Doğuma Hazırlık 1 yıllık anneden, yeni annelere öneriler :)

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Benimde anne olmama 4 ay var. Oda işlerini hallettik. Ben kıyafet konusunda tecrübeli annelerden görüş istiyorum. Hangi mağazadan veya hangi marka kıyafetler. İnternetten hangi siteler. Sitelerden yaptığınız bebek kıyafeti alışverişleri vs. Şimdiden teşekkürler :)

Web sitesine konmak üzere hazırladığım yazıyı paylaşıyorum. işinize yarayacağını ümit ederim. Umarım sağlıklı bir doğum, mutlu bir bebek, kendini süper hisseden bir anne çıkar ortaya o büyük günde..

Büyük gün için hazırlıkların son basamağı, ama belki de en önemlisi. Doğum çantanızı hazırlarken mümkün olduğunca titiz düşünmenizi öneririm. İşte anne adaylarına tavsiyeler:
1. Öncelikle doğum çantasını hazırlamaya başlamadan önce doğum yapacağınız hastaneyle görüşüp size ne tür hizmetler sunduklarına dair bilgi alın. Özel hastanelerin birçoğu sunduğu hizmetle sizi gereksiz eşya taşımaktan kurtarıyor.
2. Doğum çantası dendiğine bakmayın, aslında orta boy bir valiz hazırlıyorsunuz. İhtiyacınız olan her şeyi bir arada tutmak, hastaneye giderken ve dönerken irili ufaklı çantalar, poşetler taşımamak için orta boy bir valizi öneririm. Hatta çekerek taşınanları tercih ederseniz daha da rahat edersiniz.
3. Çantaya koyacaklarınızı önceden hazırlayın, yıkanacak ve ütülenecekleri, dezenfekte edilecekleri bu işlemlerden geçirin. Hepsini temiz kalacakları şekilde bir yere sıralayın.
4. Birbirinden farklı renkte iki adet küçük boy hurç alın, bunları yıkayın. Birine bebeğinizin kıyafetlerini, diğerine de diğer bebek malzemelerinizi koyun. Böylece hem temiz şekilde saklamış olursunuz, hem de aradığınız şeyi çantanızda hemen bulur, başkalarına tarif ederken kolaylık yaşarsınız.
5. Bebeğinizin kıyafetlerinin beyaz olmasına ya da soft renklerde olmasına özen gösterin.

Gelelim çantamızın içeriğine:
Sizin İçin:
• 2 adet gecelik ( önden düğmeli olması rahat emzirmeniz için önemli)
• Sabahlık
• Emzirme sutyeni
• 3-4 adet iç çamaşırı ( yüksek belli, ama beli fazla sıkmayacak çamaşırlar seçmenizde fayda var. Özellikle sezaryen doğumlarda dikiş bölgesinin tam üstüne gelmemesi gerekir.)
• Hastaneden çıkarken giymek üzere kıyafet ( doğumun hemen sonrasında karnınızın hemen inmeyeceğini unutmayın. Yaklaşık 6 aylık hamileymişsiniz gibi düşünün, tavsiyem hamile kıyafetlerinizden yanınızda bulundurmanız)
• Terlik ( Geceliğinize uygun, cici ve süslü terlikler almak isteseniz de dikkat etmeniz gereken en önemli şeyin altının kaydırmayacağı bir terlik almanız. )
• Çorap ( ayaklarınızı sıcak tutmanızda yarar var)
• Küçük bir bakım çantası: Şampuan, sabun, el havlusu, banyo havlusu, tarak, fırça, diş macunu, diş fırçası, saç bandı/ taç, toka, kokusuz el kremi, roll on
• Süt artırıcı içecek/ çay
• Göğüs ucu kremi
• Göğüs pedi
• Göğüs kalkanı
• Ped
• Yatak pedi

Bebeğiniz İçin:
• Hastane çıkışı ( body, alt/ üst takım veya tulum, şapka, eldiven)
• Tulum
• 2-3 adet çıtçıtlı body
• 1 adet yelek
• 2 adet çorap
• 2 adet battaniye
• Çarşaf
• Havlu
• Bakım ürünleri: Bebek bezi, şampuan, alkolsüz ıslak mendil, nemlendirici, pişik kremi, tırnak makası, törpü
• Alt değiştirme örtüsü
• Burun aspiratörü
• Çıkışta kullanmak üzere port bebe
• Ağız mendili
• Biberon ( gaz yapmayan, doğal akış biberonu)

