Saç Uzatma Yöntemleri Saç Günlüğüm

Aihal

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2013
244
17
merhabalar. saçımla ilgili çok uğraşıyorum ben, ne yaptığımı yazarak görüp değerlendirmek ve sizlerden de değerlendirme almak için yaptıklarım buraya yazmaya çalışacağım.

öncesini anlatayım; 2-2,5 yıl önce saçlarım orealle açıldı, onun üstüne 3-4 kez boyandı. son 2-3 boya saçım kendi rengine gelmesi içindi. tabi bu aralarda kesimler de oldu, hele bir tanesi çok kötüydü katlı katlı. bunları düzeltmeye çalıştm bir süre, hala da uğraşıyorum. en son saçlarım göğsümün ortasına gelecek kadar uzamıştı ama bir sürü kırıkla ve sağlıksız görünüyordu. 1 ay kadar önce katsız, usturasız kestirdim saçlarımı. şu an omzumun 3-4 parmak altındalar. biraz daha kırığım kaldı, bir ay sonra tekrar kestireceğim.
bu arada düzleştirici, fön vs. mümkün olduğunca kullanmıyorum. tekrar kırılmaması için bol su içmeye çalışıyorum. beslenmeme de daha fazla dikkat etmeyi planlıyorum. çünkü bazı vitaminlerin eksikliğinde saçların kırıldığını öğrendim.

bakıma gelince.. şu an otacının argan yağlı şampuanın kullanıyorum ama çok sevmedim bittiğinde değiştireceğim. haftada bir zeytinyağı, maya maskesi yapıyordum. şimdi onu bal, zeyinyağı ve tarçın olarak deneyeceğim. bir de mayonez maskesi yapacağım vaktim varken. hint yağı sürüyorum arada uçlarına ve tümüne, şekil vermek için bir de.

merhabalar. saçımla ilgili çok uğraşıyorum ben, ne yaptığımı yazarak görüp değerlendirmek ve sizlerden de değerlendirme almak için yaptıklarım buraya yazmaya çalışacağım.

öncesini anlatayım; 2-2,5 yıl önce saçlarım orealle açıldı, onun üstüne 3-4 kez boyandı. son 2-3 boya saçım kendi rengine gelmesi içindi. tabi bu aralarda kesimler de oldu, hele bir tanesi çok kötüydü katlı katlı. bunları düzeltmeye çalıştm bir süre, hala da uğraşıyorum. en son saçlarım göğsümün ortasına gelecek kadar uzamıştı ama bir sürü kırıkla ve sağlıksız görünüyordu. 1 ay kadar önce katsız, usturasız kestirdim saçlarımı. şu an omzumun 3-4 parmak altındalar. biraz daha kırığım kaldı, bir ay sonra tekrar kestireceğim.
bu arada düzleştirici, fön vs. mümkün olduğunca kullanmıyorum. tekrar kırılmaması için bol su içmeye çalışıyorum. beslenmeme de daha fazla dikkat etmeyi planlıyorum. çünkü bazı vitaminlerin eksikliğinde saçların kırıldığını öğrendim.

bakıma gelince.. şu an otacının argan yağlı şampuanın kullanıyorum ama çok sevmedim bittiğinde değiştireceğim. haftada bir zeytinyağı, maya maskesi yapıyordum. şimdi onu bal, zeyinyağı ve tarçın olarak deneyeceğim. bir de mayonez maskesi yapacağım vaktim varken. hint yağı sürüyorum arada uçlarına ve tümüne, şekil vermek için bir de.
birde hindistan cevizi yağı deneyip sonucu görün =)

nasıl kullanılıyor?

normalde biraz katı oluyor. aktardan alın. kaşıkla içinden biraz alıp ayrı bir kaba koyun. kabı kaloriferin üzerine yada içi sıcak su dolu bir kabın üzerine oturtarak eritin. tek de kullanabilirsiniz diğer yağlarlada karıştırabilirsiniz. onarır yumuşacık yapar saç kuruysa nemlendirir=) bende yeni keşfettim 2 haftada bir yapıyorum çok memnunum =)

normalde biraz katı oluyor. aktardan alın. kaşıkla içinden biraz alıp ayrı bir kaba koyun. kabı kaloriferin üzerine yada içi sıcak su dolu bir kabın üzerine oturtarak eritin. tek de kullanabilirsiniz diğer yağlarlada karıştırabilirsiniz. onarır yumuşacık yapar saç kuruysa nemlendirir=) bende yeni keşfettim 2 haftada bir yapıyorum çok memnunum =)

Aklımda olsun bu yağ da, stoklarım bitince düşünebilirim : )
Bu arada her gün oturuyorum alıyorum elime makası gördüğüm kırıkları temizliyorum.

