Anne Karnında Bebek Hareketleri

mineminem

Öykü Irmak'ım & Anıl Göktürk'üm
Kayıtlı Üye
3 Haziran 2013
465
107
Anne karnındaki bebek hareketleri nasıl hissedilir? Bebeğin hareketli olması doğduğunda hiperaktif olacağı anlamına mı gelir? gibi soruların ve daha fazlasının cevapları bu yazıda yer alıyor.
Doğru bilgiyi Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu öğrenin.
Çok hareket eden bir bebeğin ileride hiperaktif olması gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda bazı söylentilerin aksine bebek hareketleri ile cinsiyetinin de herhangi bir bağlantısı yoktur. Bebek hareketlerini daha kolay hissetmek için ipuçları ;

• Yatağa uzanın ve rahatlayın.
• Şekerli bir şeyler için.
• Yüzükoyun yatın.
• Bebek 28 haftadan büyükse sırt üstü yatın.
• Karnınıza kulaklık dayayın ve müzik çalın. İşe yarayacaktır.

Gebeliğin sonlarına doğru hareketler eğlenceden çok ağrı verir hale gelir. Bebeğin "tekmelemesi" rahimde gerginliğe neden olarak ağrı ve acı yaratabilir. Hamilelik süresince anne adaylarını en heyecanlandıran olaylardan biri, şüphesiz içlerinde hissettikleri yeni yaşam kıpırtılarıdır. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, hamilelikte hissedilen bebek hareketleri ile ilgili yararlı bilgiler verdi.

• Bazı bayanların hamileliğin 12-13. haftasından itibaren hissettiklerini söyledikleri bebek hareketleri gerçekten de bu haftalarda başlar mı? Aslında fetüsün hareketleri 6-7. haftalardan itibaren başlar ve siz buna size ultrason yapılırken bebeğinizin sıçrama ya da gerilme şeklindeki hareketlerini izleyerek tanık olabilirsiniz.

• Anne adayı tam olarak ne zaman bebek hareketlerini hissetmeye başlar? İlk defa hamile kalan anne adayları çoğu zaman bebek hareketlerini 20. hafta (5 aylıkken) civarında hissederler. İkinci hamilelikten itibaren genellikle 16. haftadan (4 aylıkken) itibaren bebek hareketleri hissedilir. Genellikle bunlardan önce hissedildiği zannedilen hareketler bağırsak veya gaz hareketlerinden kaynaklanır.

• Bebek hareketleri normal olarak günde ne kadardır? Bebeğiniz geliştikçe sinir ve kas koordinasyonu güçlenir. Böylece dönme, yuvarlanma, gerilme gibi kaba vücut hareketlerine tekme atma, germe gibi el ve ayak hareketleri de eklenir. Gün içinde bebek uyku uyanıklık döngüsü içinde birçok hareket yapar. Ancak anne adayı sadece bunlardan bazılarını hisseder. İdeali 2 saat içinde 10 kaba hareket yapmasıdır.

• Bebek hareketlerini nasıl hesaplamalıyız? Yemek yedikten sonra sakin bir yerde sol tarafınıza uzanıp ilk hareketi duyduğunuz zamanı kaydediniz. 2 saat içinde bebeğiniz 10 hareket yapmalıdır.

• Bebek hareketleri ileri gebelik haftalarında azalabilir mi? Evet, bebek büyüyüp rahim boşluğunu doldurdukça hareketlerinde bir azalma olur. Fakat rutin takiplerinizde hekiminiz genellikle ultrason ile fetal hareketleri izler. Genellikle 28-32 haftalardan itibaren her hekim kontrolünde NST (Non-stres test) denilen işlem yapılır. Bebeğinizin kalp sayısını, atım hızını, rahim kasılmasını ve bebek hareketlerini saptayan bir cihaz karnınıza bağlanır ve 20 dakika boyunca kayıt yapılır. Bu kayıt ve ultrasonografi ile hekiminiz size bebek hakkında bilgi verir.

• Bebek hareketleri azalmışsa sorun ne olabilir? Bebek hareketleri azalmışsa 3 ihtimal vardır. Ya bebek uyuyordur, ya sizin kan şekeriniz düşmüştür ya da bebek iyi beslenemiyordur. 2 saat içinde 10 hareket yoksa panik yapmayınız, kan şekerinizi yükseltecek gıdalar (bir çikolata ve 1 bardak kola gibi) aldıktan sonra tekrar hareket takibi yapınız. Eğer yine hareket azlığı veya problemi hissederseniz hekiminiz ile temasa geçmenizde fayda vardır.

