Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

Bilmeyen varsa kuş sahiplerini bilgilendirmek istiyorum. Bir çok evcil forumuna üyeyim (özellikle paraket türü).
Bildiğiniz gibi veterinerler genelde kedi köpek üzerinedir. Çoğu insan da 20 liralık muhabbet kuşunu 100lira verip tedavi ettirmek istemez. Ancak onlar bizim için bir kuştan öte birer yoldaş. Maalesef veterinerlerimiz bu konuda çok zayıf, yumurtlamış dişi papağanıma erkek diyen veternerleri bilirim ne yazık ki.
İstanbuldaki kuş sahipleri oldukça şanslılar. Araştırmalarım sonucu alanında oldukça başarılı 2 veterinerle karşılaştım. Bu minik hayvanlar için yoğun bakım ünitesi bile var.Her türlü test, tarama, kontrol, ameliyat yapılabiliyor. İsim vermek yanlış olmazsa burada da belirtmek isterim.

$ışıL ~552.jpg

Kuşumu bir komşumdan almıştım onlar almışlar fakat korktuklarından hiç dışarı salmamışlar vs. 2 yaşında falandı bana geldiğinde uçmayı bilmiyodu duvarlara çarpıyodu sonra ben onu dışarı sala sala uçmayı öğrendi :) sonra sonra kafamıza konmaya başladı bu arada öyle yetenekli ki bütün sesleri taklit ediyo :) dışardan fren sesi gelince aynısını çıkartıyo telefon sesimizin aynısını çıkarıyo :) mesela okuldan geldiğimde hemen bi kıpırdamaya başlıyo ona aşkım canım dediğimde kanatları açıveriyo ama hiç ilgilenmezsem ciyak ciyak bağırıyo :) sorun şu ama kafesine yanaştığımda direk ısırmaya başlıyo elime alıyım dıyorum çıkmak istemiyo ısırıyo yine. Ne yapsam anlayamadım :26:

Eki Görüntüle 350089

Kuşumu bir komşumdan almıştım onlar almışlar fakat korktuklarından hiç dışarı salmamışlar vs. 2 yaşında falandı bana geldiğinde uçmayı bilmiyodu duvarlara çarpıyodu sonra ben onu dışarı sala sala uçmayı öğrendi :) sonra sonra kafamıza konmaya başladı bu arada öyle yetenekli ki bütün sesleri taklit ediyo :) dışardan fren sesi gelince aynısını çıkartıyo telefon sesimizin aynısını çıkarıyo :) mesela okuldan geldiğimde hemen bi kıpırdamaya başlıyo ona aşkım canım dediğimde kanatları açıveriyo ama hiç ilgilenmezsem ciyak ciyak bağırıyo :) sorun şu ama kafesine yanaştığımda direk ısırmaya başlıyo elime alıyım dıyorum çıkmak istemiyo ısırıyo yine. Ne yapsam anlayamadım :26:

direk eline almaya çalışma.önce parmağını uzat ama çok yavaş hareket et.bikaç gün böyle tekrar et.ısırmaya yeltenirse çekme ısrarla bi 10 dakka bekle.sonraki günler eline yem al uzat.yavaş yavaş alışır.hop diye olmaz zamanlaaa....

direk eline almaya çalışma.önce parmağını uzat ama çok yavaş hareket et.bikaç gün böyle tekrar et.ısırmaya yeltenirse çekme ısrarla bi 10 dakka bekle.sonraki günler eline yem al uzat.yavaş yavaş alışır.hop diye olmaz zamanlaaa....

3 senedir falan bende :) çok kötü ısırıyo bi de dayanamıyorum ki. Kanatıyo

Çok güzeller,çok tatlılar...Bayıldım hepsine.Yavruların her gelişimini fotoğraflasanız çok güzel olur.:KK66:

5 taneler <3
annesi tedrgin olyor o yzden pek yaklaşmıyorm ama çekebildiğim kdr çekip pylaşıcam çoook şekerler
önce jelibona benziyolardı şmdi mink minik tüyleri çkmaya başladı acaba ne renk olcaklar bakalm bakalmmm
heyecan heyecann
:KK9:

Eki Görüntüle 350089

benim limonumun aynsıı buuuu çok tatalıı bişey:KK49:

:nazar::nazar::nazar::nazar:

Çikin dişi 2,5 yaşında

$Foto&#287;raf0575.jpg

Sarı erkek 2 yaşında

$Foto&#287;raf0619.jpg

Yavriii 28 günlük babaya benziyor

$28 g&#252;nl&#252;k.jpg

Son düzenleme:
selam bayanlar;
sözlümün muhabbet kuşları vardı ama maalesef erkek olan dün gece ölmüş:KK5:
kız tek başına kaldı yeni bir eş alınır mı?
bir de 4-5 gün önce yumurtlamıştı.tek başına bakabilir mi?
nasıl olacak bana bilgi verebilir misiniz acaba?

selam bayanlar;
sözlümün muhabbet kuşları vardı ama maalesef erkek olan dün gece ölmüş:KK5:
kız tek başına kaldı yeni bir eş alınır mı?
bir de 4-5 gün önce yumurtlamıştı.tek başına bakabilir mi?
nasıl olacak bana bilgi verebilir misiniz acaba?

