Ansızın Gelen Misafire Tarifler

reyyannnnn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2010
408
1
Arkadaslarim bi anda tel caliyor size geliyoruz tmm buyursunlarda her zmn hazirda biseylerimiz olmuyor caya helenler icin olsun yemekli gelen olsun. Cay icin bazen tavuk gogsu yapiyorum pratik diye ama bzen basit kaciyo gelen misafire gore. Hele yemekte baya sasirip kaliyom ne yspsam diye hem zmndan hem cebimden tasarruf etmek istiyorum. Siz neler hazirliyorsunuz gelen misafirlerine pratik olarak bunlari paylasalim birbirimize yardimci. Olalim bnm gibi cok misafiri gelenler

Son düzenleyen: Moderatör:
ben de habersiz gelen misafirlerden çok çekiyorum. arayıp 1-2 saate ordayız diyorlar insanın eli ayağı birbirine dolanıyor. bu konuyla çok karşılaştığım için kolay hazırlanan ikramlıklardan bir liste yaptım.
acil durumlarda içinden seçip yapıyorum. ama artık vazgeçtim. eve hazır kurabiye, kek, pasta tabanı, dondurulmuş börek zulası yaptım. onlardan ikram edicem.
hayır ben misafire çok önem veririm ama aynı titizliği karşıdakinden göremeyince sinir oluyorum. en az 1 gün önceden haber verilmeli.

O anda birşeyler yapmak daha zor oluyor. Ben o nedenle, daha önceden sigara böreği ve rulo börek sarıp koyuyorum buzluğa,çeşitli içlerden farklı farklı yapıyorum. Dolma ve sarma hazırlayıp koyabilirsiniz. Köfte malzemesini bol tutup şekil verip dondurabilirsiniz. Yaz ise taze biberi kabağı doldurmak daha iyi oluyor, o zaman sadece dolma içini fazla fazla yapıp atıyorum buzluğa. İçli köfte yapmayı biliyorsanız onu da dondurabilirsiniz. Buzlukta saklanabilecek börek,çörek,poğaça,kek,kurabiye, her türlü tarifi yapıp dondurabilirsiniz kısacası. Çay saati için bunlar ideal. Yemeğe gelecekler için de hemen dondurduğum köftelerden izmir köfte ya da fırın köfte yaparım. Daha önceden kuşbaşı ve fileto tavuk poşetler dondururum. Çıkarıp hemen tavuk sote ya da ızgara tavuk yaparım. Ekşili/terbiyeli köfte için pirinçli köfte harcı hazırlarım, onu çıkarıp çözülünce hemen ufak misketler yapıp tuzlu suda 15 dk. haşlarım, üstüne de yumurta ve limonla terbiye yaparım, hemen hazır. Buzlukta haşlanmış buğday, nohut,kuru fasülye bulundururum. Hemen soğan salça kavurup nohutu fasülyeyi ekleyip kaynar suyla pişmeye bırakırım, 15 dk.da hazır. Önceden kavurma yapıp dondururum. Bir pilav yapıp, o arada teflon tencerede kavurma ısınır kısık ateşte ve salatayla bir akşam yemeği çıkar akşam geç geldiğim günler için.

Bu arada son bir tavsiye, donduracağınız şeyleri mümkünse buzdolabı poşetlerine koyup mümkün olduğu kadar inceltin poşetin içinde ya da yassı yassı yerleştirin. Mesela kıyma, tavuk, dolma harcı, köfte harcı gibi şeyler... Yassı olunca 5 dk.da çözülüyor hemen.Nohut,barbunya,fasülye,içli köfte,dolma falan öyle olmuyor tabi ama onlar da direkt kaynar suya katılıyor zaten.

ben de habersiz gelen misafirlerden çok çekiyorum. arayıp 1-2 saate ordayız diyorlar insanın eli ayağı birbirine dolanıyor. bu konuyla çok karşılaştığım için kolay hazırlanan ikramlıklardan bir liste yaptım.
acil durumlarda içinden seçip yapıyorum. ama artık vazgeçtim. eve hazır kurabiye, kek, pasta tabanı, dondurulmuş börek zulası yaptım. onlardan ikram edicem.
hayır ben misafire çok önem veririm ama aynı titizliği karşıdakinden göremeyince sinir oluyorum. en az 1 gün önceden haber verilmeli.
Hazir bnde bazi misafirlerin onone koyuyorum ama her misafire olmuyor. Su tariflerinizden bizede paylasirmisiniz

