Bebek Beslenmesi Sütüm yetmiyor:(((

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Sanki bu yaziyi ben yazdım gibi hissettim:)) 7 aylık bir oğlüm var ve senin yaşadıklarını bende yaşadım..ilk iki ay mama takviyesi yaptım doktorum banada mamayı bırak dedi biranda bırakamadım ama alzaltarak bıraktım günde 4 e sonrada sadece sabah ve akşama düşürdüm sonra günde bire ve en sonundada sadece dışarı çıkarken vermeye basladim ve 15günün sonunda onuda bıraktım benimde bebeğim sık sık emmek istiyordu bir emzirme örtüsü edin e mama vermek istemiyorsan o her istediğinde emzir..ben 40 dakikada bir emzirdigimi bilirim.. Isırganotu ve rezene cayini aktardan al ve karistirip sabah aksam hatta gece yatmadan önce icmeni tavsiye ederim göğüslerinin nasıl dolduğunu hissedeceksin

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

merhaba kızlar benim de 2 aylık bebeğim var. ilk 20 gün hem emzirdim arkasından da az mama verdim.

emzirdim ama bu emme süresi 2-3 saati buluyordu. dayanamıyordum. sütüm vardı ama cok azdı. ama hiç pes etmedim .ısrarla emzirmeye devam ettim. bu arada rezene, humana, ısırgan otu cayı vs vs hep ıctım. hala da devam edıyorum.

benım sütümü getiren ve arttıran şu karışım oldu. bunu yapın Allahın izniyle bana dua edeceksınız :) Şifa Allahtan tabii

1 kg saf güvenilir bala 200 gr taze öğütülmüş çörekotu katacaksınız. tahta kaşıkla karıştırıp üstüne tülbent örtüp 3 gün 3 gece balkonda bekleteceksınız. sonra günde 3 defa yemeklerden once açken 1 su bard kaynamış suya 1 tatlı kaşığı bu karışımdan katıp içeceksınız.

hep tahta ya da plastık kaşık kullanın. çörekotunu siz öğüttürün ve hemen bala katın. hemen katılmazsa çörekotunun özü uçuyormuş.

ben bu karışımı yaptıktan sonra sütüm artttı ve yoğunluğu da arttı. suan tek gogsu emerek doyuyor ve 15 dk emıyor. Allaha binlerce krere şükürler olsun.

ben de cok ağladım cvok uzuldum. inş sizlere de şifa vesilesi olur. emzirdiğim müddetçe bu karışımlara devam edeceğim.

Dayanacak gücüm kalmadı.O kadar canım sıkkınki ne yapacağımı bilemiyorum.Bebeğimin aylık kilo alımı 1.5 kg mı buluyor.Doktorumuz mamayı bırakmamızı önerse de bu olmuyor.Bebeğim tam tamına 82 günlük.Yani şurdan 10 gün sonra 3.ayımız bitecek.Baştan beri mama takviyesi yapıyorum.Ya da şöyle diyeyim yapmak zorunda kaldım.Çünkü beni emerken belli bi yerden sonra bebeğim kafasını sağa sola çevirip kendini geriye atıp ağlamaya başlıyor.Gazımı var acaba diye kaldırıp gazını çıkartıp tekrar emziriyorum ama tekrar aynı şey oluyor.Sonra mama verince susuyor.Mamayı ihtiyacından az veriyordum beni sık sık emsin sütüm artsın diye ama bu seferde çocuk hep ağlayan uyumayan mızmız bir çocuk oldu.Sütümü sağdığımda 90ml süt geliyordu ancak artık 60ml anca geliyorcsanırım sitresimden üzüntümden.Kuzum emiyor bir buçuk saat anca geçiyor yine acıkıyor bu sefer süt göğsüme dolnadığı için doymuyor bi 90lık mama veriyorum.Sonra 2 saat geçiyor yine acıkıyor.Nerdeyse günde 7, 8 kere 90lık nana takviye ediyorum.Sütüm artsın diye rherşeyi yaptım olmadı.En son bi reflü ilacı varmış molitillium diye onu kullanacaktım ama eczacı önermedi.Artık ne yapacağımı bilmiyorummm.ÇOK MORALİM BOZUK...ÇOK DÜZENSİZ BİR HAYATIM VAR HER DK ÇOCUKLA GEÇİYOR HİÇ BİRŞEY YAPAMIYORUM.rkadaşımın aynı aylık bebeği 3 saatte bir acıkıyormuş ben neyi yanlış yapıyorum.Eczacım bu kadar mama verirsen obez edersin çocuğu dedi.Sanki ben mama vermeyi istiyormuyum istemiyorum vicdan azabından ölücem.Hani emzirdikçe süt artardı.3 aydır bıktım çabalamaktan:KK43:((((((( YARDIIIIMMMMMMMMMMM.....

