Atatürk Üniversitesi AÖF Çocuk Gelişimi (Kazanan, Okuyan, Bitiren herkes :) )

Shaziye

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2012
73
12
Atatürk Üniversitesi AÖF Çocuk Gelişimi bölümünü kazanan ve kaydını yaptırarak Öğrencisi olan biri olarak bu bölümde Dersler, pratik yolları, konu anlatımları, gelişim süreçleri ve Öğrenim ile ilgili pratik her süreci buradan fırsatım oldukça paylaşmak ve paylaşmanızı istiyorum arkadaşlar :)

ilk konu benim gibi ilk tanışanlar için olsun

nedir ne değildir nasıl bir bölümdür ?

linkler vererek tembellik etmenizi ve etmemi engelleyenlere teşekkürler ...

Son düzenleyen: Moderatör:
şuan Atatürk Üniversitesi AÖF Çoçuk Gelişimi bu sene ilk defa açıldığı için BİZden sonrakilere yol gösterme adına, takip ettiğim yada çalışma şekillerinden bahsedeyim izninizle kızlar :)

ilk olarak Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi - ATA-AÖF sayfasından ilk olarak Sınav Takvimimiz http://www.ataaof.edu.tr/dosyalar/stakvimi.pdf :)

sonra http://www.ataaof.edu.tr/dosyalar/skilavuz.pdf bu klavuzla nasıl sınava girileceğini ve dersleri nasıl takip edeceğimiz gösteriliyor :)

ben ek sınavla yerleştiğim için bu bölüme 1 aya yakın geç başlamış bulundum

kitap dağıtımı yok, internet üzerinden PDF olarak ya çıktısını alarak yada matbaa yada tanıdığınız kırtasiyelerde kitap haline getirerek çalışabilirsiniz

ben şimdilik telefonuma pdf olarak indirdim ve işe gidip gelirken telefonumdan çalışıyorum(evet bu arada iş hayatına adım attığım için, çalışma aralığımda kısıtlı)

sonra ilk vize sınavları oluyor İnternet üzerinden, haftanın belirli günleri 2 haftaya yayılmış bir şekilde sabah 9:00 ile akşam 22:00 arası ve sınav sonucunun %20 si alınıyor Not olarak..

Vize sorularının yada bölümle ilgili paylaşım yapılan Facebook üzerindeki bu sayfayı takip ediyorum.

okul işlemleri ile ilgili Atatürk Üniversitesi - Giriş Merkezi sayfasından TC ve şifrenle girebiliyor ve oradan iletişim ve hangi şehirde sınava girmek istediğinle ilgili bilgileri ekranında kendin seçiyorsun

http://lms.atauni.edu.tr/ bu sayfadan ise Dersler , Videolar ve Pdf ile ilgili çıktı almak istiyorsanız Derslerin üzerinden indir seçeneği var ve indirip çıktı alabilkirsiniz.
Online Vize sınavlarına da bu sayfadan girebiliyor ve Sınav sonucumuzu Sınava girdiğimiz günün gecesi saat 23:00 dan sonra öğrenebiliyoruz(tabi Sistem kilitlenmez ise :) çünkü çok sayıda sonucunu Merak eden vatandaşımız var Benim gibi :)))

şimdilik bu kadar! daha ARA sınava girmedim Vize sınavlarımız devam ediyor
Sorumlu olduğumuz derleri yazıyım hemen

Çocuk Beslenmesi
Çocuk Gelişimi I
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Çocuk ve Oyun
Okul Öncesi Eğitimde Araç Gereç Geliştirme
Özel Eğitim I
Yabancı Dil I

bu derslerin Vizede 01. Üniteden 7. Üniteye kadar sorumluyuz

Ara sınavda yani yüzyüze gireceğimiz sınavda ise Her konunun 14 Ünitesinden sorumluymuşuz..şimdilik Bilgilerim bu yönde

farklı bilgilende edinebilirim ilerde...Şimdilik İzlediğim YOL budur! bu alanı Düşünenler için ise Örnek olur İnşAllah ...<3 :KK66:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoçuk Beslenme Soruları

1-Yemek servis ederken dikat edilmesi gereken lerden değildir?

Cvp:YİYECEKLERİN ÜZERİ BEZLE ÖRTÜLMELİ

2-besin hazırlama-pişirme süresi öncesinde uygulanan besin hijyenidir?

Cvp:SEBZE VE MEYVENİN HAZIRLASINDA VEYA SERVİS EDİLMEDEN ÖNCE YIKANDIMI?

3-tahıl ve türevlerinin özeliklerinden değildir?

Cvp:EKMEK MAYASIZ YAPILDIĞINDABESİN DEĞERİ DAHA YÜKSEKTİR.

4-1 gram protein kaç kalori?

Cvp:4 KALORİ

5-insanlar gerektiğinden fazla besin alırlarsa hangisi olmaz?

Cvp:besin öğeleri vücutan atılır

6-aşagidakilerden hangisi doğal kimyasalarla yapılmamıştır?

Cvp:SOSİS

7-mikroorganizmaların hızla çoğaldığı ısı aralığı kaçtır?

