Evli öğrencinin kredi borcu silinecek

Misty Day

she wolf
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2013
2.835
4.190
[h=2]Üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi ve yurt ücretleri üniversitede okurken evlenen öğrencilerden alınmayacak. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerin de geçmişe dönük borçları silinecek.[/h]
ANKARA - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yeni evlenen gençlere 10 bin liraya kadar kredi verme kararının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da evli üniversite öğrencileri için harekete geçti.
Habertürk gazetesinin haberine göre; Bakanlık, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrencilere verdiği aylık 280 TL öğrenim kredisi ve yurt ücretlerini, üniversite okurken evlenen öğrencilerden almayacak. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerin de geçmişe dönük borçları silinecek. Öğrenciler böylece kişi başına 13 bin TL borçtan kurtulmuş olacak.
Uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin evlilik cüzdan ile bakanlığa başvurması yeterli olacak. Bakanlığın belirlemelerine göre, yeni uygulamadan yaklaşık 3 bin üniversite öğrencisi yararlanacak.

Evliliği teşvik amacı taşıyan uygulama, üniversite öğrenimi devam ederken evlenen çiftlere önemli bir destek sağlayacak.
Öğrencilerin, üniversite yaşamları boyunca aldıkları öğrenim ve katkı kredisi bursa çevrilecek, ayrıca geçmişe dönük kredi borçları sıfırlanacak. Öğrenim hayatı bitene kadar evli öğrencilere burs verilecek. Evli öğrenciler, yurtlarda kalmaya devam etmek istemeleri durumunda eski sistemde olduğu gibi kız ve erkek ayrı olmak şartıyla devlet yurtlarından yararlanabilecek. Evli üniversite öğrencisine yurt da ücretsiz olacak.

Kaynak: Evli öğrencinin kredi borcu silinecek - Genel Bakış- ntvmsnbc.com

bunu saçma bulan sadece benmiyim acaba?

o kadar borcu silinsin diye tabii ki evlenirler, bir kaç yıl sonrada boşanırlar

malum başka şehirde okuyan gençler ahlaksız ya(!), sanırım o ahlaksızlığı gidermek için dahiane bir fikir

Yani kısaca;okulum var diye düşünmeyin,yeter ki bir an önce evlenin-doğurun,hem öyle üniversite ortamlarında zinaya da düşmeyin, biz her fedakarlığı yapmaya hazırız.Hem atalarımız ne demiş:Erken kalkan yol alır,erken evlenen döl alır:KK14:

Son düzenleme:
aslında güzel bir uygulama. evli olup okumaya çalışanlar hem de ev geçindirmeye çalışanlar için yardımcı olur ama evli olmayanların günahı ne o zaman? ayrıca istismar edilmeye çok açık bir durum. borç silinsin diye evlenip sonra boşanan çok olur.

Böyle saçma iş mi olur yahu!

Çocukları küçük yaşta evlenmemeleri konusunda uyarmamız gerekirken destek mi olucaz.

Amaç ne????

İki tarafında mı öğrenci olması şartı var yoksa mesela ben öğrenciyim kocam çalışıyor bu şekilde de oluyor mu? Eğer böyleyse çok saçma. Babam kocamdan daha az kazanıyorsa daha zor okutur beni, bekar öğrencinin suçu ne? Evlenenin ne ayrıcalığı var? Düşünsenize maddi durumu iyi biriyle evleniyorum ve kredi borcum da siliniyor. Ohh daha ne isterim. Bu uygulamadan sonra herkes kredi borcundan kaçınmak için formalite evlilik yapar artık kimin elin kimin cebinde o da belli olmaz. :KK14:

bizden aldıkları vergilerden mi vereceklermiş?
ceplerinden vereceklerse bence sıkıntı yok =)

Hem ayrı ayrı yurtlarda kalacaksa, koynuna giremeyecekse niye evlenir ki insan,var mı yani bir mantığı??
zinaya engel olma amacı taşıyo sanırsam,ne de olsa kimilerine göre elele tutuşup koklaşmak da büyük ayıp,gençleri bu yoldan döndürmek gerek!
Bana üni okurken yalancıktan imam nikahı kıyan arkadaşlarımı hatırlattı,ama onların hiç yoktan (saçma da olsa) bir amacı vardı; "yediğimiz nanelere kılıf olsun" diye.Bu getirilen sistemin elde tututlur hiçbir yanı yok...
şaka gibi...

