Premature Bebekler Premeture bebeği beyin kanaması geçirenler lütfen vardım

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
çok geçmiş olsun rabbim sabır sağlık versin inşallah benim oğlumada rezervuar sonrası şant takıldı beyni rahatlatmak için takılıyor basınçtan zarar görmesin diye iyiki takılmış beyin kan. hasarı oluştu bizde sadece rezervuar takılmasaydı basınçtan beyni yok olcaktı....benim bildiğim şant takılır doktor bize çok az ihtimalle suyu devir daim eder beyin demişti ama beyin kan. geçiren bi bebek için bu çok zormuş sonradan deneyim sahibi olunca araştırınca...öğrendik...
Benim bebegimdede beyin kanamasina bağlı hidrosefali gelisti rezervuar takildi.rezervuar takilan her bebege sant mutlaka takilirmi yoksa bebegin gelisimine mi bagli ne olur tecrübeli anneleeden cevap bekliyorum

Moonterrent rezervuar dan sonra bebegin gidisatina gore degismiyirmu bu hidrosefali.bu sant omur boyumu duruyo bide senin bebegin simdi ne kadarlik hic sikintisi varmi bide beyinnkanamasi kacinci evreydi allah daha kötüsunden korusun hepimizi ama ne kadar zormus.

haklısın çok zor ve gerçeği söylemem gerekirse bebeğin gidişatına göre değişen bişey yok çünkü beyin kan.direk emilime zarar veriyor beyin bu fonksiyonu kaybediyor anlayacağın ve şant maalesef rabbim ne kadar ömür biçtiyse kalıyor çıkmasınıda iyi görmüyorlar...bize söylenen 3.derece beyin kan. nekadar doğru bilmiyorum zaten derece falan pek mühim değil ağır beyin kan. geçirmişki hidrosefali oluşmuş..bize söylenen oğlum için beyni kalmamış bunu direk yüzüme karşı söyledi doktorlar mr a göre her gittiğimiz kapı aırıca benimkiler ikiz 30 haftalık doğduk biz...herşeyi yapamayabilir bunları yazmayayım burda doktorlar en kötüsünü söylüyor emin ol ALLAH a bol bol dua et hamdolsun biz 28 aylığız 22 aylık yürüdü algısı konuşması yaşıtları gibi zihinsel etlimedi bizi fiziksel sağ tarafında kasılma var yürüdüğü için ayağı kurtardı elimiz daha ağır ilk yıl % 60 engelli raporu verdiler 1 yıllık şuan %40 a düştü 1 yıllık yine inşallah önümüzdeki yıl çıkmayacak fizik tedavi alıyoruz durumu için nederse desinler ilk işin iyi bir çocuk nöroloji ve fizik tedaviye başlangıç olmalı kaç haftalık doğunuz şuanki genel durumu nedir elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım çünkü bende ilk duyduğumda bilen kişiler aradım etrafımda benim derdimi anlatacak yardımcı olacak uzun oldu ama ....
Moonterrent rezervuar dan sonra bebegin gidisatina gore degismiyirmu bu hidrosefali.bu sant omur boyumu duruyo bide senin bebegin simdi ne kadarlik hic sikintisi varmi bide beyinnkanamasi kacinci evreydi allah daha kötüsunden korusun hepimizi ama ne kadar zormus.

Bir arkadaşla konuşmuştuk doktor bebegine sant takilcak demiş sonra rezervuardan sivi almamislar bir kacgun kafa buyume y apmamis sonrada sant takmamislar b i r yasindaymis simdi kizi.bizim doktorumuzda bebege bagli dedi bakalim hayırlısı. Benim kizim 30 haftalik dogdu 2.derece kanama old soylendi.bugunde gozunde rop cikmis baska bir ile yarin lazere gitcek rabbim hayirlisini versin.sizin bebeğinize ne kadarlikken sant takildi ve kafasi kac cm di.su an bebeginin elinden basja hic b i r problemi yok mu insallah.