Cvp:5/60

8-beslenmeyi etkiliyen sosekonomik nedenlerden değildir?

Cvp:KK70:OĞUŞTAN GELEN KUSURLAR

9-en ekonomik enerji kaynaği hangisidir?

Cvp:yağ

10-hangisi diğerlerine göre daha çabuk bozulur?

Cvp:KAYMAK

11-ek gıda çeşitleri ile ilgili verilenlerden hangisi yanlıştrı?

Cvp:ANNE SÜTÜALAMAYAN FORMÜL SÜT KULANMA OLANAGI OLMAYAN BEBEKLERE YENİ DOĞAN SÜTÜ BİRE BİR ORANLA İNEK SÜTÜ SULANDIRILARAK VERİLMELİDİR.

12-besin-istenen özelik eşleştirmelerinde hangisi yanlıştır?

Cvp:ÇİĞ SEBZELER-LAPA OLMALI

13-kurutulmuş meyveler özellikle hangi mineral açısından zengindir?

Cvp:KK70:EMİR-KALSİYUM

14-emzirme süresi ve sıklığı ile ilgili aşa. Hangisi yanlıştır?

Cvp:EMZİRME SÜRESİ –SIKLIĞI GÜN İÇİNDE VE BEBEKTEN BEĞE GÖRE DEĞİŞİR.

15-hazır mama yaparken su kadarlık bi süre zarfında pişirilmelidir?

Cvp:5 DK

16-SEÇME VE İŞTAHSIZLIK YAPAN OKULÖNCESİ ÇOCUĞUNA YAPILMASI GEREKEN DEĞİLDİR?

CVP:gereksinim çocuğun tercih etiği aynı tür Besimlerle karşılanmalı.

17-asagıdakilerden hangisi okulöncesi çocuğuna beslenmede yapılan hatalardır?

Cvp:çocuk yemeğini bitirdikten sonra çocuğu ödülendirmek.

18-sebze ve meyveyi pişirirken aşagıdakilerden hangisi doğru deildir?

Cvp:patatesler soyularak pişirilmelidir.

19-hangisi troid bezinin salgılanması için gereklidir?

Cvp:İYOT

20-çocuğun ilk aylarda asağidakilerden hangisi ölçülmeli?

Cvp:BOY VE KİLOSU(VÜCUT AĞİIRLİĞİ)YANİ (1 VE 2)SEÇ

ÇOÇUK GELİŞİMİ SORU ve CEVAPları

1-SEKİZİNCİ HAFTADAN DOĞUMA KADAR BEBEĞİN GELİŞİMİ DEVAM EDER.
CİNSEL ORGANLARIN GÖRÜNÜMÜ TAMAMLANIR.özelikleri verilen fiziksel gelişim evresi hangisidir?
Cvp:FETÜS EVRESİ

2-YENİ DOĞAN KIZ ÇOCUĞUNUN BAŞ ÇEVRESİ KAÇ CM’DİR?
Cvp:33.5 CM

3-FİZİKSEL VE CİNSEL YÖNDEN AKRANLARINA GÖRE ERKEN OLGUNLAŞMANIN KIZ VE ERKEK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NASILDIR?
Cvp:ERKEK İÇİN OLUMLU.KIZ İÇİN OLUMSUZ

4-BEDEN GELİŞİMİ
SAĞLIK DURUMU
AİLESİ.YAKIN ÇEVRESİ VE YAŞADIĞI ÇEVREYLE İLGİ VE YETENEKLERİ
KİMLİK BİLGİLERİ
İLGİ VE YETENEKLERİ
Çocuğu TANIMAK İÇİN GEREKLİDİR?
CVP:1.2.3.4.5(HEPSİ)

5-aşağıdakilerden hangisi çocukları tanıma ve değerlendirmede kullanılan tekniklerden değildir?
Cvp:ÖZ GEÇMİŞ YAZDIRMA

6-psikomor gelişimi etkileyen gelişim etmenlerinden deildir?
Cvp:ENFEKSİYONLAR

7-ÇOCUK GELİŞİMİ İNCELENDİĞİNDE İLKOKUL YILARI HANGİ PSİKOMOR GELİŞİM DÖNEMİNE DENK GELMEKTEDİR?
Cvp:SPORTİF HAREKETLER DÖNEMİ

8-GELİŞİMİ AÇIKLAMAYA ÇALIŞAN BİLİM ADAMLARINDAN BİRİDİR?
Cvp:ERİK ERİCSON

9_KAÇ YAŞ ÇOCUĞU ÇEKİÇLE ÇİVİ ÇAKABİLİR?
CVP:5-6 YAŞ ÇOCUĞU

10-FİZİKSEL GELİŞİMDE BİREYSEL FARKLILIKLAR DÖNEMİ İLE İLGİLİ AŞA.HANGİSİ YANLIŞTIR?
CVP:GELİŞİM SÜRECİ İÇERİSİNDE TÜM ÇOCUKLAR AYNI GELİŞİM YOLUNU İZLER.

