BİPOLAR ( duygu durum bozukluğu)

Kesinlikle şunu öğrendimki dr.u asla bırakmamak lazım,çünkü bazen ara ara iyi hissedip ufak bir olayla depresyona girmek çok mümkün:KK43: stresten uzak durmak bu hastalikta bence bir numaralı kural..ama tabiki bu her zaman mümkün değil..sizin durumunuz şu an nasıl?

Kesinlikle şunu öğrendimki dr.u asla bırakmamak lazım,çünkü bazen ara ara iyi hissedip ufak bir olayla depresyona girmek çok mümkün:KK43: stresten uzak durmak bu hastalikta bence bir numaralı kural..ama tabiki bu her zaman mümkün değil..sizin durumunuz şu an nasıl?

bilinen seyrinde gidiyor ilaç dozum düştü ama stressiz yaşamak çok zor stres bu hastalığa çok ters
benim korkum aşırı uca kayınca cinsel sorunlar oluşması

merhaba bipolar konusunda sormak istediğim bişe var ne kadar doğru bilmiyorum ama kafam çok karışık. Sevgilimin babası 32 yaşında bu hastalıktan dolayı intihar etmiş, abisi 28 yaşında ve bipolar hastası sevgilim 25 yaşında ve gayet normal, hiç hastalığı yok. Sevgilimi çok seviyorum iyi anlaşıyoruz ancak genetik bi hastalık olmasından dolayı ilerde çıkar mı diye korkuyorum, ayrılamıyorum da naapmam lazım şaştım kaldım, belki saçma ama ne önerirsiniz?

merhaba bipolar konusunda sormak istediğim bişe var ne kadar doğru bilmiyorum ama kafam çok karışık. Sevgilimin babası 32 yaşında bu hastalıktan dolayı intihar etmiş, abisi 28 yaşında ve bipolar hastası sevgilim 25 yaşında ve gayet normal, hiç hastalığı yok. Sevgilimi çok seviyorum iyi anlaşıyoruz ancak genetik bi hastalık olmasından dolayı ilerde çıkar mı diye korkuyorum, ayrılamıyorum da naapmam lazım şaştım kaldım, belki saçma ama ne önerirsiniz?

bence hastalığı iyi araştırın lütfen. gerçekten seviyorsanız ve çok aşırı duygusal, deprsif ya da çok agresif bir yapınız yoksa, tabi ki hastalık ortaya çıksa da yürütebilirsiniz. Ama bu ancak sizin verebileceğiniz bir karar ve bu soruyu sormanız bile duygusal açıdan böyle bir şeye hazır olmadığınızı gösterir bence, sanırım 25 civarısınız siz de, ya da daha küçük, belki de yaşınız gereği böyle bir şey olursa bunun altından kalkamayabilirsiniz de.. ancak sevgilinizde hastalık hiç ortaya çıkmayabilir de.
Siz yine de hastalığı iyice öğrenin, daha rahat karar verebilirsiniz ancak doktor takibinde olan bipolar kişi dalgalanmalar olsa da sağlıklı ve üretken bir yaşam sürdürebiliyor. Fakat siz yapı gereği gergin ve fevri iseniz sevgilinizde ileride hastalık ortaya çıkarsa onun için de bu çok zorlayıcı olabilir.
Bence bu sorunuzun yanıtı ilişkinizin boyutu, beklentileriniz, aranızdaki bağa göre de değişir. En iyi yanıtı siz verebilirsiniz ama daha ortaya çıkmamış bir ihtimal yüzünden ayrılmak anlamlı gelmiyor bana. Ama bu benim görüşüm, belki de sizin için son derece kötü bir tavsiyedir, bunu en iyi siz bilebilirsiniz. Ayrıca yanlış anlaşılmasın, bipolar biriyle beraber olunmaz demiyorum ancak bipolar kişinin de fedakar, anlayışlı, duygusal açıdan güçlü ve sabırlı biriyle beraber olması gerekir bence, bu hastalıkta yakınların desteği ve stressiz yaşam çok önemli. aslında bu sizin kadar belki de sevgilinizin düşünmesi gereken bir şey, hastalık ortaya çıkarsa beraber olduğum kişi bana destek olur mu diye..
Pek yardımcı olamadım belki ama siz yine de hastalığı enine boyuna araştırın ve yanıtı içinizde arayın çünkü sevgilinizde bu hastalığın ortaya çıkmayacağının garantisi yok.

