İlk Defa Eşim Bana Küfür Etti

şımartıyorsun demek yerine daha ayrıntılı açıklama yapmak doğru olur..bugüne kadar kvnizle vakit geçirmesi için yollanan çocuğu biranda açıklamasız yollamıyorsanız , kırılmasında anlam veremeyip kızmasında haklı ki çocuğunuz giidp te annem yollamıyor demesi bunu ocuğunuzdan öğrenmesi daha çok incitici olmuştur.
sizin aklnızdan geenleri bilmesi imkansız..nedenlerini gerekirse internetten çıkaracağınız notlarla anlatın.. annecim bunun seninle alakası yok sadece çocuğun artık yaşı ilerlemeye başladı ve ileride ne size ne bizlere karşı saygısızlık yapmaması okullarında daha başarılı olmsı adına hepimizin uyması gerekiyor diye sadece suçu kvnizde değilmişte hepinizdeymiş gibi anlatmanız daha doğru olacaktır..
allah kolaylık versin,yardımcınız olsun...

Dün akşam çocuğu okuldan almaya gittim geldim,bugün markete gittim geldim her seferinde bahçede oturuyordu hiç yüzüne bakmadım.Bugün markete giderken(normalde anne bişey istiyor musun diye sorarım)oğlum anne söylesene dedi.Öylece geçtim önünden
ve ben anne bişey istiyor musun demedim diye oğlum surat astı.Oğlum ben babannene kızdım dün beni ağlattığı için onunla ve babanla konuşmuyorum dedim.Market dönüşü yine bahçedeydi ve oğlum babanne annem senle babamla konuşmuyormuş dedi.Seninle konuştuğumuz seyleri babannene söyleme diyorum tembihliyorum ama hemen yetiştiriyor.

Eşime gelince;küs olsak da yemek yapmamazlık yapmam ve yatak ayırmam o kadar kırıldım ki ilk defa yemek yapmadım ve yanında yatmadım ve kendisinden hiçbir tepki yok.Kesinlikle konuşmayacam o özürü dileyecek.Hala hatasını anlamadı.Bu beni daha da yaraladı.Kalıbının adamı değilmiş çok gözümden düştü yüzünü bile görmek istemiyorum.Okkalı bir mesaj yazmak istiyorum ama ters teper diye korkuyorum.Çünkü aklımda çok ağır laflar var.

Ama sizde her şeyi 3,5 yaşında çocuğun önünde yaşıyorsunuz sanırım. Çocuk da gidip yetiştiriyor. Oğlunuza öyle açıklamalar yapmayın. Eşinizle de bu mevzuları çocuğun yanında konuşmayın...

Eşimin huyudur bir işi kesinlikle çözüme kavuşturmaz sallayabildiği kadar sallar.Kaç sefer söyledim beni anlamıyor sen anlat konuş diyorum bakarız deyip sallıyor.Kendim kaç sefer uyardım anne yapma dedim.Başkalarının yanında çocuğun her dediği yapılmaz diyor.Sanki ben yapıyormusum gibi.Yine ben suclu oluyorum.Bir seferinde yine toplum içinde çocuğun her dediği yapılmaz hayırı öğrenmeli dedi.Ben zaten yapmıyorum sen yapıyorsun o işi dedim.Kaldı öylece.ben ne dersem deyim kendi bildiğini okuyor.
Bu arada çalışmıyorum,o zaman neden babanneyle bu kadar vakit geçirdi diceksiniz.Bizim evimiz bahçeli kv de de bütün gün bahçeyle uğraşır oğlumda bahçede oynasın diye izin verdim.Bazen canı sıkıldı anne babanneme gidebilir miyim dedi izin verdim.Ha bazen hiç gitmek istemediği de oldu o zaman gitmedi hiç babannesine.Asla çocuğumu başımdan savmak için babannesine göndermedim.Ama bu kadar izin verdiğim için bende de suc var.

