ELEVİT vitamin de domuz katkısı var mış!!!

Ülkemiz dini bir yönetimin altında yönetilmiyor doğal olarak ilaçların domuz içerip içermediğine önem verilmiyor.Yani mevzuata göre yasak değil. Birçok ilaçta katkı maddesi olarak kullanılıyor jelatinli kapsüllerde kullanılıyor çünkü ucuza geliyor. Bu jelatin sığır ve balıktan da elde edilebiliyor ama dediğim gibi maliyeti fazla. Üretim açısından hijyenik ve kalite koşullarına uygunsa da satışı yapılıyor zaten birçoğu ithal ürün. ve içerikte etkin madde yazıyor yardımcı maddelerin tamamı yazmıyor.Bu sebeple ilacın üretim bilgilerine sahip olmayan kimse bilemez, doktor ya da eczacılar da bilemez.Bu ürünün domuz katkısı içerdiğini ben de duymuştum şuan hala o şekilde mi üretiliyor bilgim yok. Ben olsam muadili varken başka ürün tercih ederdim sonuçta hayati değer taşıyan olmazsa olmaz ürün değil.Birşey daha jelatin sadece ilaçta değil gıda gibi birçok sektörde de kullanılıyor ve maalesef kaynağını bilmiyoruz yüksek oranda domuzdan elde edildiği yazılı her yerde. Toz içecekler, jöleli tatlılar, şekerlemeler, et ve süt ürünleri, çorbalar ve soslar gibi. Mümkün olduğunca dışardan paketli tüketimi azaltalım inşallah. Herkese sağlıklı günler dilerim

Arkadaşlar, 1.si domuz haram bir canlı değildir. Allah'ın yarattığı hiçbir canlı haram değildir. Domuzun etini yemek haramdır bizim dinimizde. Lütfen bu farkı unutmayalım. Ayrıca, kullandığınız bu ürünü eczanelerden satın alıyorsunuz. Yani sağlık banaklığından onaylı ise alabiliyorsunuz. Aktarlardan alınan zayıflamak vs için kullanılan zarar veren maddelerden değil. Domuz yağının yararlarını biliyor musunuz? Veya domuzun neresinin bu vitaminde kullanıldığını biliyor musunuz? Veya size şunu sorayım. Sizin önünüze bir yazı konuyor Elevit'te domuz var diye, siz de domuzun neresi, vitaminin neresinde ne miktarda kullanılmış, etkileri nelerdir vs hiçbir şey araştırmadan sadece domuz kelimesini duyunca haram mı kıldınız ilacı? Lütfen biraz tıbbi bilgiye sahip olup da böyle yorumlar yaptığınızı söyleyin. Araştırmak haber okumakla sınırlı değildir...

Ayrıca anlamadığım bir şey var. Çoğunuz alkol almıyor musunuz? Bu da günah değil mi? Veya hiç mi kalp kırmadınız? Bu da günah değil mi? Burada ilacı eleştirenleri okudum da, bu ilaca günah diyip bela okuyanlar, siz zaten bela okuyarak günah işlemiyor musunuz? Unutmayın ki eskiden kan vermek de günah bilinirdi... Ancak bugün değil kan, organlarımızı bile veriyoruz başkalarına. Buna da günah diyor musunuz merak ediyorum. Lütfen önce sizin elinizde olan konularda günah işlememeyi deneyin. Sonra ilaçların nasıl aşamalardan geçtiğinden, veya bir zaman üretimi durdurulmuş içeriğinde değişiklikle yeniden sunulmuş mu piyasaya bilmeden, en başından beri söylediğim gibi kulaktan dolma, 1 yazı okuyup inanarak, ARAŞTIRARAK edinilmemiş bilgiyle üreticilerin veya sizden farklı görüşteki insanların günahlarına girerek sizin açınızdan tam ancak dışarıdan bakılınca eksik edinilmiş bir bilgiyi paylaşmaya sıra gelsin; onu da umarım yeterli bir bilgiye sahip olarak yaparsınız...

