Premature Bebekler Prematür bebeği 2 yaşında olupta halen boyu kilosu düşük olan varmı ???

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

rodinia

Guru
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2010
1.804
1
Benim oğlum 28 haftalık gelişiminde 960 gr 36 cm doğdu. sonra 850 gr düştü.. 44 gün sonra 1,700 gr la eve geldik herşey normal.. Ama şuan 27 aylık 7,700gr 77 cm. doktorlar iyi diyorlar ama 7,700 27 aylık çocuk mu olur.. Şuan Similac High Energy kullanıyoruz bakalım yarayacakmı.. Bana göre tek sıkıntımız aşırı büyük tuvaletini yapmak halen günde 4-5 bazen 6 kez yaptığı oluyor ishalde değil genelde pişik oluyor normal olarak. Doktorlara bir türlü anlattamıyorum. He birde aşırı süt içiyor neredeyse herşeyi süt görüyor o kadar düşkün. Normal yemeklerini bazen zorlada olsa yer iihmal etmyiz ama kilo ve boyunu birtürlü normale çeviremedik.. Benim gibi sıkıntısı olanlar bana yardımcı olun sizler neler yapıyorsunuz...

benimkiler 30 haftalık oğlum 1465 kızımda 1260 kg doğdu şuan 28 aylık ve boy 92 cm kiloda 11.500 12.00 arası seninki kilo olarakta düşük doğmuş doktorlar doğum kilouna göre konuşuyorlardır biz 3 öğün yemek yiyoruz çok şükür sütüde seviyoruz onuda tüketiyorlar dediğin mamayı ek gıda ile alarak faydasını görürsün bizde nutricia kullanıyoruz...aşırı süt tüketimi bence zararsız ama yemekte yemesi gerekli 1,5 kepçe çorba içiyormu mesela bunun üstünede süt....yoksa sadece sütle mi karnını doyuruyor...
Benim oğlum 28 haftalık gelişiminde 960 gr 36 cm doğdu. sonra 850 gr düştü.. 44 gün sonra 1,700 gr la eve geldik herşey normal.. Ama şuan 27 aylık 7,700gr 77 cm. doktorlar iyi diyorlar ama 7,700 27 aylık çocuk mu olur.. Şuan Similac High Energy kullanıyoruz bakalım yarayacakmı.. Bana göre tek sıkıntımız aşırı büyük tuvaletini yapmak halen günde 4-5 bazen 6 kez yaptığı oluyor ishalde değil genelde pişik oluyor normal olarak. Doktorlara bir türlü anlattamıyorum. He birde aşırı süt içiyor neredeyse herşeyi süt görüyor o kadar düşkün. Normal yemeklerini bazen zorlada olsa yer iihmal etmyiz ama kilo ve boyunu birtürlü normale çeviremedik.. Benim gibi sıkıntısı olanlar bana yardımcı olun sizler neler yapıyorsunuz...

Yemeğini yer hatta kendi yemeği çok sever makarna pilav hastası köfte falan çorba hepisini ayrı ayrı yediririz ama sütü ve elmayı görğnce hayat durur.. Kuru üzüme bayılır konuşmaya başladı derdini azçok anlatıyor. Bugün kardeşine yanlışlıkla :) zarar verdi gel öp özür dile dedim. Geldi öptü bide özür dilerim dedi çokhoşuma gitti...Bez mendil isterim getirir. Çok hareketli dur durağı yok gündüz 3- 4 saat uyur zorla uyandırırım. Aburcubur pek bilmez çikolata kola çok nadir girer midesine..oda çok az az hazır yoğurtu bide dedesi alır da yer ben istemem eşime bile aldırmam. Evde yoğurt yapar yediririm mandilinaya bayılıyor bu aralar daha ne yapayıım anlamadım gittii. Müzik kulağı çok iyi leliko pepee müziklerini onların kareografilerine göre oynar..

