eşimin kredi çekip çekmediğini öğrenebilirmiyim

yenı yasal düzenlemede ıhtıyac kredılerınde eş ımzasına gerek yok,eger eş kefil degilse..
konut kredılerınde ise eş muvafakatnamesı alınır..
bundan 1 yıl oncesıne kadar tıcarı kredılerde de eş izni gereklıydı ancak yaşanan sıkıntılardan ötürü bddk muvafakatla ılgılı yenı yasal düzenleme getirdi..
ayrıca bi müşteriye kredı verırken ortak havuz denen kkbsıne bakıp o musterının kredılerı,kredı kartları,gecıkmelerı,borcları vs. gözükür zaten skor puanıda buna göre belırlenır..
yanı eşinizin mevcut kredısı varsa sistemlerde gözükür hatta kac taksıt ödedıgı kac taksıdı kaldıgı ve tutarlarıda görünür.
ama 3, kişi ile paylaşmak riskli bi durum
Kefil durumlarında da eş rızası kalktı canım.

tamam ama ben eşiyim konu beni doğrudan ilgilendiriyor. benden habersiz bu krediyi veren bankanın bana krediyle ilgili bilgi vermesi gerekmezmi
Hayır haber vermez çünkü kanun değişti canım eş rızası kalktı

tamam ama ben eşiyim konu beni doğrudan ilgilendiriyor. benden habersiz bu krediyi veren bankanın bana krediyle ilgili bilgi vermesi gerekmezmi

şöyle ki,ihtiyaç kredılerı kişinin maaşıyla orantılı birsey oldugu için ayda 10 bın kazanan birine 80 bını banka cıkarabılır ve eşiyle alakalı bi durum olmadıgı ıcın bıldırmeyebılır..zaten o yuzden bıreysel kredı..
ama konut kredılerı ortak amac dogrultusunda,daha dogrus mesken kapsamında oldugu için eşide ilgilendırır o yuzden muvafakatname alınır..
ama ihtiyaç kredısınde eşin bilgisi şöyle olabılır,rakamları atıyorum,senın eşin 80 bın cekmek ister ama kazancı bu kredıye uygun degıldır,eşi çalışıyosa banka eşinin bilgilerinide ister ve mamaşları bırleştirip banka tekrar teklıf sunar,o tutar ıkısının maaş bırleşimine çıkıyosa ozaman banka kredıyı kullandıırken eşide çağırır..
durum böyle..

Peki birşey sorcam size.Konudada gecmiş.Konut kredilerinde krediyi ceken kişinin üstüne tapu yapılır denmiş.Edinilen mallar ortak degil mi?

selam
evet konut kredısını ceken kişinin üstüne yapılır tapu,
ama eşi kefilse ortak tapu olur,
krediyi çeken yanı borçlu ben bunu eşimin üstüne yapıyorum dıyemez
yanı ya kredıyı cekenın üstüne olur,yada tapu ortak tapu olur
olası bir boşanma durumunda eş kredıyı kendı çekip tapuyu üstüne dahi yapmş olsa bile mal ortak paylaşıma girer

Peki birşey sorcam size.Konudada gecmiş.Konut kredilerinde krediyi ceken kişinin üstüne tapu yapılır denmiş.Edinilen mallar ortak degil mi?

Ama eşi almamış ki, babasının üzerine tapu
Kayınpederin malına da ortak olunmaz ki

selam
evet konut kredısını ceken kişinin üstüne yapılır tapu,
ama eşi kefilse ortak tapu olur,
krediyi çeken yanı borçlu ben bunu eşimin üstüne yapıyorum dıyemez
yanı ya kredıyı cekenın üstüne olur,yada tapu ortak tapu olur
olası bir boşanma durumunda eş kredıyı kendı çekip tapuyu üstüne dahi yapmş olsa bile mal ortak paylaşıma girer

Bende böyle biliyordum.Degişiklik mi oldu diye tekrar bilgimi teyitledim.Tesekkür ederim cevabınız için.

Kooperatifte ev bittiğinde tapu üye olan kişinin üzerinemi yapılıyor

Kat irtifakı kime verildiyse kat mülkiyetini o alıyor.Kooparatiflerde herkese ait bir daire belirleniyor.Kat irtifakı veriliyor.İnşaat bitiyor,hersey tamamlanıyor.1 yıldı yanlış hatırlamıyorsam kat mülkiyetine geciş zorunlulugu var.Kim üye olduysa tapu onun üstüne cıkıyor.Bankayla alınırsa eslere ortak tapu oluyor.