11-ANNE VE BABADAN BİREYE GEÇEN GENETİK YOLA YETENEK ÖZELİKLERİNE VERİLEN ADIR.İNSANDA 23 ÇEŞİT KROMOZOM VARDIR.HER KROMOZOM ÜZERİNDEN 20-100 BİN ARASINDA BULUNMAKTADIR.BU ÖZELİKLER HANGİSİNE AİTİR?
CVP:KALITIM

12-DENVER 2 GELİŞİM TARAMA TESTİ HANGİ SORUNLARI SAPTAMAK İÇİNDİR?
CVP:FİZİKİ GELİŞİMSEL SORUNLAR

13-PSİKOMOR GELİŞİM İLE İLGİLİ AŞA. İFADELERDEN HANGİSİ YANLIŞTİR?
CVP:pSİKOMOR GELİŞİM SADECE DOĞUM ÖNCESİ VE DOĞUM ANINDAKİ ETMENLERDEN ETKİLENİR.

14-5 YAŞ KIZ ÇOCUĞUNUN BOY VE KİLOSU?
CVP:97-118CM VE 6.4-7.8 KG

15-3-4 YAŞ ÇOCUĞUN YAPAMAYACAĞI HAREKETLERDENDİR?
CVP:ÇİZGİ ÜZERİNDEN BMAKASLA KESER.

16-KUCAKTA KAFASINI DİK TUTABİLİR.ÖNÜNDE HAREKET EDEN CİSİMLERİ TAKİP EDEBİLİR.YÜZ KOYUN YATARKEN KAFASINI BİRAZ YUKARI KALDIRABİLİR.BAŞİNİ YANLARA ÇEVİRMEYE ÇALİŞİR.KOLLARINI HAREKET ETİRİR VE ELERİNİ YUMRUK YAPAR. Bu hangi yaşi kapsamaktadır?
Cvp:3-6 AY

17-GAZİ ERKEN ÇOCUKLUK DEĞERLENDİRME ARACI (GEÇDA)KAÇ AYLIK ÇOCUĞU İNCELER?
CVP:0-72 AY

18-AŞAĞİDAKİLERDEN HANGİSİ REFLEKSİF HAREKET DÖNEMİNE AİT DEĞİLDİR?
CVP:BU DÖNEMDE GÖRÜLEN ÜÇ TEMEL HAREKET UZANMA .YAKALAMA .BIRAKMA

19-GENEL OLARAK 12 18 YASLARI ARASINDA BASLAYAN .ŞİŞMANLIĞA KARIŞI AĞİR KORKU YÜZÜNDEN BİLİNÇLİ OLARAK AŞIRI ZAYIF KALMA ÇABALARI İLE OLUŞAN BOZUKLUKTUR?
CVP:ANOREKSİA NEVROZA

20-ERGENLİK DÖNEMİYLE İLGİLİ HANGİSİ YANLIŞTIR?
CVP:ERİNLİKLE BASLAYIP YETİŞKİNLİĞE KADAR SÜREN EVREDİR.

ÇOÇUK VE OYUN SORU VE CEVAPLARI

AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ ÇOCUKLARIN FİZİKSEL VE MOTOR GELİŞİMLERİNE YÖNELİK ETKİLERİ ARASINDA GÖSTERİLEMEZ

CVP:ÇOCUK OYUNDA KENDİNİ İFADE ETME SÖYLENENİ ANLAMA VE DUYGULARINI TANIMA GİBİ KAZANIMLARI İFADE EDER.

OYUNUN ÇOK ESKİDEN BERİ SÜREGELDİĞİNİ VURGULAYAN BU İFADEYİ AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ DESTEKLEMEZ

CVP:GÜNÜMÜZDE ELEKTRONİK ARAÇLARLA OYNANAN OYUNLARIN YAYGINLAŞMASI

PARAGRAFA GÖRE SANAT ETKİNLİKLERİNİN OYUNLAŞTIRILARAK YAPILABİLMESİNE AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ OLUMSUZ ETKİ YAPAR

CVP:ETKİNLİKTE ÇOCUKLARDAN ÖRNEĞE UYGUN NESNELERİN YAPILMASI KONUSUNDA ISRAR EDİLMESİ
ÖZELLİKLERİ VERİLEN KURAM HANGİSİDİR

CVP:FAZLA ENERJİ KURAMI

ÇOCUKLARA OYUN SEÇİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN İLK UNSUR

CVP:ÇOCUKLARIN YAŞ VE GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

SOSYAL OYUNLARIN DAHA ÇOK ÖNE ÇIKTIĞI DÖNEM

CVP:İLKOKUL DÖNEMİ

BİTKİLERİN İNCELENMESİ HAYVANLARIN İNCELENMESİ EĞİTİMCİNİN OYUNU NEYLE BÜTÜNLEŞTİRDİĞİNİ GÖSTERİR?

CVP:FEN VE DOĞA ETKİNLİKLERİ

ÇOCUKLARIN İSTEDİKLERİ ARAÇ VE ARKADAŞLA OYUN OYNAMA FIRSATI OLAN ORTAM?

