Piraye-Özet-Canan Tan

BenKaktus

HERAN BATABİLİRİM...
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2007
832
3
Genç ve güzel Piraye adını Nazım Hikmet’in eşinden almıştır. Genç kızın babasıdır Piraye ismine tutkun olan; diğer kızı da babanın Nazım Hikmet hayranlığından payını alır: Hatice. Babanın açıklaması ilginçtir ki bu açıklama romanın temalarından birini de oluşturacaktır: "Piraye, Nazım Hikmet’in karısı. Tam adı Hatica Piraye’dir. Nazım Hikmet’in onun için yazdığı şiirler ve mektuplar, edebiyatımızın gerçek yüz aklarıdır."

Piraye’nin babasının bu açıklaması karşısında ilk tepkisi şaşkınlıktır: "(...) Babam elinden kitap düşmeyen, aydın bir insandı. Ama onun, kızlarına bir şairin -hem de yasaklı bir şairin- karısının adını verecek kadar edebiyat tutkunu olduğunu yeni keşfediyordum."
Piraye’nin doğduğu günden bu yana içinde taşıdığı edebiyat ve şiir tohumları hayatının bir bölümünde ilişkilerine de yansıyacaktır.

Roman, genç bir kızın aile, okul, aşk ve evlilik yaşantısına odaklanan ilginç bir biyografi özelliğine sahip; yazar, yarattığı kadın kahramanın yaşantısına bir ’kadın duyarlılığı’ ile yaklaşıyor. Romanın ilk sayfalarında idealleri olan genç bir kız olarak tanıştığımız Piraye, sayfalar ilerledikçe ilişkilerin farklı boyutlarını yaşayacak, aşk duygusunun karşılığını kendi hayatına yerleştirmeye çalışacaktır.

"Piraye" romanını bir ’dram’ haline getiren ise genç kızın evlilik ve evlilik sonrası
yaşantısı olacaktır; Piraye, üniversite öğreniminin hemen ardından Diyarbakır’a gelin gidecektir.

"Piraye"yi yakın çevrenizde aramayın sakın," diyor Canan Tan. "Hem onun, hem de romandaki diğer karakterlerin hayal ürünü olduklarını belirtmeme, bilmem gerek var mı? Ama uzak şehirdeki şarkının nihavent olduğunu söyleyen Nazım Hikmet ve
"Gözlerin hani?" diye soran Ahmed Arif gerçek."

Roman, yazarın kendi hayatından da belli belirsiz izler taşıyor okuruna.

canan tanın unutamadıgım en begendıgım kıtaplarından bırı pıraye bır solukta okunacak nefes kesıcek okumayanlar en kısa zamanda okumanız dılegıyle

harika bir kitap dili oldukça akıcı bittiğinde çok üzülmüştüm aşk romanı sevenler için ideal

bende bayıldım bu kitaba ama yeni evli olmam kitabı daha çok sevmeme neden oldu sanki pirayeyi anlar gibi ailesinden uzaklaşması, benide çok ağlatmıştı, helede sonunda babasını kaybettiğinde, o sayfayı okurken metrodaydım ve etrafıma bakmadan hem okudum hem ağladım...

çok güzel bir kitaptı gerçekten ben de bir çırpıda okuyup bitirmiştim üzülerek

bana canan tanın en son yürekler ölür kitabının özeti gerekiyor yazabılecek oln vrmı çok lazmm

ben de tavsiye ederimyerimsenibenkitabı elimden bırakamamıştım ağladığım yerleri de olmuştu amamafoldumben

sonunda göz yaşlarımı tutamadığım, harika, etkileyici, okurken insanı olayların içine çeken, betimlemeleriyle sanki diyarbakırda yaşıyormuşum havası yaratan mükemmel bir kitap..yani herkesin okuması gereken ender kitaplardan bir tanesi.

bi arkadaşımdan almış okuyamadan geri vermiştim ama okusaymışım keşke

sürükleyici ve insanı alıp götüren bir kitap.. sonu çok hazin üzüldüm... dün öğlen bitirdim kitabı istemeye istemeye...

az önce bitirdim kitabı. dün değil evvelsi gün akşam başladım yani siz düşünün ne kadar sürükleyici ve güzel olduğunu. hala etkisindeyim...

süper ve ötesi gerçekler kelimler kifayetsz kalıyor çok güzel etkileyici bir kitap bir günde bitirmiştim

şöle söliyim bu canan tan kitap okumayı sevdirdi bana yüreğim seni çok sevdi de çok güzel bir kitap imkansız aşkı anlatıyor tavsiye ederim...

canan tanın ilk ve son okuduğum kitabı :)) piraye güzeldi ama bana hitap etmiyor o türleri pek sevmem

Piraye akıcı bir dili var, konusu dizilerdede karşımıza çıkan türden yani tanıdık, ben zevle okudum ne olacak şimdi diye diye sonunu getirdim .

piraye kızının adını ne koymuştu arkadaşlar aklıma takıldı hatırlayamıyorum bi türlü :26:
dicle miydi neydi :26:

X