Son düzenleme:
Belirli bi yüzdede çıkma ihtimali var evet ama çıkıcak diyede birşey yok,sevdiğinizi çıksada bu rahatsızlık yanlız bırakmamaktır sevgi!! Bu çaresiz bi hastalık değilki hem...

bilinen seyrinde gidiyor ilaç dozum düştü ama stressiz yaşamak çok zor stres bu hastalığa çok ters
benim korkum aşırı uca kayınca cinsel sorunlar oluşması

Mani döneminde neler yaşadınız özel olmazsa? Ben dört yıl önce direk maniye girerek tanıştım bu hastalıkla,ve bildiğiniz hayal fünyadına daldım..ilk önce uykusuzluk hiperaktivlik başladı sonra her geçen gün daha korkunç bi boyut kazandı:KK43: tvde spikerler benimle konuşuyo sandın,üst komşumda cinayet işleniyo sandım,saat kavramım vs hiç kaşmadı çünkü hiçbirşeyin farkında değildim.Herşeyi satın alabileceğimi sanıyordum,köpeğimi salmak istemiyordum tecavüe uğricanı sanıyordum..çok hızlı düşünüp çok hızlı konuşuyordum daha birsürü şey... Ama allaha şükür bir kere mani dönemine girdim ama sonrası korkunç depresyon oldu :KK43:

Merhaba benimde erkek arkadaşım bikaç yıl önce bipolar teşhisi konmuş ve tedavisine devam etmekteydi yalnız artık yaptıklarına anlam veremiorm paikolojimi alt üst etti bir gün benden hır çıkarrak ayrılıyor ertesi gün hiçbirşey yokmuş gibi
davranıp aşkımdan ölüyor en son yaptığına ise artık şoklardayım benden ayrıldı ve çok geçmeden biriyle sözlendiğini duydum nasıl oluyorda daha çok kısa zaman önce bana aşık olduğunu söyleyen insan bunu yapıyor

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Meaba benimde erkek arkadaşım bikaç yıl önce bipolar teşhisi konmuş ve tedavisine devam etmekteydi yalnız artık yaptıklarına anlam veremiorm paikolojimi alt üst etti bir gün benden hır çıkarrak ayrılıyor ertesi gün hiçbirşey yokmuş gibi
davranıp aşkımdan ölüyor en son yaptığına ise artık şoklardayım benden ayrıldı ve çok geçmeden biriyle sözlendiğini duydum nasıl oluyorda daha çok kısa zaman önce bana aşık olduğunu söyleyen insan bunu yapıyor

Slm evet manik atak geçirmiş ben denk gelmedim çok şiddetli manik ataklarına çünkü 8-9 aydır birlikteydik ama çok fazla duygudurum geçişleri oluyordu benimde iyice psikolojim alt üst olup dengesizleştim bu konuda birikeriyle konuşup aydınlanmaya çok ihtiyacım var

Slm evet manik atak geçirmiş ben denk gelmedim çok şiddetli manik ataklarına çünkü 8-9 aydır birlikteydik ama çok fazla duygudurum geçişleri oluyordu benimde iyice psikolojim alt üst olup dengesizleştim bu konuda birikeriyle konuşup aydınlanmaya çok ihtiyacım var

NE gibi hareketleri vardı eşim dine çok yöneliyordu mesela.

Beni dinlemeden konuşma şarkı söyleme hiç susmadan o şarkıdan o şarkıya geçme beni eleştirmeye başlıyordu hatta bazen hakaret ediyordu durduk yere aklında bazı şeyleri kurarak ben geçişini öyle anlıyordum

Beni dinlemeden konuşma şarkı söyleme hiç susmadan o şarkıdan o şarkıya geçme beni eleştirmeye başlıyordu hatta bazen hakaret ediyordu durduk yere aklında bazı şeyleri kurarak ben geçişini öyle anlıyordum

sizinki hafifmiş demekki bende konu açtım eşim bipolar boşanıyoruz diye göz atabilirsin neler yaşadığımı hastalığın belirtilerini anlamak için

Çok teşekkür ederim ilginiz için evet kendiside aöylüyor zaten artık çok fazla hastalanmıorm hafif oluyor diye zaten ilaçlarını kullanıyor tedavi görüyor aslında bu hastalığı az çok biliyorum çünkü bu alanın içindeyim bende ama son yaptığına anlam veremiyorum sizin eşiniz tedavi görüyor mu kaç yıldır evlisiniz

X