CVP:OYUN ODALARI

HANGİSİ OYUN OYNAMA KURALLARININ AÇIKLANMASININ NEDENLERİNDEN BİRİ DEĞİLDİR

CVP:EĞİTİMCİNİN KENDİNİ OYUNUN DIŞINA ALARAK RAHATLAMASI

ÇOCUK OYUN SIRASINDA TABAKLARDAN YEMEK YİYOMUŞ GİBİ YAPAR.BU HANGİ BECERİYİ GELİŞTİRİR?

CVP:ÖZBAKIM BECERİSİ

BÜHLER TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN KURAM

CVP:HAZ KURAMI

ÇOCUKLARIN İTME KOŞMA ATLAMA TAŞIMA GİBİ ETKİNLİKLERİ NEYİN GELİŞİMİNİ SAĞLAR?

CVP:FİZİKSEL VE MOTOR GELİŞİM

YÖRESEL OYUNLARI ARAŞTIRMADA GÖZLEM YÖNTEMİYLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKN KURALLARDAN DEĞİLDİR

CVP:GÖZLEMCİ OYUNUN YEİTŞKİN YAŞAMI VE PARALELLİLERİYLE İLİŞKİSİNİ İNCELEYEREK KAYDEDİLMELİDİR.

PAYLAŞIM İŞ BİRLİĞİ DAYANIŞMA DAHA ÇOK HANGİSİNE KATKI SAĞLAR

CVP:SOSYAL DUYGUSAL ALAN

AİLELERİN ÇOCUĞUN OYUN DAĞARCIĞINI GELİŞTİRMESİNDE OLUMLU ETKİ YAPAN DURUM NEDİR?

CVP:AİLELERİN YAPTIĞI ZİYARETLERDE ÇOCUKLARIN FARKLI ORTAM VE OYUNLARLA TANIŞMASINI SAĞLAMAK

ÇOCUĞUN GELİŞİM ALANLARINI DESTEKLEDİĞİNE YÖNELİK BİR SONUÇ ÇIKARILAMAZ

CVP:YARIŞMALI OYUNLARDA ÇOCUKLARIN KENDİLERİNİ BAŞKALARINDAN GÜÇLÜ GÖRME VE ÜSTÜN HİSSETME BECERİLERİ GELİŞİR.

HANGİSİ ÇOCUKLARIN OYUNLARINA SOSYO-KÜLTÜREL YAŞANTILARINI YANSITTIKLARINI GÖSTERİR

CVP:11 EYLÜL SALDIRILARINDAN SONRA AMERİKADA YAŞAYAN ÇOCUKLARIN OYUNLARINDA KULE YAPIP YIKMASI

HANGİSİ OYUNLARI DERLERKEN YAPILACAK İŞLEMLERDEN BİRİ DEĞİLDİR

CVP:OYUNLAR DERLENİRKEN KİŞİYE UYGUN GELMEYEN OYUNLARI ARAÇLARI DEĞİŞTİREBİLİR

HANGİSİ OYUNUN ÖZELLİĞİ DEĞİLDİR

CVP:OYUNDA ÇOCUKLAR SADECE BOŞ ZAMANLARINI GEÇİRİRLER

HANGİSİ OYUNUN EĞİTİM AÇISINDAN ÖNEMLİ OLDUĞUNA YÖNELİK BİR İFADE İÇERMEZ

CVP:İÇİNDE BULUNDURDUĞU KATI KURALLAR SAYESİNDE EĞİTİMCİLERİN ÇOCUĞU KONTROL ETMESİNİ KOLAYLAŞTIRIR

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ARAÇ GEREÇ GELİŞTİRME SORY VE CEVAPLARI

1-ödül ve ceza uygulamalarını temele alan sınıf yaklaşımı asağidakilerden hangisidir?

Cvp:eek:toriter yaklaşım

2-DALEnin yasam konisi ile ilgili hangisi yanlıştır?

Cvp:öğrenme süreci soyutan somuta olmalıdır.

3-aşağıdakilerden hangisi okul öncesi eğitiminde kullanılan hem işitsel hem degörsel araç gereç grubuna girer?

Cvp:bilgisayar

4-aşağıdakilerden hangisi eğitici oyuncak yapımında dikkat etmesi gereken hususlardan biri değildir?

Cvp:kulanılan malzeme bol süs içermelidir

5-aşağidakilerden hangisi oyuncak kavramını tanımlamaz?

Cvp:çocuğun sadece boş zamanını geçirdiği araç

6-etkinliklerde kuklakullanılırken kuklaya yaptırılan hareketler ile ilgili aşağidakilerden hangisi doğrudur?

Cvp:kuklanın kafasını yere eğmesi sevindiğini gösterir

7-eğitici oyuncaklar …………..gelişimin desteklemesinde soyutlama ,gruplama,dikkati yoğunlastırma ,akıl yürütme, gibi pek çok becerinin gelişmesinide sağlar.CÜMLEDE BOŞ BIRAKILAN YERE HANGİSİ GELMELİDİR?

CVP:bilişsel

8-aşa.han.eğitimcinin araç fereç ve materyalleri dikkat etmesi gereken noktalardan biridir?
Cvp:rehber olunmalıdır.

