Misafir gelecek diye ödüm kopuyor :(

Yabancı olarak 2-3 kişi.Yoksa aileleri dışarıdan saymıyorm.Zaten ailelerimzden uzağız.Bulunduğumuz yerde de akrabamız yok.

Bu senin için iyi birşey o zaman
Aynı şehirde olsanız toplu da gelinir gidilir
Benim eşimin tarafı çok kalabalık mesela, ev görmeye diye 15 kişi geldiler +2 biz = 17
( Eşimin baba tarafı aynı binada oturuyo hep beraber geziyomuş, neyse ki bir kere geldiler )

Sen bu durumda olsan gelmeyin mi diyeceksin ?
Denmez ki

Hani bi de yeni evli de değilsin
Bi yerden başlaman lazım

Çok mecbur olmazsam hayır.Kendi misafir istemeyip başkasının evinin sefasını sürenlerden asla değilim.Dışarıda buluşmak beni daha çok mutlu eder.

Madem eşiniz sosyal birisiymiş biraz gayret gösterin bu sorunu atlatabilirsiniz,daima dışarda buluşmak ne kadar keyif verici olabilirki.
İlk adımı atın en yakın birisibi çağırın mesela,kimse sizden 10 çeşit pasta çörek yada tencereler dolusu yemek beklemiyordur.
Peki eşinizin aileside bu sıkıntıya dahilmi,yada kendi aileniz.

bunu ben de çok merak ettim siz gidiyor musunuz? yoksa evlere hiç bulaşmayalım hep dışarda mı görüşelim diyorsunuz?

Dışarda görüşmeyi istiyormuş.

Bence 2-3 kez demek istemiştir :KK53:
Artık bende kardeşlerimden yardım almayı bıraktım...
Dediğin gibi tarif defterim var çokta güzel yapabiliyormuşum herşeyi :KK52:
Herşeyin başı kendine güvenmekle başlıyor...
Ve öyle herkesin ne dedğini umursamayacaksın...
Bir kere yaptığım keki beğenmediler yapabiliyorsan yapta daha iyisini sen getir dedğim :KK4:

Bilmiyorum
Bence yapmak isteyen yapar
Konu sahibinin de bizlerden bi eksiği yok
Yeter ki yapmak istesin

Bence sorun yaptıklarınızın beğenilmemesi değil, evdeki rahatınızın bozulması
bunu eleştirmek için yazmıyorum cidden böyle düşünüyorum. çünkü dışarıda buluşmaktan korkmuyorsanız evde de korkmazsınız. 30 yaşında iseniz neyin nasıl yapılacağını biliyorsunuzdur .bu yüzden sorun bu olamaz bence.

Son düzenleme:
çok çok yakın arkadaşlarını evinde ağırlayarak bundan kurtulma sürecine başlayabilirsin..
mesela ilk geldiklerinde çaya örneğin,dışardan bişeyler ikram edebilirsin,sonra ufak ufak,kendin birşeyler hazırlayarak, önce 1 arkadaşın,sonra 2 yada 3 derken alışırsın onların evindeki varlığına bence..ama en önemlisi bunun tuhaf olduğunu kabullenmek ve bundan kurtulmak istemek ki sen bunu zaten başarmışsın:)

Son düzenleme:
Yabancı olarak 2-3 kişi.Yoksa aileleri dışarıdan saymıyorm.Zaten ailelerimzden uzağız.Bulunduğumuz yerde de akrabamız yok.

Aileler uzakmış demin onu sormuştum.

Gerçekten bana en yardımcı olacak mesaj bu olmuş.Sanırım eleştirilmek beni çok etkiliyor,kekin içinden çıkan ceviz kabuğundan şikayet eden biri beni çok üzer.Sanırım sebebp buna bağlı.Yavaş yavaş anlamaya başlıyorum.Lütfen elinizden geliyorsa biraz daha yardımcı olun..

Yapmayın lütfen herkesin başına gelebilecek şeylerdir bunlar..
26 yıllık evliyim benim bile bazen başıma gelebiliyor bu tarz olaylar.

Madem eşiniz sosyal birisiymiş biraz gayret gösterin bu sorunu atlatabilirsiniz,daima dışarda buluşmak ne kadar keyif verici olabilirki.
İlk adımı atın en yakın birisibi çağırın mesela,kimse sizden 10 çeşit pasta çörek yada tencereler dolusu yemek beklemiyordur.
Peki eşinizin aileside bu sıkıntıya dahilmi,yada kendi aileniz.

