Anlatmadan Edemeyecegim....

:KK31:Bende sasirmis durumdayim... Nasil bir tavir almaliyim, ne yapmaliyim bilemedim... Babam durup dururken bir aksam aradi, daha esim gelmemisti eve "bir sorunun var mi? garip garip ruyalar goruyorum, sen ve bebek iyi degil mi" diye baya bir telaslanmis... Onu telkin ettim baya bir sure, sorun olmadigina inandirdim zar zor...

Bu aksam yine aradi... En sonunda anlattim yasadigim SIKINTILARI, babamin cevabi bana karsi `sen onlara zaten cok yuz verdin kizim, neyse SIKMA canini, bir aksi durum olursa biz bakariz caresine... senin annen baban var arkanda hic merak etme" dedi biraz icime su serpildi...

Anneme anlattigimda da, bebek bir dogsun bakalim ne olacak, erkekler genelde bebek olduktan sonra degisirler... Baktin degismiyor, alirsin cocugunu da gideriz yurtdisina, gorsun bakalim o zaman el mi yaman bey mi yaman dedi, $ok oldum... :KK53: Annem sakin ve kimsenin etlisine sutlusune karismayan bir kadin. Boyle bir tepki beklemiyordum ondan... Demekki anne olmak ile alakali bir durum diye dusunmekten baska birsey diyemiyorum... :KK31:

anne babanın da gazına gelme.
tamam arkalarında olmaları çok güzel ama eşin annesine fazla şey anlatıyor diye çocuğu alıp yurtdışına gitmeyi düşünmez çok abartı olur bence.
eşinin artık sizin bir aile olduğunuzu idrak etmesi gerekiyor.
sizin küçük müdahalelerinizle eşini buna alıştırabilirsin bence.
telefonla konuşurken sen de yanlarında ol, baktın konuşma istemediğin yerlere gidiyor, ver biraz da ben konuşayım de al :)
bizim mesela eşim telde konuşurken annesiyle, dışarı çıkmasını yasakladım hatta çoğu zaman hoparlörü açtırıyorum.

Son düzenleme:
Olmaz mi? Hem de defalarca, zaten bu kadar uzuntu yasamamin sebebi de bu.
O kadar tatli dille veya sert dille anlatmama ragmen yine de bir degisim olmamasi beni uzen... :KK31:

Bu erkekler bebeği beşikte görmeden, eşlerinin hamile olduğunun ayrımına varamıyorlar mı anlamıyorum ki, hamile bir eş bu kadar üzülür mü :113: kadın güzellikle uyarıyor işte anlasana be adam :KK47:

Yok zaten derdim yalandan ilgi gostermesi degil... Benim canimi SIKAN durum, bu kadar ilgisizlige ragmen hala benden onlara gidilmesi, bir sekilde ilgi gosterilmesi bekleniyor ya... Ona canim SIKILIYOR. Evlenmeden once ve evlendikten sonra onlara yapmis oldugum fedakarliklari bir bilseniz... Babamin ve annemin dedigi kadar var... aman arada sorun olmasin, aman iyi gecim olsun, esim mutlu olsun derken ben anlamadan onlara fazla yuz vermisim... Bende simdi simdi fark ediyorum...

işte problem burada malesef. İylik, fedakarlık güzel şeyler insanı manevi olarak besliyor ama bir o kadarda manevi olarak yıkıyor çünkü insanlar çoook nankör ne yazık ki. Bununla ilgili bir hikaye vardır.
Zamanın birinde büyük bir kişi varmış ve onu denemek için gidip demişler ki ''şu kişi senin için şöyle kötü söz söyledi.'' Kişi durup düşünmüş'' hayır, yok demiş olamaz.'' Peki neden demişler. ''Ben ona iyilik yapmadım ki'' demiş.

Evet bilirim o sozu...
Fakat soz konusu herhangi birisi degil ki, anne - babasi... Ben hep kendi anne babami nasil sayiyorsam, onlari da o sekilde saymaya calistim... Hersey karsilikli diye dusundum, buyukleri sayarsan onlardan da sevgi gorursun mantigi ile. Ama zamanla anladim ki esimin ailesi icin gecerli degil bu... Ne kadar sayarsan o kadar problemler buyuyor malesef ve kendimi cektim en sonunda... :KK31:

tek başına yaşamak zorunda değilsinki bunları. önce annenle paylaş o sana tecrübelerinden yol göçsterir zaten, sonrada eşine açarsın rahatsızlığını. aramaları değil herşeyi dk dk rapor etmen canımı sıkıyor dersin. seni sormamalarının rahatsızlığını dile getirrisin.. umarım bebeğinle çok mutlu olursunuz ve o kayınvalideler kapınızı kapatınca dışarıda kalacak kadar uzak olurlar size.