9-etkinlikleri planlama ,düzenli bir şekilde gerçekleştirme,çocukların aktif bi şekilde katılımlarını sağlama ve istenmeyen davranışları en aza indirgeme için yapılan faaliyetleri kapsayan süreç aşa.hangisidir?

Cvp:sınıf yönetimi

10-çocukların oynamak istedikleri öğrenme merkezlerini ve oyun arkadaslarını kendileri seçmenin desteklenmesi aşa.sınıf yönetimi yaklaşımlarından hangisinin temele alındığı gösterir?

Cvp:izin verici yaklaşım

11-ilk kukla ve kulanıldiği medeniyet hangisidr?

Cvp:ipli kukla-mısır

12-aşa.han. sınıf yönetimi yaklaşımlarından biri deildir?

Cvp:tekilci yaklaşım

13-asa.han. okul öncesi araç gerç planlanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri deildir?

Cvp:planlanan araç gereç çocuktan ziyade öğretmenin kullanımına uygun olmalıdır

14-asa.han. eğitici oyuncak hazırlarken çocuk sağliği ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken hususlardan biri deildir?

Cvp:çocuk sayısına göre hazırlama

15-aşa. Han. Eğitimde araç gereç ve materyal kullanılmasının bilişsel gelişime etkilernden deildir?

Cvp:çocukların itme,çekme,yakalama ,gibi aktiviteleri yapma fırsatını bulmalarını sağlar

16- okul öncesi eğitimde kullanılan araç gereçler ve çcuklarda paylaşma sırasını bekleme ,söz hakkı alma davranışlarının edilmesiyle aşa. Gelişim alanlarından hangisini desteklemiş olur?

Cvp:sosyal-duygusal alan

17- aşa. Han. Sınıf yönetiminin önemli unsurlarından biri deildir?

Cvp:öğrenci seçimi

18-çocukların yaş grubu ve ilgisini çeken oyuncak türü eleştirmelrinden hangisi yanlıştır?

Cvp:2-6 /tak çıkar oyuncakları

19-eğitici oyuncaklarla çocukların başladığı bir işin sorumlulugunu alması sağlanırken ağirliklı olarak hangi gelişim alanını desteklemiş olur?

Cvp:sosyal-duygusal

20-kuklalarla ilgili aşa. Han. Yanliştir?

Cvp:kukla konuşturulurken önemli olan cümleler deil hareketlerdir.

ÖZEL EĞİTİM SORU VE CEVAPLARI

1_İşitme engelli çocukların özellikleri ile ilgili aşağıda verilenlerden hangisi YANLIŞTIR?
YAŞADIKLARI ÇEVREYE KARŞI İLGİSİZLER

2_Görme engellilerin genel özelliklerine dair aşağıdaki ifadelerden hangisi YANLIŞTIR?
GÖRME EN.,.,ENGELLERİNE RAĞMEN KONUŞMA ESNASINDA DURUMA GÖRE YÜZ İFADELERİNİ RAHATLIKLA DEĞİŞTİREBİLİRLER

3_ I. Görme engellilerin birçoğunda görme kalıntısı mevcuttur
II. görme engelli bireyin diğer algı organlarını daha güçlü kullanarak bilgi sağlama
alanındaki mevcut eksikliği bir nebze azaltılmasına ''ödünleme'' denir
III. Aynı oranda görme keskinliğine sahip iki bireyin,görme yeteneklerini kullanma becerileride
her durumda eşit düzeydedir

Yukarıda görme engelliler hakkında belirtilen ifadelerin hangisi veya hangileri DOĞRUDUR?
I VE II

4_Özel eğitim kavramlarının oluşum sıralaması hangi seçenekte doğru olarak verilmiştir?
ZEDELENME/SAPMA-YETERSİZLİK-ÖZÜR/ENGEL

5_''Çocukluk Şizofrenisi'' şeklinde ifade edilen durum,aşağıdakilerden hangisi içinde değerlendirilir?
DUYGUSAL VE DAVRANIŞSAL BOZUKLUK

6_Çocuğun sözel dili öğrenmeden önce işitme kaybının ortaya çıkması aşağıdakilerden hangisiyle ifade edilir?
DİL ÖNCESİ İŞİTME KAYBI

7_Görme engellilerin kullandığı,en yaygın alfabe olan kabartma alfabeyi aşağıdakilerden hangisi geliştirmiştir?
LOUIS BRAILLE

8_Aşağıdakilerden hangisi görme engelli bireylerin bağımsız hareket edebilmeleri için ihtiyaç duydukları materyallerinden biridir?
BEYAZ BASTON

9_Aşağıdakilerden hangisi doğum sonrası oluşabilecek engel durumlarını önlemede kullanırlır?
ÇOCUĞUN YAŞAYABİLECEĞİ KAZALARA KARŞI ÖNLEM ALINMASI

10_Işık ışınlarının retinanın önünde odaklaşmasından dolayı ortaya çıkan,bireyin yakınındaki objeleri rahatlıkla görmesi ancak uzaktakileri net görememesi
şeklinde bir soruna sebep olan göz hastalığı aşağıdakilerden hangisidir?
MİYOP

