Doğuma Hazırlık 1 yıllık anneden, yeni annelere öneriler :)

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Güzel anneler, ilginiz için çok teşekkür ederim. çevremde pek çok kişi bebek bakım notlarımı, beslenme ile ilgili yaptıklarımı falan benden ister, konuşuruz. hatta bir kaç arkadaşım ısrarla web sitesi hazırlamamı söylüyor. belki statik bir şey hazırlayıp bunları orda yazacağım. sizler de cesaret verdiniz bana

şimdi,
emzik konusu: ben verdim ama 2 ay emdi, sonra gece uykusunda o emzik ağızdan düştükçe uyandı, ben ne yapsak ne etsek derken kızım parmağını keşfetti ve bir daha emzik istemedi. ben de aslında zararlı olduğunu bile bile almıştım. hiiiiç almamanız tavsiyemdir, ama bu karar anneye kalmış bence.

Yatak konusu: park yatak candır :) bir gardrop işinizi halleder, zaman içinde bütçe düzelince falan büyüyen yatak falan da alırsınız. ama park yatak 2 yaşa kadar rahat götürür.

Araba konusu: offf en zor, en sıkıntılı, en pahalı kısım :) yalnız, çocuk bunu yemiyor yalamıyor arkadaşlar, geçen bi arkadaşım kızının baston pusetini verdi bize, sağolsun, soktum küvete mis gibi yıkadım. ucuza kaçıp kötü araba alacağınıza max. 300-400 e ikinci el iyi bi araba alın derim naçizane. daha fazlasına bütçe elveriyorsa elbet alınır, ama valla gerek yok :)

emzi

bu arada doğum çantası listesi yazdım, ama buraya kopyalayamıyorum. nasıl yapsak da isteyenlere göndersem bilemedim.. maillerinizi yazarsanız en azından fotog. çekip göndereyim kızlar. tek tek yazamıycam kısa süre içinde çünkü, ama doğumu yaklaşan bi arkadaş vardı

Tam 1 yıl önce kızımı kollarıma aldım. Burda araştırma yapıp, emzik- biberon markası aradığım günler " ben de işime yarayan memnun olduğum ürünleri yazıp yardım edeceğim" demiştim. şimdi zamanı geldi, eee kıdemli sayılırım :)

1. Biberon: ilk 4 ay dr. browns dar ağızlı
4. aydan sonra dr browns geniş ağızlı
Su biberonu avent
neden: çünkü browns ile gaz minimum oluyor, bebek sancı çekmiyor, bebeği beslerken biberonun havasını boşaltmıyorsunuz.