amin insallah, tesekkur ederim guzel dualariniz icin... :KK16:

anne babanın da gazına gelme.
tamam arkalarında olmaları çok güzel ama eşin annesine fazla şey anlatıyor diye çocuğu alıp yurtdışına gitmeyi düşünmez çok abartı olur bence.
eşinin artık sizin bir aile olduğunuzu idrak etmesi gerekiyor.
sizin küçük müdahalelerinizle eşini buna alıştırabilirsin bence.
telefonla konuşurken sen de yanlarında ol, baktın konuşma istemediğin yerlere gidiyor, ver biraz da ben konuşayım de al :)
bizim mesela eşim telde konuşurken annesiyle, dışarı çıkmasını yasakladım hatta çoğu zaman hoparlörü açtırıyorum.

Yok kendi ailemin gazina gelmem ben, zaten ailem o sekilde gaz vermezler.... Annemin ve babamin en son isteyecegi sey benim yuvamin yikilmasi, hele ki yolda bir evladim varken...

Benim de en buyuk sorunum bu ya zaten... Esim bir turlu bizim "aile" oldugumuzun farkina varmamasi. Onun icin "aile" kavrami hala kendi anne ve babasi. Davranislari bunu sergiliyor malesef ki...

sağlıklı şekilde sevilmemiş erkekler hep çocuk kalıyo ne yazık ki Çekirge'ye aynen katılıyorum yaptığı açıklama o kadar yerinde ki ben bunu 54 yaşındaki babamda bile görüyorum yani 54 yaş artık yolun yarısının bile geçildiği bi yaştır dede olacak kısmetse ama gelin görün ki anne babadan aferim almak onun için hala büyük mesele, biz kilometrelerce uzaktayız üstelik kv kp şu an aynı ilde oldukları oğullarıyla ve gelinleriyle küsler zaten başka evlatlarıda yok bize sarabilirler ama yapmıyolar herşey tadında, umarım hep böyle olur, ben şimdiden eşime babam üzerinden örnekler veriyorum ve ne kadar itici olduğunu anlatıyorum, annem annem diye ağlayan bi adam her gün göreyim konuşayım diyen bi adam benim vicdanımı zorlar ana evine geri yollarım dayanamam o kadar özlem çekmesine diyorum

kesinlikle doğru tespit.:KK9:
eşim de annesi tarafından zamanında terk edilmiş bir çocukmuş. şimdi annesi bişeyler istemek, bişeyler öğrenmek için aradığında sevindirik oluyor. hemen yelkenleri suya indiriyor :KK50:
mesela;
bayramda gittik onların memlekete görüştüler annesiyle, 1 gün sonra bizim evimizin olduğu şehre döndük. o gün annesi aradı az görüştük gel bi daha göreyim seni dedi, benim eşim de hemen yollara düşmeye kalktı. annem çağırıyo diye. bi açtım ağzımı daha dün orada değil miydin diye! oturduk oturduğumuz yerde sonra.

Maalesef insanlar aşkan kör olduklarında çevresinde dönen şeyleri geç fark edebiliyor.
Allah sabır versin canım ve sen eminimki bunun üstesinden geleceksin. Artık bebeğinle daha da güçlüsün.
Vee şunu söyleyebilirim geçen eşimle konuşurken bana " senin zaten hiç bir şey için bana ihtiyacın yok. Biliyorum bu yüzden ...." devam eden cümlesini ölsem unutmam. Erkekler güçlü kadını seviyor ama eşlerinin güçlü olmasını istemiyor.Onlara bir şekilde muhtaç olmasını istiyorlar sanırım.Bizi bu şekilde yaraladıklarınıda fark edemiyorlar.Gururdan bizde açıkca söyleyemiyoruz işte:KK50:

Merhaba,
Cok guclu gorundugunuze dair pismanliklariniz var.
Ben de tabiri caizse "kendini ise yarar hissetme" konusunda esinizi beslemeniz gerektigini dusunuyorum.
Cunku ailesinin ona muhtac oldugunu dusunup vicdan yapabiliyorsa size de ayni sekilde yaklasacaktir.
Yavas yavas bu yonde bi' seyler yaparsaniz muhtemelen esiniz de yavas yavas size geribildirim yapacaktir.