allah yardımcın olsun arkadaşım.benim bebeğim de 4 gün sonra 3 ayını bitiricek.sezeryanla doğum yaptım,bebeğim doğduğu gün doktoru sarılık olabilir mama ver dedi vermek istemedim,direndim sütüm gelir diye.geldi de ama bebeğim çoktan sarılık olmuştu bile gittikçe de artoyıdu düzeyi,fototerapi verdiler düştü biraz, göğsümden süt taşıyodu ama oğlum tutmadı memeyi,günlerce açlıktan baygınmış da farketmemişim cahilliğimden,direnmekten vazgeçtim ve oğlum iyi olsunda nasıl besleniyorsa beslensin dedim ve mama başladım.3 gün 5 gün 10 gün derken etraftan gördüklerimden duyduklarımdan etkilendim ve mama artık zoruma gitmeye başladı,bebeğin annesi değil de bakıcısı gibi hissetmeye başladım kendimi,ağladım günlerce niye memeyi tutmuyor diye,emzirmeyince oğlumla aramda duygusal bağ olmayacakmış korkusuyla hep ağladım ağladım ağladım,var olan sütüm de gitti.defalarca emzirme eğitimi aldım acaba ben mi yanlış emziriyorum yada emziremiyoruyum diye.sağmaya çalıştım göğüsucu çatladı yırtıldı süte kan karıştığı için veremedim.ara ara pes edecek oluyordum ama bi ümit günde bir defa da olsa deniyordum.derken bir gün sağlık ocağındaki hemşire de nasıl tutacağımı nasıl emzireceğimi gösterdi ve eve gider gitmez denedim,şükürler olsunki tuttu,o tutarda ben bırakırmıyım üst üste emzirdim sütüm olsun diye humana içtim kutu kutu,bu arada geceleri mama vermeye devam ettim tekrar aç kalmasın diye,sonra zamanla onu da kestim ama oğlum biberona çok alıştığı için memede epey zorlandık,şimdi de hala boğuşuyoruz emerken ama mama yok çok şükür,bol bol su içiyorum 3 litreden de fazla,kırmızı et iyi geliyor,yemeklerden önce yarım demet dere otu (sabah akşam yeterli), kuru dut haşlayıp yiyorum,hurma yiyorum,şimdilik idare ediyoruz,6 ayı bitirsek hayırlısıyla,allah ewvlatlarımızı bağışlasın,sana da allah sabır versin kolaylıklar versin

merhaba canım, yaşadıkların o kadar tanıdık geldi ki, aynı şeyleri yaşadım, oğlum şuan 8 aylık, hiç bir zaman sütüm yeterli olmadı, bunun yanı sıra tek göğsümden süt de gelmedi, aynı senin çocuğunun olduğu gibi oğlum krizlere girdi, o yorgundu ben yorgundum.

bende senin yaptığın hatayı yapıyordum, ne kdr az mama verirsem beni okdr ister sanıyordum, aç kalıoyormuş oğlum, sonra bi çok doktora sordum, eğer çocuğa mama veriyorsan ne kadar verdiğinin bi önemi yokmuş, bende o kutularda yazan değerleri vermeye başladım, hata onu geçtiğim bile oldu, emmezse biberonda kalır dedim, ama hep emdi :) sonuç da oğlum obez mi.. Hayır, kilosu ve boyu o kadar yerinde ki ( maşallah) ve biz bölelikle 8. aya geldik, ben tek göğsümden hala emziriyorum ki çalışmama ragmen, hala da direniyorum... doktorumun sölediğine gore çocuğun anne sütü alması lazımmış doyması şart değilmiş, burada ki yorumlardan bazılarını çok yanlış buldum, o yüzden yazdım, sana çocuğu mamaya alıştır demiyorum, ama yoksa elinden gelen bişi ne çocuğu çatlatmak gerekli ne kendini, ztn o mamayla doyup uyuyo, sende hemen yat benim yaptığım gibi, o uyanana kadar sütün dolmuş oluyor, bide bende nar suyu çok işe yaradı, umarım sende de yarar :) çocuğunla birlikte sağlıklı olun, hep birlikte olun :):KK19:

Dayanacak gücüm kalmadı.O kadar canım sıkkınki ne yapacağımı bilemiyorum.Bebeğimin aylık kilo alımı 1.5 kg mı buluyor.Doktorumuz mamayı bırakmamızı önerse de bu olmuyor.Bebeğim tam tamına 82 günlük.Yani şurdan 10 gün sonra 3.ayımız bitecek.Baştan beri mama takviyesi yapıyorum.Ya da şöyle diyeyim yapmak zorunda kaldım.Çünkü beni emerken belli bi yerden sonra bebeğim kafasını sağa sola çevirip kendini geriye atıp ağlamaya başlıyor.Gazımı var acaba diye kaldırıp gazını çıkartıp tekrar emziriyorum ama tekrar aynı şey oluyor.Sonra mama verince susuyor.Mamayı ihtiyacından az veriyordum beni sık sık emsin sütüm artsın diye ama bu seferde çocuk hep ağlayan uyumayan mızmız bir çocuk oldu.Sütümü sağdığımda 90ml süt geliyordu ancak artık 60ml anca geliyorcsanırım sitresimden üzüntümden.Kuzum emiyor bir buçuk saat anca geçiyor yine acıkıyor bu sefer süt göğsüme dolnadığı için doymuyor bi 90lık mama veriyorum.Sonra 2 saat geçiyor yine acıkıyor.Nerdeyse günde 7, 8 kere 90lık nana takviye ediyorum.Sütüm artsın diye rherşeyi yaptım olmadı.En son bi reflü ilacı varmış molitillium diye onu kullanacaktım ama eczacı önermedi.Artık ne yapacağımı bilmiyorummm.ÇOK MORALİM BOZUK...ÇOK DÜZENSİZ BİR HAYATIM VAR HER DK ÇOCUKLA GEÇİYOR HİÇ BİRŞEY YAPAMIYORUM.rkadaşımın aynı aylık bebeği 3 saatte bir acıkıyormuş ben neyi yanlış yapıyorum.Eczacım bu kadar mama verirsen obez edersin çocuğu dedi.Sanki ben mama vermeyi istiyormuyum istemiyorum vicdan azabından ölücem.Hani emzirdikçe süt artardı.3 aydır bıktım çabalamaktan:KK43:((((((( YARDIIIIMMMMMMMMMMM.....

canım aynı şeyleri yaşadım seni çok iyi anlıyorum bebeğim dört aylık sütüm bitti bitecek ne yaptıysam artmadı ama ben ilk doğduğunda emziremedim uç problemim vardı sağdım verdim artı mama ve zamnla azaldı sütüm artık emmeek istemiyo uykusunda veriyorum denediğim hiçbişey işe yaramadı ama arkadaşımla aynı zamanlarda doğum yaptık aynı şeyleri yaşadık oşimdi sadece emziriyo çok sıkışınca mama veriyo ama çocuk çok kilo almaıyo tabi doktor normal diyomuş alıştıda zamanla dedi belki öle denesen artar biraz ben yapamadım çok azaldı ama arkadaşım yapabildi birde oyle dene azalt mamayı zaten 500 gr ve üstü alaması lkazım 500 gr bile alsa yeterli diyo doktorlar gerçekten mamayı çok vermek obez yapıyomuş ben 120 veriyorum 5. aya girdik 150 ye çıkarıcam doktorrla karar veriyoruz tabi sen doktorunada sor

Arkadaşkar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Bebeğin dilinden anlamak gerçekten zor işmiş.Bir haftadır oğlum çığlık çığlığa ağlıyordu.Ben yine açlıktan yapıyor diye düşünüyordum.Çünkü beni emmek istemiyordu ağlıyordu ama mama verince içiyordu.Meğersem faranjit olmuş kuzucum.Günde 3 sefer 90 ml mama veriyordum.Ancak bugün doktor 2 haftada 600gr almış bence senin sütün yeterli mamayı vermesen olur dedi.Çok şaşırdım.Peki ozaman çocuk neden ağlıyor beni emmek istemiyor dedim.Ozaman sütünü sağıp sütünü ver dedi.İlla mama vercem diyosanda aptamil conformil ver daha azgaz yapar ddedi.Bu arada bebeğim kolikmiş.Öyle işte son durum bu.Mamayı nasıl bıraktıracağım bilmiyorum:KK43:((