11_Görme keskinliğini ölçmek için uygulanan ve farklı büyüklüklerdeki ''E'' harfini kullanan tarama testi hangisidir?
SNELLEN KARTI

12_İşitme engellileri eğitmek amacıyla 1755te kurulan ilk okul nerede hizmete girmiştir?
FRANSA

13_Kulağın 'kulak çepesi,dış kulak kanalı ve kulak zarından'' oluşan kısmına ne ad verilir?
DIŞ KULAK

14_1889'da Grati Efendi tarafından,İstanbul Ticaret Mektebi içinde açılan oukl,hangi özel eğitim
İŞİTME ENGELLİLER

15_ Aşağıda belirtilen ve engelliliğe neden olan faktörlerden hangisi doğum öncesi dönemde ortaya çıkan
ANNENİN HAMİLELİK SIRASINDA RÖNTGEN IŞININA MARUZ KALMASI

??16_ I. Otizm
II. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği
III. Rett sendromu
Yukarıda hangisi yada hangileri yaygın gelişimsel bozukluklar arasına girer ?
I VE III

17_''Kişinin psikolojik,anatomik ve fizyolojik özelliklerinde geçici veya sürekli türden kayıp olması hali'' şeklinde tanımlanan özel eğitim kavramı aşağıdakilerden hangisidir?
ZEDELENME

18_İşitme engelli çocukların özellikleri ile ilgili aşağıda verilenlerden hangisi YANLIŞTIR?
YAŞADIKLARI ÇEVREYE KARŞI İLSİZDİRLER

19_ I. Astigmat
II. Hİpermetrop
III. Miyop
Yukarıda belirtilen göz hastalıklarından hangisi veya hangileri kırma kusurlarındandır?
I,II,III

20_Aşağıdakilerden hangisi görme engeline sebep olan doğum öncesi nedenlerden biri DEĞİLDİR?
ÇOCUĞUN DOĞUM ESNASINDA NEFESSİZ KALMASI

şimddilik bu kadar SORU VE CEVAP yeter..Bugün ise Çoçuk Sağlığı ve Hastalıklartından girdik :) ilk fırsatta onların cevaplarınıda paylaşırım kızlar :KK66:

merhaba arkadaslar birşey sormak istiyorum.bu sene sınava giricem açıköğretim çocuk gelişimi okumak istiyorum fakat meslek lisesi bilgisayar bölümü meunuyum.acaba lisede mezun oldgun bölüm önemlimi yoksa lisedede çocuk gelişimi okumannmı gerekiyor.
çok istyorum bub bölümü okumak lisedede çok istemiştim ama ozamanlar kısmet olmadı.
bana yardımcı olursanız sevinirim.

merhaba arkadaslar birşey sormak istiyorum.bu sene sınava giricem açıköğretim çocuk gelişimi okumak istiyorum fakat meslek lisesi bilgisayar bölümü meunuyum.acaba lisede mezun oldgun bölüm önemlimi yoksa lisedede çocuk gelişimi okumannmı gerekiyor.
çok istyorum bub bölümü okumak lisedede çok istemiştim ama ozamanlar kısmet olmadı.
bana yardımcı olursanız sevinirim.

ncakir89 (adın ne bilmiyorum canım o yüzden nikin ile hitap ettim)

herşeyden evvel diğer AÖF Anadolu Üni. bilmiyorum şuan okuduğum Atatürk Üni. AÖF Çoçuk gelişiminden bahsedersem eğer Önceliği Çoçuk gelişimi öğrencileri(dikey geçiş yapabiliyorlar) ama ben düz Açıköğretim lisesi çıkışlıyım..Ygs sınavına girdim 172 aldım(yani 140 barajını geçtim ama lys ye giremedim) ve Ygs puanı ile Öğrenci alan Açıköğretim programlarını araştırdım. ve bende Senin gibi çok istediğim bu bölüme gitmek istemiştim ve araştırmalarımın sonucunda(çoğu çoçuk gelişim mezunu arkadaşlar bu bölümden haberdar bile olmamış, çünkü iki gelişimci arkadaşım ben bu bölümü tercih ettikten sonra haberleri oldu bu sene.zaten bu sene açılan bir bölüm. genelde Sosyal hizmetlere kaydırdılar kendilerini çoçuk gelişim mezunu liseli arkadaşlar)bu bölümü .ek Tercih klavuzunda buldum ve ilk sıraya tercihim olarak burayı yazdım(ümidim yoktu çünkü çoçuk gelişimciler varken bana yer olmadığını düşündüm o yüzden ilk sırayı yazdım ve kaybedecek bişeyim yoktu) ve YGS !+= barajını geçtiğim için Atatürk Üni. Çoçuk gelişim bölümünü Açıköğretim olarak kazandım ve kaydımı yaptırdım ve bu süreçlerimi Sen ve diğer bu alanı düşünen ve benim gibi ACABA?ları çok olan arkadaşlar için fırsatım oldukça paylaşıyorum

yani kısaca Yüreğini ferah tut ve Ygs sınavına gir ve 140 lık barajı geçmen bu bölüme girme şansını arttırsın diyorum canım..ve şimdiden başarılar diliyorum ...<3 :KK66:

canım bu bölüme başvurmak için kız meslek lsesi çıkışlı olmak lazım dimi?