Son zamanlarda kredi borçları vergi dairelerine devredildi artk hesaplara blokeler vs konuluyor ödenmesi veya taksitlendirilmesi için vs. bence bu yasanın çıkması için insanların gzünü korkutmak için vergi dairelerine tahakkuk ettirildi sanırım borçlar Millet durumu görür korkar öğrenciler evlenir vs vs vs hep planlı yani . Lakin ben üniversiteyi geç okudum 3 sene önce mezun oldum 31 yaşındayım 4 senelik okudum evli değilim Evlensem kredi borcum var şu an ödenmeyen ve vergi dairesine bildirilern silinecek mi? Ya da diyelim ki silinmiyor sadece öğrencilerin siliniyor ben AOF başlasam veya yeniden düşük uanlı bir üniversiteyi kazansam ve evlensem ilk üniversitede aldığım kredi borcum silinecek mi? Tabi henüz tasarı olduğu için bu soruların cevapları yok ama bu uygulama sadece öğrenciler için ise daha yirmili yaşlarda gencecik insanların evlilk vs için sağlıklı karar alma vs durumları yok şu an evlenem sayısı artar 3-5 sene sonra boşanan, annesiz yada babasız büyümek zorunda kalan minicik çocuk sayıları artar. Mantığını çok anlamadım açıkçası ama Hakkımıza Hayırlısı olur inşallah. Öğrenciyi muaf et eyvallah ödeyemeyeni yurt parası veremeyeni yada üniversite bitince aldığı maaş 3 kuruşken kredi borcu var ödeyin diyince delirecek kadar başı ağrıyanları muaf et eğer niyetin yardım ise.
Tabi bunlar benim düşüncelerim evlilik değilde ödeme gücü dikkate alınsa en azından daha samimi olunurdu. Ama böyle bir uygulama yapılacaksa ben ve benim gibilerde açıklarıyla vs ile kendini düşünmek zorunda kalacak.
Samimiyetin olmadığı br uygulamada bende samimi olmam ve açıkta ararım.

Bak görüyor musun, üniversitedeyken tanismistik oysaki esimle. Kacirdim vah vah! :)
Bosanip, üniversiteye baslayip sevdigim bir baska bölümde okuyup tekrar mi evlensem? :KK16:

Ay artik bu gündem meselelerine girmeyeyim diyorum, sinirlerim bozuluyor, kontrolümü yitiriyorum. Altinda nasil bir bit yenigi oldugu cok acik degil mi? Namusumuza leke gelmesin, okurken evlenen ögrenciler strese girsin, kiz okulu yarim biraksin. Bir de evlilik yasi asagilara düssün, daha cok kisi evlensin, coluk cocuga karissin, istikrar büyüsün! Üniversitelerin anlami iyice bosalsin, bu devran dönsün! :KK52::KK52::KK52::KK52:

Dalgaya vuracagim artik siyaset konularini baska türlü cekilmiyor. :KK76:

bir sonraki adım ne olacak acaba evlenene borç silmeyle başlayıp 4. çocukta ev mi verecekler. bu ne meraktır yahu neredeyse gerdek desteği verecekler. gerçekten hak ettiğim almam gereken bursu bana geri ödemeli olarak veren devlet evlenmem koşuluyla borcu siliyorsa vay halimize.

Bu yasa geçti mi ya. En azından toplamda 30 bin olan kyk kredisi borcumuz silinseydi iyi olurdu :/ Silinen duydum bi kaç kişiden ama nasıl başvuruluyor öğrenemedim En Büyük TÜRKİYE

X