Kayinvalidenizin eltinize yaptigini okuyunca hem uzuldum hem sasirdim.
Peki bu arada kayinpederiniz ne yapiyor? Pasif biri mi?
Adam olacak kiz ve cekirge cok guzel tespitte bulunmuslar.
Ben de ayni seyleri yazacaktim.
Evet once cok elestirilen, baski kurulan, sevilmesinde eksiklik olan cocuklar sevildigini hissetmeye baslayinca kaba tabirle yaranmak icin
ellerinden geleni yapiyorlar.
Ben bu evliligin duzelecegine inaniyorum.
Esiniz merhametinden beslenin, besletin kendinizi.
Mutluluklar sizinle olsun insallah.

Son düzenleme:
sen kendini geri çekince kaynanada değişmeler oldumu?

kesinlikle doğru tespit.:KK9:
eşim de annesi tarafından zamanında terk edilmiş bir çocukmuş. şimdi annesi bişeyler istemek, bişeyler öğrenmek için aradığında sevindirik oluyor. hemen yelkenleri suya indiriyor :KK50:
mesela;
bayramda gittik onların memlekete görüştüler annesiyle, 1 gün sonra bizim evimizin olduğu şehre döndük. o gün annesi aradı az görüştük gel bi daha göreyim seni dedi, benim eşim de hemen yollara düşmeye kalktı. annem çağırıyo diye. bi açtım ağzımı daha dün orada değil miydin diye! oturduk oturduğumuz yerde sonra.

Kesinlikle dogru.
Kendimden biliyorum.
Annemin sevgisini hic hissedemedim.
Hissedememek bi tarafa olumsuzluklarla dolu bi iliskimiz vardi.
Annemin sorunlari vardi ve ben stres topuydum.
Sonra biraz biraz yaklasti annem bana, ki ben o zaman cok kucuktum.
Cok sevindim Allahim bi gorseniz kucucuk ben ev temizliyorum, bulasik yikiyorum, suprizler yapiyorum vs.
Cunku annem o zaman beni takdir edebiliyordu.
O zaman sevildigimi hissedebiliyordum.
Neyse, konuyu dagitmak degil amacim ama konu sahib ve bunlari yasayan insanlar icin karsi tarafin duygulari goz onunde bulunsun diye yazdim.

Son düzenleme:
bana kalırsa eşiniz hala "aile" olduğunuzun farkında değil. bu genel anlamda erkeklerin bir sorunu bence. nedense evlenmeyi çok istemelerine rağmen ardından bir bakıyorsun annelerinin evine evimiz, arabaya bizim araba falan diyebiliyorlar.. ben bu durumu şöyle yorumluyorum, pek çok kayınvalide-kayınpeder oğullarına bekarken çok ilgi göstermiyor. mesela benim kv ile eşim evlenmeden önce haftada bir ya konuşur ya konuşmazlardı. ama şimdi neredeyse gün aşırı konuşuyorlar. aynı şekilde görümcem de, eşim evlenmeden önce o kadar arayıp sormazdı ama şimdi arayıp soruyor. bunlar güzel şeyler belki, ama bir sınırı olmalı. sizin durumunuzda ailenizde özel olan şeyleri anne babasına anlatmak çok tehlikeli ve yanlış bir hareket. ama erkekleri de anlamak lazım, yazık senelerce ailelerinden insan gibi, evlat gibi muamele görmemişler evlenince görülen bu muamele de onları deliye çeviriyor :) :KK37: sonra da böyle sıkıntılar oluyor işte..
ama şunu da göz ardı etmemek lazım, hem senelerin birikimi hem de şuanki güzel hormonal dengesizlikleriniz bu olayı daha çok içinize atmanıza ve sıkılmanıza neden oluyor.. bana kalırsa kendinizi ve çocuğunuzu düşünün ve çok fazla birşeyleri takmamaya çalışın.. demesi kolay belki ama mümkün olduğunca bunu yapın, yürüyüşe çıkın mesela, arkadaşlarınızla sohbete gidin vs vs.. kendinizi dinlemeyi bırakıp hayatı yaşayın.. eğer kayınvaliden bunu da dert edecek olursa o zaman eşine anlatırsın "çocuğumu düşündüğüm ve bunca stres bana kötü geldiği için sizinle ilgili her türlü sıkıntıdan uzak duruyorum" dersin.. (umarım iyi fikirdir) :44: :KK1:

Hayir tam tersine, ben kendimi cekince onlar daha da cekiyor kendilerini...
Tabiri caizse ben yuz vermedigim icin, onlar da bana yuz vermiyor akillarinca... :KK31:

bu kaynana ile ilgili konular hep can sıkıcıdır , atsan atılmaz, satsan satılmaz, oysaki lnsanı insan yerine koysalar mesele kalmayacak, sanırım bu durunla alakalı yaşamayı kabulleneceksin ,seni ne mutlu ediyorsa ona yöneleceksin bu tür kaynatörler hastalanınca , insanlığa bürünüyor

bence konunuzda en sinir bozucu olan eşinizin özel hayatını aılenıze anlatması. benım esımınde agzında bakla ıslanmaz o da cok sever anlatmayı.bende tam tersı sır küpüyümdür.yani kendı hayatımla ılgılı seylerı aılelere anlatmayı hıc dogru bulmam.mesela gorumcemın hayatıyla ılgılı hıc bırsey bılmeyız hayatta anlatmaz(evli bebegı var) ama kendısı bızım hayatımızı okdr cok merak ederkı.esimde anlatır saf bi niyetle.bende cıldırırım bızım ozel hayatımızı kımseye anlatmıcaksın dıye.ama benım telkınlerım bayagı ıse yaradı. bence vazgecmeyın baskı yapın sureklı anlatmasın yanı ne munasebet herseyı soruyorlar herseyı bılmek ıstyorlar.bız onların hayatını merak edıyomuyuz.herkes kendı ısıne baksın. esınızın altından gırın ustunden cıkın ewınızde yasadıklarınızı kımseye anlatmayın.kvnizde oglu sımdımı kıymetlı olmus resmen kıskanıyo kadın sızı.normalde kayınpederler boyle kıskanclık bılmzler ama o kadının doldurusuna cok gelıyor bence sabah aksam hergun aranmaz yanı ciddi bişi olmadıktan sonra. sız zaten bayagı mesafe koymussunuz gorusmuyormuşsunuz.bırde onlara esınız bısey anlatmasa kafanız bayagı rahat olacak bence..

Yaniii eşinizzz bildiğin olan biten her bi şeyi annesine aktarıyor..
Biz bunu genellikle kadınların yaptığını zannederdik ama dewir hakkaten değişmiş..

Bak tatlım, bence eşin başından beri böyleymiş aslında ailesiylede sen farketmemişsin.
Başından beri derken, nişanlılık ve flört zamanından bahsediyorum..
Siz bence ozamanlarda ne yaşıyorsanız, anlatıyormuş bence, bu yeni bişi değil yani..

Ve sizi belli ki bir türlü içlerine sindirememişler..
Bu saatten sonrada biraz zor düzelirler..
Sen bence mesafeni koru, şu zamana kadar elinden gelen sabrı vermişsin zaten..
Çocuk doğduktan sonra, torun sewgisinden belki düzelirler dicem ama hiç zannetmiyorum..

İş eşinizde bitiyor da aslında, ama oda çok memnun bu durumdan belli..
Okadar konuşmanıza rağmen hala aynı şekilde dewam ediyorsa, bu böyle gider..
Allah sabır wersin size gerçekten böyle insanlarla geçinmek çok zordur..:KK31:

Yorumlariniz icin ve destekleriniz icin cok tesekkur ederim kizlar.

Esim duzelir mi duzelmez mi mechul... Ben mesafemi korumaya kararliyim, sonucta yaptigim bir terbiyesizlik, sarf etmis oldugum kotu bir sozum yok esimin ailesine karsi. O yuzden icim rahat... Elimden geldigince uzak duracagim onlardan, cunku ne zaman sokuldularsa ve ben iyi niyet gosterdimse zarardan baska birsey gormedim onlardan...

Bir cogunuzun tavsiyesine uyarak bebegime odaklanip bu konulari daha fazla kafamda buyutmemem gerektigini anliyorum. Sadece guzel bir hamilelik, esimden anlayis, ailesinden de sevgi seli olmasa da biraz olsun ilgi beklemistim o kadar. Bu anlamda beklentilerim onlara fazla geldi zannedersem, o yuzden artik tek beklentim beni uzmemeleri...

Rabbim insallah sabrimi verir. Bakalim gelecek zaman daha neler gosterecek bana. Insallah hersey yoluna girer, esim bebegimiz dogduktan sonra belki biraz birseylerin farkina varir diye umit ediyorum...
Tekrardan hepinize cok tesekkur ederim, derdime ortak oldugunuz icin... :KK16:

ben şahsen ortada ciddi bir sorun göremedim.
uyuz kv herkesin başında var.
bence hamileliğinizden ötürü ilgi beklemişsiniz ve bulamamışsınız size şu an eşinizin değiştiğini düşündüren bu.
halinize şükredin burda neler okuyoruz.