maşallah daha ne vericen ki doğum kilosu düşük old. için öyledir hareketlide diyorsunuz bizim çocuk dokt. 2 yaşında yaşıtlarını yakalarsa yakalar yakalayamazsa minyon büyür demişti...abur cubur bizde kabızlık yapaıyor heleki çikolota vermiyorumda verenler olunca çocukta ağlıyor yemek için...
Yemeğini yer hatta kendi yemeği çok sever makarna pilav hastası köfte falan çorba hepisini ayrı ayrı yediririz ama sütü ve elmayı görğnce hayat durur.. Kuru üzüme bayılır konuşmaya başladı derdini azçok anlatıyor. Bugün kardeşine yanlışlıkla :) zarar verdi gel öp özür dile dedim. Geldi öptü bide özür dilerim dedi çokhoşuma gitti...Bez mendil isterim getirir. Çok hareketli dur durağı yok gündüz 3- 4 saat uyur zorla uyandırırım. Aburcubur pek bilmez çikolata kola çok nadir girer midesine..oda çok az az hazır yoğurtu bide dedesi alır da yer ben istemem eşime bile aldırmam. Evde yoğurt yapar yediririm mandilinaya bayılıyor bu aralar daha ne yapayıım anlamadım gittii. Müzik kulağı çok iyi leliko pepee müziklerini onların kareografilerine göre oynar..

Benim kızlarımda 33 haftalık doğdular üçüzler 1500 1600 1700 doğdular en düşük kiloda doğan çok küçük diğer kardeşlerine göre ve maalesef dr da normal o daha minyon 3 yaşını geçti artık öyle kabul ettim bende ama cok az sevdiği şeyler var onları bile az yer yaza kadar az biraz yemek yerdi sonrada üstüne süt içerdi ama artık sütüde pek içmiyor 3 yaşını geçti 13 kilo boyuda 98 cm
Maşallah seninki yiyor yinede bence çok hareketli olduğu için kilo almıyodur
Keşke benimkide yese seninki kadar bence böyle devam et yemesi güzel maşallah

Saoğlun arkadaşlar moral verdiniz ama hala aklımdaki sorulardan kurtaramadım.. 3 ay sonra kontrolde ne diyecek bakalım bu sabah tarttım 8 kilo çoktı şoka girdim inşallah doğru tartmıştır :)

yaaa Maşallah daha ne olsun valla okadar kanım kaynadı ki :) sarılıp içime sokasım geldi pıtırcığı :)

Benim bebeğim 34 haftalık 1700gr 40cm doğdu. 15 gün küvezde kaldı. 1640grla hastaneden çıktık. İlk ay sadece 300gr aldı. Şuan 19 aylık. Kilo 8100 boy 78cm. 11 kilo olması gerekiyor. Kalorili mamalar, kalori+protein tozları. Nafile hiç biri işe yaramıyor. Üstelik iştahsız. Çok az yiyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Ama çok şükür sağlıklı. Motor gelişimi de iyi. Bi gün kilo alacak ama nezaman. Boyuna doktorumuz iyi diyor. 40cn doğan bi bebeğe göre iyi uzadı. Allah yardımcımız olsun. Bizim doktorumuz prematüre bebekler üzerine uzmanlık yapmış. Bazı prematüre bebekler1,5 yaşında bazıları ise 2,5 - 3 yaşında yaşıtlarını yakalar diyor.Bizimki için 2,5-3 yaş diyor. Nasıl olacak bilmiyorum.

slm arkadaslar benim oglumda 27 haftalik 700 gr 33 cm dogdu,96 gun kuvozde kaldi 2 650 kg ile eve geldi,suan 22 aylik, duzeltilmis 19 aylik, 10 500kg boyu 84cm daha yeni yurumeye basladi,anne,baba,gitti,bitti,iki,mama,kelimelerini soyleye biliyor,uyku duzenimiz iyi,aksam 21h de uyuyor sabah 8h 30 uyaniyor gece bir defa sut iciyor devam sutu, sabah bebe biskuvisi yiyor, oglen o gun ne varsa ve iki yogurt 13H oglen uykusu var 17h de uyaniyor,aksam corba yogurt ,hic abur cubur yok bizde,kabiz oluyor yedigi zaman,bu soylediklerimden haric hic birsey yemiyor,yasitlarini tam yakalayamasakta cok sukur saglikli

slm arkadaslar benim oglumda 27 haftalik 700 gr 33 cm dogdu,96 gun kuvozde kaldi 2 650 kg ile eve geldi,suan 22 aylik, duzeltilmis 19 aylik, 10 500kg boyu 84cm daha yeni yurumeye basladi,anne,baba,gitti,bitti,iki,mama,kelimelerini soyleye biliyor,uyku duzenimiz iyi,aksam 21h de uyuyor sabah 8h 30 uyaniyor gece bir defa sut iciyor devam sutu, sabah bebe biskuvisi yiyor, oglen o gun ne varsa ve iki yogurt 13H oglen uykusu var 17h de uyaniyor,aksam corba yogurt ,hic abur cubur yok bizde,kabiz oluyor yedigi zaman,bu soylediklerimden haric hic birsey yemiyor,yasitlarini tam yakalayamasakta cok sukur saglikli

Seninki düzeltilmiş yaşıyla yaşıtlarını yakalamış, hatta boy olarak geçmiş bence hiç üzülme. Bukadar küçük doğan bebeğin böyle iyi toplaması mucize. Maşallah bebişine.