vallahi çok şanşlıymış o arkadaş sıvı alımı olmamış zaten bebeğinde sıvı alımı olursa ve ona rağmen baş büyümesi olursa şant takılır beim oğlumun sıvı alımına rağmen baş büyümesi vardı..benim bildiğim 2.derece beyin kan. hidrosefali oluşmuyor ama hakkında hayırlısı olsun inşallah şant 2,5 aylıkken takıldı başı 40 cm di şuan en son 47,2 di ekim ayında perşembe doktor kont. ne kadar old. bakarlar ama iyi gelişimi beyin kan. yaşadıktan sonra herkes çok iyi görüyor hatta anlaşılmıyor dışardan bilmeyen kişi anlamıyor
, rop tan kızımda 2 kere lazer oldu hangi ilde olucak ameliyatını acaba...
oğlumun elinden başka hamdolsun bir problemi yok elide yaşadıklarımıza göre çok iyi durumda algılıyor en öenmlisi şağ elinle al dediğinde alıyor kaldırıyor...elden ele veriyor sol elini biz nasıl sağı kullanıyorsak oda o şekilde kullanıyor....

Son düzenleme:
Sabirla cevapladiginiz icin allah razi olsun .oarkadasin sivi alimi oluyomustu rezeevuardan nanasil olduysa sant takilmamis.biz boludayiz burda lazee yok yavrum bugun bursaya giitti lazere ama doktor daha gerek gormemis .sizin kiziniz nerde oldu lazeri ve su an nasil .benim kizimsan sivi aliniyo ama bas büyümesi rabbime sukur yok su anlik.siZ yogum bakim süreci ni ve oglunuzun ameliyatini neerde gwciediniz

anladım canım bursadayım bende ve benim kızımı meral yıldız ameliyat yaptıuludağ üniv. eğer o baktıysa kızına rahatlıkla dediklerine inan bu konuda çok iyi kendisi zaten ameliyat olması bile gerekse kendisi yapacak..şuan kızım çok iyi lazerle ilgili sıkıntısı yok ama gözlük takacak % 95 inde miyop oluşuyor eğer gözleri ameliyat olmasaydı ALLAH korusun görmeyecekti...yoğun bakım özeldede olsa ücretsiz biz ücret ödemedik bursada uludağ üniv. prof ahmet bekar yaptı beyin ameliyatını en son mayıs ayında olduk 20 aylıkken istanbula gitme imkanın varsa mehmet özek e git tamamen özel kendisi ama şuan için maddiyatı düşünme biz yardımlarla ancak çıkabildik 0 araba parası gitti ki okadar paramız yoktu oğlumun ameliyatlarıda özel hast oldu....
Sabirla cevapladiginiz icin allah razi olsun .oarkadasin sivi alimi oluyomustu rezeevuardan nanasil olduysa sant takilmamis.biz boludayiz burda lazee yok yavrum bugun bursaya giitti lazere ama doktor daha gerek gormemis .sizin kiziniz nerde oldu lazeri ve su an nasil .benim kizimsan sivi aliniyo ama bas büyümesi rabbime sukur yok su anlik.siZ yogum bakim süreci ni ve oglunuzun ameliyatini neerde gwciediniz

Bizde boludayiz kızım gozzu icin bursaya gitti sevket yilmaz hastanesinde muberra hanim varmis i bakti siz sannttan sonra neden tekrar tekrar ameliyat gecirdiniz bide uludağ univer.masraflari devlet karsilamiyomu neden cok parani gitti

şevket yılmaz evime yakın inan ben hiç duymadım benim bildiğim uludağ üniv. bakıyor hatta ameliyatları dediğim doktor yapıyor sadece sen bence tekrar iyi araştır...beyin cerrahı öğretim üyesi amaliyatları özelde yapıyor siz bilirsiniz demişti bize üniversiteye gitsek 6 ay sonrasına gün vericek dedi ozamanda çocuk ne durumda olur bi düşün...şant sonrası bazı sıkıntılar oluyor bizim tıkanmıştı..
Bizde boludayiz kızım gozzu icin bursaya gitti sevket yilmaz hastanesinde muberra hanim varmis i bakti siz sannttan sonra neden tekrar tekrar ameliyat gecirdiniz bide uludağ univer.masraflari devlet karsilamiyomu neden cok parani gitti

ben çok geç tanıdım kendisini oğlum ameliyat olup biraz kendine gelince oturdum araştırmaya....bizim çocukların herşeyi anlık ona bile gitsem acil müdahale olması gerektiğinde vakit kaybı olacaak diye düşünüyorum ama en azından baştan beri yapılan işlemleri ve oğluma bakmasını isterim....
Siz hic mehmet ozek e gittiniZmi