Merhaba sevgili anne adayı arkadaşım, inşallah bebeğini sağlıkla kucağına alırsın. Bizler elbette dinimizin her gereğini yerine getiremiyoruz, inşallah bir çoğunu hakkıyla yapabiliriz. Sadece domuzdan elde edilen maddeler için değil yediğimiz ictigimiz herşeyden bir nebze dikkatli olmalıyız. Anne adayları bu konuda fazlasıyla hassas olabiliyorlardı, eleştirmek yerine anlamaya özen gösterirsek daha samimi olur düşüncesindeyim. Şuan elevit'in bir muadili var domuz katkısı içermeyen decavit adında. Bu noktada doktorlarımıza çok is düşüyor boyle bir durum var tercih eder misiniz sorusunun gebeye yöneltilmesi gerek düşüncesindeyim. Bilmeliyiz ki karnımızdaki yavruları daha o noktada harama suruklemeyelim. Ayrıca domuz tamamıyla haram kılınmış bur canlıdır ve bunun geçerli sebepleri vardır. Keza alkolde oyledir. Hayatım boyunca alkol ağzına almadim bu hassasoyetteki arkadaşlarımolabilir düşüncesiyle yazmak istedim hayırlı aksamlar

ben de hamileliğimin başından beri elevit kullanıyorum geçen yıl elevit anne karnında zehirliyor diye bi haber okumuştum internette. haberin içeriğini hatırlamıyorum ama sonraki kontrolde sorayım bari decavit de aynı şey ise ona geçelim bari.

Merhaba sevgili anne adayı arkadaşım, inşallah bebeğini sağlıkla kucağına alırsın. Bizler elbette dinimizin her gereğini yerine getiremiyoruz, inşallah bir çoğunu hakkıyla yapabiliriz. Sadece domuzdan elde edilen maddeler için değil yediğimiz ictigimiz herşeyden bir nebze dikkatli olmalıyız. Anne adayları bu konuda fazlasıyla hassas olabiliyorlardı, eleştirmek yerine anlamaya özen gösterirsek daha samimi olur düşüncesindeyim. Şuan elevit'in bir muadili var domuz katkısı içermeyen decavit adında. Bu noktada doktorlarımıza çok is düşüyor boyle bir durum var tercih eder misiniz sorusunun gebeye yöneltilmesi gerek düşüncesindeyim. Bilmeliyiz ki karnımızdaki yavruları daha o noktada harama suruklemeyelim. Ayrıca domuz tamamıyla haram kılınmış bur canlıdır ve bunun geçerli sebepleri vardır. Keza alkolde oyledir. Hayatım boyunca alkol ağzına almadim bu hassasoyetteki arkadaşlarımolabilir düşüncesiyle yazmak istedim hayırlı aksamlar

