Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

arkadaslar bı kusumuza arkadas aldık 1 ay fılan oldu baslarda bı sorun yoktu
bırı erkek bırı dısı bu arada
sonra kafesın kapısını acmamaya basladım ben cunku cok kırletıyolar sureklı ucuyılar durduklerı yerlere kakalarını yapıyolar halı perde mobılya heryere yanı
acsam bı turlu acmasam bı turlu sureklıde kapalı kalsınlar ıstemıyorum ama ne yapayım:KK43:
bırde ıkıncı kusumuz cok saglıklı hareketlı fılan yemekte yıyor ama kakası hep yeşılımsı ve dıgerı gıvı katı degıl (afedersının) aldıgımızdan berı duzelmedı farklı bısey vermıyoruz yem yıyolar sadece bırde sualrına vıtamın koyuyorum neden duzelmemıs olabılır ?
bırı erkek bırı dısı oldugu halde nıye sevmıyolar bırbrlerını gagalıyolar hep:KK43:

arkadaslar bı kusumuza arkadas aldık 1 ay fılan oldu baslarda bı sorun yoktu
bırı erkek bırı dısı bu arada
sonra kafesın kapısını acmamaya basladım ben cunku cok kırletıyolar sureklı ucuyılar durduklerı yerlere kakalarını yapıyolar halı perde mobılya heryere yanı
acsam bı turlu acmasam bı turlu sureklıde kapalı kalsınlar ıstemıyorum ama ne yapayım:KK43:
bırde ıkıncı kusumuz cok saglıklı hareketlı fılan yemekte yıyor ama kakası hep yeşılımsı ve dıgerı gıvı katı degıl (afedersının) aldıgımızdan berı duzelmedı farklı bısey vermıyoruz yem yıyolar sadece bırde sualrına vıtamın koyuyorum neden duzelmemıs olabılır ?
bırı erkek bırı dısı oldugu halde nıye sevmıyolar bırbrlerını gagalıyolar hep:KK43:

canım ikinci kuş ishal olabilir,
benimde kuşum ishalken öyleydi. biraz zamanla düzeliyor o.
ishal ilaçları var aslında kullanabilirsin ama.. marul vs. verme bir süre bakalım. kendiliğinden geçer belki. geçmezse de kafesini ayırır yeni kuşun suyuna ilaç koyarsın.

canım ikinci kuş ishal olabilir,
benimde kuşum ishalken öyleydi. biraz zamanla düzeliyor o.
ishal ilaçları var aslında kullanabilirsin ama.. marul vs. verme bir süre bakalım. kendiliğinden geçer belki. geçmezse de kafesini ayırır yeni kuşun suyuna ilaç koyarsın.

sagol canım ılgın ıcın ılac alacagım artık duzelmedı uzun zaman oldu

bu arada hava alsınlar dıye cıkamıstım balkona ılk aldıgımız kusumuz kafesten kacmıs hıc akıl erdıremedım kapıları kapalıydık her sabah cıkarıyordum dıger kuslarla otusuyoladı
cok uzuldum ama gıttı artık yapaak bısey yok
dıger kusumda cok uzuldu kafesın kenarına durdu kaldı oylece ıkı gunudr de bısey yemıyor pek hasta olmaz ıns

arkadaşlar benim 2 tane muhabbet kuşum var biri 1 sene önce aldık erkek adı bıcırık bembeyaz görseniz çok yakışıklı ve asil bi duruşu var,konuşuyordu ta ki yanına bi eş alana kadar.eşim almış eşi fakat tüyleri hem çok dökülüyor gibi hemde sanırım kesmişler 6 7 ay oldu hala çıkmadı kuşcağız uçamıyor uçamadığı içinde çok panik çok korkak birde bıcırığımla beraber olmuyor yavru desem yavruluktan çıktı acaba erkek mi yada yuva olmadan olmaz mı diyor??
tecrübelernize ihtiyacım var....

eğer yalnız alıştıysa yeni gelenden korkar bizim kuşta korkuyodu o diğer hayvanı yanına koyunca kalp atışlarını duıyuyorduk resmen sonra o kuş uçtuğunda bizimki kaçıcak deşlik arıyordu en sonunda zar zor da olsa alıştı öpüşmeye başladılar opuyorumnanaktan diğeri sürekli poposunu oynatıodu sapık annemlerde kolbastı oynuyor diyorlardı :roflol: yaaa ben bniliodum ne olduğunu ama söylemedim heee dedim kolbastı oynuyor :lepi: daha sonra çok alıştılar ama o küçük kuşu başkasına verdik ssonra bizim bıdış çok üzüldü o gün kafesten çıkmadı daha sonrada alıştı eğer arkadaş olcak diyorsanız aynı kafese koymayın sakın diğeri kalpten gider yada ikisini de yanı sevin çok kıskanç bu hayvanlar annem kuzenimi sevince bile bağırıyor dikakt edin duygusal hayvan bunlar.alıştığında zaten onun aynına gidsecektir aynı anda açın ama yanyana koymaya çalışmayın çok korkar bırakın onları ekndi haline alışrı onlar ama deiğim gibi aynı kafese sakın koymayın.alıştıktan onsra aynı kafese koyabilirisiniz umarım yardım cı olabilmişimdir bi de böyle dneyin bakalım :dance:

bende dün akşam aldım muhabbet kuşu.yavru 1 aylık filan.erkek, adıda çakıl :)
çok sewimli.yemini suyunu koydum hemen.bitanede kafesin ortasına kraker deniyor ondan astım.dünden beri bişi yemedi ama :KK43: su içmiyor...sürekli bakıyorum ama yememiş..yeni olduğu için mi acaba?.küstü sanırım bize onu diğer kuşların yanından aldık diye..bişi yemediğini görünce çok üzülüyorum mafoldumben

merhaba biz dün eşimle kanarya aldık erkek 1 yaşında dediler .. 1 hafta ötmez dediler ..

eve geldik yemini suyunu herşeyini koyduk kuş akşama kadar tüylerini kabarttı .. kaşınmıyor ama boyna tüylerini kabartıyor ..
acaba ceyrandamı kalıyor diye düşündüm kapıyı kapattım perdeyi çektim esintiyi önlesin diye ama gene kabarrttı ..
kafesini değiştirdik azcık daha büyük kafese koyduk gene kabarrtı ..
bugun az kabartıyor tüylerini ..
az önce haşlanmış yumurta koyduk .. sarısını .. ilk kez besliyoruz bilemiyorum ne yapsam diye ..
kanarya sesleri dinletiyoruz ..
oğlum oğlum diye sesleniyorum bana ses veriyor vaavv diye ama öyle bir ince seski ..
acaba ötmeyi bilmiyor mu aldıgımız kuşcu ötmezse getirin değiştirelim dedi ..
bize kafese alıştımı kanarya kuşları seslerinden etkilenerek ötermi ?
sabahtan akşama kadar kanarya dinletiyoruz walla ben konuştummu ötüyor bana ama çok ince ses böyle vıyak gibi bişi tünekten tüneğe atlıyor konuştugumda ..

birde dün ışığı söndürdüm tv izliyorduk uyumuş öyle .. üstüne tülbent fln örtmedim bende öyle uyudu .. karanlıkta sesdende etkiilenmedi ..

bu şekildemi uyusun yoksa üstüne bişi örtsemmi ?
birde çok yemlerini döküyor yemlerini çıt çıt kırıyor atıyor ..
batırmıcak bi şekil neverebilirim ona

benim kuşum da çok yem döküyor..ama seçiyor içinden arpa şeklinde olanları... ewi batırıyor ama napim gülü seven dikenine katlanırmış.. rahat 1 hafta bekle ortama alışsın.bayan sesini daha çok sewiyorlarmış...ben klimalı odada yatıyorum yanıma alıyorum onuda.klimanın gelmediği yere koyup üzerine yarım şekilde tül örtüyorum mışıl mışıl uyuyor tv açık olsada... az önce okudum ben tüyleri kabarmıyormuş aslında

Bazen muhabbet kuşlarının boğaz tüylerini şişirdiklerini görürüz. Aslında şişen tüyleri değil, boğazlarıdır. Boğazlarını tüylerinin altında kaldiği için göremeyiz . Bu konuda site kütüphanemizin „Anatomi“ başlığından bilgi edinebilirsiniz. Bu şişkinliğin sebebi mubişlerin boğazlarına yüksek oranda hava pompalamalarıdır. Boğazda gaz birikmesi olabilir ya da sindirilememiş, kursağa inememiş yem artıkları olabilir. Gaz birikmesine neden olan en yaygın şey mantar enfeksiyonudur. Bu durumdaki kuşlar mutlaka bir hekime gösterilmelidir.

Genellikle bunu eşlerine kur yapmak için yaparlar. Boğazlarında yüksek oranda hava biriktirip bu sayede eşlerine dilediklerince aralıksız bıcırdayıp öterek iltifat edebilirler.

Dikkat edilmesi gereken bir durum boğaz tüylerinin sürekli kabarık durmasıdır. Bu bir hastalık belirtisi olabilir.

böyle bir yorum yapmışlar... Sıkça Sorulan Sorular - Boğaz tüylerini şişiriyor, acaba ne anlam taşıyor?