Yani simdiye kadar gitmemissiniz ve oglunuz ameliyatlarinda olmus santin kontrolu icinmi gitceksiniz ya kafam n o kadar karisik ki mehmet ozek e gitmek acaba birseyleri V degistirirmi

evet kontrol için kafanızın karışması normal bence size yakın yerleri tercih edin acil durumda misal hemen ulaşacağınız gibi sadece tavsiye ama mehmet özek türkiyede en iyisi çocuk beyin cerrahı....onada çekilen mrları tomografiyi götürüp fikrini alabilirsiniz en azından ne yapılabilir diye şimdi bile gitseniz çocuksuz daha iyi bilgi verir bence yanı...yapılması ne gerekse onları söyler kafabızdaki karışıklık gitmiş olur bende doktor değilim ki yanlış bilgi vermek istemem face hidrosefali ve biz aileler ve hidrosefali diye grup var oraya bakıpta bigi edinebilirsiniz....l
Yani simdiye kadar gitmemissiniz ve oglunuz ameliyatlarinda olmus santin kontrolu icinmi gitceksiniz ya kafam n o kadar karisik ki mehmet ozek e gitmek acaba birseyleri V degistirirmi

Ben oraya girdim de kotu oldum sonra ciktim benim kizimdan 3 gundur sivi alınmıyor vi buyume yok ins ama ins rabbim ins santa geeerek kalmaz bide rezervuardan alınır kende hic büyümesi olmadi teyzesi ne olur dua ediverin bizim icin

inşallah gerek kalmaz ...çok zor bir durum gerçekten..bizim hep artmıştı...son zamanda 3 cm 2 günde artınca şant taktılar....tamam dua edicem güzel haberlerle gelin yazın buralara inşallah...
Ben oraya girdim de kotu oldum sonra ciktim benim kizimdan 3 gundur sivi alınmıyor vi buyume yok ins ama ins rabbim ins santa geeerek kalmaz bide rezervuardan alınır kende hic büyümesi olmadi teyzesi ne olur dua ediverin bizim icin