Diğer:
• Eşiniz için temiz kıyafet ( Misafirlerle ilgilenecek, dışarı çıkacak bu sebeple odaya dönüp bebeğini kucağına aldığında temiz bir t-shirt/ kazak giymesinde fayda var)
• Elektronik cihazlar: telefon, kamera, fotoğraf makinesi ve bunların şarj aletleri
• İkram: Su ısıtıcısı, kağıt bardak, plastik tabak, poşet çay, kahve
• Havlu kağıt
• Kutu mendil
• Islak mendil
• Kolonya

Web sitesine konmak üzere hazırladığım yazıyı paylaşıyorum. işinize yarayacağını ümit ederim. Umarım sağlıklı bir doğum, mutlu bir bebek, kendini süper hisseden bir anne çıkar ortaya o büyük günde..

Büyük gün için hazırlıkların son basamağı, ama belki de en önemlisi. Doğum çantanızı hazırlarken mümkün olduğunca titiz düşünmenizi öneririm. İşte anne adaylarına tavsiyeler:
1. Öncelikle doğum çantasını hazırlamaya başlamadan önce doğum yapacağınız hastaneyle görüşüp size ne tür hizmetler sunduklarına dair bilgi alın. Özel hastanelerin birçoğu sunduğu hizmetle sizi gereksiz eşya taşımaktan kurtarıyor.
2. Doğum çantası dendiğine bakmayın, aslında orta boy bir valiz hazırlıyorsunuz. İhtiyacınız olan her şeyi bir arada tutmak, hastaneye giderken ve dönerken irili ufaklı çantalar, poşetler taşımamak için orta boy bir valizi öneririm. Hatta çekerek taşınanları tercih ederseniz daha da rahat edersiniz.
3. Çantaya koyacaklarınızı önceden hazırlayın, yıkanacak ve ütülenecekleri, dezenfekte edilecekleri bu işlemlerden geçirin. Hepsini temiz kalacakları şekilde bir yere sıralayın.
4. Birbirinden farklı renkte iki adet küçük boy hurç alın, bunları yıkayın. Birine bebeğinizin kıyafetlerini, diğerine de diğer bebek malzemelerinizi koyun. Böylece hem temiz şekilde saklamış olursunuz, hem de aradığınız şeyi çantanızda hemen bulur, başkalarına tarif ederken kolaylık yaşarsınız.
5. Bebeğinizin kıyafetlerinin beyaz olmasına ya da soft renklerde olmasına özen gösterin.

Gelelim çantamızın içeriğine:
Sizin İçin:
• 2 adet gecelik ( önden düğmeli olması rahat emzirmeniz için önemli)
• Sabahlık
• Emzirme sutyeni
• 3-4 adet iç çamaşırı ( yüksek belli, ama beli fazla sıkmayacak çamaşırlar seçmenizde fayda var. Özellikle sezaryen doğumlarda dikiş bölgesinin tam üstüne gelmemesi gerekir.)
• Hastaneden çıkarken giymek üzere kıyafet ( doğumun hemen sonrasında karnınızın hemen inmeyeceğini unutmayın. Yaklaşık 6 aylık hamileymişsiniz gibi düşünün, tavsiyem hamile kıyafetlerinizden yanınızda bulundurmanız)
• Terlik ( Geceliğinize uygun, cici ve süslü terlikler almak isteseniz de dikkat etmeniz gereken en önemli şeyin altının kaydırmayacağı bir terlik almanız. )
• Çorap ( ayaklarınızı sıcak tutmanızda yarar var)
• Küçük bir bakım çantası: Şampuan, sabun, el havlusu, banyo havlusu, tarak, fırça, diş macunu, diş fırçası, saç bandı/ taç, toka, kokusuz el kremi, roll on
• Süt artırıcı içecek/ çay
• Göğüs ucu kremi
• Göğüs pedi
• Göğüs kalkanı
• Ped
• Yatak pedi

Bebeğiniz İçin:
• Hastane çıkışı ( body, alt/ üst takım veya tulum, şapka, eldiven)
• Tulum
• 2-3 adet çıtçıtlı body
• 1 adet yelek
• 2 adet çorap
• 2 adet battaniye
• Çarşaf
• Havlu
• Bakım ürünleri: Bebek bezi, şampuan, alkolsüz ıslak mendil, nemlendirici, pişik kremi, tırnak makası, törpü
• Alt değiştirme örtüsü
• Burun aspiratörü
• Çıkışta kullanmak üzere port bebe
• Ağız mendili
• Biberon ( gaz yapmayan, doğal akış biberonu)

