Haram :|

superisi96

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
9 Haziran 2013
7.909
12.733
Selam sevgili kk :KK9:

Bir Derdim Var:44:

Lütfen konuyu dine yönelendirip kapattırmayalım,zira çoğu kişinin görüşünü almayı istiyorum.

-Benim mezhebim şafii:82:
Belki bileniniz vardır,köpeğe el sürmek haram:KK14::KK14::KK14:
Ben bu konuya çok içleniyorum,birde çok severim köpekleri.İlerde bahçeli bir evim olursa beslemeyi düşünüyor(d)um.
Aranızda benimle aynı mezhepten olupta el süremeyen var mı?
Benim deli inadım tutar arada,severim yolda görünce falan ama etraf çok pis bakıyo:KK25::KK25:

O küçücük şirin sevimli hayvan sonuçta:KK43::KK43:Bir mezhebin elini sürmesi helalken aynı dinde diğer mezhebin el sürmesinin haram olması düşüncelerime çok ters düşüyor beni de oldukça üzüyor.
Polemik olmadan,güzelce fikirlerinizi bana söylerseniz çok sevinirim.

Köpekleri çok seviyorum:KK16:

bence de konuyu dine bağlamadan yorum yapılsın hemen konuyu kapattırmayın En Büyük KKEn Büyük KK

konuna gelince bir fikrim yok canımm :26::26:

Hmm :26:

Safiiler hacca gidince hanefileri taklid edip gidiyormus zira bay bayan bir birine dokununce yalnisliklada olsa abdesti kaciyormus safiilerin..

Yani sende hanefileri taklid edemezmisin acaba diye dusundum?

Ama en guvenilir ve en dogru cevabi diyanete danisarak alabilirsin sanirim :KK16:

Çılgın muzz ben ilk defa duyuyorum bu meshepi desemm :26:
Sen ilerde içinden geldiği gibi dawran ya boşverrr dicemm ama kolay olmaz bu sanırım çewren bakımından :KK14:

Evet şafi olan bi arkadaşımda köpeklere el süremediklerinden abdestlerinin kaçtığından bahsetmişti. Tek bildiğim bu.

Eldivenle sev :KK66:

canım bildiğim kadarıyla yaşadığın ortama ve şartlara göre mezhebini istediğin taktirde değiştirebiliyorsun.bence iyi bi ilahiyatçıya sorman lazım

bu arada şafilerin köpeği eleyemediklerini yeni öğrendim

etrafa ne senin köpek sevmenden kendime müslümanım de geç Hz. Muhammed (sav) zamanında mezhep mi vardı kim çıkardı bu ikilikleri hanefi şafi şii nedir bunlar yaa ben bilmiyorum bile hiçte umrumda değil benim için kedi köpekten ziyade harama el uzatmamak kul hakkı yememek her koşulda dürüst olmak daha önemli, evlenince kocan başka mezhepten olsun sende değişiyosun heralde öyle bişeyde duymuştum

Yok öyle birşey benim bildiğim kadarıyla.

Haram ne demek? Kesinlikle yapmaman gereken şey. Benim bildiğim kadarıyla Şafilerde köpek sadece necis. Yani ellersen pistir, abdest tazelemen gerekir tarzında, ama köpeğe dokunmanın haram olduğunu nereden çıkardın? 4 mezhepte haram helal hususlarında öyle büyük farklar yok, küçük uygulama farkları var sadece.

bence de konuyu dine bağlamadan yorum yapılsın hemen konuyu kapattırmayın En Büyük KKEn Büyük KK

konuna gelince bir fikrim yok canımm :26::26:
teşekkürler abla:KK54:
Hmm :26:

Safiiler hacca gidince hanefileri taklid edip gidiyormus zira bay bayan bir birine dokununce yalnisliklada olsa abdesti kaciyormus safiilerin..

Yani sende hanefileri taklid edemezmisin acaba diye dusundum?

Ama en guvenilir ve en dogru cevabi diyanete danisarak alabilirsin sanirim :KK16:
ya bi hocaya sordum da yok sevemezsin haram cık cık diye korkuttu gözümü:KK43:
Çılgın muzz ben ilk defa duyuyorum bu meshepi desemm :26:
Sen ilerde içinden geldiği gibi dawran ya boşverrr dicemm ama kolay olmaz bu sanırım çewren bakımından :KK14:
yok davranamıyorum işte:KK43:
Evet şafi olan bi arkadaşımda köpeklere el süremediklerinden abdestlerinin kaçtığından bahsetmişti. Tek bildiğim bu.

Eldivenle sev :KK66:
eldivenle sevdiğimi anlayamam ki:KK9:
canım bildiğim kadarıyla yaşadığın ortama ve şartlara göre mezhebini istediğin taktirde değiştirebiliyorsun.bence iyi bi ilahiyatçıya sorman lazım

bu arada şafilerin köpeği eleyemediklerini yeni öğrendim
evet ama bu yaşıma kadar şafii olarak büyüdüm,hanefi mezhebine geçmek zor olur:KK14:
etrafa ne senin köpek sevmenden kendime müslümanım de geç Hz. Muhammed (sav) zamanında mezhep mi vardı kim çıkardı bu ikilikleri hanefi şafi şii nedir bunlar yaa ben bilmiyorum bile hiçte umrumda değil benim için kedi köpekten ziyade harama el uzatmamak kul hakkı yememek her koşulda dürüst olmak daha önemli, evlenince kocan başka mezhepten olsun sende değişiyosun heralde öyle bişeyde duymuştum
ya istersem şimdi de değiştirebilirim,fakat yeni mezhep yeni kurallar demek,gözüm korkuyor:KK14:
şafiye göre köpek sevmek haram değil ki, abdesti bozar sadece
ama ben böyle duymadım ki hocalardan falan,el sürmek haram diye söylendi,ve benim mezhebimdeki herkeste burda yaşayan en azından el sürmez haram diye:44:

mezhebini değiştirebilirsin..
abla yeni mezhep yeni kurallar demek,abdest namaz anlamında,gözümü korkutuyor:KK14:
Yok öyle birşey benim bildiğim kadarıyla.