bu siteden bilgi alabilirsin... gerçi seninki kanarya ama bilemicem... biraz zaman geçsin sana alışınca bıcır bıcır susmaz hiç :)

bnmde yıllardır bi muhabbet kuşum war bnce elinde yem yedirmeye alıştır ilk olarak sana öyle alışıor daha sora ztn sna yaklaşıo

ya aynı sorun bndede oldu erkek bi kuşum war o da kustu kuşculara sorduumda eş istediini sölediler 2 hafta kdr bi kuşcuda kafeste bakıldı yaklaştıı bi eş olsaydı ewe alıcktık ama orda hiçbir kuşa alışamadı sewmedi kimsei ama şu an öle bi sorunum yok gayet mutlu ama erkek kuşlar eşleltiii zmn konuşmayı bırakıolarmş die duydm bu yüsdn bn eşleşmesini istemiorm kuşa elde yem yedirerek kndinize alıştırabilirsiniz karalahana yaprağını salatalık yumurta gibi besinleri çk seviolar denemenizi tavsiye ederim yemin yanında öle besleyici besinlerde vermk gerekio

merhaba arkadaşlar benimde çok tatlı can isminde mavi bi kuşum var hemde en konuşanından ocak ayında geldi bize geldiğinde yavruydu komşumuzdan aldık çok eğittik biz onu annemle şimdi allah nazarlardan saklasın acaip konuşuyo canım benim yaa...ama şu son zamanlar eskisi gibi konuşmuyo biraz ona üzülüyorum :s

biz üstünü kapatmıyoruz çünkü yanından geçince ses duyunca üstü kapalı olduğu için korkukp bi yere toslama ihtimali var.kabuğu dökenelr için çözüm kabuksuz yem alın onları daha çok seviyorlar

Benimde sorunum kuşumu omzumdan indiremiyorum radar gibi nerde bulsa üzerime doğru bişeyler söyliye söyliye uçuyor. çok sevimli ama insana bıkkınlık getirtiyor artık. Önceden kafasını karnını kaşıtırdı şimdiyse elimden korkuyor ama omzundan inmiyor ne yapıcam ben??? kafamçokkarıştı Ailem sağolsun ele geldiği anda yakalayıp kafase soktuğu için zamanında şimdi bu korkusunu aşamıyorum lütfen yardım edin :uhm:

selam canım benimde bir kuşum var. önceleri elime gelirdi uzatınca ama misafirlerin çocukları kuşu zorla tutmaya ellerine almaya kalkmışlar.o zamandan sonra o da elden korkmaya basladı.ama kuşa en yakın olarak ben onu tekrar alıştırdım. canım omzuna konduğunda yavaş yavaş elini de yaklaştır ona.eline yem koy.korkulacak bişey olmadığını anlamalı.şarkı söylerken filan kademe kademe elini de yaklaştır ona.benimkinde işe yaradı.kolay gelsin:) kaydirigubbakcemile2

kizlar benimkinin esi biraz yasli mi geliyor bilmiyorum 1 yili gecti anca isindi erkek olan opmeye basladi ama ciftlesmiyor..bunlar nasil ciftlesir..ben yavru yapsinlar istiyorum..
aciyorumdaa kizimaa hep pesindeee valla cok sabirliii:gitme:
erkek kus robot gibi duruyor genelde bizimkii kafasindaki tuyleri falan seviyorr onunda hosuna gidiyor..sonraa yanina gidip aynisini kendine yaptiriyor cok zekii bayiliyorum kizimaa..ama kiyamiyorumda ayirmaya kizim seviyorr esini..diside bikti zavallimin eski nesesi kalmadii..
sizce normal mi???

Rumish haklısın canım ama omuz ve kafaya bayılıyor elimi yaklaştırdığım andada gagalanıyorum ne yapıcağımı şaşırdım yüzümde durup durup ısırmadığı yer kalmadı :S:S:S (Buarada önerin için teşekkür ederim sanırım daha fazla ilgilenmeliyim)

dün gece kaybettim bebeğimi. çırpına çırpına şoka girip kalp krizinden öldü. iki gün üstüste şoka girdi minicik bebeğim. en az 5 saat sürdü ikinci günkü krizi. bağıra bağıra kendini oradan oraya savurmaya çalışıyordu zor tutuyordum avucumun altında kendine zarar vermesin diye. Çok kötü bir ölüm oldu. dayanamıyorum onun o son halini hatırlamaya. son gününde bile hala tüneginde bana yaklasıp yanagımı öpüyordu.. şu son bir aydır aramadıgım götürmedigim veteriner kuşçu sormadığım kişi kalmadı. herkes para sevdasına düşmüş lanet olsun. o kadar iyi bakmaya çalışıyor o kadar cok ilgileniyorduk ki bebeğimle. astım olmuştu en son. bir veteriner şoka girip kalp krizi gecirir ölür ben öyle bir sürü kuşumu kaybettim demişti. bir baskası alın su ilacı kurtulur kuşunuz dedi. malesef kötü olan senaryo gercek oldu. cok güzel bir ormana gömdük bir agacın altına. sabah uyandım erkenden bir kefen diktim bebeğime en sevdiği oyuncagı kafesinin tepesindeki çıngıraklı topunu da tepesine diktim.
huzur içinde yatsın küçük bebeğim. bir canın sorumluluğu çok büyük oluyormus. keşke acı cekmeden ölseydi biricik kuşum. bu sitede yazanları gördükce ne kadar bahtsızmıs minik kuşum diyorum...

başın sağolsun canım çok üzüldüm.bende 2 kuşumu kaybettim seni çoook ii anlıyorum. zamanla azlıyo ama unutulmuyo acıları.çok zor çok..

X