Bakın çok güzel bir cevap yazmışsınız. Ve kesinlikle size hiçbirşey söyleyemem çünkü birşeye günah derken günaha girecek bir söz kullanmıyorsunuz, beddua etmiyorsunuz, hakaret etmiyorsunuz. Ve günah olan diğer konulara da dikkat ediyor, elinizden geldiğince bütün günahlardan uzak durmaya çalışıyorsunuz. Keşke herkes sizin gibi olabilse. Benim eleştirdiğim ve asla anlayamayacağım bir nokta var. Birinin yaptığı şeye yanlış diyebiliyoruz, ama aynı şeyi biz yaparken bunu yanlış değil doğru olarak kabul ediyoruz. İşte bu yüzden sinirlendim ben. Hakaret noktasına gelecek sözler etmek de günahtır sonuçta. Günahın büyüğü küçüğü olmamalı, günah günahtır. Yani aman alkol bu nolcak herkes içiyor yarın tövbe ederiz diyip içeceksin, ama aaa domuz var günah diyip ilacı içmeyeceksin. Bu şekilde bir hayatı ben anlamıyorum. Günah, günahtır. Rabbim ikisini de haram kılmışsa bize, bizim karar yetimizde olan günahlardan uzak durmalıyız ilk başta. Ben araştırmadım, bir arkadaşımız bir ara elevit toplatıldı, etken maddesinde değişiklikle yeniden piyasa sürüldü diye yazmış. Doğru olabilir. Hemen iyi ya da kötü reklam yapılmadan iyice araştırılması gerekiyor bence. Bak benim doktorum bana bu ilacı vermedi. Hiçbir ilaç vermedi pruloton iğne dışında. Onu da pek çok doktor haftada 1 tekrarlatırken benim doktorum 1 defaya mahsus bu iğneyi vurulmamı istedi. En ufak bir düşük tehdidi görmüyorum o yüzden ilaca gerek yok dedi. Vitamin içinse, bol bol meyve ve su tüketimi yapmam gerektiğini söyledi. Ben hergün 1 bardak portakal suyu içiyorum, veya mandalina suyu içiyorum. Bu şekilde vitamin alıyorum ben. Burada anlatmaya çalıştığım şey ise doktorunuza olan güven. Doktorunuzu iyi seçmeniz gerekiyor. Tamam herkesin maddi durumu yeterli olmayabilir, özel hastahanelere muayenehanelere gidilemeyebilir ama devlette de çalışan çok iyi doktorlar var illaki. Lütfen doktorunuzu iyi seçin eleştirmeden önce. Çünkü orada asıl eleştirilecek nokta yazdığı ilaç değildir. Doktorların seçilmesi için pek çok neden olduğu gibi, seçilmemesi için de pek çok neden vardır. İlgisizliği, bilgisizliği, çıkarcılığı vs gibi. Mümessillerle anlaşmadığını nereden bileceksiniz, size bu ilacı belki bunun için yazıyor? Özetle, doktorunuzu iyi seçmiyorsanız, bu ilacı yazan doktora söz etmeyin. Bu devirde doktor hatasından ölen çok insan var. Doktor seçimi aşırı önemli bir konu.

İşte bu yüzden ben önceki düşüncelerimi yazdım sevgili arkadaşım. Umarım kendimi anlatabilmişimdir.
Hayırlı bir gün diliyorum herkese :)

Arkadaşlar, 1.si domuz haram bir canlı değildir. Allah'ın yarattığı hiçbir canlı haram değildir. Domuzun etini yemek haramdır bizim dinimizde. Lütfen bu farkı unutmayalım. Ayrıca, kullandığınız bu ürünü eczanelerden satın alıyorsunuz. Yani sağlık banaklığından onaylı ise alabiliyorsunuz. Aktarlardan alınan zayıflamak vs için kullanılan zarar veren maddelerden değil. Domuz yağının yararlarını biliyor musunuz? Veya domuzun neresinin bu vitaminde kullanıldığını biliyor musunuz? Veya size şunu sorayım. Sizin önünüze bir yazı konuyor Elevit'te domuz var diye, siz de domuzun neresi, vitaminin neresinde ne miktarda kullanılmış, etkileri nelerdir vs hiçbir şey araştırmadan sadece domuz kelimesini duyunca haram mı kıldınız ilacı? Lütfen biraz tıbbi bilgiye sahip olup da böyle yorumlar yaptığınızı söyleyin. Araştırmak haber okumakla sınırlı değildir...

