havuçu cevizli kek için yardım istiyorum

mylittlebird

Guru
Kayıtlı Üye
9 Mart 2009
516
68
baştan anlatırsam yaşadığım yerde kadınlar pazarı var onlar kek börek pasta vs yapıp satıyorlar ev yapımı acil lazımdı ora bi kadından havuçlu cevizli kek aldım ama nasıl kabarık nasıl ağızda dağılıyo nasıl aynı pişmiş heryeri anlatamam söylemedim de misafirlere aldım diye tarif soruyolar habire dedim noolcak bi tarif bulur denerim benzerse kadının yaptıgına işte böyle yapılıyo derim ama ne denediysem olmadı iki paket kabartma tozu kouyuyorum çok kabarınca bu sefer üstü yanıyo üstüiçi pişmiyo kapatıp altı açıyorum fırında bu sefer altı yanıyo zaten onunki gibi de olmuyo tadı falan ağızda dağılsın diye nişastalar koydum değişik ne okuduysam denedim yok kadına da soramıyorum sattıgı şeyin tarifini vermez bana sizden bilen varmı havuçlu cevizli kek nasıl o şekilde hazırlanır pişirilir

Çok güzel bi tarifim var hem düz borcamda hem de çiçek kalıpta oluyor. İsterseniz yazabilirim. :)

çok isterim......

3 yumurta
1.5 su b. şeker güzelce çırpılır.

1 su bardağı sıvıyağ
1.5 su bardağı süt
eklenir.

Bi kapta, 3 bardak un, kabartma tozu, vanilya , 3 çay kaşığı tarçın karıştırılır..
Karışıma eklenir.. Güzelce çırpılır.
1 bardak ceviz
1 bardak havuç rendesi eklenir karıştırılır, bol yağlı tepside 200 derecede pişirilir.
Dakikasını bilmiyorum, göz kararı çıkarttım..
:KK1:

Tatlım ben sana o pazar da yediğin kekin tarifini yazayım hemen. Emin ol tam istediğin gibi olacak çünkü yiyen herkes çok beğeniyor. Malzemeler:
Yalnız püf noktası bütün malzemeler oda sıcaklığında olacak.
3 yumurta
1,5 su bardağı toz şeker
1havuç rende
1 tatlı kaşığı toz tarçın
1 su bardağı süt
Yarım su bardağı sıvı yağ ( çiçek yağı)
1 su bardağı pirinç unu
1,5 su bardağı normal un
1 su bardağı parçalanmış ceviz içi
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
Yapılışı:
Ilk olarak kek kalıbını margarinle güzelde yağla içine biraz Un serp ve ters çevir bir kenarda kalsın.
Yumurta ve şekeri, şeker iyice eriyene beyaz renk olana kadar çırp, toz olan bütün malzemeleri bu karışıma ince bir elek yardımıyla eleyerek ekle çünkü eleme işlemi sırasında hava da gireceği için karışıma kek daha güzel kabaracak bir püf noktası daha unu vs eleyerek ekledikten sonra çok az karıştırman gerek eğer çok karıştırırsan kek kabarmaz malzemeleri ekleyip bir iki karıştırdıktan sonra havuç rendesini ekle yine bir iki kez karıştır. Önceden yağmayıp unladığın pişirme kabına yarısını dök ve ceviz içlerini serpiştir üzerine kalan karışımı da ekle. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırnına Yerleştir ilk 2 veya 3 Dakika'dan sonra fırının derecesini 150 ye getir ve 30 dakika fırın kapağını hiç açmadan pişir. 30 dk sonra bir kürdan batırarak pişir pişmediğini kontrol et kürdan temiz çıkarsa pişmiştir:) kalıbını fırından çıkar iyice soğusun. Soğuduktan sonra ters çevir üzerine pidesi şekeri serp. Afiyet olsun:)))

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

benim bir arkadaşımın keki de öyle güzel puf puf oluyordu. işin sırrını biraz içine su koymak olduğunu söylemişti.
ben de ondan kakaolu sade kek tarifi almıştım. hayatımda yediğim en lezzetli kekti diyebilirim. inanın tarifini cüzdanımda gezdiriyorum o derece :KK9:

tüm malzemelerinin oda sıcaklığında olmasına özen göster. birde tarifini 1 paket kabartma ve yarım çay kaşığı karbonatla hazırlayıp içine 2- 3 yemek kaşığı su koyupta dene bakalım.

:KK56:

3 yumurta
3 su bardağı un
1.5 su bardağı toz şeker
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı süt
1 su bardağı ceviz
1 havuç
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1 tatlı kaşığı tarçın
İşin püf noktası yarım su bardağı şeker ile bir orta boy rendelenmiş havucu tencereye koy şekerle birlikte iyice harmanla şekelerler erisin havuç suyunu versin önce bunu yap ve soğumaya al daha sonra 1 su bardağı şeker ile 3 yumurtayı güzelce köpürene beyazlayana dek çırp sonra sıvı yağı ekle ben süt yerine bir şişe soda kullanırım hep ve kekim inanılmaz kabarır bu yüzden o yüzden tercih sana kalmış ister 1 su bardağı süt istersen bir şişe soda kullan ( soda ile hiç yapmadıysan kesinlikle dene derim) hepsini güzelce karıştır ve tarçınlı ekle sonra havuçlu şeker karışımını ekle ılık olması yeterli tekrar karıştır sonra cevizi ekle en sona katıları bırak önce unu koy mutlaka ele karıştırmadan önce elediğin kabartma tozu ve vanilyayı eleyerek unun üzerine koyduktan sonra güzelce karıştır fırını önceden ısıt 160 derecede en sonunda kek kalıbını azıcık yağla ve üzerine un serp mükemmel bir kek olacak

Son düzenleme:
3 yumurta
3 su bardağı un
1.5 su bardağı toz şeker
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı süt
1 su bardağı ceviz
1 havuç
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1 tatlı kaşığı tarçın
İşin püf noktası yarım su bardağı şeker ile bir orta boy rendelenmiş havucu tencereye koy şekerle birlikte iyice harmanla şekelerler erisin havuç suyunu versin önce bunu yap ve soğumaya al daha sonra 1 su bardağı şeker ile 3 yumurtayı güzelce köpürene beyazlayana dek çırp sonra sıvı yağı ekle ben süt yerine bir şişe soda kullanırım hep ve kekim inanılmaz kabarır bu yüzden o yüzden tercih sana kalmış ister 1 su bardağı süt istersen bir şişe soda kullan ( soda ile hiç yapmadıysan kesinlikle dene derim) hepsini güzelce karıştır ve tarçınlı ekle sonra havuçlu şeker karışımını ekle ılık olması yeterli tekrar karıştır sonra cevizi ekle en sona katıları bırak önce unu koy mutlaka ele karıştırmadan önce elediğin kabartma tozu ve vanilyayı eleyerek unun üzerine koyduktan sonra güzelce karıştır fırını önceden ısıt 160 derecede en sonunda kek kalıbını azıcık yağla ve üzerine un serp mükemmel bir kek olacak

Teşekkürler paylaşım için.

Tarifiii merak ettim simdi:KK30:

benim bir arkadaşımın keki de öyle güzel puf puf oluyordu. işin sırrını biraz içine su koymak olduğunu söylemişti.
ben de ondan kakaolu sade kek tarifi almıştım. hayatımda yediğim en lezzetli kekti diyebilirim. inanın tarifini cüzdanımda gezdiriyorum o derece :KK9:

X