Dışarda görüşmeyi istiyormuş.

Arkadaşlar ben bunların farkındayım zaten benden profesyonel aşçıların yaptığı yemekleri beklemediklerinin de farkındayım.Sorunun tespiti konusunda sıkıntı yok çözüm konusunda sıkıntı var zaten.Eşimin ailesi veya kaendi ailem zaten çok uzak 20 saatlik yolda yılda 1 kere gelirler o kadar.

Evli olduğun 4 yıl boyunca,hiç mi bir eşin dostun görümcen eltin Kaynanan kimsenin mi evine gitmedin.Ve bu saydıklarımdan hiç mi kjimse evine gelmedi.Doğum,mevlid,gün,toplanma davet,bayram şu bu hiç mi birşeye katılmadın.Çocuğun yok mu.Evinde hiç mevlid,doğum günü özel bir kutlama olmadı.Kimse evine evkendiğinde hayırlı olsuna mı dahi gelmedi.Çalışıyor musun ya da eşininle ortak görüştüğünüz karı koca hiç mi birbirinize yemeğe akşam çayına gelmediniz.4 yıl boyunca hiç mi iftara kimseyi davet etmedin veya sen gitmedin.30 yaşındasın 4 yıl önce evlendin.Yani 26 yaşına kadar da evlenmeden önce hiç mi evde bir arkadaşını kuzenini akrabanı ağırlamadın.Bunların hiçbirini yapmadıysan,ciddi anlamda asosyallik sorunun var.Yaptıysan,tek sorunun tembellik ve bunu kendne kabul ettirememen.
Bu sorunu çözmek istiyorsan vine insanları istemeye istemeye de olsa davet etmekle başla.Şunu da anlamış değilim.Hiç gitmediğin ve çağırmadığın evine arkadaşlarının teklifsiz hemde yatılı gelmeleri de ilginç.

Bence sorun yaptıklarınızın beğenilmemesi değil, evdeki rahatınızın bozulması
bunu eleştirmek için yazmıyorum cidden böyle düşünüyorum. çünkü dışarıda buluşmaktan korkmuyorsanız evde de korkmazsınız. 30 yaşında iseniz neyin nasıl yapılacağını biliyorsunuzdur .bu yüzden sorun bu olamaz bence.

Şunu söyleyeyim ki evde tesisatı 10 dakkada tamir edip gidecek bir tamircinin gelecek olması da beni çok gerer çünkü eve yabancı biri girecek.ev temiz de olsa ikram hazırlamayacak da olsam geriyor anlatabiliyor muyum?tesisatçı beni beğenmese eleştirse ne olacak değil mi?ama öyle değil işte.Sorun sadece evde arkadaşları ağırlayıp rahatımın bozulacak olması değil yani.

Gerçekten bana en yardımcı olacak mesaj bu olmuş.Sanırım eleştirilmek beni çok etkiliyor,kekin içinden çıkan ceviz kabuğundan şikayet eden biri beni çok üzer.Sanırım sebebp buna bağlı.Yavaş yavaş anlamaya başlıyorum.Lütfen elinizden geliyorsa biraz daha yardımcı olun..

olabilir, kekten kabuk da çıkabilir, yemeğin tuzlu da olabilir. hatalar insanlar içindir. şahsen benim kekimden kabuk çıksa, güler, üzerine seni çok sevdiğimden sürpriz yaptım der geçerim. karşınızdakiler de kusursuz insanlar değil ki. siz çağırdıktan sonra onlar da davet edecektir. gidin görün hiç kimse dört dörtlük değildir. böyle böyle alışırsınız.

Arkadaşlar ben bunların farkındayım zaten benden profesyonel aşçıların yaptığı yemekleri beklemediklerinin de farkındayım.Sorunun tespiti konusunda sıkıntı yok çözüm konusunda sıkıntı var zaten.Eşimin ailesi veya kaendi ailem zaten çok uzak 20 saatlik yolda yılda 1 kere gelirler o kadar.

Çözümü sunmaya çalışıyoruz bizde,diyoruz ki.
Evinize 1-2 kişi davet edin ilk önce,ortamı kurun sıcak olun tedirgin olursanız bu gelen kişiyede yansır.
Buda sizi daha çok husursuz eder,rahat olmayı deneyin ilk etapta.
Devamı nasılsa gelecektir.