Forumda dini paylaşım yasak fakat insanları yanlış bilgilendiriyorsunuz. Hiçbir canlı haram değildir ne demek ?? Ayı, maymun, kurt aslan eti gibi yırtıcılar da haram değil mi haramdır. Domuz eti de tabiki haram. verilen fetvayı size alıntılıyorum. '' cumhur (fıkıhçılar çoğunluğu) pis ve haram, şeylerle bu arada içki (hamr) ve domuz mamulleri ile (olağan durumlarda) tedavi olunamayacağı görüşüne varmışlardır. Olağan durumlar; alkol, domuz ya da başka pis maddeler ihtiva eden ilaçların yerine başkası bulunabildiği, ya da bulunamasa dahi hasta için hayatî bir durumun söz konusu olmadığı zamanlardır. Ama alkol ve domuz mamulleri ihtiva eden ilaçların yerini tutacak başka ilacın olmadığı, hastanın da böyle bir ilacı almadığı zaman hayatî tehlike geçireceği mütehassıs (hâzik) bir müslüman doktor tarafından söyleniyorsa böyle ilaçların zaruret miktarı alınacağını hemen hemen bütün fıkıhçılar kabul ederler.''

Görüldüğü gibi haram içermeyen ilaç yani alternatifi varken ve hayati tehlike söz konusu olmadığı için domuz katkısı içeren ilacı kullanmak haramdır. Bu hüküm tabiki de inançlı dini müslüman olan kişiyi bağlar. İsteyen uyar isteyen uymaz ama bu konudaki gerçek budur.Kimse kimsenin yaşantısına müdahale edemez. Ben kendim bu ilacı kullanmıyorum. Decavit kullanıyorum ve firma domuz katkısı içermediğini belirtmiş.Yani bu benim tercihim. Evet katılıyorum bilgi sahibi olmayan yazmasın ben çeşitli ilaç firmalarında çalıştım prospektüs de hazırladım kafamdan atarak yorum yazmıyorum sonuçta burayı yüzlerce insan okuyor ya buradan okuduğu yanlış bilgiyle hareket etseler..

Forumda dini paylaşım yasak fakat insanları yanlış bilgilendiriyorsunuz. Hiçbir canlı haram değildir ne demek ?? Ayı, maymun, kurt aslan eti gibi yırtıcılar da haram değil mi haramdır. Domuz eti de tabiki haram. verilen fetvayı size alıntılıyorum. '' cumhur (fıkıhçılar çoğunluğu) pis ve haram, şeylerle bu arada içki (hamr) ve domuz mamulleri ile (olağan durumlarda) tedavi olunamayacağı görüşüne varmışlardır. Olağan durumlar; alkol, domuz ya da başka pis maddeler ihtiva eden ilaçların yerine başkası bulunabildiği, ya da bulunamasa dahi hasta için hayatî bir durumun söz konusu olmadığı zamanlardır. Ama alkol ve domuz mamulleri ihtiva eden ilaçların yerini tutacak başka ilacın olmadığı, hastanın da böyle bir ilacı almadığı zaman hayatî tehlike geçireceği mütehassıs (hâzik) bir müslüman doktor tarafından söyleniyorsa böyle ilaçların zaruret miktarı alınacağını hemen hemen bütün fıkıhçılar kabul ederler.''

Görüldüğü gibi haram içermeyen ilaç yani alternatifi varken ve hayati tehlike söz konusu olmadığı için domuz katkısı içeren ilacı kullanmak haramdır. Bu hüküm tabiki de inançlı dini müslüman olan kişiyi bağlar. İsteyen uyar isteyen uymaz ama bu konudaki gerçek budur.Kimse kimsenin yaşantısına müdahale edemez. Ben kendim bu ilacı kullanmıyorum. Decavit kullanıyorum ve firma domuz katkısı içermediğini belirtmiş.Yani bu benim tercihim. Evet katılıyorum bilgi sahibi olmayan yazmasın ben çeşitli ilaç firmalarında çalıştım prospektüs de hazırladım kafamdan atarak yorum yazmıyorum sonuçta burayı yüzlerce insan okuyor ya buradan okuduğu yanlış bilgiyle hareket etseler..