Yorumlariniz icin ve destekleriniz icin cok tesekkur ederim kizlar.

Esim duzelir mi duzelmez mi mechul... Ben mesafemi korumaya kararliyim, sonucta yaptigim bir terbiyesizlik, sarf etmis oldugum kotu bir sozum yok esimin ailesine karsi. O yuzden icim rahat... Elimden geldigince uzak duracagim onlardan, cunku ne zaman sokuldularsa ve ben iyi niyet gosterdimse zarardan baska birsey gormedim onlardan...

Bir cogunuzun tavsiyesine uyarak bebegime odaklanip bu konulari daha fazla kafamda buyutmemem gerektigini anliyorum. Sadece guzel bir hamilelik, esimden anlayis, ailesinden de sevgi seli olmasa da biraz olsun ilgi beklemistim o kadar. Bu anlamda beklentilerim onlara fazla geldi zannedersem, o yuzden artik tek beklentim beni uzmemeleri...

Rabbim insallah sabrimi verir. Bakalim gelecek zaman daha neler gosterecek bana. Insallah hersey yoluna girer, esim bebegimiz dogduktan sonra belki biraz birseylerin farkina varir diye umit ediyorum...
Tekrardan hepinize cok tesekkur ederim, derdime ortak oldugunuz icin... :KK16:

Canım :KK19: Allah sana sabır versin eşine ve ailesine de akıl.
Çok üzüldüm yaşadıklarına seni biliyorum çünkü yaptıklarının karşılığı bu olmamalıydı ama olmuş ve herkesinde dediği gibi bebeğine odaklan lütfen çünkü bu günler geri gelmeyecek onun varlığı sana güç verecek :KK16: Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin :KK16:

Kv diğer oğlu ile geçinemediği için senin eşine bu kadar yönelmiş eşininde bu ilgi hoşuna gitmiş...
Ama hiç yakıştıramadım herşeyi anlatmasına sen kv ile mesafeni koru..
Allah yardımcın olsun canım bu sıkıntıları için de tutma senin mutsuzluğun sıkıntın bebişe yansıyor çünkü... :KK54:

Bende hamilelik donenimde oncesinde sonrasinda nidandan beri esimin aikesi ile sorun yasadim anne baba kiskanlk yapiyor..senin esin evlenince aikesinden koparildigini disunmus ve bu ilgi ondan ailrsine..ben senin yerinde olsam esime ailenle istedogin kadsr gorus ama bizden konu bahsetme..soyle bence ..o saniyor ki srn ailesi ile arasina gireceksin..bu srkilde iletisim daha dogru..mesefani koy o insanlarda tavirlarinla utandir..bu isin sonu gelmez. Ayni gider srnin esinin kendi kendine anlamasi lagzim..sen usteledikce onlar devam etdicek umursamiyormus gibi davran..hatta gel git..esinle konusurken telefonu al snnesiyle babasiyla srnde konus firsat buldukca..onlar mecbur seni kabul edicek..kayin baba ve kaynanani kendi tarafina cek ve esin sana desin ne cok ailemle ilgileniyorsun..bu boyle gider..bi yerde azalir..onlar srni istemiyor..sende bunu biliyosun esine biraz oyna..seviyorum aileni falan sra sor git..onlar gicik olsun ediyoruz kix kopmuyo oglandan diye..benim fikrim..bu kendiliginden gecmesi gereken bi durum bence yoksa konustukca ailesini istemeyrn kotu es okursun arada sirada soyle ama..cok usteleme..ibatlarina srnde konus cocuktan bshset gel git..onlarin sana davranislarini konusmalarina esin sahit olsun..ki olacaktir..o zaman esiniz kendini ssvunamaz.. bir sure pokitik ol derim ben..yoksada ayriliga kadar gider.mesefalide ol..ama kendinden esinden bisey anlatmayarak..mesela kaynanani ara de bebrk icin alis verise cikicam anne srn de gelir misin..?? Daha gicik et afallasinlar.

Son düzenleme:
Merhaba,
Baştan sonuna kadar okudum yazdıklarınızı. Sadece şunu demeliyimki hamileliğin vermiş olduğu hassasiyet ve sizdeki bazı birikimlerin patlaması. Ama hallolmayacak sorunlar değil. Eşinizin her olan biteni ailesine aktarması da tabiki hoş değil. Buna biran önce son vermemesi daha da kötü olaylara sebebiyet verebilir. Bunu anlaması lazım. Ne olursa olsun siz yinede saygınızı bozmayın. Çocuğunuzu düşünün mutlu güzel günler sizinle olsun inş.

X