2. Emzik: Nuk aldım ama önermem, çünkü 1 ay sonra kenarları ağız çevresine oturdu ve iz yapıp rahatsız etti, bizimki emziği atıp parmak emmeye başladı :)
Chicco önermem, çünkü ağır, bebek tutamıyor.
3. Nevresim takımı: Funnababy ve cotton box ikisi de iyi. uyku takımını funnababy alın çünkü taç uyku seti kılıfı çıkmadan makineye atılınca ağzı burnu bi tarafa kayıyor, funnanınki çıkıp yıkanıyor.
4. Bakım ürünleri: Çok fena dilim yandı, sebamed aldım hepsini doğumdan önce. ama bebek alerjik çıktı. ( ve doğum sonrası tavsiye edilen tek ürün olan mustela aldık yeni baştan) Şampuan, nemlendirici ve pişik kremi mustela! hepsinden memnunum. sadece şampuanı konak yapmayan almadığıma pişmanım :) ezcacı bana temizleme suyu da kakaladı, sadece gezmeye gidince biri elini falan öptüğünde silmek için kullandım, çocuk 1 yaşında hala bitmedi! ( tavsiyem şudur ki: şampuan, pişik kremi, nemlendirici alın, temizleme suyu için tester isteyin 10- 15 tane)
5. Süt Artırıcı içecek: humana aldım ama bildiğiniz balık yemi kokuyordu içemedim. sonra bir arkadaşım naturpy diye doğal bir markanın süt çayını getirdi, hem lezzetli hem çok etkiliydi. her yerde bulunmuyor, baştan 2-3 tane alın. büyük marketlerde ve Arifoğlu gibi baharatçılarda var.
6. Bez: prima Premium care 1 numara ile başladık, iyi ki stok yapmamışım. çünkü ilk 4 numara çok hızlı büyüyor. bittikçe alın
7. Giysi: ne alırsanız alın, açık renk alın :) baskılı almayın. mothercare yenidoğan body leri süperdi. ama sonrakiler açılan yakalardan olduğu için ( zarf yaka) çocuğun boynu omzu açık kalıyor mecburen H&m alıyorum, kenarı çıtçıtlı. neden mecburen diyorum, çünkü Greenpeace h6m ürünlerinde kanserojen bazı maddelere rastlamış, indirimde yakalayın chicco falan alın alabiliyorsanız.
ben baştan 15 body aldım, millet dalga geçti ama iyi ki yapmışım çünkü sulu kıvamlı kakalar taşıyor ve sık değişip çamaşırla uğraşıyorsunuz. ilk etapta 5 tane 0-3 ay yeter, kalan 10 tanesini 3-6 ay alın derim ben..
8. gelen hediyeleri mevsimi göz önünde bulundurarak 6-9 ay ve 9-12 ay body, hırka gibi şeylerle değiştirin, benim elimde çok patlayan hediye oldu :)))
9. sterilizasyon makinesi almadım, iyi ki almadım, haftada bir kaynattım bi güzel :)
10. arzum yoğurt yapma makinesinden memnun kaldım, 4. ay itibariyle ek gıdaya geçince işinize yarayacak
11. süt sağma makinem medela idi, azcık kullandım ama memnun kaldım, aventi deneme fırsatım oldu, çok beğenmedim
12. bebek termosu alın mutlaka, ama akan kısmı dar olursa daha kullanışlı olur.
13. dönence almadım, iyi ki almamışım az süre dikkat çekiyor, onun yerine oyun halısı aldım, ehhh işte :)
14. kesiiiin alın dediğim en önemli şey: fischer price ev tipi ana kucağı, alın, dua edeceksiniz bana :) kızım bunun sayesinde kendi kendine uyumayı öğrendi
15. park yatak alacaksanız çok para vermeyin, 300 liralık Kraft da 100 liralık yatak da aynı işi yapıyor. önemli olan yatağı.
16. Silikon kelebek alın, meme ucu yarasıyla öldüm bittim, bunun sayesinde emzirebildim. markası nuk tu. bir de, yine nuk un göğüs kalkanını aldım, normal şartlarda göğüs pedleri işe yarıyor ama benimki gibi yara olursa sütyen giymeniz mümkün olmuyor ve bu kalkanlar meme ucunu süper koruyor.
17. doğuma 2 hafta kala ( ama sakın meme uçlarını uyarmadan) lansinoh sürün, aldım meme ucuna sürdüm, çok işime yaradı.
18. bebek arabası işi büyük sorun. ben chicco aldım, eşek ölüsü gibi :) paranız varsa quiny alın, paranız azsa ikinci el quiny alın :) şaka bi yana, bebek arabası alırken kesinlikle çift yönlü kullanılabilen, 4 tekeri olan, sepet kısmı biraz yüksek olan ( yürürken ayağınıza çarpmasın) bir şey alın. travel sistemler hakkaten mantıklı oluyor. haaa bir de arabanızın bagajına sığıp sığmadığını kontrol edin :) biz hala ön koltukta bebek arabasıyla dolaşıyoruz :))

aklınıza takılan bir şey olursa seve seve, kızımdan fırsat buldukça cevaplayabilirim... hepinize sağlıklı doğumlar :)

Çok ama çok teşekkür ederiz,verdiğiniz bilgiler için..baya işime yarıcak..

