,unutmayın.Ayırmanızı tavsiye etmem çok ürkütmeden bu şekilde alıştırmaya çalışın.

Teşekkür ederim ikinize de. Kimi ayırman gerek diyo kimi ayırma, ikisi için de kötü olsun hiç istemiyorum:KK43: Ayırırsam da birkaç ay sonra arkadaşımdan alma kaydıyla olacak zaten. Tek erkek almak daha mantıklıymış ama ikisi de bebişim benim:)

bizimde eş kuşlarımız var. erkek çok uysal olduğu için eşim çok rahat kesiyo, ama dişi biraz daha hırçın olduğundan geçen kesmeye çalışırken çok kıpırdamış eşimde fazla kesmiş kanadı biraz. bi süre basamadı ayağının üstüne bişey olmadı şükür.
korkuyosan kuşçuya götür o kessin
kumlu tüneğide hiç kullanmadım
kumlu tünegi cok tesvip etmiyorum, hem kumu yapıstırmak icin kullanılan kimyasallardan dolayı hem de ayaklarını rahatsız hissettirmelerinden dolayı...
tünekleri mümkün oldugunce tahta ve ince olmayacak sekidle tercih etmelisiniz.. ayrıca görsel size yardımcı olacaktır

Teşekkür ederim ikinize de. Kimi ayırman gerek diyo kimi ayırma, ikisi için de kötü olsun hiç istemiyorum:KK43: Ayırırsam da birkaç ay sonra arkadaşımdan alma kaydıyla olacak zaten. Tek erkek almak daha mantıklıymış ama ikisi de bebişim benim:)
erkek konussun diye ayıracaksınız, zaten 3 ayı gectiyse taklit etmesi zorlasacak. disi de yalnız kalacak. yapmayın bence hayvancagız iki kelimeyi tekrar edecek diye dogasını bozmayn. belki yavrularını alırsınız. üretimlerini yapmak ve o anlarına sahit olmak emin ol daha güzel bir duygu

Kuşlarin tirnaklarini gagalarini kesmek çok risklidir ayrica gereksiz çünkü dogal hayatlarina yakin yaşamalari gerekir hayvanlarin
Siz rahatsiz olsaniz bile kesmemelisiniz,,
Zaten kuşlar kendileri kesiyor tirnaklarini gerektiginde
Ayrica gagalarini da balik kemigiyle törpülerler

kumu tünekte tutn kimyasal bağlayıcılardır, bunun yerine kafesin tabanına, taban kumu sermek lazım, ve agac tünekler. sen hic dogada kumla kaplı agac gördün mü, gagataşı bildiğimiz gec kuruyan alcıdan yapılıyor ve uzun vadede yarardan cok zararı var. mürekkepbalıgı kemigi en ideali.. :) (sayın veretiner adayı arkadaım, 10 yıldır üretim yapıyorum evde)

Merhabalar! 3 tane yavru muhabet kuşumuz oldu, yaklaşık 3 haftalık en büyükleri, neredeyse tüm tüyleri çıktı, ancak kafesin içinde genelde bacakları açık bir şekilde duruyorlar, ayakta duramıyorlar çok fazla, kafesten çıkmak için çabalıyorlar aslında, arada gagalarıyla tutunup, yuvanın yuvarlak bölümünden çıkmaya çabalaıyorlar, ancak çok fazla ayakta duramıyorlar, endişelenmeye başladım, bilgisi olan var mı, erken olduğu için mi ayakta duramıyorlar, yoksa sakat olabilirler mi endiş etmeye başladım :KK43: İnternetten araştırdım, yeterli bilgiye ulaşamadım, çarpık bacak diye sakatlık varmış ama belirtilerini bulamadım, bilen varsa yardımcı olabilir mi lütfen :KK43:

Merhabalar! 3 tane yavru muhabet kuşumuz oldu, yaklaşık 3 haftalık en büyükleri, neredeyse tüm tüyleri çıktı, ancak kafesin içinde genelde bacakları açık bir şekilde duruyorlar, ayakta duramıyorlar çok fazla, kafesten çıkmak için çabalıyorlar aslında, arada gagalarıyla tutunup, yuvanın yuvarlak bölümünden çıkmaya çabalaıyorlar, ancak çok fazla ayakta duramıyorlar, endişelenmeye başladım, bilgisi olan var mı, erken olduğu için mi ayakta duramıyorlar, yoksa sakat olabilirler mi endiş etmeye başladım :KK43: İnternetten araştırdım, yeterli bilgiye ulaşamadım, çarpık bacak diye sakatlık varmış ama belirtilerini bulamadım, bilen varsa yardımcı olabilir mi lütfen :KK43:

X