Diğer:
• Eşiniz için temiz kıyafet ( Misafirlerle ilgilenecek, dışarı çıkacak bu sebeple odaya dönüp bebeğini kucağına aldığında temiz bir t-shirt/ kazak giymesinde fayda var)
• Elektronik cihazlar: telefon, kamera, fotoğraf makinesi ve bunların şarj aletleri
• İkram: Su ısıtıcısı, kağıt bardak, plastik tabak, poşet çay, kahve
• Havlu kağıt
• Kutu mendil
• Islak mendil
• Kolonya

Eline koluna sağlık canım yazdıklarinla bizleri bilgilendiriyosun...
Sanada bebeginede Allah sağlıklı uzun ömür versin. ..

Benimde anne olmama 4 ay var. Oda işlerini hallettik. Ben kıyafet konusunda tecrübeli annelerden görüş istiyorum. Hangi mağazadan veya hangi marka kıyafetler. İnternetten hangi siteler. Sitelerden yaptığınız bebek kıyafeti alışverişleri vs. Şimdiden teşekkürler :)

Hayirlisiyla bebisinizi kucaginiza alırsınız inşallah.Ben kıyafetleri mini damla,bebetto ve aziz bebe aldim.internetten alisveris yapmadim gorerek almayi tercih ediyorum.

Tecrübelerinizi seçimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler doğum arefesinde bu gbi paylaşımlar biz anne adayları için çok kıymetli biz hastane çıkışını zıbını tulumu battaniyesi havlusu..vs tekstil ürünlerini mağazadan aldık. mağaza sahibi yıllardır bebek ürünleri satıyormuş büyük bir mağaza tecrübeli aynı zamanda iki küçük kızı varmış tavsiyeleriyle çok yardımcı oldu giyim için tavsiyeleri şu: Mini damla, gaye bebe biraz daha uygun olsun derseniz bebetto
birkaç marka daha vardı ama şimdi aklımda yok isterseniz aldıklarıma bakıp daha sonra yazarım. Bebeğinizi sağlıkla ve mutlulukla büyütün inş...

kıyafet almak isteyenler markafoni limongada ayda bir disney hastane çıkışları indirime giriyor.ben ordan 2 takım aldımm harika tavsye edyrm..

dr browns çin malı oldupu yazıyo avent daha güvenlr deniliyr :KK43:( kafam karışdı yaa..avent te anne göğüs ucuyla aynı ve gaz giderici imiş...

avent yeni doğan seti istyrm almak

dr browns çin malı oldupu yazıyo avent daha güvenlr deniliyr :KK43:( kafam karışdı yaa..avent te anne göğüs ucuyla aynı ve gaz giderici imiş...

avent yeni doğan seti istyrm almak

Ben her ikisini de aldım, tavsiyem Dr. Browns olur. Çin malı demek kalitesiz demek değildir aldanmayın buna, orda da birinci sınıf üretim olduğu gibi beşinci sınıf üretim şartları da mevcut. Ficsher price da çinde üretim yapıyor, ama en kaliteli oyuncaklar bu markanın.

3 tekerlekli olması dezavantaj mı ne düşünüyorsunuz?

Üç tekerlekli olmasının dezavantajını hiç yaşamadım, sadece bir keresinde market alışverişinden sonra bütün poşetleri arkaya asınca dengesi bozuluyor gibi oldu :) tamamen benim hatamdı.. Genel olarak çok memnunum..:KK9:

Üç tekerlekli olmasının dezavantajını hiç yaşamadım, sadece bir keresinde market alışverişinden sonra bütün poşetleri arkaya asınca dengesi bozuluyor gibi oldu :) tamamen benim hatamdı.. Genel olarak çok memnunum..:KK9:

aaa çok sevindim, ben de çok begendım ama eşim çok emin olamıor, bir de sizin kullandığınız modelin arka tekerlekleri büyük ve şişme mi?
küçük tekerlekli olanı beğendim ben ama konfor açısından arka tekerlekleri büyük olanı seçin diorlar, kararsız kaldık :S

bende baston bebek arabası almadığıma çok pişmanım araba 13 kg oğlumunda maşallahı var ikisini bir kaldırması mesele bagaja sığmaması ayrı mesele şimdiki aklım olsaydı baston araba alırdım bende oğlum binmeyi hiç sevmiyor aslında hiç almasam bile olurmuş :KK31:

Tam 1 yıl önce kızımı kollarıma aldım. Burda araştırma yapıp, emzik- biberon markası aradığım günler " ben de işime yarayan memnun olduğum ürünleri yazıp yardım edeceğim" demiştim. şimdi zamanı geldi, eee kıdemli sayılırım :)

1. Biberon: ilk 4 ay dr. browns dar ağızlı
4. aydan sonra dr browns geniş ağızlı
Su biberonu avent
neden: çünkü browns ile gaz minimum oluyor, bebek sancı çekmiyor, bebeği beslerken biberonun havasını boşaltmıyorsunuz.

2. Emzik: Nuk aldım ama önermem, çünkü 1 ay sonra kenarları ağız çevresine oturdu ve iz yapıp rahatsız etti, bizimki emziği atıp parmak emmeye başladı :)
Chicco önermem, çünkü ağır, bebek tutamıyor.
3. Nevresim takımı: Funnababy ve cotton box ikisi de iyi. uyku takımını funnababy alın çünkü taç uyku seti kılıfı çıkmadan makineye atılınca ağzı burnu bi tarafa kayıyor, funnanınki çıkıp yıkanıyor.
4. Bakım ürünleri: Çok fena dilim yandı, sebamed aldım hepsini doğumdan önce. ama bebek alerjik çıktı. ( ve doğum sonrası tavsiye edilen tek ürün olan mustela aldık yeni baştan) Şampuan, nemlendirici ve pişik kremi mustela! hepsinden memnunum. sadece şampuanı konak yapmayan almadığıma pişmanım :) ezcacı bana temizleme suyu da kakaladı, sadece gezmeye gidince biri elini falan öptüğünde silmek için kullandım, çocuk 1 yaşında hala bitmedi! ( tavsiyem şudur ki: şampuan, pişik kremi, nemlendirici alın, temizleme suyu için tester isteyin 10- 15 tane)
5. Süt Artırıcı içecek: humana aldım ama bildiğiniz balık yemi kokuyordu içemedim. sonra bir arkadaşım naturpy diye doğal bir markanın süt çayını getirdi, hem lezzetli hem çok etkiliydi. her yerde bulunmuyor, baştan 2-3 tane alın. büyük marketlerde ve Arifoğlu gibi baharatçılarda var.
6. Bez: prima Premium care 1 numara ile başladık, iyi ki stok yapmamışım. çünkü ilk 4 numara çok hızlı büyüyor. bittikçe alın
7. Giysi: ne alırsanız alın, açık renk alın :) baskılı almayın. mothercare yenidoğan body leri süperdi. ama sonrakiler açılan yakalardan olduğu için ( zarf yaka) çocuğun boynu omzu açık kalıyor mecburen H&m alıyorum, kenarı çıtçıtlı. neden mecburen diyorum, çünkü Greenpeace h6m ürünlerinde kanserojen bazı maddelere rastlamış, indirimde yakalayın chicco falan alın alabiliyorsanız.
ben baştan 15 body aldım, millet dalga geçti ama iyi ki yapmışım çünkü sulu kıvamlı kakalar taşıyor ve sık değişip çamaşırla uğraşıyorsunuz. ilk etapta 5 tane 0-3 ay yeter, kalan 10 tanesini 3-6 ay alın derim ben..
8. gelen hediyeleri mevsimi göz önünde bulundurarak 6-9 ay ve 9-12 ay body, hırka gibi şeylerle değiştirin, benim elimde çok patlayan hediye oldu :)))
9. sterilizasyon makinesi almadım, iyi ki almadım, haftada bir kaynattım bi güzel :)
10. arzum yoğurt yapma makinesinden memnun kaldım, 4. ay itibariyle ek gıdaya geçince işinize yarayacak
11. süt sağma makinem medela idi, azcık kullandım ama memnun kaldım, aventi deneme fırsatım oldu, çok beğenmedim
12. bebek termosu alın mutlaka, ama akan kısmı dar olursa daha kullanışlı olur.
13. dönence almadım, iyi ki almamışım az süre dikkat çekiyor, onun yerine oyun halısı aldım, ehhh işte :)
14. kesiiiin alın dediğim en önemli şey: fischer price ev tipi ana kucağı, alın, dua edeceksiniz bana :) kızım bunun sayesinde kendi kendine uyumayı öğrendi
15. park yatak alacaksanız çok para vermeyin, 300 liralık Kraft da 100 liralık yatak da aynı işi yapıyor. önemli olan yatağı.
16. Silikon kelebek alın, meme ucu yarasıyla öldüm bittim, bunun sayesinde emzirebildim. markası nuk tu. bir de, yine nuk un göğüs kalkanını aldım, normal şartlarda göğüs pedleri işe yarıyor ama benimki gibi yara olursa sütyen giymeniz mümkün olmuyor ve bu kalkanlar meme ucunu süper koruyor.
17. doğuma 2 hafta kala ( ama sakın meme uçlarını uyarmadan) lansinoh sürün, aldım meme ucuna sürdüm, çok işime yaradı.
18. bebek arabası işi büyük sorun. ben chicco aldım, eşek ölüsü gibi :) paranız varsa quiny alın, paranız azsa ikinci el quiny alın :) şaka bi yana, bebek arabası alırken kesinlikle çift yönlü kullanılabilen, 4 tekeri olan, sepet kısmı biraz yüksek olan ( yürürken ayağınıza çarpmasın) bir şey alın. travel sistemler hakkaten mantıklı oluyor. haaa bir de arabanızın bagajına sığıp sığmadığını kontrol edin :) biz hala ön koltukta bebek arabasıyla dolaşıyoruz :))