Kimseyi yanlış bilgilendirmiyorum. Dikkat ederseniz bu hayvanlar haram değil bunları yemek haramdır diye belirttim. Sevmek beslemek haram değil, yemek haramdır. Çünkü bizim dinimiz öyle bir din ki her konuda mantıklı açıklamaları var. Domuz etinin zararları var. Bunun da başlıca nedeni domuzun yaşayış şeklidir. Bu söylediğim benim kendi yorumumdu. Ancak yukarda yazdığım yorumda söylediğim ise, imamların verdiği fetvalardan çok Kur'an-ı Kerim'de yazılanlara güvenerek söyledim söylediğimi:

Bakara 173: İnnemâ harrame aleykumul meytete ved deme ve lahmel hınzîri ve mâ uhille bihî li gayrillâh(gayrillâhi), fe menidturra gayra bâgin ve lâ âdin fe lâ isme aleyh(aleyhi), innallâhe gafûrun rahîm(rahîmun).
Türkçe meali: Fakat (Allah) size, sadece ölü hayvan etini, kanı ve domuz etini haram kıldı. Ve Allah’tan başkası için olanı (putlar ve şahıslar adına kesilen hayvanı) helâl kılmadı. Ama kim zarurette (açlıkta ve zor durumda) kalırsa, o taktirde (başkasının) hakkına el uzatmamak ve zaruret miktarını aşmamak (şartıyla) onun üzerine günah yoktur. Muhakkak ki Allah, Gafur’dur, Rahîm’dir.

Ölü hayvan etini, kanı ve domuz etini haram olarak burada görüyoruz. Ama her kim zor durumdaysa, gebelik zor bir durumdur, burada gerekli miktarı aşmamak şartıyla günah olmadığını, Allah'ın bize gönderdiği KUTSAL KİTAP'ta görebiliyoruz. Dini paylaşımlar yasak diyerek bir paylaşımda bulundunuz, insan yorumu yaptınız bir fetvayı anlatarak. Ben de buna dayanarak, Rabbim'in Hz. Muhammed peygamberimiz aracılığıyla insanlığa ulaştırdığı bilgiyi paylaşmak istedim. Herkese hayırlı günler dilerim.

Haram kılınan yiyecekler, içecekler ve buna benzer şeyler hakkında belirtilen genel (umumî) sebep de domuz etinin haram oluşundaki hikmeti göstermektedir. Bu genel sebep de Allah Teâlâ'nın şu sözüdür: "... O (Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-), onlara güzel ve hoş olan şeyleri helâl, pislik olan şeyleri de haram kılar..." (A'râf Sûresi: 157).

Bu âyet, genel anlamda domuz etinin haram oluşunun sebebini de kapsamakta ve İslâm şeriatının nazarında pislik olan şeyler (habâis) kabilinden olduğuna işâret etmektedir. Nitekim ilmî ve tıbbî araştırmalar, hayvanlar arasında domuzun, insan vücuduna zarar veren mikropları barındıran bir depo niteliğinde olduğunu tesbit etmiştir. Bu zararların ve hastalıkların detayları çok uzundur. Bu zararlar ve hastalıklar kısaca şöyle özetlenebilir: Parazitsel (asalaksal) hastalıklar, bakteriyel hastalıklar, viral (virüsün yol açtığı) hastalıklar, mikrobik hastalıklar ve buna benzer daha nice hastalıklar.

Bu ve diğer zararlar, hikmet sahibi Allah Teâlâ'nın, domuz etini yemeyi, ancak yüce bir hikmet için haram kıldığına, o hikmetin de insan hayatını korumak olduğuna açık delildir ki insan hayatını korumak, temiz İslâm şeriatında korunması gereken beş şeyden birisidir.

Burada bu ilacı kullanarak yapılan da bebeğin hayatını korumaya girebilir, bundan emin değilim ama olabilitesi hiç yok değil. Bu yorumlamaya göre değişecek bir durum.

Ancak lütfen bizim dinimizin, dinler arasında en güzel olanı olduğunu, bizim dinimizde hiçbir saçmalığın bulunmadığı ve her şeyin mantıklı olduğunu unutmayalım.

