kefir ile sağlıklı zayıflama

Ejderha Dovmeli Kiz

Guru
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2013
572
198
Kefir Mayalama
Kefir mayası minik karnahabarcıklar gibi. Hiçbir şekilde metal değmediği taktirde mayaladıkça çoğalıyorlar. Bu minik taneleri belli miktar sütün içine atıp oda sıcaklığındaki bir dolapta 24 saat saklıyoruz. Daha sonra plastik bir süzgeç yardımıyla taneleri ve kefiri ayırıyoruz. Taneleri içme su ile ya da kaynamış su ile yıkayıp tekrar mayalanmaya hazır hale getiriyoruz. Kefir ise artık içilmeye hazır.
Peki bu mayayı nerden bulacağız? Ben atatürk orman çiftliğinden alan bir arkadaşımdan temin ettim. Bazı aktarlarda da bulunuyormuş ama pahalı olduğunu duydum 3 tane için 50 lira. atatürk orman çiftliğinde bir tane 30 liraydı sanırım. Önceleri ücretsiz dağıtıyordum ama ciddi anlamda emek sarf ediyorum ve isteyen de çok olunca uygun fiyata vermeye karar verdim. isteyen olursa bana mesaj atabilir

Zayıflama
Merhabalar. Benim sindirim sistemim çok sorunlu. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile kefir mayalayıp içmeye başladım ve kefir sayesinde sindirimim düzeldi.
Kefirin faydalarını araştırırken öğrendim ki zayıflamaya da yardımcıymış. Kefir sabahları veya yatmadan hemen önce daha faydalıymış.
Ve ben de bu şekilde içmeye başladım. Önceden yemeklerden yarım saat önce, sabah ve akşam içiyordum. Ancak bu kilo aldırıyormuş. Yani kefirle hem kilo alınıyor hem veriliyor.
Şimdi sabah kalkınca 3 su bardağı kefir içiyorum. 4 saat sonra hafif şeyler yiyorum. Ekmek, hamurişi tüketmemeye çalışıyorum. Zaten kefirde bol miktarda protein var, enerji veriyor, bağışıklığı güçlendiriyor, sindirimi kolaylaştırıyor, hazımsızlık yok oluyor ve hafif hissediyorsunuz, karnınızdaki şişlik hissi yok oluyor ve en önemlisi tok tutuyor. Cilde de iyi geliyormuş.

Güncelleme : Dün tartıldım ve 2 kilo vermişim. Sabahları kefir içtim ve aldığım kalorilere biraz dikkat ettim. Spor yapmaya vaktim yok zaten bu şekilde devam ederse çok iyi olacak. Azıcık fazlam var.

Güncelleme: Toplamda 8 kilo verdim ve tatlı, çikolata da yedim. Ayrıca kefir öyle faydalı ki bağışıklığı güçlendirip hasta olmayı engelliyor.

Son düzenleme:
4 saat boyunca bir şey yemiyorum. sonra öğle yemeği ve akşam yemeği. yemeklerde özel bir şey yapmıyorum sadece ekmek çok az tüketiyorum, hamurişi yok

o zaman şöyle yapıyoruz
sabah kahvaltı yerine 3 bardak kefir içiyoruz
ara yok
öğlen sebze yada et yemeklerinden makul biktarda ekmekte az olucak
ara yok
akşam yine et yada sebze yemeği
peki öğlen ve akşam yemeklerin yanında yoğurt ve salata yemelimiyiz.ve ayrıca günde bi kez de olsa meyve tüketmelimiyiz

o zaman şöyle yapıyoruz
sabah kahvaltı yerine 3 bardak kefir içiyoruz
ara yok
öğlen sebze yada et yemeklerinden makul biktarda ekmekte az olucak
ara yok
akşam yine et yada sebze yemeği
peki öğlen ve akşam yemeklerin yanında yoğurt ve salata yemelimiyiz.ve ayrıca günde bi kez de olsa meyve tüketmelimiyiz

istersen meyvelerle ara yapabilirsin. ben kalori üzerinden gidiyorum. yani vücuduma ve vermek istediğim kiloya göre günlük kalori miktarını ayarlayıp ona göre yemeye çalışıyorum.

kefir için hazmı kolaylaştırdığını çok kez duymuştum ama zayıflattığını bilmiyordum faydası olanların bizi bilgilendirmesini rica ediyorum :KK12:

sen nasıl mayalıyosun anlatabilirmisin

Tabi :) bende yaklaşık iki buçuk tahta kaşığı kadar kefir mayası var. Bunları bir litrelik bir cam kavanoza koyuyorum. Üzerine 3 veya 3.5 su bardağı süt koyuyorum. Ağzını sıkıca kapatıp bir dolaba koyuyorum yalnız buzdolabı değil. Oda sıcaklığında ve karanlık olması gerekiyor. 24 saat sonra pilastik bir süzgeçten geçiriyorum (metal değmemeli). Süzgeçte mayalar kalıyor. Hazır su veya kaynatılıp soğutulmuş çeşme suyuyla mayaları güzelce yıkıyorum ve tekrar kavanoza koyup süt ekleyerek mayalıyorum. Süzgeçten geçen sıvı yani kefir herhangi bir kaba konulabilir, buzdolabında baya saklanabiliyormuş. Ben ertesi sabah içiyorum zaten.
Kefir mayasının miktarına göre süt miktarı/mayalanma süresi değişiyor

Tabi :) bende yaklaşık iki buçuk tahta kaşığı kadar kefir mayası var. Bunları bir litrelik bir cam kavanoza koyuyorum. Üzerine 3 veya 3.5 su bardağı süt koyuyorum. Ağzını sıkıca kapatıp bir dolaba koyuyorum yalnız buzdolabı değil. Oda sıcaklığında ve karanlık olması gerekiyor. 24 saat sonra pilastik bir süzgeçten geçiriyorum (metal değmemeli). Süzgeçte mayalar kalıyor. Hazır su veya kaynatılıp soğutulmuş çeşme suyuyla mayaları güzelce yıkıyorum ve tekrar kavanoza koyup süt ekleyerek mayalıyorum. Süzgeçten geçen sıvı yani kefir herhangi bir kaba konulabilir, buzdolabında baya saklanabiliyormuş. Ben ertesi sabah içiyorum zaten.
Kefir mayasının miktarına göre süt miktarı/mayalanma süresi değişiyor

peki yoğurttaki gibi üzerini bişeylerle kapatıyomusun.yoksa kavanozun ağzını kapatıp odada karanlık bi yeremi koyuyosun

Kefirin direkt zayıflamaya etkisi yoktur..

Sadece yüksek protein içeriğinden dolayı tok tutar ve sindirim sisteminizi düzenler o kadar..

Yani nasıl yumurta tok tutuyorsa onun gibi..Kahvaltı yerine 1-2 bardak kefir mantıklı..

Ama hem kefir, hem normal ölçüde yemek yerseniz kilo alırsınız..Kaş yapayım derken göz çıkarmayın..

Kefirin direkt zayıflamaya etkisi yoktur..

Sadece yüksek protein içeriğinden dolayı tok tutar ve sindirim sisteminizi düzenler o kadar..

Yani nasıl yumurta tok tutuyorsa onun gibi..Kahvaltı yerine 1-2 bardak kefir mantıklı..

Ama hem kefir, hem normal ölçüde yemek yerseniz kilo alırsınız..Kaş yapayım derken göz çıkarmayın..

Hı olabilir benim sindirim sistemi zaten çalışmadığı için en azından yediğimi sindirip vücudumdan atabiliyorum. Biraz dikkat ederek 2 kilo verdim

X