yok başınızdan savma gibi düşünmedim zaten ama evet madem ki çalışmıyorsunuz keşke baştan bu işe bir dur deseydiniz. ki tehlike çanları zaten hep çalıyormuş her durumda sizin hoşlanmadığınız şeyler oluyormuş.keşke sizle birlikte inseydi aşağıya yada sizinle gitseydi babanneye. artık olan olmuş zaten yapacak bir şey yokta. evet eşiniz size küfür etmemeliydi belki oda bir yerde arada kaldığı için idare edemeyip size patladı eminim yani umarım oda pişman olmuştur bu tavrından. ilk kez böyle bir duruma geldiğinize göre eşinizle siz arayı yeniden toparlarsınız ama kayınvalide durumunu nasıl çözeceksiniz ? şuan o çocuğu siz göndermiyor,göstermiyor düşüncesinde sanırım? ki olayı çocuğunuzdan duyduğu içinde kırılmakta biraz haklı. sizin sebepleriniz elbette haklı ama oda olaya kendi açısından bakıyor bence.

madem oğlunuz böyle her şeyi söylüyor onu ciddiyetle uyaracaksınız ve bu tarz konuları yanında konuşmayacaksınız. size seslen demiş seslenmemişsiniz kızdım demişsiniz. çocuğun bunu söyleyebileceğini tahmin ediyorsunuz. onun yerine oğlum şuan acelemiz var soramadım gibi daha ufak sebepler söyleseniz belki bu çocuk içinde önemsiz kalır.
ama aaa annem küsmüş yada babanneme gitmemi istemiyor gibi bir şey çocuklar için mühim konulardır sanırım ve bunu paylaşmasına da şaşırmamak lazım.

Son düzenleme:
Okurken benim bile sinirim bozuldu. Kayınvaliden ile altlı üstlü oturuyorsun sanırım. Bu da böyle olaylara sebebiyet veriyor. Eşinle elbette ki kolayca barışmamalısın. Ne demek başka küfür duymak istemiyorsan telefonu kapat. Bu nasıl bir düşüncedir. Sen ne yapmışsın da hak etmişsin o küfürleri.. Böyle bir şey olmamalı.. Bu arada çocuğun kayınvalidene her şeyi anlatır olmuş. Eminim ki senin haberin olmayan anlattığı başka şeyler de vardır. Çünkü benim babaannem de evdeki haberleri almak için erkek kardeşimi kullanırdı.. Uzak yaşamanızda fayda var.. Özellikle çocuğu uzaklaştırmak gerek...

kayınvalideniz cahil ve bilinçsiz biri anladığım kadarıyla çoçuğun abur cubur yemesine

sağlıksız beslenmesine,bilinçsizce tv izlemesine izin veriyor ve çoçuğa iyilik yaptığını sanıyor oysa çoçuğun psikolojisini mahvetmetmiş

bu davranışları yüzünden çoçuk sağlıksız beslenmeyi alışkanlık edinmiş

annesini kaale almama derecesine gelmiş düşman bellemiş nerdeyse onu sevdiği şeylerden koparan biri gibi görmeye başlamış

keşke çoçuğunla senin ilişkine bu kadar müdahele etmesine izin vermeseydin daha önce bir tedbir alsaydın

onun annesi sensin o değil,bende büyüklerimizin düşüncelerine saygı duyuyorum ama biryere kadar müdahaleye izin verebilirim

bir sınırı olmalı yanlış şeyler yaptıklarını bile bile eyvallah etmemek gerekiyor.

bunu açıkca kayınvalidenle konuş bak senin iyilik diye yaptıkların çoçuğuma zarar veriyor,ileride onun hayatını çok kötü etkiliyecek de

belli zamanlarda onlara gitmesine izin vericeğini söyle ve senin kurallarını uygulamasını rica et.

laftan anlamıyorsa da mesafeni koy

eşinin yaptığına gelince çok gurur kırıcı gerçekten insanını eşinden böyle laflar işitmesi çok kötü.

yanlış yaptığının farkına varıp özür dilemeden affetmemen en doğru karar.

Dün akşam çocuğu okuldan almaya gittim geldim,bugün markete gittim geldim her seferinde bahçede oturuyordu hiç yüzüne bakmadım.Bugün markete giderken(normalde anne bişey istiyor musun diye sorarım)oğlum anne söylesene dedi.Öylece geçtim önünden
ve ben anne bişey istiyor musun demedim diye oğlum surat astı.Oğlum ben babannene kızdım dün beni ağlattığı için onunla ve babanla konuşmuyorum dedim.Market dönüşü yine bahçedeydi ve oğlum babanne annem senle babamla konuşmuyormuş dedi.Seninle konuştuğumuz seyleri babannene söyleme diyorum tembihliyorum ama hemen yetiştiriyor.

