2014 İlkbahar YDS Çalışma Günlüğüm

denemem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2011
1.946
57
Merhaba,
2014 ilkbahar YDS'ye çalışmaya başlayacağım. 2013 ilkbahardaki sınavda 56 puan aldım. Şimdiki hedefim ise 90 puan almak. Hedefimi yüksek tuttum ki çok çalışabileyim :))

İngilizce temelim geçmişten var. Gramer konularında sıkıntım yok fakat yine de çalışmaya gramerden başlayacağım. Bir yandan kpss'ye de hazırlanıyorum. O yüzden ikisine de her gün bakmaya çalışcam. Haftaiçi çalıştığım için 1 saat kpss 1 saat yds çalışcam.

Hafta sonları da 3er saat ingilizce çalışmayı planlıyorum.

Elimde bir sürü kaynak var onların hepsini bitirmeye çalışcam. Bu kaynaklar da şunlar:

irem yayının kitapları:
exam dictionary,
kpds passage work,
readers of kpds,
sınav stratejileri 1,
sınav stratejileri 2

Yediiklimin kitapları:
Full set olan 11 tane dergi,
Çözümlü soru bankası,
5 li deneme seti,
çek kopar testler

Yargı:
Soru bankası

Akın:
İngilizce sınav teknikleri,
40 advanced tests

Pegem:
Çıkmış sorular

Academic Vocabulary
diye kelime çalışmaları olan bir kitabm daha var.

Burdan günlük olarak yaptıklarımı paylaşacağım. Benimle birlikte motive olup çalışmak isteyen olursa beklerim.

Çalışma için de şöyle bir plan yaptım:

1.ADIM: Gramer Çalışması

Yediiklimin 1. Dergisi
İrem-Sınav stratejileri -1 kitabıI

2.ADIM: Vocabulary Çalışması
2.Dergi
Exam Dictionary
Academic Vocabulary Kitabı
Readers of Kpds
Passagework kitabı

3.ADIM: Teknik Çalışması
3,4,5,6,7,8,9,10. Sayılı Dergiler
Sınav Stratejileri 2 kitabı
Akın Sınav Teknikleri
İngilizce Çek kopar Testleri
Yediiklim Çözümlü Soru Bankası

4.ADIM: Genel Tekrar
Yargı Soru Bankası
11. Sayılı Dergi
yediiklim 5li denemeler
Akın soru bankası
kpds çıkmış sorular
Ezberlediğim kelimelerin tekrarlarını yapcam.
Kısa kısa alacağım notları gözden geçiririm.

Bugün 1. Adımdan başlayacağım çalışmaya sınava yaklaşık 3 ayımız var. Yediiklimin 1. dergisiyle başlayacağım.

Benimle birlikte sınava hazırlanmak isteyen olursa beklerim. Burdan birbirimizi motive edebiliriz:KK34:

ilk bir saatlik çalışmamı tamamladım. Zamanları çalıştım bir kaç örnek soru baktım. Başta aman zamanlarda ne var ki diyordum ama sorulara geçince hep iki şık arasında kaldım :KK1: Genelde de hep yanlış seçeneği seçiyorum nedense :))

Demek ki grameri biliyorum diyip geçmemek lazımmış. Bazen öyle bir soru geliyor ki insan kararsız kalıp zorlanabiliyor. Ama pes etmek yok daha uzun bir yol var önümde.

ben daha önce hiç dil sınavına girmedim, ilk defa bahar döneminde girmeyi planlıyorum. elimde kaynak olarak irem yayınlarının sınav stratejileri 1-2 var. ama henüz motive olup başlayamadım. ne yapmalıyım :2:

ben daha önce hiç dil sınavına girmedim, ilk defa bahar döneminde girmeyi planlıyorum. elimde kaynak olarak irem yayınlarının sınav stratejileri 1-2 var. ama henüz motive olup başlayamadım. ne yapmalıyım :2:

Başlamak için mükemmel bir zamandayız çünkü sınava tam 3 ay var. Ben 2010 da girmiştim sınava 80 küsur bir puan almıştım. Sadece 3 ay sıkı şekilde çalışarak. Ondan önce çıkmış soruları çözmüştüm sınava çalışmaya hiç başlamadan önce yani. 100 soru vardı o zamanlar ben 55 tanesini yapabilmiştim. en az 70 almam gerekiyordu. Bol bol kelime ezberleyerek ve taktik çalışarak 80 nin üstüne çıkmayı başarmıştım. Ama en son girdiğim sınavda tüm bilgileri unuttuğumu gördüm ve 56 puan aldım.

