Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

Nevreste

Bir garip yolcu
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
289.401
594.105
42
$poðaça-yapmak-620x465.jpg $poðaça1.jpg

Puf puf kabarmış, ağızda dağılan poğaçaları kim sevmez? Fakat poğaçanız sert ve kabarmıyorsa ne yapılmalıdır? Biraz bize kulak verin, işte lezzetli poğaça yapmanın püf noktaları;

$poðaça2 (1).jpg
İyi poğaça yapmanın başlıca şartı maya, şeker, un ve sütü doğru kullanmaktır. Eskiden ağırlıklı olarak yaş maya kullanılırken bu aralar hepimiz kuru toz mayalara döndük. Çünkü kuru maya hem yaş maya kadar keskin bir kokuya sahip değil hem de çok daha kabarık hamurlar elde etmemizi sağlıyor. Mayalı hamurlarda şeker gereklidir. Şeker ile maya bir araya geldiğinde mayalanma işlemi hızlanır. Sonuç olarak kabarmış ve kaliteli hamur sahibi olursunuz. Süt mayalı hamurun, daha homojen ve lezzetli olmasını sağlar.

Basit bir mayalı poğaça yapalım dersek;
$poðaça.jpg $547736_112415148955607_1473211760_n.jpg
Yapılacak ilk şey ılık bir su bardağı süt hazırlamaktır. Sütün sıcaklığı elinizi yakmayacak fakat çok da ılık olmayacaktır. İçine 1 çorba kaşığı toz şeker ve 20 gr. kadar mayayı ekleyin. (Kuru mayalar 20gr.lık paketlerde satılmaktadır. ) Yaklaşık 20 dakika kadar üstü kapatılarak bekletilmelidir. Hazırladığınız mayalı karışım, kabardığında hazırsınız demektir. Diğer malzemeler, elenmiş 5 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı tuz, çeyrek bardak su,1 su bardağı ayçiçek yağı veya zeytinyağı, 2 yumurta (birinin sarısı ayrılacak) ve mayalı sütünüz ile iyice karıştırılmalıdır. Hamur pürüzsüz hale gelinceye kadar yaklaşık 15 dakika kadar yoğurulur. Bir kaba alınarak, üzeri kalın bir havlu ile kapatılır. Ilık bir yerde yaklaşık 45-60 dakika arası bekletilir. Lifli ve kabarmış olan hamurunuz gaz ile dolu olduğundan bir tur daha yoğurularak, küçük yuvarlaklar haline getirilir. İçine arzu ettiğiniz malzeme koyularak fırına atılmadan önce yumurta sarısı sürülür. Yaklaşık 35 dakika kadar 185 derecelik fırında pişirilir. Bu noktada önemli olan şey, mayanın hamur ile birleşmesini ve yaklaşık 2-4 kat kabarmasını beklemek, daha sonra içinde oluşan gazı tekrar yoğurarak atmaktır. Eğer çok aceleniz varsa mayalı hamuru 40 derecede 10 dakika kadar çalışmış ılık fırında bekleterek mayalanma süresini hızlandırabilirsiniz. Bu süreden daha fazla hamuru bekletmek ekşi kokmasına sebep olacaktır. Mayalı hamurların püf noktası şeker, ılık süt ile karıştırılıp, bekletilmesi ve elemiş un ile yoğurulmasıdır. Eğer poğaçanızı mayalı hamurdan yapmak istemiyorsanız o zaman kullanacağınız malzeme yoğurt ve kabartma tozudur. Mayalı hamurdan farkı, daha az kabarması ve yumuşak olmamasıdır. Tüm poğaçalar da dikkat edilmesi gereken son şey, asla ısıtılmış fırına poğaçanın pişirilmeye başlanmamasıdır. O zaman poğaçanızın üst kısmı hızlı pişerken, içiyse pişmeyecektir.

ALINTIDIR...

ama ısıtılmış fırına sürün diyo açıklamada en sonda ise ısıtılmış fırına atmayın çiğ kalır diyo kafam karıştı:26:

ama ısıtılmış fırına sürün diyo açıklamada en sonda ise ısıtılmış fırına atmayın çiğ kalır diyo kafam karıştı:26:

Şöyle diyor:Mayalanması için 45-60 dakika bekleyin .Eğer bekleyemiyorsanız 10 dakika daha önce ısıtılmış fırında bekletin daha sonra pişirin..:KK34:
Ama direk ısıtılmış fırına koyup pişirmeye devam etmeyin:KK31:

Yazdiginiz tum puf noktalara dikkat ettim ama benim mayali pogacalarim puf puf olmuyor :KK43:((

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Yazdiginiz tum puf noktalara dikkat ettim ama benim mayali pogacalarim puf puf olmuyor :KK43:((

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Pogaca hamurunu kesinlikle civik yapacaksinnnnnn.elini cok birakmiyacak hamurrr...

elinize sağlık.bu iş kesinlike yetenek işi. ilk zamanlar hamurum puf puf olurken artık hiç kabarmıyor desem yeridir.

ben mayayı koyduğumda sütün içine beklemiyordum 20 dk beklemeyi ilk kez duyuyorum
paylaşımınız için teşekkürler canım

Sütle yaptıklarım hep sert oluyordu , şimdi maya ve yoğurtla yapıyorum . Yumuşacık ve lezzetli oluyor . Şekeri ise aklıma gelirse ekliyordum bundan sonra unutmayayım bari , ayrıca mayanın üzerini de kapatmalıymışım meğer , bende maya neden çok kabarmıyor diyordum :)
Teşekkürler.

Arkadaşlar başlık poğaça ama poğaçadan daha güzel bir tarif var elimde....Ama tam değil,yedim haaarika birşey...

Normalde yediklerime çok dikkat ediyorum eşim geçenlerde bir aile kahvaltısına almıştı hatta Taksim'den Çıtır Börek cafe diye biryerden harika bir açma getirdi otel menülerine layık...Tek başına kahvaltı yaparsınız...öyle de güzel hem tatlı hem tuzlu harika...

Şimdi ben bunu tam buğday unu ve zeytinyağıyla deneyeceğim....Ama açma hamuru hatırladığım kadarıyla hep aynıdır, biraz da cıvık ve yağlı tutulur...

Açma hamurunun içine biraz zeytin ezmesi biraz çikolata sos döküyorsunuz yuvarlayıp üzerine iri dövülmüş fındık serpiyorsunuz çok az da çörekotu....Çikolata sos yerine nutella da olabilir ya da çikolatalı zeytin ezmeleri çıktı belki onlar da uyar...Benim ilk denediğim harika bir lezzetti...Sizlere de öneririm aman olur mu demeyin hem tatlı hem tuzlu harika birşeydi çok gurme bir lezzetti...

Deneyin arkadaşlar ama zeytin ezmesini çok diğerini az değil ikisini de fazla abartmadan ince sürün....

Kolay gelsiiiin tam misafirlik...:KK56:

Ben mayasız bir poğaça yaptım yarın servis edeceğim. Pişince hemen fırından alayım mı fırında mı beklesin sabaha kadar?

X