Miachivas arkadaşım aynı şeyleri söylüyoruz zaten. Belirttiğim gibi ben hamileliği bir hastalık olarak kabul etmiyorum.Bu doğal bir süreç ve hayati tehlikemiz yok. Ama eğer hayati tehlike olursa haramın zaruret miktarda kullanımı helal olur diyor koyu renkli yazımda zaten.Hamilelik sürecinde hepimiz çeşitli zorluklar yaşıyoruz kabul ediyorum.Allah herkese şifa versin.

Kullandığımız şey sadece bir vitamin. Ki ben bunu zorunlu görmüyorum. Ben de kansızlık çıktığı için 3-4 günde bir içiyorum decavit. Ben alternatifini kullanmayı tercih ediyorum sen etmezsin. Bu senin tercihindir ben tabiki karışmam. En güzeli doğal besinlerden mineral ve vitamin ihtiyacını karşılamak .Burada sadece fikirlerimizi paylaşıyoruz. Sağlıklı güzel günler dilerim arkadaşım :KK66:

Miachivas arkadaşım aynı şeyleri söylüyoruz zaten. Belirttiğim gibi ben hamileliği bir hastalık olarak kabul etmiyorum.Bu doğal bir süreç ve hayati tehlikemiz yok. Ama eğer hayati tehlike olursa haramın zaruret miktarda kullanımı helal olur diyor koyu renkli yazımda zaten.Hamilelik sürecinde hepimiz çeşitli zorluklar yaşıyoruz kabul ediyorum.Allah herkese şifa versin.

Kullandığımız şey sadece bir vitamin. Ki ben bunu zorunlu görmüyorum. Ben de kansızlık çıktığı için 3-4 günde bir içiyorum decavit. Ben alternatifini kullanmayı tercih ediyorum sen etmezsin. Bu senin tercihindir ben tabiki karışmam. En güzeli doğal besinlerden mineral ve vitamin ihtiyacını karşılamak .Burada sadece fikirlerimizi paylaşıyoruz. Sağlıklı güzel günler dilerim arkadaşım :KK66:

Benim üzüldüğüm şey yanlış anlaşılmak olur sadece. Evet söylediğimiz şeyler neredeyse aynı haklısın. Ama şurayı atlamamalıyız ki bizim hayat tehlikemiz olmasa dahi, bebeğin var. Biz kendimize çok iyi bakmalıyız ki bebeğimiz de iyi olabilsin. Biz bu ilaçları kullanıyoruz ki bebeğimiz iyi olsun. Tabi ben de zorunlu görmüyorum bu vitamin ilaçlarını. Bunun yerine doğal yollarla portakal, nar (Hz. Muhammed'in hamile bayanlar için özellikle tavsiyesidir), mandalina ve diğer meyveleri yiyerek zaten alabiliriz. Ben de senin gibi düşünüyorum ve bu şekilde geçiriyorum hamileliğimi. Ama bazı hamile arkadaşlar var, kokusu, tadı kusmalarına sebep oluyor, beslenmeleri çok kötü durumda olabiliyor. Bu tip durumlarda olan arkadaşların kullanmasının sakıncalı olduğu düşüncesinde değilim. Çünkü onlar mecbur kalıyorlar. Tabi bazı doktorlar var ne olur ne olmaz diye yazıyorlar ortada bir şey yokken onlara zaten sözüm yok. Burada da hasta doktor arasındaki güven ve bilinç devreye girmeli bence.

Şöyle bir açıklık getireyim olaya, doksanlı yıllardaki deli dana salgınından sonra birçok yerde birçok ülkede hayvansal jelatin yasaklandı ya da tercih edilmedi. Özellikle ilaç sanayi böyle bir şeyi göze alamaz değil domuz jelatini herhangibir hayvansal jelatin tasvip edilmiyor. Diyeceksiniz ne oluyor, bitkisel jelatin kullanılıyor. Bu elevit değil ilaç sanayinin tümü için geçerli.

X