Elindeki kaynaklar güzel. Bunlara ek olarak sana yine iremin readers of kpds ve passagework ve exam dictionary kitaplarını öneririm. Bunlar kelime ezberleme okuduğunu anlama açısından güzel kitaplar. Sınav değiştiği için kitaplrın isimleri değişmiş olabilir. Kelime ezberlemek okuduğunu anlamada çok etkili oluyor. Paragraflar için kelime ezberi şart. Diğer sorularda da gerekiyor yine. Kelime ezberine ağırlık vermeni öneririm.

Ben şu an yediiklimin 1. dergisi ile başladım çalışmaya o bitince bende sınav stratejileri 1. kitaba başlayacağım. Ben kpss ile birlikte çalıştığımdan biraz yavaş ilerliyorum şimdilik.

Çalışmaya bir başla kendiliğinden motive oluyorsun zaten. Ama çalışmaya başlamadan da güzel bir çalışma planı yapmanı tavsiye ederim :KK34:

Bu sınava ben de gireceğim. Kaynaklar için teşekkürler. :KK9: Yine de bu noktada en önemli şey -en azından benim için- konsantrasyon. 90+ neden olmasın? :KK51:

Bugün ingilizceden zaman uyumlarına çalıştım. Keşke eskisi gibi zaman uyumunu bilince tüm soruları çözebilseydik dedim içimden :))
Sınav sistemi değişince baya zorlaştı sınav. Sıkı çalışmak lazım.

Hiç bu kadar yüksek hedefler koymadım kendime. Belki bu seferi hedefi yüksek tutarsam başarırım. Benimde hedefim 90 :KK70: Kolay gelsin sana:)

bu sınava milyon kez girmiş ve sonunda hedefine ulaşabilmiş biri olarak tavsiyem bol bol okuma yapmak.
özellikle sınava yönelik konularda gazeteler olsun yayınevlerinin ydsye yönelik reading kitapları olsun çokça okuma yapın.
ama hergün yapın bunu azıcıkta olsa okuyun alışkanlık haline gelsin.
ilk başta zorlanılıyor ancak zamanla birden bakıyorsunuz anlamaya başlamışsınız iyice.

Hiç bu kadar yüksek hedefler koymadım kendime. Belki bu seferi hedefi yüksek tutarsam başarırım. Benimde hedefim 90 :KK70: Kolay gelsin sana:)
Ben de 90 alır mıyım bilmem belki yakınından bile geçemem ama hedef 90 diyince belki olur da alırsam diye gaza gelip çalışıyorum o yüzden hedef yüksek. Şimdi hedefi 70 koyarsam pek çalışmam ben. Sağol bu arada sana da kolay gelsin :KK34:

bu sınava milyon kez girmiş ve sonunda hedefine ulaşabilmiş biri olarak tavsiyem bol bol okuma yapmak.
özellikle sınava yönelik konularda gazeteler olsun yayınevlerinin ydsye yönelik reading kitapları olsun çokça okuma yapın.
ama hergün yapın bunu azıcıkta olsa okuyun alışkanlık haline gelsin.
ilk başta zorlanılıyor ancak zamanla birden bakıyorsunuz anlamaya başlamışsınız iyice.

Electra tavsiyen için teşekkürler bende düşündüm bunu o yüzden readers of kpds kitabı var bende ordan 2 paragraf okuyacağım her gün 150 paragraf sorusu var içinde her gün iki tane okuyunca 75 güne anca biter zaten :))

Bu arada hedefin kaçtı electra kaç aldın?

canım hedefim 90+ olsunda ne olursa olsundu 91,25 aldım :KK1:
Electra beni çok gaza getirdin teşekkür ederim :KK16: Şimdi günde iki paragraf okurken kelime kitabından da günlük on sayfa çalışmaya karar verdim kitap 725 sayfa yani 73 günde o kitap da paragraf kitabı ile birlikte bitmiş olacak diğer zamanlarda da gramer falan çalışırım sonuçta dediğin gibi kelime bilmek ve paragrafları anlamak daha önemli zaten kelime bilince paragrafta cümle yapılarını görünce diğer preposition boşluk doldurma ve çeviri soruları da rahatlıkla yapılabilir diye düşündüm. Bugün bu çalışmaya başlıyorum. Darısı benim başıma inşallah bende 90 üstünü görürüm inş.