Canim bilgiler icin tesekkurler. Benim ilk hamileligim olmasina ragmen 16 haftadan basladim hissetmeye. Tabi baslarda sadece dondugunu anliodum. Simdu ufak vuruslarinida hissediom. Ve bu mutluluk paha bicilemez

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Canim bilgiler icin tesekkurler. Benim ilk hamileligim olmasina ragmen 16 haftadan basladim hissetmeye. Tabi baslarda sadece dondugunu anliodum. Simdu ufak vuruslarinida hissediom. Ve bu mutluluk paha bicilemez

rica ederim cnm gerçekten insan bi kıpırtı hissetti mi bile mutluluktan deli oluyor :)Bebeğim bazen kıpırdamıyor gibi geliyor şimdi müzik dinletiyorum ve tatlıda yedim kıpraşıyor küçük kız ehhe :KK19:

Yani butun gun surekli hissedemio zaten hareket halinde anlasilmio ama sole sirt ustu yatim bn dinleniom bu sefer o baslio oynamaya. Ozellikle uyumak icin yattigimda bi oynuo bnde uyku falan kalmio :))

Yani butun gun surekli hissedemio zaten hareket halinde anlasilmio ama sole sirt ustu yatim bn dinleniom bu sefer o baslio oynamaya. Ozellikle uyumak icin yattigimda bi oynuo bnde uyku falan kalmio :))

evet ama ben hıc hıssetmeyınce kotu oluyorum zaten çalışırken hıc kıpırdamıyor eve gelıncede oynamayınca merak edıyorum ne bılım işte aannelık duygusuyla abartıyom sanırım :)))

Ben 2 haftalik hamile oldugumu anlamistim.Daha sonra 8. Haftasinda oynasti oglum.MASALLAH diyin ogluma teyzeleri.Ilk 3 ayim cok riskli gecti ama yataktan kalkma izni vermedi doktor.Hassas bi hamilelik gecirdigim icin hissetmisim.:KK49:

bebek tekmelerini veya hareketlerini esimiz ne Zaman hisseder elini karnimiza koyupda sizinkiler hissediyormu?? :KK15::KK15:

bebek tekmelerini veya hareketlerini esimiz ne Zaman hisseder elini karnimiza koyupda sizinkiler hissediyormu?? :KK15::KK15:

Benim bebek hareketlerim 21. Haftasında dışarıdan farkedilir bir hale geldi. Bebek içeridw güçlenip büyüdükçe hareket ettikçe karnı da hareket ediyo insanın

ilk 18 haftalıkken hissettim hareketlerini.şimdi 23deyim bu haftada dışarıdan görülüyor tekmeleri :KK9: gözüm hep karnımda :KK49: hareketlerine bakılırsa gündüzleri kv ye sorun çıkarmayacak gibi inşaallah nasıl bakar diye endişeleniyorum zaten :KK50: akşamdan itibaren uyumayacak geç saatlere kadar gece uyanacak sabahta beni işe uyandıracak gibi görünüyor şimdilik :44:

bende iki üç gündr yeni yeni hissetmeye başladım kuzumun haraketlerini:) gerçi ogluşumunkinide 13 haftanın başında hissetmeye başlamıştım.Çok hycanlı oluyor ya

Ben hala hiçbir hareket hissedemedim :KK43:(( Elimi karnımı koyunca sanki minicik kıpırtılar hissediyorum gibi ama sanırım onlar da bağırsak hareketleridir. Hakikakten nasıl bir his çok merak ediyorum.

Muse bnde tepiklerini hissedinceye kadar neye benziio cok merk ediodum ama tarifi zor gercekten icinde kelebekler ucusuo ve gergilik oluo

benım pıdık hep tepik şeklinde attı ilk zamanlar acaba gaz mı diyordum ama sonraları ayırt etmeye başladım şimdi harika şekilde hissediyorum hele karnımın üstüne yatınca debeleniyor yavrum kıyamam ki ona :KK6:

Bende 15 haftalik hamileyim. Bir hafta önce kalp atisi gibi gibi vuruşlar hissettim ondan iki gün sonrada göz segirmesi gibiydi. Anlamadım bu bebek mi yaa:oops::anneadayı:

X