Valla bende çok misafir sever değilimdir çünkü çalışan bir insanım misafir geleceği zaman ekstra temizlikti ikramdı uğraşmak gerekiyor benimde her zaman gücüm olmuyor öyle şeylere fakat senin ki daha farklı bence bir psikolog ile görüşüp altında yatan nedeni çıkartıp düzeltme yoluna gidebilirsin halledilmeyecek bir şey değil eşinlede konuş beraber gidip altından kalkarsınız diye düşünüyorum

Arkadaşlar merhaba,benim sorunum misafirden nefret ediyor olmam.Eve en yakın en iyi niyetli ve samimi arkadaşım bile gelecek olsa geriliyorum çok çok zor geliyor misafir ağırlamak.4 senelik evliyim eşim çok sosyal insan canlısı biridir.Eve insanlar gelsin bz onlara gidelim ister ama 4 sene boyunca eve 2-3 kişi dışında kimseyi çağırmadım,apartman komşularımla gidip gelmedim.Halbuki canayakın konuşkan biriyim,dışarıda görüşelim akşama sabaha kadar oturup sohbet edelim ama eve gelmeleri beni inanılmaz geriyor.Evimizi evlenirken döşedik gayet güzel şekilde hani eşyası mı yok acaba diye düşünmeyin diye söylüyorum.Maddi durumumuz da elhamdülillah aç açıkta değiliz.Yani misafir ağırlamaya engel hiçbir durum yok.Artık bu durum eşimin de canına tak etti artık bıktırıyorsun diyor ama elimde değil.Hafta sonuna arkadaşlar gelecekti yatılı kalmaya ne yapıp ettim haftaya erteledim o hafta da yarın işte ellerim ayaklarım buz gibi titriyorum misafir gelecek diye sinirlerim alt üst.Eşimle tartıştık istemiyorum elimde değil dedim.Kapris değil bu tembellik değil lütfen beni kınamayın yardıma ihtiyacım var.Acaba psikiyatra mı gitmeliyim,insan misafirden bu kadar korkar mı ya?Annem çok misafirperverdi acaba o mu bezdirdi beni ?
ne diyeyim..benim gibilerde varmış..bende sevmem misafiri ,gelip gitmeleri luzumsuz gelir bana..kahveye bile gelmelerinden rahatsız olurum onlarla konuşacak ortak bir konu bulamam..belki bu sebeptir..bende konuşkanımdır ama dışarıda..birazda evde keyfime düşkünüm kısa süreliğinede olsa keyfimin bozulmasını istemem..birde şu var çevremde kafama göre insan yok..hepsi meraklı ve dar düşünceli insanlar..

Şunu söyleyeyim ki evde tesisatı 10 dakkada tamir edip gidecek bir tamircinin gelecek olması da beni çok gerer çünkü eve yabancı biri girecek.ev temiz de olsa ikram hazırlamayacak da olsam geriyor anlatabiliyor muyum?tesisatçı beni beğenmese eleştirse ne olacak değil mi?ama öyle değil işte.Sorun sadece evde arkadaşları ağırlayıp rahatımın bozulacak olması değil yani.

Yalnız ben sizi eleştirmek için yazmamıştım.
Neyse sorun değil. Ama sizin söylediklerinize göre çözüm de yok. İkram hazırlamasam bile rahatsız oluyorum diyorsunuz. Eee demek ki yemeklerin beğenilmeme korkunuz da yok.

Herkeste bir sorun var işte.
Bende çat kapı gelen misafire uyuz olurum .
Bende eşimde biraz dağınığızdır .
2 gün üstüste ev toplu olmaz.
Her gün temizlik yaparım otururuz dağıtırız :KK1::KK1:

Ben de sizin gibiyim. Misafir sevmem. Onları memnun etmeye çalışmak beni sıkıyor çünkü. Bir de memnun olmayacakları düşüncesini sevmiyorum. Çocukken evimize çok misafir gelirdi. Belki bundan dolayı bir uzaklık oluştu içimde.

ilk zamanlar ben de tedirgin olurdum evimin her köşesi derli toplu olmalı
bir gram toz olmamalı gibi gibi takıntılarım vardı
ne işi olur evime gelen misafirin yatağımın altındaki tozla ama takardım işte
ama zamanla aştım bu durumu
evimiz müze değil yaşadığımız mekanlar
yaşanan mekan da kirlenir dağılır
böyle düşününce rahat oluyorsun biraz daha:KK24:

:KK1: Canım bakalım başka neler diyebilirim?