Üzüldüm erkek kuşa....
Tekrar erkek kuş alınır yanına diye biliyorum eğer yumurtaların üstünde yatıyorsa yavruları çıkana kadar almamak daha iyi çünkü ilgisini erkeğe vermiyor kuluçka döneminde kuşlar..dişi kuşlar tek başına bakabiliyor yavrulara yavru kendi başına yem yemeye başladığında ilgilenmiyor...

Üzüldüm erkek kuşa....
Tekrar erkek kuş alınır yanına diye biliyorum eğer yumurtaların üstünde yatıyorsa yavruları çıkana kadar almamak daha iyi çünkü ilgisini erkeğe vermiyor kuluçka döneminde kuşlar..dişi kuşlar tek başına bakabiliyor yavrulara yavru kendi başına yem yemeye başladığında ilgilenmiyor...

çok teşekkür ederim cevapladığınız için.
1 tane yumurtası var ve olduğu yerde duruyor yumurtaya yanaşmıyor
bazıları kahrından ölür falan diyor.

çok teşekkür ederim cevapladığınız için.
1 tane yumurtası var ve olduğu yerde duruyor yumurtaya yanaşmıyor
bazıları kahrından ölür falan diyor.

Yumurtaya yatmıyorsa iyi .Biraz zorluk çeker sözlünüz biraz üstüne düşerse ilgilisini gösterirse ve başka erkek kuş bulursa kendi seçtiği ölmez

Yumurtaya yatmıyorsa iyi .Biraz zorluk çeker sözlünüz biraz üstüne düşerse ilgilisini gösterirse ve başka erkek kuş bulursa kendi seçtiği ölmez

bakalım artık bana getirecek dişiyi,biraz zaman geçsin yeni bir eş alacağım yanına
gerçekten çok kötü oluyormuş şimdi anladım:KK5:
eskiden diyordum aman kuş işte ölse ne olur diye ama oluyormuş:KK14:

ilk kuşumu 7 yaşımdayken babam almıştı.o günden beri muhabbet kuşu beslerim ve dünyanın en şirin yaratıkları diyebilirim.üzerlerinde ihtisas yaptığım bir konudur.her türlü bilgimi paylaşmaya hazırım yeterki o şirin hayvanları yanlış yöntemlerle eğitmeye kalkmayın.örneğin yetişkin bir kuşu ele alışkın değilse sırf alıştırcam die elinize almaya çalışmayın bu hayvanın strese girmesine tüy dökmesine tüylerinin bozulmasına yol açar.kafesinin kapısını devamlı açık bırakmak önce eve sonra size güvenle alışmasını sağlayacaktır.:KK55:

bulancak eğer erkek kuş öldüyse ve dişinin yumurtası varsa şu an eş almamak en doğrusu olur.yavrusu yumurtadan çıkana kdr müsade edin dişi kuşa.normalde yem yemeyerek kendini öldürür eşi ölen kuş ancak yavruları varsa durum çok farklı olur.dişisi ölen erkek kuş bile garip bir içgüdüyle yavrularını besler.buda onları hayatta kalmaya zorlar.şu an eş alınması dişinin yavrularını ve yumurtasını kıskanıp kırmasına yol açacaktır.

merhabalar benim bir muhabbet kusum var simdi çok kasınmaya basladı vücut spreyi var ama nasıl kullanılacağını bilmiyorum birde bir yerden duyduk kusun tırnaklarını ve gagasğnğ zaman zaman kesmek gerekiylıormus bunun için bizim kullandığımız tırnak makasınımı kullancaz vitaminini 15 de bir suyuna damlyatıyorum 2 gündde bir yemlerini ve suyunu değistiriyorum kafesini temizliyorum her aksam mutlaka uçuruyorum sürekli açık bırakmak isterdem ama daha yeni geldi tam alısmadı kaçar diye korkuyorum

ayak tırnaklarını kesinlikle kesmeyin kuşunuzun bu bilgi tamamen yanlıştır.gagalarını evet kesmek gerekir lakin bu pek sık olmaz senede birkez felan gagası aşırı uzadığında yem yiyemeyecek hale gelir kuş ve üst gagasının ucunu çok az kesmek gerekir.lakin bunun yerine gaga taşı alıp takarsanız bu sorun ortadan kalkacaktır.hayvan kendi gaga sorununu çözer bu taşla

merhabalar benim bir muhabbet kusum var simdi çok kasınmaya basladı vücut spreyi var ama nasıl kullanılacağını bilmiyorum birde bir yerden duyduk kusun tırnaklarını ve gagasğnğ zaman zaman kesmek gerekiylıormus bunun için bizim kullandığımız tırnak makasınımı kullancaz vitaminini 15 de bir suyuna damlyatıyorum 2 gündde bir yemlerini ve suyunu değistiriyorum kafesini temizliyorum her aksam mutlaka uçuruyorum sürekli açık bırakmak isterdem ama daha yeni geldi tam alısmadı kaçar diye korkuyorum

ayak tırnaklarını kesinlikle kesmeyin kuşunuzun bu bilgi tamamen yanlıştır.gagalarını evet kesmek gerekir lakin bu pek sık olmaz senede birkez felan gagası aşırı uzadığında yem yiyemeyecek hale gelir kuş ve üst gagasının ucunu çok az kesmek gerekir.lakin bunun yerine gaga taşı alıp takarsanız bu sorun ortadan kalkacaktır.hayvan kendi gaga sorununu çözer bu taşla

X