Seninki düzeltilmiş yaşıyla yaşıtlarını yakalamış, hatta boy olarak geçmiş bence hiç üzülme. Bukadar küçük doğan bebeğin böyle iyi toplaması mucize. Maşallah bebişine.

Smilac bizde kullandık, similac 1,5 yaşına kadar kullanılıyor. Biz şimdi pedusure başladık, kalorisi daha yüksek. Doktoruna bi danış istersen. Düzeltilmiş yaşıyla 1 yaşıbdan sonra kullanabilirsin. Bu arada düzeltilmiş yaşınız 15 aylık sanırım. 15 ay 77cm iyi. Sen ona 27 aylık olarak bakmıcaksın 12 hafta erken doğmuş. Çok küçük doğmuş. Yaşıtlarıyla kıyaslama. Bebeğin bi mucize.

Merhaba arkadaşlar cok guzel bir konu olmus bende cok takiyorum kilo meselesini benim kuzularimda 850 gr dogdular 86 gun kuvezde kaldik düzeltilmiş 14 ayliklar oglum 8.300 gr boyu 75cm kizim 7200 boyu 73 cm kizim cok istahsiz hicbirsey yemiyor ona yemek yedirmek resmen iskence cok uzuluyorum buturlu hicbisey yemiyor dr nasil yerse oyle yedir diyor ama ben alissin artik istiyorum bizim gibi beslenmeye oglum son 1 haftadir yürümeye basladi cadi kizimda bikac adim atiyor tek basina benim kuzucuklarim boyle arkadaşlar nasil sizce

Merhaba arkadaşlar cok guzel bir konu olmus bende cok takiyorum kilo meselesini benim kuzularimda 850 gr dogdular 86 gun kuvezde kaldik düzeltilmiş 14 ayliklar oglum 8.300 gr boyu 75cm kizim 7200 boyu 73 cm kizim cok istahsiz hicbirsey yemiyor ona yemek yedirmek resmen iskence cok uzuluyorum buturlu hicbisey yemiyor dr nasil yerse oyle yedir diyor ama ben alissin artik istiyorum bizim gibi beslenmeye oglum son 1 haftadir yürümeye basladi cadi kizimda bikac adim atiyor tek basina benim kuzucuklarim boyle arkadaşlar nasil sizce

Valla senin durumun benimkinden iyi. Benim kızım 1700 doğdu düzeltilmiś yaşı 18,5 kilo 8100 oda kıyafetli yani. Çok zor besliyorum. Boylarıda iyi maşallah. 14 aylıkken boyları 76 cm oluyor sanırım. Bir de erkek çocuklar kız çocuklara göre daha iri oluyorlar.

merhaba kızlar, çok güzel bir konu olmuş, sayenizde bebeğimin olması gereken boy ve kiloyu öğrendim,benimki 27 haftalık 600gr doğdu,şu anda 11 aylık,düzeltilmiş 8 aylık,kilo 6500gr boy 62cm, size göre baya gerideyim sanırım,çok hareketli bir de günde bir kez mutlaka kusar ama testlerinde bişey çıkmadı, psikolojik galiba, mama sandalyesine oturur oturmaz kusmaya hazırlanır,öksürmeye başlar,az bişey yer ve öksürür,eğer yedirmeye devam edersem kusar,böyle olunca kusmasın diye fazla yediremiyorum,benimkide heralde 2 yaşında yetişemeyecek,bu arada bizde nutricia infatrini diye bir mama kullanıyoruz ama similac daha iyimidir ki,doktorumuza mı danışsak,allah hepimizin yardımcısı olsun

Benim bebegimde 27 şubat dogumlu 750 gr di dogdugunda.şu an dûzeltilmiş 7,5 aylik ve hala 6000 kg da takili kaldık endok.metablizma bir ck doktora góturduk testler normal ama kilo alimi cok cok az.bizde ınfatrini kullaniyoruz yaklask 3 aydir ama hc bir katkisni góremedik.şimdi fantomaltta ılave aliyoruz bakalim ne dyisecek bu arada boyumuzda 66 cm.allah yar ve yardimcimiz olsun

X