Haftasonu zeytinyağı-bal-tarçın maskesi yaptm saçıma, iyi geldi. Yıkadıktan sonra da boğum boğum topluyorum öyle kuruyor ve açınca daha yumuşak oluyor.
Bugün bir de yeni bir şampuan keşfettim. Aktara gittim içeriklerini okudum tek istediğim zarar vermeden temizlemesiydi. Aylara diye bir markanın şampuanını aldım. %100 doğal olduğu yazıyor ve içeriğinde hep bitkiler var hep duyduğumuz zararlı maddeler yazmıyor ki 15 tl verip alma sebebim de bu. Denediğimde sonucu burdan yazarım yine.

şampuanı denedim dün, ilk yıkamayı eski şampuanımla yaptım ikincisini yeni aldığımla. Köpürmesi şaşırttı beni, bitkisel şampuanlar az köpürüyor genelde çok mu kullandım bilmiyorum. Duştan çıkınca taranması zor olacak diye düşündüm sabunlamışım gibi görünüyordu ama kolay tarandı henüz bir fikre varamadım şampuanla ilgili, içindekileri yazaym :

Saf su
Organik zeyinyağı
Organik jojoba yağı ve organik hindistan cevizi yağı
renksiz kına özü
atsaçı özü
çay ağacı özü
tatlı portakal özü
doğal ağaç sakızı
chinchona özü
camelia sinensis özü
glycolipids
glycine soja streol..
bu kadar.

şampuandan şimdilik memnunum, çok şey beklemediğim için belki de. şimdilik bir hafta mayonez maskesi bir hafta zeytinyağı maskesi yapıyorum bol su içiyorum bir de banyodan sonra glissin durulanmayan saç kremini kullanıyorum yumuşacıklar şimdi, uzuyorlar da hissediyorum.

Bloğumda saçlarım için kullandığım ürünler ve yorumları var , öncesi ve sonrası fotoğrafları koymaya çalıştım ki işe yarıyor dediğim şeyleri daha güvenilir şekilde gösterebileyim..

Saçlarınız benim saç yapıma benzediği için doğal hale döndükten sonra kesinlikle kına tavsiye ederim.. Azıcık açık çayla karıştırıp çok uzun değil 2-3 saat bekletirseniz rengi değişmeden müthiş bir parlaklık da kazanabiliyor..

http://ezonomikbeauty.blogspot.com.tr/search/label/#Ezonomik-Saç Bakımı

Bloğumda saçlarım için kullandığım ürünler ve yorumları var , öncesi ve sonrası fotoğrafları koymaya çalıştım ki işe yarıyor dediğim şeyleri daha güvenilir şekilde gösterebileyim..

Saçlarınız benim saç yapıma benzediği için doğal hale döndükten sonra kesinlikle kına tavsiye ederim.. Azıcık açık çayla karıştırıp çok uzun değil 2-3 saat bekletirseniz rengi değişmeden müthiş bir parlaklık da kazanabiliyor..

http://ezonomikbeauty.blogspot.com.tr/search/label/#Ezonomik-Saç Bakımı

fotoğraf eklemeyi ben de düşünüyorum ama üşeniyorum galiba : )
kınayı ben de düşünüyorum ama kurutmasından endişeleniyorum. uçlarındaki boyalardan kurtulmadan kına yakmam doğru değil sanırım?
şuan uçları kırılıyor yine engel olamıyorum her gün elimde makas gördüklerimi temizliyorum.

Tatlım bence ayrı ayrı bakımlar yapma hem saçı yorarsın hem uzama dengesini bozarsın. Ayrıca hangisinin daha etkili olduğunu anlayamazsın :KK50: maya ve mayonez maskesini denemediğim için yardımcı olamayacağım o konuda ama badem ve argan yağı karışımını şiddetle tavsiye ediyorum. Açtığım konuda yaptığım her bakımdan sonra resim çekip koydum istersen bir göz at.

haklısın aslında, bir süre sadece mayoneze devam edeyim en iyisi, o daha kolay hem : )

fotoğraf eklemeyi ben de düşünüyorum ama üşeniyorum galiba : )
kınayı ben de düşünüyorum ama kurutmasından endişeleniyorum. uçlarındaki boyalardan kurtulmadan kına yakmam doğru değil sanırım?
şuan uçları kırılıyor yine engel olamıyorum her gün elimde makas gördüklerimi temizliyorum.

Sanırım boya akmadan kına tutmuyor pek.. Ama benim anlamadığım şey "boyanın akması" denilen şey nedir? Saç rengi tümden doğala dönmez ki boyayınca, ya da acaba sadece oreal ile açılan rengin kalması, bizim boyadığımız rengin geçmesi gibi birşey mi ? Ben saçımı boyayalı epey oldu, renk akmış mıdır ki ?Ona göre kına+bir kadeh kırmızı şarap ile turuncuya yakın bir rrenk elde edilebiliyormuş onu denemek istiyorum..:44:

ben doğum yaptım şuan saçlarım pek umrumda değil :) vakit de yok aslında. :)

su saçımdan ektiğim kadar :) hindistan cevizi yağını deneyeceğim saolun kızlarr

X