Bugün planımı devreye aldım :)) 10 sayfa exam dictionaryden kelime ezberledim. 2 tane de readers of kpds kitabından paragraf okudum. Kelimeleri vermiş önce anlamlarını okuyup sonra paragrafı okuyunca hemen anladım paragraflar da kolaydı ama anlaşılmayacak gibi değildi. Kolaydan zora doğru düzenlemişler paragrafları beğendim kitabı :)) Böyle çalışmaya devam edersem olacak bu iş :))

Electra beni çok gaza getirdin teşekkür ederim :KK16: Şimdi günde iki paragraf okurken kelime kitabından da günlük on sayfa çalışmaya karar verdim kitap 725 sayfa yani 73 günde o kitap da paragraf kitabı ile birlikte bitmiş olacak diğer zamanlarda da gramer falan çalışırım sonuçta dediğin gibi kelime bilmek ve paragrafları anlamak daha önemli zaten kelime bilince paragrafta cümle yapılarını görünce diğer preposition boşluk doldurma ve çeviri soruları da rahatlıkla yapılabilir diye düşündüm. Bugün bu çalışmaya başlıyorum. Darısı benim başıma inşallah bende 90 üstünü görürüm inş.

canım sınavın geneline bakarsan zaten vocabulary ve cümle tamamlama kısmından geriye kalan kısım hep paragraf soruları.
yani okuma, okuduğunu anlama üzerine yoğunlaşmış bir sınav.
paragraf okurken az çok vocabulary kısmını da çözmüş oluyorsun yeni kelimeler gördükçe.
cümle tamamlama içinde paragraflar cümlelerden oluşur diye düşünürsek olay hep paragraf ve okumaya dönüyor :KK70:
bende işe yaradı umarım senin de işine çok yarayacaktır.

canım sınavın geneline bakarsan zaten vocabulary ve cümle tamamlama kısmından geriye kalan kısım hep paragraf soruları.
yani okuma, okuduğunu anlama üzerine yoğunlaşmış bir sınav.
paragraf okurken az çok vocabulary kısmını da çözmüş oluyorsun yeni kelimeler gördükçe.
cümle tamamlama içinde paragraflar cümlelerden oluşur diye düşünürsek olay hep paragraf ve okumaya dönüyor :KK70:
bende işe yaradı umarım senin de işine çok yarayacaktır.

Haklısın electra, tavsiyelerin çok teşekkür ederim :KK16:

Ben de gireceğim YDS'ye ama hiç çalışmıyorum :KK70: aslında biraz kelime baksam çok iyi olacak ama okul elimi kolumu bağlıyor :KK50:

Ben de gireceğim YDS'ye ama hiç çalışmıyorum :KK70: aslında biraz kelime baksam çok iyi olacak ama okul elimi kolumu bağlıyor :KK50:
Okul engel değil ki.. Ben tam gün işte çalışıyorum. Hem kpssye çalışıyorum hem de yds ye. Akşamları derse anca 1 saat bakabiliyorum. Bazen eve iş getiriyorum haftasonu da işe gidebiliyorum. Ama yarım saat de olsa her gün çalışıyorum ingilizceye. Hem de yeni başladım adam akıllı çalışmaya. Günde yarım saat de olsa ayırsan ve sınava 2,5 ay var desen 75 günde sınava 37,5 saat çalışmak demek. Hiç kalmadan 37 saat çalıştığını düşün en az 5-10 puan artar puanın az değil yani. Bu sınavda istediğin puanı alamasan bile sonbahara alt yapı oluşturmuş olursun bence. Hiç bir çalışma boşa gitmez.

Okul engel değil ki.. Ben tam gün işte çalışıyorum. Hem kpssye çalışıyorum hem de yds ye. Akşamları derse anca 1 saat bakabiliyorum. Bazen eve iş getiriyorum haftasonu da işe gidebiliyorum. Ama yarım saat de olsa her gün çalışıyorum ingilizceye. Hem de yeni başladım adam akıllı çalışmaya. Günde yarım saat de olsa ayırsan ve sınava 2,5 ay var desen 75 günde sınava 37,5 saat çalışmak demek. Hiç kalmadan 37 saat çalıştığını düşün en az 5-10 puan artar puanın az değil yani. Bu sınavda istediğin puanı alamasan bile sonbahara alt yapı oluşturmuş olursun bence. Hiç bir çalışma boşa gitmez.

Ben İngilizce öğretmenliği okuyorum, ona güveniyorum biraz. Test cözecegim o yüzden. Tavsiyeniz icin teşekkürler.

X