Çocuk Hastalıkları bebeklerde göz dalması,sıçrama ..

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

umut_sahili

Guru
Kayıtlı Üye
22 Mayıs 2013
274
280
Kızlar 1 aylık bebeğim uykuya daldığı ilk dakikalarda birden ellerini havaya kaldırıp sıçrıyo ve gözlerini açıp tekrar dalıyor,bir de gün içerisinde bazen gözleri bi süre sabit bakıyoo ve birden bire hareketleniyo sonra, netten biraz baktım göz dalması ve sıçramanın epilepsi belirtisi olabileceği yazıyor ,sizin bebeklerinizde de bu gibi durumlar var mı ? ben bebeklerde normaldir sanıyordum bu gibi durumların :KK43:

bebeğini yan yatır. sırt üstü yattığında genellikle o aylarda sıçrarlar. her göz dalması sıçrama epilepsi değildir. netten çok araştırma yaparsan çok moralini bozarsın. yan yatırınca da sıçrıyormu ya da kucağında dalarken. muhtemelen dalarken kendini güvensiz hissediyordur

Merhaba... Sıcrama her cocukta oluyo.. Ben epilepsi hastasıyım... Jeneralize teshisi konuldu bana.. Sıcrama ve goz dalmalarıyla basladı.. Yuregını ferah tut.. Sıcramalar uykudayken olmuyor.. Cocugun uyanıkken normalde sıcrama olmuyosa endıselenme.. Allahım yavrunu korusun... :)

merhaba arkadaşlar.bende bu günlerde çok efham ediorum.oğlum 16 aylık arada tv izlerken veya bana bakarken gözleri dalıyor.arada oluyordu dikkat etmmemiştim.okuyunca çok korktum.epilepsi midir diye.benim bildiğim bebekler bir yere bakarken göz dalması çok olur.onda çok takmamıştım.sizlerin çocuklarındanda oluyormu yoksa dra götürmelimiyim.birkaç kez inceledim elindekini bırakmıor seslenince hafif gülüyor.veya yaptığı şeyi yapmaya devam ediyor.yani irtibatı kopmuyor gibi.acaba oyunmu yapıyor.anlıyamıyorum ki.ama elimi gözünüü önüne koyunca dalması geçiyor.off kafam çok karıştı çok korkuyorum.ne olur akıl verin.

arkadaşlar hiç cvp yazıcak yokmu.her göz dalması epilepsimidir.çocuklarınızın hiç gözü dalmazmı ne olur fikirlerinizi paylaşın.korkuyorum.doktorada hemen gitmek istemiyorum.offfff:KK43:(

anneler bebeklerine karşı her zaman endişeyle yaklaşırlar. ama endişelenmeyin.

diğer arkadaşların da söylediği gibi her göz dalması ve sıçrama epilepsiyi işaret etmez.
bebek uyurken muhakkak sıçrar. hatta zor uyutursun sıçramasıyla uyanır. eskiler bu yüzden sıkı sıkı bağlarmış bebeklerini.

ama yine de endişelerin devam ediyorsa bir uzmana göstermenin de hiç bir sakıncası olmaz. bu teşhisin konulması bebeğini zorlayacak bir aşama değildir.

sağlıklı günler dilerim... :nazar:

bana normal gibi geldi ancak böyle konularda yanlış yönlendirmek de istemem..
bebeğinizin bir doktoru vardır mutlaka,bu kadar endişe ediyorsanız bi telefon açıverin götürmeseniz de..doktoru ya getirin muayene edeyim der ya da normaldir der..bu kadar basit.

Benim kızımdada göz dalması olurdu 1 yaşlarında.ben de internetten okuyup epilepsi mi diye paranoyak olmuştum.sonra kendiliğinden geçti, şu an 3 yaşında.

merhabalar
11 haftalik oglumda birkac haftadir göz dalmasi oluyor. bugün acile götürdüm. cocuk doktorlari muayene edip genel durumu gelisimi iyi epilepsi olma ihtimali düsük ama nörolojiden randevu alin dediler.
ben de kafayi yemek üzereyim su an.

merhabalar
yogunluktan ancak simdi yazabiliyorum.
bebegimde göz dalmalari oldugu icin acilen cocuk hastanesine götürdük. yapilan genel muayenede gelisiminin ve fiziksel durumunun iyi oldugu, epilepsi olma ihtimalinin düsük oldugu söylendi, fakat hem stresten benim sütüm iyice azaldigindan hem de her iki tarafta da beyinde genetik problemler oldugundan(zararsiz kistler olsa da) bir eeg cektirmenin faydali olacagini söylediler. tabii randevu gününü beklerken cektigim aciyi anlatmama bile gerek yok...neyse o gün geldi catti. minik bebegimin kafasina bir sürü kablolar baglandi. acisiz ve zararsiz da olsa insan bebegini öyle görmeye dayanmiyor. daha sonra biz bilgisayardan dalgalari izlemeye basladik. teknisyen normal gözüküyor dese de cocuk nörologu görmeden bi sey söyleyemeyiz dediler.
sagolsun aksamina bölüm baskani prof beni a radi telefonla. cok stres yapmissiniz yapmayin eeg tertemiz ama yine de benim de fiziksel bir muayene yapmam gerekir dedi. birkac gün daha da onu bekleyerek ömrümden ömür gitti. neyse sonucta bebisimizi bir güzel muayene etti. ve sonunda epilepsi ihtimalinin olmadigina karar verdi.
ama söyledigi seyleri paylasayim: göz dalmasi oldugunda dikkatini cekebiliyor musunuz? eger size geri dönüyorsa bu iyiye isaret. bir de süreleri, giderek artip artmadigi bebegin genel beyin gelisimi de önemli dedi.
bebegimin de gözü bir daha dalmadi...
benzer durumlari yasayan herkese sabir diliyorum....

X