O anda birşeyler yapmak daha zor oluyor. Ben o nedenle, daha önceden sigara böreği ve rulo börek sarıp koyuyorum buzluğa,çeşitli içlerden farklı farklı yapıyorum. Dolma ve sarma hazırlayıp koyabilirsiniz. Köfte malzemesini bol tutup şekil verip dondurabilirsiniz. Yaz ise taze biberi kabağı doldurmak daha iyi oluyor, o zaman sadece dolma içini fazla fazla yapıp atıyorum buzluğa. İçli köfte yapmayı biliyorsanız onu da dondurabilirsiniz. Buzlukta saklanabilecek börek,çörek,poğaça,kek,kurabiye, her türlü tarifi yapıp dondurabilirsiniz kısacası. Çay saati için bunlar ideal. Yemeğe gelecekler için de hemen dondurduğum köftelerden izmir köfte ya da fırın köfte yaparım. Daha önceden kuşbaşı ve fileto tavuk poşetler dondururum. Çıkarıp hemen tavuk sote ya da ızgara tavuk yaparım. Ekşili/terbiyeli köfte için pirinçli köfte harcı hazırlarım, onu çıkarıp çözülünce hemen ufak misketler yapıp tuzlu suda 15 dk. haşlarım, üstüne de yumurta ve limonla terbiye yaparım, hemen hazır. Buzlukta haşlanmış buğday, nohut,kuru fasülye bulundururum. Hemen soğan salça kavurup nohutu fasülyeyi ekleyip kaynar suyla pişmeye bırakırım, 15 dk.da hazır. Önceden kavurma yapıp dondururum. Bir pilav yapıp, o arada teflon tencerede kavurma ısınır kısık ateşte ve salatayla bir akşam yemeği çıkar akşam geç geldiğim günler için.

Bu arada son bir tavsiye, donduracağınız şeyleri mümkünse buzdolabı poşetlerine koyup mümkün olduğu kadar inceltin poşetin içinde ya da yassı yassı yerleştirin. Mesela kıyma, tavuk, dolma harcı, köfte harcı gibi şeyler... Yassı olunca 5 dk.da çözülüyor hemen.Nohut,barbunya,fasülye,içli köfte,dolma falan öyle olmuyor tabi ama onlar da direkt kaynar suya katılıyor zaten.
Ahh dogru soyluyorsunuzda birde buzlukta yer olsa :KK1::KK1:

Bir ay sonra gun var bnde esimin akrabalarindan hic evime gelmemis olanlar var onlarda gelecek ve bn Ne yaparim bilmiyorum pratik ve basit olmayan tarifler lazim

Hazir bnde bazi misafirlerin onone koyuyorum ama her misafire olmuyor. Su tariflerinizden bizede paylasirmisiniz
ağlayan pasta çok yaparım. hem hızlı hem lezzetli. bazen de çikolata soslu ıslak kek yaparım o da basit bir tarif..
milföy benim kurtarıcım. pizzasını yaparım yada çubuk şeklinde kesip şekerli, kırmızı biberli, susamlı da hazırlarım.
krep de iyi oluyor. ister peynirli ister çikolatalı hazırlayabilirsin.
mercimek köftesi ya da kısır da her zaman yapılabilecek şeyler. hatırladıklarım bunlar..
internette araştırırsan bir sürü kolay tarife ulaşabilirsin.

ağlayan pasta çok yaparım. hem hızlı hem lezzetli. bazen de çikolata soslu ıslak kek yaparım o da basit bir tarif..
milföy benim kurtarıcım. pizzasını yaparım yada çubuk şeklinde kesip şekerli, kırmızı biberli, susamlı da hazırlarım.
mercimek köftesi ya da kısır da her zaman yapılabilecek şeyler. hatırladıklarım bunlar..