Ben ana kucağı almadım,beşiğini de sallananlardan almadım..
İlk oğlumda hata yapıp sallamıştım,anasınıfına gidene kadar sallamak zorunda kalmıştım..şimdi korkuyorum anlıyacağınız..
Herkes alıyor şaşırdım valla :44::44:

Ben ana kucağı almadım,beşiğini de sallananlardan almadım..
İlk oğlumda hata yapıp sallamıştım,anasınıfına gidene kadar sallamak zorunda kalmıştım..şimdi korkuyorum anlıyacağınız..
Herkes alıyor şaşırdım valla :44::44:

sallamaya ben de karşıyım, ciddi bir alışkanlık oluyor. ama ev tipi anakucakları az titreşim vererek bebeğin anne karnındaki huzurlu ortamını hatırlattığı ve gaz sancılarına iyi geldiği için tavsiye ederim

bu arada doğum çantası listesi yazdım, ama buraya kopyalayamıyorum. nasıl yapsak da isteyenlere göndersem bilemedim.. maillerinizi yazarsanız en azından fotog. çekip göndereyim kızlar. tek tek yazamıycam kısa süre içinde çünkü, ama doğumu yaklaşan bi arkadaş vardı

yaa ben size mail adresimi yazıcam ama özel mesaj gönderemiyorum :KK5:

ben vermeyi dusunmuyorum da internette bir yazi okudum emzik emmeyen bebeklerde gece ölümü daha cok oluyormus Allah korusun korktum kararsiz kaldim bu durumda..
emzik nasıl bir koruma oluşturacakki anlamadım eskiden emzik zincirine takılmalar yüzünden boğulmalar çok olurdu ama...
önereilecegın mobılya markası var mı canım..bazı büyüyen beşiklerin eni daha dar genişlerden almak lazım dımı..

evet canım açılınca yetişkin bir kişinin rahat yatabileceği boyutta olmalı bence. marka bilmiyorum ama mobilya kalitesi çok önemli sanırım. sonradan diğer sayfaları okuyunca gördüm yatak takımı 3-4 senede haşat olacak zaten niye büyüyen yatak alıyosunuz diyenlerde olmuş. eltimin kızıda benimkide 9 yaşında ikiside büyüyen yatakta yatıyor, en ufak bi çiziği bozuğu olmadı 10 sene daha rahat kullanılır ama bizim evde pek bi bardak tabakda kırılmadı, oyuncakda parçalanıp atılmadı, eşyalar sivri bişeyle kazınmadı, kulplar koparılıp atılmadı, sanırım kız çocukları çok da düzgün kullanıyor eşyalarını.

emzik nasıl bir koruma oluşturacakki anlamadım eskiden emzik zincirine takılmalar yüzünden boğulmalar çok olurdu ama...

evet bak bu dediginde mantikli ve dogru..bence en iyisi kafaya takmamak fazla,pinpirik hic iyi olmyuor yaa :KK42::KK42:

evet canım açılınca yetişkin bir kişinin rahat yatabileceği boyutta olmalı bence. marka bilmiyorum ama mobilya kalitesi çok önemli sanırım. sonradan diğer sayfaları okuyunca gördüm yatak takımı 3-4 senede haşat olacak zaten niye büyüyen yatak alıyosunuz diyenlerde olmuş. eltimin kızıda benimkide 9 yaşında ikiside büyüyen yatakta yatıyor, en ufak bi çiziği bozuğu olmadı 10 sene daha rahat kullanılır ama bizim evde pek bi bardak tabakda kırılmadı, oyuncakda parçalanıp atılmadı, eşyalar sivri bişeyle kazınmadı, kulplar koparılıp atılmadı, sanırım kız çocukları çok da düzgün kullanıyor eşyalarını.

evet bak bu dediginde mantikli ve dogru..bence en iyisi kafaya takmamak fazla,pinpirik hic iyi olmyuor yaa :KK42::KK42:

canım yazdığın bilgiler için çok teşekkürler fırsatın olunca doğum çantasıyla ilgili olanı da buraya atarsan çok seviniriz. sana ve bebişine sağlıklı mutlu günler dilerim ...

peki minikipegim, park yatağın içine nasıl bir yatak almalı, diğer arkadaşlarında yorumları varsa fikir almak istiyorum.