Sevgili Melek cim kız meslek lisesi çıkışlı olman çok büyük artı, dediğim gibi dikey geçiş yapma şansın olur..ama çok istiyorsun ve meslek lisesi çıkışlı da değilsin BENİM gibi Üzülme! :) o zaman gir YGS sınavına ve 140 barajını geç ve BENİM gibi Atatürk Üni. Çoçuk Gelişimi Öğrencisi ol :KK66:

Atatürk Üniversitesi AÖF Çocuk Gelişimi bölümünü kazanan ve kaydını yaptırarak Öğrencisi olan biri olarak bu bölümde Dersler, pratik yolları, konu anlatımları, gelişim süreçleri ve Öğrenim ile ilgili pratik her süreci buradan fırsatım oldukça paylaşmak ve paylaşmanızı istiyorum arkadaşlar :)

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi - ATA-AÖF sayfamız bu bizi güler yüzle ilk karşılayan ekran :KK66:

canım ben 4yıllık baska bir bölümden mezunum bu 2. üniversite imkanıyla sınava girmeden bu sene basvurabilirmiyim bu bölüme bilgin varmı canım.nette sınava girmeden basvurulabiliyor yazıyor.

canım ben 4yıllık baska bir bölümden mezunum bu 2. üniversite imkanıyla sınava girmeden bu sene basvurabilirmiyim bu bölüme bilgin varmı canım.nette sınava girmeden basvurulabiliyor yazıyor.

canım ben şu anda cocuk gelişimi bölümünü 2.üniversite olarak okuyorum. Şu anda bi universitede okuyosan basvurabiliyorsun. Sınava falan girmeden internetten basvuru yapıp sonrasında ogrenci belgesi ve bazı istenilen belgeleri okula yolluyosun onay verip vermediklerini internette yayınlıyolar zaten.. umarım soruna cevap verebilmişimdir :KK34:

bu arada eger cocuk gelişimine kayıt olduktan sonra ilk kayıt oldugun okulu dondursan da sorun olmuyo.. ama sadece kayıt olurken bi universitede okuyo olarak gozukmen gerekiyo

BizimdeBebisimizOlsun canım ismin ne bilmiyorum ama 4 senelik lisanas Mezunu olarak Elbette bu bölümü ikinci Üniversite olarak seçebilirsin ama bence İlk işin senin Lisans Mezunu olarak KPSS yi düşünmen ve elbette bu alanıda okumak istemen ayrıca Benim adıma Gurur verici ...<3

bende girmeyi düşünüyorum bu sene Lise düzeyinde Üniversite bitmeden..yani Şansımı deneyeceğim..sanada Tavsiye ederim..hem okul için bütçene katkısı olur eğer Memur olursan..çünkü siz Lisans mezunları bana göre daha şanslısınız çünkü kazandığınız taktirde mutlaka masa başı yada daha iyi yerler ama biz lise mezunu arkadaşlar için alan çok fazla geniş..çünkü temizlikçisinden odacısına hepsini lise mezunu arıyor devletimi :) tabi benim gibi alansız lise mezunları daha karamsar bakıyor..fakat ben bakmadım ve Tercihimi Meslek yüksek okul olarak yaptım ve İYİ Kİ de yapmışım ve bu riske girmişim diyorum :KK66:
dersler ve konular çok fazla ve ben iki çoçuk ve iş hayatında Temizlik personeli olduğum için ayrıca fazla efor sarfediyorum ve buna ragmen Bizim kitaplarımız hep pdf ve inşallah ilerki dönemlerde Kitabımızda olur..yani bu zorluklar benim şuan DERS çalışmaktan fırsat bulup buraya yazmamı engellemedi...

umarım Kendimce yardımcı olabilmişimdir canım ...<3 :KK66:

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi - ATA-AÖF sayfamız bu bizi güler yüzle ilk karşılayan ekran :KK66:
bu bölümü sizin gibi kazanmak için ne yapmalıyız? lütfen yardımcı olurmusunuz

bu bölümü sizin gibi kazanmak için ne yapmalıyız? lütfen yardımcı olurmusunuz
yani hangi lise mezunu olmak gerekiyor, meslek liisesi çocuk gelişimi bölümü bitirmek zorunlumu başvurmak için?
ygsden kaç puan almak gerekiyor?
ben süper lise mezunuyum başvurabilirmiyim?

yani hangi lise mezunu olmak gerekiyor, meslek liisesi çocuk gelişimi bölümü bitirmek zorunlumu başvurmak için?
ygsden kaç puan almak gerekiyor?
ben süper lise mezunuyum başvurabilirmiyim?