Arkadaşkar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Bebeğin dilinden anlamak gerçekten zor işmiş.Bir haftadır oğlum çığlık çığlığa ağlıyordu.Ben yine açlıktan yapıyor diye düşünüyordum.Çünkü beni emmek istemiyordu ağlıyordu ama mama verince içiyordu.Meğersem faranjit olmuş kuzucum.Günde 3 sefer 90 ml mama veriyordum.Ancak bugün doktor 2 haftada 600gr almış bence senin sütün yeterli mamayı vermesen olur dedi.Çok şaşırdım.Peki ozaman çocuk neden ağlıyor beni emmek istemiyor dedim.Ozaman sütünü sağıp sütünü ver dedi.İlla mama vercem diyosanda aptamil conformil ver daha azgaz yapar ddedi.Bu arada bebeğim kolikmiş.Öyle işte son durum bu.Mamayı nasıl bıraktıracağım bilmiyorum:KK43:((

canım Allah kolaylık versin çok zor bi dönem emmek istemeyen yada benim gibi sütü az olan anneler için daha zor daha öncede yazdım arkadaşımdan bahsettim oda bende mama artı anne sütü veriyoduk ama onun bebeği şimdi sadece emiyor mamayı bıraktırdı yavaş yavaş azalttı ben başaramadım şimdi sütüm dahada azaldı ve emmiyor sadece uykuda emiyor bebeğim :KK43:( emzirmeyi o kdar çok istemiştimki ama malesef olmadı bence sütünde varsa günde üç veriyosan ikiye düşür daha çok emer böylece sora yavaş yavaş düşürürsün günde bir gece verirsin sora kesersin nekadarlık oldu bebişin bilmiyorum ama zaten ek gıdalara geçilecek ozamn hiç mama vermen gerekmez seni emer ve ek gıda verirsin inş istediğin gibi olur canım

Canım bebeğin kolikse belli saatlerde vardır ağlamaları.Bizim ilk 10-15 günlükken vardı öyle,geceleri olurdu,acaba aç mı derdik 3-4 saat sürerdi.
Nette araştırma yaptık kolik bebeği sakinleştirmenin yolları diye,(akşam 8 e yaklaşırken eyvah mesai başlıyor derdik :KK53:)
biz yolunu kucaklamakta bulduk,eşim o saat yaklaştı mı kucağına alıp sakinleştirdi uyuttu hep,3-4 günden sonra da aynı saatte ağlamaları bitti,gazlı ydık baştan zeytinyağı iyi geldi.ve öyle aşırı kucak bağımlısı değil.

sütün artması için emzirme kampı yapmanı öneririm.ben nette araştırırken rast gelmiştim.çalışmıyorsan rahat yapabilirsin,çalışıyorsan da
cuma günü başlarsın. 3 gün bebek her ağladığında emziriyorsun ve dinleniyorsun.ne yemek yapmak ne temizlik vs..sadece emzirmek-yemek yemek-dinlenmek. araştırısan daha ayrıntılı bulabilirsin.bana bir de maden suyu iyi gelmişti sütü arttırmada.

Süt arttırıcı çay "1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı ısırgan
1 tatlı kaşığı anason
250 cc kaynar su
Kimyon, anason ve ısırgan cam veya porselen bir fincana koyulur ve üzerine kaynar su dökülür.
Fincanın ağzı kapatılarak 10 dk. demlenmesi beklenir. Günde 4 fincan içilebilir."

1 tatlı kaşığı ısırgan
1 tatlı kaşığı anason
250 cc kaynar su
Kimyon, anason ve ısırgan cam veya porselen bir fincana koyulur ve üzerine kaynar su dökülür.
Fincanın ağzı kapatılarak 10 dk. demlenmesi beklenir. Günde 4 fincan içilebilir."

1 tatlı kaşığı ısırgan
1 tatlı kaşığı anason
250 cc kaynar su

Arkadaşım bu karışıma bir de rezene ile çörek otu ekleyin. Benim iki ay sütüm azdı. Üçüncü ayda açıldı kanallar. Ben üç öğün bir tutam dereotu yiyorum. Üç kere de motillium içiyorum. Sütüm arttı. Artık mama vermiyorum çok şükür. Sabır ve azim önemli. Sütünüzle kalın

Eczacı kadın ilscın bebek üzerindeki etkisi bilinmiyor bence böyle birtehlikeye atma bebeği demişti siz doktora sordunuzmu

Motillium yurt dışında evlatlık alan annelere verilen bir ilaç. Ben çok araştırdm hiçbir zararı yok. Bana doktorum önerdi. Ki doktorum normalde ilacı onaylamayan klasik bir jinekolog. Bu yüzden içim rahat içtim ve yararını çok gördüm. Tabii bir de dereotu yedim.

X