Bir arkadaşım çocuğunda viscolex yatak kullandığını ve memnun olduguğunu söyledi, bazı yerlrde visco yatakların içine çocuğun gömüldüğünü ve rahat edemediğini öğrendim ve kafam çok karıştı. Sizler ne dersiniz, visco yatakmı, sadece sünger olanlardanmı yoksa ortopedik olanlardanmı almalıyım yatağını

peki minikipegim, park yatağın içine nasıl bir yatak almalı, diğer arkadaşlarında yorumları varsa fikir almak istiyorum.

Bir arkadaşım çocuğunda viscolex yatak kullandığını ve memnun olduguğunu söyledi, bazı yerlrde visco yatakların içine çocuğun gömüldüğünü ve rahat edemediğini öğrendim ve kafam çok karıştı. Sizler ne dersiniz, visco yatakmı, sadece sünger olanlardanmı yoksa ortopedik olanlardanmı almalıyım yatağını

evet bunu çok araştırdım ben, bebeğin içine gömülmesi sağlıklı değil. sert bir yatak daha sağlıklı, zaten 2 yaşından önce yastık bile önerilmiyor. ben yataş ve İşbir arasında kalıp, İşbir in çocuk anatomisine uygun yatağını seçtim. modeli yanılmıyorsam lale idi. onu tam hatırlayamıyorum yalnız

izabella diye bi ortopedik yatak var e bebekte, ona bakyım o zaman ,hem par yatak ölçüsünde.

birde mossimo diye bi yatak gördüm onunda kalınlığı 10 cm, bir tarafı pamuk bir tarafı viscoleks miş.

ben çok yeni bir anne değilim ama kızım 5 yaşında yinede bikaç bişey yazmak istedim :)

emzik ve biberon konusunu birazda bebeğe bağlı
ben asla emzik vermicem diyen kızım 5 günlükken gece yarısı emzik almaya eşimi göndermiştim
hamileyken gerek yok diye almadık çünki benim kızım emzik istedi resmen ne karnı tok altı temiz ağlıyor emziği aldı uyudu
siz yinede el altında basit bir emzik bulundurun çok para vermenize gerek yok her emziğide almıyor sıpalar :)
biberon konusu yine aynı 20 tane biberondan en son dr. browns su aldı emişi daha rahat diye sanırım
ben emziricem işim olmaz biberonla demeyin elinizin altında bulunsun :KK34:
göğüs sağma pompası çalışıcaklar mutlaka elektirikli alsın evde olanlarda elde sağılanlardan alsın oda bulunsun çünki
ilk zamanlar göğüs uçlarınız yara oluyor ve bebek küçük olduğu için fazla güçlü ememiyor benim sol göğsüm çok şişmişti ağrı yapmıştı süt birikir sancıdan yatamazsınız sağmanız gerekir
ince penye battaniye bol alın hem altını açarken hemde ilk zamanlar bebeği kucaklarken rahat oluyor ne kadar evin içi sıcakta olsa hafifçe sarılınca daha rahat uyuyorlar göğüs pedi oda çok lazım oluyor ben en çok cihiccodan memnun kalmıştım
kendiniz için pijama takımı çok alın yaz kış fark etmez lohusayken çok terliyorsunuz sık sık üzerinizi değiştiriceksiniz
doğum yaparken hastanede en rahatı gecelik normal doğum içinde sezeryan içinde bence gecelik rahat aldığınız gecelik pijamalar önden düğmeli olsun emzirme sütyeni çok lazım oluyor benim aklımda kalanlar bukadar yine hatırlarsam yazarım hepinize hayırlı doğumlar :nazar:

doğum çantası içinse hangi hastanede doğum yaptığınız önemli
ben doğum yaptığımda kızıma bez kendime hasta bezi filan götürdüm ama hiç kullanmadan getirdim gerek kalmadı ordan verdiler
hastanenizle görüşün eğer veriyorlarsa taşımayın derim

anne için
gecelik
sabahlık
terlik
iç çamaşırları
çorap
hastaneden çıkarken giyeceğiniz rahat kıyafet
tarak
saç için kurdela toka vs

göğüs pmpası goğus pedi bunlar ilk gün lazım olmuyor
süt zaten okadar şarıl şarıl gelmiyor
göğüs pompası zaten her hastanede bulunur
ama ben işimi garantiye alıcam derseniz yanınıza koyun

bebek içinse
hastane çıkışı setlerinden en az 2 takım koyun
yedek bir kıyafet kışın sa doğum yelek patik bulundurun
kıyafeti bol koyun kusma kakanın dışarı çıkması durumunda değiştirmek için bulunsun
yine battaniye bebeği eve götürmek için port bebe yada araba koltuğu nu yanınıza alın
biberon emzik bana ilk gün lazım olmadı zaten hemşireler ilk gün mamaya ihtiyaç olursa hazırlayıp kaşıkla veriyorlar az az