Eşime gelince;küs olsak da yemek yapmamazlık yapmam ve yatak ayırmam o kadar kırıldım ki ilk defa yemek yapmadım ve yanında yatmadım ve kendisinden hiçbir tepki yok.Kesinlikle konuşmayacam o özürü dileyecek.Hala hatasını anlamadı.Bu beni daha da yaraladı.Kalıbının adamı değilmiş çok gözümden düştü yüzünü bile görmek istemiyorum.Okkalı bir mesaj yazmak istiyorum ama ters teper diye korkuyorum.Çünkü aklımda çok ağır laflar var.

Kayınvalideniz çocuğunuzu şımartıyor bunda haklısınız, eşinizin size küfür etmesi de çok kötü, hatasını anlayıp özür dileyene kadar tavır koymakta haklısınız fakat 3,5 yaşındaki bir çocuğa :"Oğlum ben babannene kızdım dün beni ağlattığı için onunla ve babanla konuşmuyorum" demekte hatalısınız, ne olursa olsun küçük çocuklar ikili ilişkilerde yaşanan sorunların içinde olmamalı, çocuğunuza yalan söylememeyi öğretiyormuşsunuz, ona yalan söylemiyormuşsunuz bu çok güzel bir davranış ama sırf doğruları söylemek adına anlayamayacağı bir tartışmanın ayrıntılarının anlatılmasına da gerek yok, sonuçta biri babası, biri babannesi, küçücük bir çocuğun annesini ağlatanlara öfke duyarsa uzaklaşacağını mı düşünüyorsunuz?

Babannesine öfke duyarsa biraz olsun uzaklaşır düşüncesiyle söylüyorsanız eğer bunu yapmayın, babannesini de görsün onu da sevsin ama çocuğun terbiyesiyle ilgili kontrol tümüyle sizde olsun, kayınvalidenize kırılmışsınız lakin küsmek, konuşmamakla bir sonuca varamazsınız, iki gün sonra barışıldığında herşey eskisi gibi olmaya devam eder, sorun çözülmez, kayınvalidenizle konuşmamanız çocuğunuz içinde iyi bir örnek değil çünkü aynı binanın içindesiniz, ister istemez çocuğunuza yansıyacak tutumlarınız, konuşmamak yerine sakinleştiğinizde konuşmanızı tavsiye ederim, hatta madem okulda öğretmen şikayetçiymiş, kayınvalidenizle konuştuktan sonra alın onu da götürün oğlunuzu almaya, kayınvalidenizin yanında öğretmene oğlunuzla ilgili bir şikayeti olup olmadığını sorun, oğlunuz yanınızda yokken oturun daha detaylı konuşun, anne torununu seviyorsun, o yüzden her istediğini yapıyorsun seni anlıyorum ama görüyorsun şımarık yetişiyor, gel birlikte hareket edelim, yapmaması gereken şeyleri birlikte öğretelim deyin.

Allahım sabır versin.. tam boğmalık kadın aşırı cahil.. torununa fazla düşkün normal olarak fakat çok bilinçsiz..
siz onun gibi olmayın.. cahilce tavırlarla değil, olgunlukla karşılayarak onun anlayacağı dilde konuşarak çözmeye çalışın..
zira annesiyle olan sürtüşmeleriniz eşinizle olan ilişkinizi zedeleyecektir... nitekim cahilliğinin yanı sıra ara bozuculuktan da çekinmiyor..
yememiş içmemiş oğlunu aramış.. huzur bozmaktan başka bişey yaptığı yok ama bunun farkında değil.. her halükarda üzülen sen olacaksın.. bari bide tatlılıkla halletmeye çalış bide öyle dene.. daha önce denediysen yine dene.. off bunları okudukça sinirim bozuluyor bizde karşılıklı oturuyoruz bakalım biz neler yaşayacağız.. :44:

şimdi son derece iyi niyetimle yazıyorum önce onu söyliyim
.BEterin beteri var ben eşimden defalarca dayak yedim ve son dayağımda ailem bile yanımda olmadığı için karakolda aldım soluğu ve şu an eşimle boşanmak üzeremiyiz neyiz bilmiyorum çünkü kampa gitti ve asla konuşmuyoruz.Bu arada duyduğum küfürler hakaretler namusuma şerefime laflar iftiralar da cabası.Şimdi içinden diyeceksin ki belki hakediyosundur diye.Ben eşimle tanışınca kapanıp namaza başladım,hayatımı eşimi kızdıracaka hata yapmamak için diken üstünde geçiriyorum hep ama yinde basit şeyleri bahane edip beni eziyor.ÇAlışmamla gurur duymaktansa bunu bile yüzüme vuran biri.Yani beterin beteri var canım.Bugün annesinin yanında olur normaldir nihayetinde annesi,kim bilir ne dedi de eşin bu kadar kızdı.Sen ben ce eşinin annesini tam tersi kazan ki sen arada kalacağına eşin arada kalsın

Eğer bu şekilde devam ederseniz o çocuk büyüyünce herhangi bir ortamda duyduğu şeyleri diğerlerine (söylememesi gereken kişilere) anlatacak. Hani su laf taşıyan tipler var ya onlar gibi olacak.

Bence suanda en büyük probleminiz bu olmalı.

Hala ufacik bir tepki yok kac gun oldu.Artik beni sevmedigini düşünmeye basliyorum bi ozur dilemeye degmeyecek degersiz miyim kafamda kurup kurup duruyorum.Yarin kardesimin yanina gitmeyi dusunuyorum giderken mesaj aticam tum icimdekileri.Aklin basina geldiginde beni almaya gelirsin dicem en son.suan yatak odasinda aglayarak yaziyorum telefondan. O ise ogluyla mutlu mesut oynuyor pc de.Acikinca da tost yapti kendine yedi.Yani bana ihtiyaci yok sadece arkasini topluyorum .Cok canim yaniyor

Arkadaşım bak şöyle düşün: Çocuğun ve babaannesi arasındaki ilişki, babaanne ve senin gerilimin ...hepsini bi kenara bırak.Eşin sana küfür ettiyse bir özrü hak edersin.Yani gerçekten ayıp ediyor...Kendini çaresiz hissetme, üzülme...Keşke elimizden bir şey gelse...Dilerim hatasını düzeltir artık...

Dün gece eşim özür diledi barıştık.Bir daha olursa affetmem dedim.
Kv ile daha karşılaşmadık ama bundan sonra zorunlu haller dışında konuşmayacam.

Durumun düzeldiğine sevindim.Bundan sonra eşini devreye sokmadan kendin halletmeye çalış.

Olabildiğince oğlunla vakit geçir.Babaanenesine gitmek isterse beraber gidin beraber dönün.tek başına gitmeye daha fazla alışmasın.

Yapmasını istemediğiniz seylerede kesinlikle karşı çıkın yüzünüzü yumuşak bulmuş demekki...benim tvsiyelerim bunlar..

Dün gece eşim özür diledi barıştık.Bir daha olursa affetmem dedim.
Kv ile daha karşılaşmadık ama bundan sonra zorunlu haller dışında konuşmayacam.

yani ben konuyu baştan okudum..kafam karıştı..

diğer arkadaşlara katılıyorum..çocuk büyütmek gerçekten yorucu bir iştir.

çocuk ilgi ister..özel olmak ister..

bu özel hissini de babaanneden görmüş ise ona düşkün olur..

çocuğunuzla mümkün olduğu kadar özel zamanlar geçirin..sevdiği şeyleri yapın..

ve her zaman pozitif olun..çünkü çooook küçük...olaylardan ,surat asılmasından etkilenir..

o sizin "babaannene küstüm..ondan ona bakkaldan birşey lazım mı diye sormadım !!!!"" demenizden üzüntü duyar..ve küslüğü,kinayeyi

öğrenir..

çocuğunuzun yanında mutlu olun..canınız birşeye sıkıldığı zaman bile eğer oğlunuzla göz göze gelmişseniz gülümseyin..

onlar etkilenir..anne ve babalarını mutlu görmek geleceğe güvenle bakmalarını sağlar..huzursuz ortamlar çocukları da huzursuz

eder..lütfennn..