aklınıza takılan bir şey olursa seve seve, kızımdan fırsat buldukça cevaplayabilirim... hepinize sağlıklı doğumlar :)

merhaba bende size birşey sormak istiyorum
ben bebek odasını yaptım park yatak aldım fakat İnşallah bebeğim doğduğunda yatak odamıza yanımıza almak istiyorum...
fakat ben beşiğini hem odanın ahengi bozulmasın diye hemde bebek odasına da adapte olsun diye yatak odama taşımak istemiyorum çünki en azından gündüz vakti odasına yatırırım sadece geceleri yanıma gelir.gündüz her uyuduğunda odasında olur ısınır oraya..
sepet beşikler ilk 6 ay kullanılıyormuş sonrası tehlike düşme riski var
bir tane daha park yatak almak da hem maddi olarak hem yer bakımından saçmaymış
eşime de hak veriyorum tek maaşlı ve herşeye yetişmesi gerekiyor
aslında 150-200 tl lik bi park yatak yatak odamızda kullanışlı olurdu değil mi?

merhaba bende size birşey sormak istiyorum
ben bebek odasını yaptım park yatak aldım fakat İnşallah bebeğim doğduğunda yatak odamıza yanımıza almak istiyorum...
fakat ben beşiğini hem odanın ahengi bozulmasın diye hemde bebek odasına da adapte olsun diye yatak odama taşımak istemiyorum çünki en azından gündüz vakti odasına yatırırım sadece geceleri yanıma gelir.gündüz her uyuduğunda odasında olur ısınır oraya..
sepet beşikler ilk 6 ay kullanılıyormuş sonrası tehlike düşme riski var
bir tane daha park yatak almak da hem maddi olarak hem yer bakımından saçmaymış
eşime de hak veriyorum tek maaşlı ve herşeye yetişmesi gerekiyor
aslında 150-200 tl lik bi park yatak yatak odamızda kullanışlı olurdu değil mi?

aldığınız park yatağı odanıza niye koymadığınızı tam anlayamadım ben :KK43: ama bi masrafa daha gerek yok bence hem de 4-5 ay kullanılacak bi sepet için :) biliyo musunuz, görüntüye takılmayın, o melek içinde uyurken kimsenin gözü odada onu yadırgamaz ki :) en rahat edeceğiniz şekilde düşünün

aldığınız park yatağı odanıza niye koymadığınızı tam anlayamadım ben :KK43: ama bi masrafa daha gerek yok bence hem de 4-5 ay kullanılacak bi sepet için :) biliyo musunuz, görüntüye takılmayın, o melek içinde uyurken kimsenin gözü odada onu yadırgamaz ki :) en rahat edeceğiniz şekilde düşünün

evet haklısınız anlatamamışım
beşiği bizim yatak odasına taşırsam bebek kendi odasına alışamaz hep bizimle olmak ister
bir tane bizim odamızda beşik sepet olsa
bebeğin odasında da park yatağı dursa
gündüzleri kendi odasında uyur geceleri bizim yanımızda uyur
böylece kendi odasına da alışır
diye düşündüm

X