çok fazla hınca hınç doldurmayın derim valizleri anne ve bebek için 2 ayrı çanta yaparsanız daha rahat bulursunuz aradığınızı
kullanıcağınız kadarını götürün

kızım 3.5 yaşına kadar park yatakta yattı rahat oluyor bebek büyyünce alt kata indirip düşme riskini azaltıyorsunuz
bebek arabıysa bence en rahatı baston araba katla götür hafif kullanışlı olsun birde tam yatanlardan alırsanız daha rahat olur

bu soruya bende bir ekleme yapayım park yatak içine alınacak yatakların kalınlığı nasıl olacak? internette 5 cm yataklar gördüm park için çok ince olmaz mı?

evet bunu çok araştırdım ben, bebeğin içine gömülmesi sağlıklı değil. sert bir yatak daha sağlıklı, zaten 2 yaşından önce yastık bile önerilmiyor. ben yataş ve İşbir arasında kalıp, İşbir in çocuk anatomisine uygun yatağını seçtim. modeli yanılmıyorsam lale idi. onu tam hatırlayamıyorum yalnız
kızımın büyüyen yatağının içinden küçük bir yatak çıkınca, büyük hali için yatağını işbirden almıştık, aslında allerjisi olduğu için anti-mite ve uygun fiyatlı olduklarından tercih etmiştim. satıcı eşime benim seçtiğim model yerine kendinden kılıflı bir model önermiş açelya sanırım adı, o satıcıya hala dua ediyorum okadar kullanışlı olduki. 3-5 yaşlarında gece altına kaçırınca çıkarıyordum kılıfı sabah yıkasam akşama hemen kuruyordu. yatak alezleri ince ve naylonlu oluyor terletiyor bu yumşacık çok güzel. yatakda sert gömülmüyor hiç ama yumşakda aynı zamanda 7 senedir kullanıyoruz hiç deforme olmadı, tavsiye ederim.

benim kızımda düzenli olur insallah :)haftaya alıcaz kısmetse mobilyalarını :) tecrübelerinizi paylaştıgınız için tesekkur ederim canım :KK9:

ben çok yeni bir anne değilim ama kızım 5 yaşında yinede bikaç bişey yazmak istedim :)

emzik ve biberon konusunu birazda bebeğe bağlı
ben asla emzik vermicem diyen kızım 5 günlükken gece yarısı emzik almaya eşimi göndermiştim
hamileyken gerek yok diye almadık çünki benim kızım emzik istedi resmen ne karnı tok altı temiz ağlıyor emziği aldı uyudu
siz yinede el altında basit bir emzik bulundurun çok para vermenize gerek yok her emziğide almıyor sıpalar :)
biberon konusu yine aynı 20 tane biberondan en son dr. browns su aldı emişi daha rahat diye sanırım
ben emziricem işim olmaz biberonla demeyin elinizin altında bulunsun :KK34:
göğüs sağma pompası çalışıcaklar mutlaka elektirikli alsın evde olanlarda elde sağılanlardan alsın oda bulunsun çünki
ilk zamanlar göğüs uçlarınız yara oluyor ve bebek küçük olduğu için fazla güçlü ememiyor benim sol göğsüm çok şişmişti ağrı yapmıştı süt birikir sancıdan yatamazsınız sağmanız gerekir
ince penye battaniye bol alın hem altını açarken hemde ilk zamanlar bebeği kucaklarken rahat oluyor ne kadar evin içi sıcakta olsa hafifçe sarılınca daha rahat uyuyorlar göğüs pedi oda çok lazım oluyor ben en çok cihiccodan memnun kalmıştım
kendiniz için pijama takımı çok alın yaz kış fark etmez lohusayken çok terliyorsunuz sık sık üzerinizi değiştiriceksiniz
doğum yaparken hastanede en rahatı gecelik normal doğum içinde sezeryan içinde bence gecelik rahat aldığınız gecelik pijamalar önden düğmeli olsun emzirme sütyeni çok lazım oluyor benim aklımda kalanlar bukadar yine hatırlarsam yazarım hepinize hayırlı doğumlar :nazar:

doğum çantası içinse hangi hastanede doğum yaptığınız önemli
ben doğum yaptığımda kızıma bez kendime hasta bezi filan götürdüm ama hiç kullanmadan getirdim gerek kalmadı ordan verdiler
hastanenizle görüşün eğer veriyorlarsa taşımayın derim

anne için
gecelik
sabahlık
terlik
iç çamaşırları
çorap
hastaneden çıkarken giyeceğiniz rahat kıyafet
tarak
saç için kurdela toka vs

göğüs pmpası goğus pedi bunlar ilk gün lazım olmuyor
süt zaten okadar şarıl şarıl gelmiyor
göğüs pompası zaten her hastanede bulunur
ama ben işimi garantiye alıcam derseniz yanınıza koyun

bebek içinse
hastane çıkışı setlerinden en az 2 takım koyun
yedek bir kıyafet kışın sa doğum yelek patik bulundurun
kıyafeti bol koyun kusma kakanın dışarı çıkması durumunda değiştirmek için bulunsun
yine battaniye bebeği eve götürmek için port bebe yada araba koltuğu nu yanınıza alın
biberon emzik bana ilk gün lazım olmadı zaten hemşireler ilk gün mamaya ihtiyaç olursa hazırlayıp kaşıkla veriyorlar az az

çok fazla hınca hınç doldurmayın derim valizleri anne ve bebek için 2 ayrı çanta yaparsanız daha rahat bulursunuz aradığınızı
kullanıcağınız kadarını götürün

kızım 3.5 yaşına kadar park yatakta yattı rahat oluyor bebek büyyünce alt kata indirip düşme riskini azaltıyorsunuz
bebek arabıysa bence en rahatı baston araba katla götür hafif kullanışlı olsun birde tam yatanlardan alırsanız daha rahat olur

Çok teşekkürler :KK9:

bu soruya bende bir ekleme yapayım park yatak içine alınacak yatakların kalınlığı nasıl olacak? internette 5 cm yataklar gördüm park için çok ince olmaz mı?

kızımın büyüyen yatağının içinden küçük bir yatak çıkınca, büyük hali için yatağını işbirden almıştık, aslında allerjisi olduğu için anti-mite ve uygun fiyatlı olduklarından tercih etmiştim. satıcı eşime benim seçtiğim model yerine kendinden kılıflı bir model önermiş açelya sanırım adı, o satıcıya hala dua ediyorum okadar kullanışlı olduki. 3-5 yaşlarında gece altına kaçırınca çıkarıyordum kılıfı sabah yıkasam akşama hemen kuruyordu. yatak alezleri ince ve naylonlu oluyor terletiyor bu yumşacık çok güzel. yatakda sert gömülmüyor hiç ama yumşakda aynı zamanda 7 senedir kullanıyoruz hiç deforme olmadı, tavsiye ederim.

biz park yatağı aldığımız yerden yatağınıda istedik vermişlerdi düz sünger bir yataktı benim kızım hep onda yattı bir zararınıda görmedim
içine gömülme olmadı ne çok sert nede yumuşak değildi kalınlık konusuna gelince fazla kalın yatak alamazmısıınız zaten ilk zamanlar üst katta yatıcağı için ince olması lazım fazla bir arası yok çünki yatagıda koyunca yükseliyor ama alt kata geçince yatağı biraz kalınlaştırabilirisiniz isterseniz
ama ben onuda pek önermem yüksek olunca ayağa kalkıp kendilerini sarkıtıyorlar biz ilk başta öyle yaptık ama kızım 2 kere düşünce park yataktan kaldırdık hemen

X