Son düzenleme:
okurken bile sinirlerim bozuldu. meğer çocuk yetiştirmeye meraklı bi tane daha doğursun kendisi baksın.

bişey dicem kızabilirler ama allah bilir gerçi kayınvaliden yaşasa yaşasa 20 yıl yaşadı diyelim. bu çocuğa sen bakacaksın huyu suyu şimdiden olur çocuğun sonra başa çıkamazsın annesi sensin. karıştırma arkadaşım kocan arada kalmış doldurmuştur annesi ama oğlunada bişeyler öğretmiş bu belli yoksa çocuk herşeyi anlatırmı kadına. taşınabiliyosanız taşının başka bir yere

Hala ufacik bir tepki yok kac gun oldu.Artik beni sevmedigini düşünmeye basliyorum bi ozur dilemeye degmeyecek degersiz miyim kafamda kurup kurup duruyorum.Yarin kardesimin yanina gitmeyi dusunuyorum giderken mesaj aticam tum icimdekileri.Aklin basina geldiginde beni almaya gelirsin dicem en son.suan yatak odasinda aglayarak yaziyorum telefondan. O ise ogluyla mutlu mesut oynuyor pc de.Acikinca da tost yapti kendine yedi.Yani bana ihtiyaci yok sadece arkasini topluyorum .Cok canim yaniyor

neyse bundan sonra inşallah sorun yaşamazsınız

Son düzenleme:
okurken bile sinirlerim bozuldu. meğer çocuk yetiştirmeye meraklı bi tane daha doğursun kendisi baksın.

bişey dicem kızabilirler ama allah bilir gerçi kayınvaliden yaşasa yaşasa 20 yıl yaşadı diyelim. bu çocuğa sen bakacaksın huyu suyu şimdiden olur çocuğun sonra başa çıkamazsın annesi sensin. karıştırma arkadaşım kocan arada kalmış doldurmuştur annesi ama oğlunada bişeyler öğretmiş bu belli yoksa çocuk herşeyi anlatırmı kadına. taşınabiliyosanız taşının başka bir yere

Kendi evimiz taşınma ihtimalimiz bile yok ne yazık ki.

Sanırım sen çalışıyorsun ve babaanne çocuğa bakıyor.Çalışmıyorsan bile,anneanneler babaanneler bizim gibi,istediğimiz gibi değil,kendi bildikleri şekilde büyütürler ve hele de torunsa şımartırlar.

Ben burda babaannenin davranışlarını bir babaanne davranışı gibi görüyorum.Yani kötü niyeti yok.Sadece torununa karşı düşkün.
Hata bana göre daha çok eşinle sende.Eşinin gönderme babaannesine demesi bir çözüm mü? Sanırım eşin de bu çekişemden bunalmış.

Etrafındaki herkes,babası,dedesi,teyzesi,dayısı,anneannesi,babaannesi çocuğu şımartabilir.Bunu engelleyemeyiz.Ama sen çocuğun üzerinde bir otorite oluşturamamışsın diye düşünüyorum.Onu parktan getirmek için ,yemeğini masada yemek için ikna yöntemleri bulabilirsin.Eşini gün içerisinde arayıp annesini şikayet etmen ne kadar doğru.İş ortamı farklı bir ortamdır.İnsan stres altında bazen ağzından çıkmayacak sözler sarfeder,beklenmeyecek hareketler yapabilir.Sakın küfrünü savunduğumu düşünme.Ama alt yapı da oluşturma.

Bir diğer konu,çocuğuna babaannesinin onu üzdüğünü ondan dolayı ağladığını anlatman,çocuğun yanında babasıyla telefonda tartışman çok doğru hareketler değil.Çocuğunla iletişim sorunun olduğunu düşünüyorum.Bu konuda kreşteki öğretmenleriyle ve pedagoguyla fikir alışverişi yapabilirsin.Son olarakta,babaanneye surat asmak,çocuğu göndermemek yerine onunla oturup konuşarak olumsuz tavırların çocuğu nasıl etkilediğini anlatabilir,kocanı devreye sokmadan bunu kendi aranızda çözebilirsiniz.Gerekirse kreş öğretmenine kayınvalidenle gidersen öğretmenden duyduğu şeyleri daha kolay idrak eder ve sana yardımcı olur.

sen haklısın çocuğu biraz uzak tutmaya devam et....
eşinde anlar hatasını merak etme..

X