merhaba arkadaşlar,yaşadıklarımı paylaşmal istedim.
ilk hamileliğimdi. eşim y.dışında çalışıyordu ve her işi kendim yapmak hatta yiyecek ve suyumu kendim marketten alıp taşımak zorundaydım. bu arada ablamı istediler nişanlandı evde tepsi tepsi yiyecekler sarmalar yapıldı.tabi hepsine yardım ettim. mobilya bakmak için modoko ve maskoları hık demeden gezdim. hiç biragrım sancım yoktu. çok sık ara ile dr.a gidiyordum. nedense korkuyordumda. sanırım içime doğdu. eminönün' den bütün ihtiyaçlarımıda almıştım. neyse 22.haftada 3lü testmi ne deniyor hani böbrekler iç organlara bakılıp dr.değerlendirme yapıyor. onun için gittik eşimle dr.a dr. muayene sırasında çok bozuldu. bi meyve suyu iç gel alttan bakıcam dedi. neyse baktı 2 cm açıklığın var nasıl anlamazsın dedi hemen haber edip herkese beni yatırdı. neyse böylelikle zor günlerim başladı.
ben kendi isteğimle eve çıktım. kontrol haricinde wc ye bile gitmek için ayağı kalkmıyordum. sürgü kullandım. sonra kendi hast.de küvez olmadığından zeynep kamile suyum geldiği için yatış yaptım 26. haftadaydım. bana bebeği alalımmı diye sordu dr. kendi çişiylede yaşayabilir dedi. bende aldırtmadım 1 gün bile önemliydi. 26+4 de gece sancılandım ve normal doğum yaptım. sonra z.kamil küvez yok dedi ve bize hast.listesi veri küvez bulun diye. neyse şükür bulduk.
transfer esnasında kızım beyin kanaması geçirmiş. dr. çok kızdı maden küvez yoktu niye doğurttular diye. sanırım bebeğimi gözden çıkarmışlardı...
sonra
beyin kanaması 5 evrenin 1. evresiydi. dr. durdurdu.
daha sonra çiş yapmadığı için diyalize alacaktı son anda çiş te yaptı.
bir türlü nefen almayı başaramamıştı. hep apne oluyordu.
dr.son bir doz ilaç uygulayacağım yapacak bişey yok bekleyeceğiz dediğinde çok kötü hissetmiştim. 1000 gr. doğmuş ve 750 gr.a kadar zayıflamıştı yavrum. sonra özel mamalarla kilo aldı.
70 gün küvezde kaldı bebeğim. bazı günler 2 defa yanına gittim. iki kere geç kaldığımız için görememiştim sabaha kadar kabuslar görmüştüm. kızım da beni bekliyordu billiyordum.
bu arada çoğu bahsetmemiş ama dogduktan 1 ay sonra hastane ambulansla küvezi ROP muayenesi (gözleri için) cerrahpaşaya götürmeye başlamıştı her cuma rutindi bu.
70 gün sonunda taburcu olduk. gözler hala iyi değildi kayma yok ama 3 evrenin 1. evresinden 2 ye bi türlü gelişemiyordu.
kusmalar bizi mahvetmişti. kimseyi babasını bile odaya almıyorduk. maske ve eldiven kullandık mikrop kapmasın diye.
yaza kadar baya toparlandı. denize sokup çıkardık sonra. güneşlendirdik.
hala her hafta cerrahpaşa yolcusuyduk.
6 kg. oluncaya kadar insan içine çıkarmadım. ocakta doğdu kasımda 6 kiloya ulaştı. mevlüt yaptık. herkes süzüyor kızımı acaba sakatmı diye!!! rabbime şükürler olsunki sakat falan değil aksine çok akıllı. şubat 2010 da gözleri tamamlanmıştı tam 1 senelik sabrın sonucunda.
o yaz ilk kelimesi allah olmuştu. sonra anne :) ruahni yönü kendiliğinden hisli bir çocuktu. sabah ezanını uykuda duyup elini farkında olmadan havaya kaldırıp allah - baba diye ağlardı. babası yurt dışında olduğu için kendince dua ediyordu sanırım.
18 aylıktı bu bahsettiğim zaman.
şimdi kızım 5 yaşında. ben ikinciye o çok istediği 2 senedir yalvardığı için hamileyim :))
karnemizi aldık. prematüre olduğu için sanırım bir üzerini toparlayamıyor ikincisi eşyalarına sahip olmuyor. yemeğini çoook yavaş yiyor.
zaten 14 kilo.çıtır bi kız. bu hamileliğimin 13. haftasında her ihtimale karşılık serklaj oldum. inşallah bu bebeğimiz gününde doğarda aynı şeyleri yaşamayız.
bu arada bebeğim küvezdeyken ve ben 4 hafta yataktayken hep dua ettik ettitdik. şimdide selavati tefrice okuyorum.
sizi bilmem ama ben inanıyorum. küveze minik bir kuranı kerim bile koydurmuştum. sütümede zemzem akıtıyordum. belki faydası olur.

Tugba cansiz hanim bebeginizde rezervuar takiliykende buyume yapiyormuydu bide bana mehmet ozek e gittiginizden bahsetmissiniz bebeksiz sadece sonuclarlami gittiniz nasil randevu aldiniz ve bu ameliyati ne kadara yapıyor

Emar cekildi doktor ventrikulerd hafif genisleme var dedi biray daha bakalim dedi sant takilabilir bakalim biraz bekleyelim dedimemehmet ozek ten randevu aldik emar sonuclarini gostercex.tugba cansiz haniminda sivi alinirkwn kafasi buyume yapiyormuydu biliyormusunuz .birde sizin emar sant takilmadan once kac defa cekildi ve nasil di sonuçları

X