Eğer aileniz sizi yetiştirirken sürekli eleştirdiyse o zaman sizde başkalarından sürekli onay bekliyor olabilirsiniz.Onlardan yaptığınız her işte ne kadar iyi olduğunuzu duyarak geçmişteki beğenilmemenin boşluğunu doldurmaya çalışıyor olabilirsiniz.

Yada eğer aileniz sizi yetiştirirken abartılı bir şekilde her yaptığınızı beğenip sizi şımarttıysa sizde kimsenin eleştirisine tahammül edemeyen biri olarak başkalarının sizde kusur bulabileceği ortamlardan kaçıyor olabilirsiniz.

Çünkü ev sizin yaşam alanınız.Seçtiğiniz semt,ev döşeme beğeniniz,hazırladığınız ikramlar,hizmet ve servis kaliteniz...vb. bunların hepsi gelenlerin yorumuna açık hale geliyor.Düşünsenize 5 kişi gelse 10 göz izliyor olacak ve değerlendirme yapacak.

Ama bana en yakın geleni size söyleyeyim mi?

Anne evinde çok misafir ağırlarken şunu görmüş olabilirsiniz.Bazı insanlar misafirlikte güzel güzel yiyip,içip sohbet ediyor ama sonra maalesef ev sahibinin arkasından çok dedikodusunu yapıyorlar.O perdelerde neydi öyle çuval gibi şekerim avize alacağına bari düzgün bir perde alsaymış....vb.Bunları duyan insan evine brini almaya korkmaz mı?

Evli olduğun 4 yıl boyunca,hiç mi bir eşin dostun görümcen eltin Kaynanan kimsenin mi evine gitmedin.Ve bu saydıklarımdan hiç mi kjimse evine gelmedi.Doğum,mevlid,gün,toplanma davet,bayram şu bu hiç mi birşeye katılmadın.Çocuğun yok mu.Evinde hiç mevlid,doğum günü özel bir kutlama olmadı.Kimse evine evkendiğinde hayırlı olsuna mı dahi gelmedi.Çalışıyor musun ya da eşininle ortak görüştüğünüz karı koca hiç mi birbirinize yemeğe akşam çayına gelmediniz.4 yıl boyunca hiç mi iftara kimseyi davet etmedin veya sen gitmedin.30 yaşındasın 4 yıl önce evlendin.Yani 26 yaşına kadar da evlenmeden önce hiç mi evde bir arkadaşını kuzenini akrabanı ağırlamadın.Bunların hiçbirini yapmadıysan,ciddi anlamda asosyallik sorunun var.Yaptıysan,tek sorunun tembellik ve bunu kendne kabul ettirememen.
Bu sorunu çözmek istiyorsan vine insanları istemeye istemeye de olsa davet etmekle başla.Şunu da anlamış değilim.Hiç gitmediğin ve çağırmadığın evine arkadaşlarının teklifsiz hemde yatılı gelmeleri de ilginç.

Öncelikle bulunduğum şehir İstanbul ve burada hiçbir akrabam yok.Yaşadaığım sitede böyle mevlüt,gün,ev mevlüdü,bebek mevlüdü tarzında şeyler hiç olmaz,onun için hiç denk gelmedi.Bebeğim yok mevlüt yapmadım onun için bir toplantı yapmadım.1-2 arkadaşımın dışında bebeği olan olmadı onların mevlüdüne okula gittiğim için akşamüstü uğrayabildim.Tembel olsam bunu niye kendime kabul ettiremeyeyim aksini iddia etmiyorum,belki de tembelim.Bunu anlamak ve suçalnmadan sorunu tespit etmek ve çözüm bulmak için bu konuyu açtım zaten.

Herkeste bir sorun var işte.
Bende çat kapı gelen misafire uyuz olurum .
Bende eşimde biraz dağınığızdır .
2 gün üstüste ev toplu olmaz.
Her gün temizlik yaparım otururuz dağıtırız :KK1::KK1:

bak ona ben de çok uyuz olurum. bir kaç saat önce haber verilmesi de yeterli değil. en azından 1 gün önce telefon edilmeli. :KK31:

X