Haram ne demek? Kesinlikle yapmaman gereken şey. Benim bildiğim kadarıyla Şafilerde köpek sadece necis. Yani ellersen pistir, abdest tazelemen gerekir tarzında, ama köpeğe dokunmanın haram olduğunu nereden çıkardın? 4 mezhepte haram helal hususlarında öyle büyük farklar yok, küçük uygulama farkları var sadece.
kafamdan uydurmayacağıma göre:KK1:
bu yaşıma kadar böyle bildim,etrafımda böyle biliyor,sordugum hocalarda böyle biliyor.sadece abdest tazelemek için olsa oho koynumda bile yatırırım:KK53:
birine de sordugumda bilmem bir toprak var alcan o toprağı eline sürcen bi dua okucan,onu okuduktan sonra haramı geçer dendi:KK53:

Su perisi sorunun cevabı için burası uygun yer degil.

Sorunun cevabını diyanetin sitesinde bulabilirsin oradaki ilahiyatçılar sorunun cevabını verecektir.
:KK3::KK3:

abla yeni mezhep yeni kurallar demek,abdest namaz anlamında,gözümü korkutuyor:KK14:

bu yaşıma kadar böyle bildim,etrafımda böyle biliyor,sordugum hocalarda böyle biliyor.sadece abdest tazelemek için olsa oho koynumda bile yatırırım:KK53:
birine de sordugumda bilmem bir toprak var alcan o toprağı eline sürcen bi dua okucan,onu okuduktan sonra haramı geçer dendi:KK53:

:KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:tövbe bismillahhh:KK53::KK53:

ben hiç öyle bişey duymadım. köpekleri bende çok severim köpek gördüğüm zamanda çokta güzel mıncıklarım severim okşarım sonuçta onlarında sevgiye ilgiye ihtiyacı var. hem sonuçta bu domuz değil ki

teşekkürler abla:KK54:

ya bi hocaya sordum da yok sevemezsin haram cık cık diye korkuttu gözümü:KK43:

yok davranamıyorum işte:KK43:

eldivenle sevdiğimi anlayamam ki:KK9:

evet ama bu yaşıma kadar şafii olarak büyüdüm,hanefi mezhebine geçmek zor olur:KK14:

ya istersem şimdi de değiştirebilirim,fakat yeni mezhep yeni kurallar demek,gözüm korkuyor:KK14:

ama ben böyle duymadım ki hocalardan falan,el sürmek haram diye söylendi,ve benim mezhebimdeki herkeste burda yaşayan en azından el sürmez haram diye:44:

Çılgın muz peygamberimiz zamanında (s.a.v) zamanında böyle birşey yoktu kii :26:
Hayvanlarda bi canlı we peygamberimizde çok sewerdi..
Şimdi haram mı olmuş oluyor?
Öyle olsa böyle bir şeyi kesin duyardım çünkü babam din kitapları ile bayağı haşır neşirdir..
Özellikle elektirikler kesildiği zaman, din kitaplarını açar anlatır bir şeylerr, bizde dinlerizz hattaa uyuruzzz pardonn dinlemek yerinee :KK9::KK9::KK9::KK9:

Su perisi sorunun cevabı için burası uygun yer degil.

Sorunun cevabını diyanetin sitesinde bulabilirsin oradaki ilahiyatçılar sorunun cevabını verecektir.
:KK3::KK3:
ya ben soruyu sordum,yukarda yazdıgım gibi toprak dendi hocalar tarafından.forumda aynı mezhepten olanlar ne yapıyorlar el sürüyorlar mı merak ettim:44:
ben hiç öyle bişey duymadım. köpekleri bende çok severim köpek gördüğüm zamanda çokta güzel mıncıklarım severim okşarım sonuçta onlarında sevgiye ilgiye ihtiyacı var. hem sonuçta bu domuz değil ki
aynen:KK14:bizim evin aşağısında bi köpek vardı:KK14:minicikti:KK14:soguktu havalar ben her sabah kemik et götürür verirdim:KK14:etrafta inşaat işçileri var diye de daha iyi bir yere götüremedim,sonraki gün gittim yoktu:KK14::KK14::KK14:hala yaradır kalbimde:KK14::KK14:
Çılgın muz peygamberimiz zamanında (s.a.v) zamanında böyle birşey yoktu kii :26:
Hayvanlarda bi canlı we peygamberimizde çok sewerdi..
Şimdi haram mı olmuş oluyor?
Öyle olsa böyle bir şeyi kesin duyardım çünkü babam din kitapları ile bayağı haşır neşirdir..
Özellikle elektirikler kesildiği zaman, din kitaplarını açar anlatır bir şeylerr, bizde dinlerizz hattaa uyuruzzz pardonn dinlemek yerinee :KK9::KK9::KK9::KK9:
evet yoktu onu bende diyorum ama sordugum kişiler cıks cıks diyo:KK43:toprakla yıkancan denildi:KK25:
uleyn hiç mi şafii yok forumda:KK53:

hanefi mezhebinin şartları diğerlerine göre daha hafif ve kolaydır..

X