ağlayan pasta nasıl oluyor acaba

birazdan ordayız geldik geliyoruz tarzı emrivakilere hiç gelemem ev telefonu olmadığından arayan cepten arıcak evde yokuz derim geçer gider, kendimde ne kadar yakın olursa olsun 2 gün önceden haber veririm

birazdan ordayız geldik geliyoruz tarzı emrivakilere hiç gelemem ev telefonu olmadığından arayan cepten arıcak evde yokuz derim geçer gider, kendimde ne kadar yakın olursa olsun 2 gün önceden haber veririm

bende kimseye son anda haber vermem eğer verecek olursamda mutlaka pasta tatlı gibi çayın yanına koyulabilecek birşeyler alır giderim ama nedense kimse bana o özeni göstermiyor son anda haber vermelerine alıştımda bari ben onlara gittiğimde benim kurduğum sofranın yarısını hazırlasalar çok çeşit filan istediğim yok tabiki ama insan aynı özeni göremeyincede üzülüyor

bende kimseye son anda haber vermem eğer verecek olursamda mutlaka pasta tatlı gibi çayın yanına koyulabilecek birşeyler alır giderim ama nedense kimse bana o özeni göstermiyor son anda haber vermelerine alıştımda bari ben onlara gittiğimde benim kurduğum sofranın yarısını hazırlasalar çok çeşit filan istediğim yok tabiki ama insan aynı özeni göremeyincede üzülüyor

sen de yapma o zaman canım ne diye canını üzeceksin

habersiz misafirim olmaz ama önerilerim şunlar;

öğlen ise buzluğunda milföy bulundur içine peynir koyar hemen börek yaparsın - yine buzluğa önceden sardığın rulo yada sigara böreği koyabilirsin yanına kısır yapabilirsin yada fırından hamur alıp kızartabilirsin

tatlı olarak en pratik kek bana göre yada hazır kurabiye(ee ani gelen umduğunu değil bulduğunu yer)

akşam için buzluğa köfte koyabilirsin yanına patates kızartırsın + makarna salata

yada tavuk kolay pişer .tavuk pirzola baharatla tepsiyi folyola fırına koy hemen olur

sen de yapma o zaman canım ne diye canını üzeceksin

ah keşke o dediğini yapabilsem her seferinde kendime söz veriyorum yorulmak yok diye gene beceremiyorum pazar günü kahvaltıya misafirim gelecekti dünyanın hazırlığını yaptım aradılar tartışmışlar gelemeyeceklermiş allahtan eşim kızdı hamile hamile birsürü hazırlık yaptı ayıp değilmi yaptığınız diye geldiler ama umduğum gibi geçmedi tabi

kızlar bende şuna sinir oluorum ya..
cnm biz gelioruz, ama bak sakın bişey yapma tamam mı :))
ya yapma demesi kolay, ister haberli olsun ister habersiz, hiç bir şey ikram etmeden kuru çayla göndermek insana çok tuhaf gelio.. en azından ben yapamam öyle bişey...
genelde gelecek olanlar 2 gün önceden haber verir ki en doğrusu bu bence, arayıp da bi kaç saate gelcez diyen olursa da zaten aynı gün haber verdikleri için öyle çok fazla bi hazırlık beklemezler.. pratik ne yapabilirim arayışına girerim.. hiç olmadı,son çare ekmek dilimleyip üzerine üzerine baharatlı peynir koyup fırına atıorum...
boş kaldığım zamanlarda, kurabiye hamuru yapıp, şeklini verip, pişirmeden buzluğa atıorum.. çıkardığım gibi pişiriorum. çok da güzel oluo.
yine aynı şekilde yufkadan börek sararım pişirmeden onu da atarım.. o da hazırca elime geliverir...
ama ben oturup peynir ekmek çay yiyebileceğim samimiyetde olduğum dostlarımı arayıp çayı koy 2 dk sonra sendeyim diyebiliorum.. çünkü aramızda ki iletişim çok farklı oluo.. misafir gibi değil geçiodum uğradım gibi oluosun..
herkesle aynı şekilde olunmayacağına göre, misafir misafirliğini bilsin, gelmeden 2 gün önce heber versin :))

Son düzenleme:

Milfoyu nasil yaptigini anlatirmisin

X