konut kredisi için eşten de imza istiyorlar (boşanma anında borç bitene kadar evden hak talep etmemesi için) ama diğer krediler için bilemiyorum. şayet parayı üzerine bir mal almak için çektiyse eşiniz sizden de yine aynı şekilde imza alırlardı diye düşünüyorum. hangi bankadan cekmiş olabileceğine dair fikriniz var mı? eğer x bankasından çekmiş diyebiliyorsanız müşteri temsilcisine cıkıp direkt sorabilirsin. bunu herhangi bi bankada dene eğer bilgi vermezlerse kredi çekmiş olabileceği bakaya git müşteri temsilcisine cık ve eşim geçen ay bankaya olan ödemelerini borçtan indirim olsun diye 10 gün önce yaptı ama yine de olmamış kendisi gelemdi çalışıyor gibi bişiler gevele sana zaten eşinin adını falan sorar bakar ordan. başımıza geldi böyle bişey bana söylemişlerdi.

bazı arkadaşlar konut kredisinde tapu krediyi çekenin üzerine yapılır yazmış evet bizde de oyle oldu fakat biz krediyi çekerken temsilcimiz bana bizzat sordu tapuyu ortak ister misiniz diye.

Son düzenleme:
konut kredisinde eşten imza alma durumu var, ancak tüketici kredilerinde eşten imza alma olayı yok, sadece eş birine kefil oluyorsa, eşinin rızası gerektiği için imza alınıyor, bankaya gidip öğrenmeniz mümkün değil, 3. kişilere eş dahi olsa bilgi verilmiyor, arkadaşların dediği gibi ancak internet bankacığı şifresini biliyorsanız oradan öğrenebilirsiniz. Krediyi ne zaman çektiğinden şüpheleniyorsunuz, artık ödeme gücüne göre aylık maaşın ödeme gücü olarak % 70 i hesaplanıp o tutara göre kredi çekilebiliyor ve 36 ay il sınırlı

ekim ayı içnde çekmiş olması lazım. hangi bankadan çektiğini de biliyorum...ama ailesi yüzünden bana doğru bilgi vermiyor olabilir o yüzden çekip çekmediğinden ve gerçekte ne kadar çektiğinden emin olmam lazım
bir de kızlar kooperatif ile ev sahibi olan var mı içinizde..hani bu kooperatif eskiden olduğu gibi üye aidatıyla çalışanlardan değil. peşin para 160.000 vererek girmiş üyeler ve 2 yıl sonra teslim edileceği söylenmiş.
sizce mantıklı mı söylendiği sürede biter mi,,,ben kooperatif olayını çok mantıksız bulmuşumdur hep bu konuda çok canı yananlar var. ama ailesi bizim o ayrı kladığımız dönemi çok güzel değerlendirip onu bu işin içine soktular

e-devlet kapısı şifresinden bakmanız daha iyi olmaz mı. orda herşey gözüküyomuş.
hani banka bi dünya soru soruyor da.
birde k.kartlarını kontrol edin. misal x banka ile çalışıyosunuz onun banka kartı yanında k.kartı da oluyor. başka banka ile yaptı ise o bankaya ait kartlar olacak.
ya da telefona ödeme bilgisi gelir.
sigorta şirketlerinden tc si ile ferdi kaza ile yıllık hayat sigortası yapılmışmı ona bakın. yüksek bedellerde kişiyi muhakkak sigortalarlar.

çekmiş kızlar öğrendim 80.000 çekmiş.kirada oyururken ne zaman biteceği bile belli olmayan kooperatife girmiş ve oraya yatırmı...
ne kadar mantıklı değilmiii
ailesinin yönlendirmesiyle
ben hangi bedduayı edeyim bu aileye siz söyleyin

Merhaba arkadaşlar uzun yıllardır bir öküzle evliyim diyorum ama öküze hakaret olur bu. Yıllardır kredi çekip duruyor ve öde öde bitmiyor hyep borçlu ama karşılığında hiçbir şey yok. hepsi tüketici kredileri. giydiğimiz belli yediğimiz belli inanın anlatsam hiçbirinizin aklı havsalası almaz bu hesabı. açıkça sordum başka ev mi besliyorsun yoksa birine kefil oldun da onu mu ödüyoruz nedir bu bitmeyen krediler dedim yok diyor . neymiş geçim zormuş. e iyide be hayvan harcadığımızı evin gelirini giderini bende görüyorum benim hesabıma göre bu kredilerle ev bile alabilirdik. inanın bıktım. bütün bankalarda kredi veriyor bu öküze. çalışıp onun neden ödediğimizi bir türlü anlamadığım kredilerini ödemekten yoruldum bıktım usandım. görmek bile istemi,yorum yüzünü. bu bankaların buna kredi vermesini nasıl engelleyebilirim???? hani düzenleme olacaktı ??? hani eşlerin haberi olmadan kredi vermeyecekti bankalar ??????????????? hukukla ilgili biriniz varsa ne olur bana yol gösterin... adama gidip aklı kıttır raporu alacam verseler yeminle :'(

X