Kornişon Turşu

de_niz

Yol arkadaşım
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2013
5.477
95
KIzlar dün pazardan kornişon turşu yapımı için salatalık aldım. Nasıl yapıldığını bilen var mı_?

canım salatalıklarını güzelce temızledıkten sonra ama sunu unutma ya baskısımlarından bıraz ortadan ıkıye doğru ayır yada orta kısmını bıçakla kesıler yapkı hem cabuk sararsın hemde ıcıne su gecsın sonra hazırlıycagın suyun 3 te bırı kadar sırke koy ve tercıhın kadar sarımsak ve ensona eksısı ve tuzu tuzu eksısınden bıraz fazla olsunkı salatalıkların sert kalabılsın çabucak yumuşayıp zıyan olmasın ıste bu kadarrben böyle yaptım çokta güzel oldu tursumm:KK9:

tuzunu sirkesini ayarlayamam dersen hazır turşu kurla yap güzel oluyo

yemeden önce bi kase de suda bekletseniz??? zeytin tuzlu olduğunda ben böyle yapıyorum :KK31:

ya da makarna ve rus salatalarında değerlendirebilirsiniz sanki. nasıl olsa yoğurt ile karışınca tuz oranı azalır :KK8:

ya da makarna ve rus salatalarında değerlendirebilirsiniz sanki. nasıl olsa yoğurt ile karışınca tuz oranı azalır :KK8:

turşu iyice olgunlaşınca başka şişeye sirke limontuzu su koy yiyebileceğin kadar turşuyuda at içine bir hafta sonra düzelmiş olur dedi teyzem baya cazip geldi :)))

turşu iyice olgunlaşınca başka şişeye sirke limontuzu su koy yiyebileceğin kadar turşuyuda at içine bir hafta sonra düzelmiş olur dedi teyzem baya cazip geldi :)))

evet bunu ben de yapmıştım. ama biraz değişik. turşunun bulunduğu mevcut kavanozdaki suyun yarısını boşaltıp üstünü su ve sirke ile tamamlamıştım :KK1: bir süre sonra tuzu suya karıştığından yenilmişti :KK53::KK53::KK53:

size de afiyet bal şeker olsun inş.

Ama benim turşularım çok tuzlu oldu :KK43::KK43::KK43: saatler öncesinden suda bekletmeden yenilmiyooooooooo

ÇUBUK’UN MEŞHUR SALATALIK TURŞUSU (5 litrelik )

Malzemeler:

* 3,5-4 kilo turşuluk salatalık(kıtır kıtır olması isteniliyorsa 0 numara yani en küçük boy tercih edilmeli
* Kavanoz yada bidonun alacağı kadar su
* Kaya tuzu
* 10-15 diş sarımsak
* 2 su bardağı Doğal sirke
* Defne yaprağı yada dereotu

Yapılışı;

1. Taze, sert yapılı, küçük boy ve aynı kalınlıktaki salatalıklar kullanın. İçlerinde ezik, çürük ve küflü olanları ayırın; üzerlerindeki çamur, toprak v.b. kirleri yıkayın.

2. Salatalıkları ve ara ara sarımsakları bidona yerleştirin.
3. Farklı bir lezzet ve tat vermesi için defne yaprağı ve/veya dereotu en üste konulur.
4. Ayrı bir kapta turşu suyu hazırlanır. 5 litre için 2 su bardağı su ve iki bardak Doğal sirke ve uygun miktarda kaya tuzu katılarak hazırlanan su salatalıkların üzerini örtene kadar doldurulur.
5. Bidonun ağzını sıkıca kapatın. Tezgah üzerinde yada düz bir zemin üzerinde 2 gün bekletin ki suyu azalırsa ki azalacaktır: üzerine biraz daha su ilave edin.
6. Turşuyu, ekşimesi için 18~20°C sıcaklıkta 4-6 hafta bekletin.

7. Turşu olgunlaştıktan sonra, daha serin bir yerde muhafaza edin. Turşunun üzerinde Doğal olduğu için beyaz, kalın bir zar halinde maya tabakası oluşursa, bunu temizleyin.

X