Melek canım ben Açıköğretim lisesini ek sınavla bitirmiş ve Ösym nin 2. ek sınavında Tercihimi yaptım.

ben ygs den kötü aldım çünkü bazı sorunlar oldu, hem alt yapımın olmaması hemde sınav giriş belgemdeki Resimlerin uyuşmaması gibi sorunlarla tutanak tutulmuş bir vaziyette sınavıma girdim İLK defa ...172 aldım YGS den ve okul puanım yani Açıköğretim lisesi bana 63 e yakın Diploma puanı verdi ve Toplamda 208. 72 gibi bir oranla ben Atatürk üniversitesinin AÖF bölümünü seçtim.

dersen ki ben girebilir miyim? ben bu kısıtlamaya ve bu zorluklara karşı girdiysem Sende girersin..

Ygs için kayıtlar 2- 15 ocak yani başladı..Git kaydını yaptır ve Şansını dene bence :KK66: en kötü ihtimal Kendini denemiş olursun ama Süper lise diyorsun yani derslerin iyidir..bence bu alan ve diğer başka istediğin Aöf alanlarına Rahatlıkla girebilirsin...<3

rkadaşlar lise sözelciyim aöf çoçuk gelişim varmı varsa tercih yapabilirmiyim

Nisan Annesi canım bu sene Atatürk üniversitesinin Çoçuk gelişimi bölümü devam ediyor galiba..diğer arkadaşlarıma söylediğim gibi ben Açıköğretim lisesi çıkışlıyım ve şuan Atatürk Üniversitesi Çoçuk gelişimi okuyorum ve bu Cumartesi yani 11 Ocakta Sınavım var 7 dersten bir günde giricem..yani lise sözelciyim dedin yani düz lisemi Meslek lisesimi olduğunu tam anlamadım..düz lise ise benim gibi YGS sınavına girip de bu bölümü, seçebilirsin..Meslek lisesi isen sınavsız geçişle şansını bu bölümden denersin..hatta Meslek lisesi çıkışlıysan Sınavsız geçişle kendi alanına yazılırsın ve ikinci Üniversite kapsamında bu bölümü seçebilirsin :KK66: yani seçenek çokkk..Sen gerçekten ne istiyorsan ona göre çalış ve kaydını yaptır :)

Nisan Annesi canım bu sene Atatürk üniversitesinin Çoçuk gelişimi bölümü devam ediyor galiba..diğer arkadaşlarıma söylediğim gibi ben Açıköğretim lisesi çıkışlıyım ve şuan Atatürk Üniversitesi Çoçuk gelişimi okuyorum ve bu Cumartesi yani 11 Ocakta Sınavım var 7 dersten bir günde giricem..yani lise sözelciyim dedin yani düz lisemi Meslek lisesimi olduğunu tam anlamadım..düz lise ise benim gibi YGS sınavına girip de bu bölümü, seçebilirsin..Meslek lisesi isen sınavsız geçişle şansını bu bölümden denersin..hatta Meslek lisesi çıkışlıysan Sınavsız geçişle kendi alanına yazılırsın ve ikinci Üniversite kapsamında bu bölümü seçebilirsin :KK66: yani seçenek çokkk..Sen gerçekten ne istiyorsan ona göre çalış ve kaydını yaptır :)

düz lise sözelciyim şimdi ygs sınavından sonra bu bölümü gerçekten secebiliyormuyum gözlerime inanamıyorum :KK70: eğer öyleseyse süper olur 2 yıllık okumak istiyorum şimdilik matematik varmı bu bölümde hiç anlamamda ,şimdiye kadar hiç tercih yapmadım 4 kere girmiş olsam bile:) hep meslek liselilerin bu bölümü secebildigini biliyordum yeni mi çıktı bu sistem .... birde eğer bunu duymasaydım sosyal hizmetleri düşünüyordum

Son düzenleme:
slm kızlar ben geçen sene Erzurum Atatürk üni. aöf çocuk gelişimi ve eğitimini kazandım Bolu'da olduğum için nasıl kayıt yapabileceğim hakkında bilgi alamadım vizelere Bolu da girme ihtimali olup olmadığını bilmediğim için kayıt yaptıramadım. iki sorum olacak sizlere 1) Kayıt için Erzuruma gitmek gerekiyor mu 2) Vizelere Bolu'da girebiliyor muyum

slm kızlar ben geçen sene Erzurum Atatürk üni. aöf çocuk gelişimi ve eğitimini kazandım Bolu'da olduğum için nasıl kayıt yapabileceğim hakkında bilgi alamadım vizelere Bolu da girme ihtimali olup olmadığını bilmediğim için kayıt yaptıramadım. iki sorum olacak sizlere 1) Kayıt için Erzuruma gitmek gerekiyor mu 2) Vizelere Bolu'da girebiliyor muyum

Mislina cım ben kendi tecrübelerimden yola cıkacak olursam :) kayıtlarımı KARGO yada PTT aracılığı ile Erzuruma gönderiyorsun evraklarını...sonra onlar Öğrenci kimliğin ve Öğrenci belgeni belirli bir zaman sonra sana ücretsiz gönderiyorlar canım

Viza sınavları internet üzerinden Online Final sınavlarımız ise belirli şehirlerin merkezlerinde...Bolu açısından tam bilmiyorum ama ilan ediliyor merkezler..öğrenci saynızı fazla olursa Bolu içinde sınava girme ihtimalin neden olmasın :KK66:

X