Doğal sabun üretimi ile ilgili deneyimlerimiz

Sabun yapmaya başladım başlayalı azıcık bişey öğrendiysem, bu sabun şahane oldu. Kalıptan çıkarıp kesimini yaptım ve söz verdiğim gibi resimledim. Kokusu çam ağaçlarının kokusuna benziyor. Kalıptan çıkardıktan sonra kenar kontürlerini elimle sıvazlayıp düzeltirken, elime bulaşan kısmıyla köpürme denemesi yaptım. Kesinlikle köpürme performansı da çok iyi. Genelde doğal sabunlarda köpük performansı kötü olur. Bunun nedeni en kötü yağlarla daha doğrusu yağların geri kalan posalarıyla yapılıyo olması. Kendiniz yaparsanız sonucun aktarlardan aldığınız sabunlardan çok farklı olduğunu göreceksiniz.

IMAG0376.jpg (27.1 KB (Kilobyte))

Kalıbımıza yağlı kağıt serdiğimiz için kalıptan çıkarırken hiç zorlanmadım. Üzerinde terleme olduğu için peçete üstüne çıkardım. Sonrasında yağlı kağıtları sabundan ayırdım.

IMAG0377.jpg (23.6 KB (Kilobyte))

Kağıtlarını ayırdığım sabunu düzgünce bıçakla kestim. Bıçakla kestikten sonra hala taş gibi sabun olmadığı için elimle kenarlarını düzelttim.

IMAG0380.jpg (28.0 KB (Kilobyte))

Artık sabunlarımız son şeklini aldı. Oldukça koyu bir kahverengi... Çok yoğun çam kokusu var.

IMAG0378.jpg (28.7 KB (Kilobyte))

Sabunlarımızı tekrar peçete üstüne alıp, bi dolap üstüne olgunlaşmaya bırakıyoruz. 2 hafta sonra sabunumuzu kullanmaya başlayacağız. Aslında bu sabunu eşim için yaptım. En az 10 yıldır seboreik egzaması var ve hiç bir şeyden fayda bulamadı. Kendi yaptığım kremle yatışmaya başladı. Bakalım sabun işe yarayacakmı.

Eklentiler

• $IMAG0376.jpg
    $IMAG0376.jpg
    27,1 KB · Görüntüleme: 199
  • $IMAG0378.jpg
    $IMAG0378.jpg
    28,7 KB · Görüntüleme: 236
  • $IMAG0380.jpg
    $IMAG0380.jpg
    28 KB · Görüntüleme: 231
  • $IMAG0377.jpg
    $IMAG0377.jpg
    23,6 KB · Görüntüleme: 216
İki hafta önce terazim yoktu. Bu yüzden ilk sabun denemem olan z.yağlı-lavantalı sabunumdan çok emin değildim. Olgunlaşma süresi olan 2 haftayı bu gün doldurduğu için banyoda onu kullandım. Hem güzel köpürdü hem de çok güzel temizledi. Durulandığımda sabunla yıkandıktan sonra oluşan o aşırı gergin his yerine yumuşacık bir his vardı tenimde. Sonrasında kurulanıp bu gün yaptığım kremimi kullandım. Şu anda kendimi şahaneeee hissediyorum :KK16:

$IMAG0382.jpg

$IMAG0381.jpg

Sanırım resim yüklerken nerde hata yaptığımı anladım :KK53:

Kaç gündür ertelediğim kremi çok şükür bu gün yapabildim. Daha önce yaptığım kremi, linkini verdiğim yerdeki tarife göre yapmıştım. Kıvamı oldukça yoğun olmuştu. Bu gün yaptığım kreme su ekledim. Ve yoğunluğu da, nemlendirme özelliğide, kokusuda-dokusuda müthiş oldu. Kesinlikle yapmanızı tavsiye ederim. Piyasada tamamen doğal shea kremi adı altında satılan kremlerin fiyatı 100 TL den başlıyor. Düşünsenize bu kremi kendinizin yaptığınızı...

İŞTE YAPILIŞI

$IMAG0368.jpg

Malzemelerimiz: 80 gr shea yağı, 2 tatlı kaşığı tatlı badem yağı, 1 tatlı kaşığı portakal yağı, 2 tatlı kaşığı kayısı yağı, 1 çay kaşığı E vitamini, 5 kaşık su -su klorsüz olmalı. Ben içmek için buzlukta su dondurup eritip kullanırım. Suyu bu sudan koydum. Donup eriyen su kaliteli ve mineral değeri yüksek hale gelir. Haricen krem kutuları, mikser, mümkünse cam çırpma kabı.

$IMAG0369.jpg
Shea yağımızı tartıp cam kabımıza koyuyoruz. Üstüne 5 kaşık su ekliyoruz. (su ekleme fikri benden çıktı. Yoğunluğunun inceleceğini düşünerek yaptım. İyiki öyle yapmışım. Çok daha rahat uygulanabilir ve cilt tarafından emilebilir bir krem oldu) Su koyduğumuz tencere üstüne kabımızı oturtup, shea yağı tam olarak erimeden, yumuşayıncaya kadar benmari usulü ısıtıyoruz.

$IMAG0373.jpg
Ocaktan aldıktan sonra içine badem yağı, E vitamini, portakal yağı ve kayısı yağını ekliyoruz. (Shea yağına eklediğim yağlar tamamen benim tercihimdi. Portakal yağını fazla kaçırırsanız ciltte tahrişe sebep olabilir. Portakal yağını hem besin değerlerinden, hem de kokusundan yararlanmak için kullandım.

$IMAG0374.jpg
Mikserle iyice çırpıyoruz. Halaa sıcak olduğu için ve içine su koyduğum için hemen kıvama gelmedi. Bende 3 dakika kadar buzlukta bekletip öyle çırptım. Bu sefer hemen koyulaştı. Kıvamını buldu.

$IMAG0375.jpg

Ve hazır olan kremimizi krem kaplarına doldurdum. Gördüğünüz gibi hazır kremlerin görüntüsünde, yoğunluğunda bir krem oldu. Bu kremi yüz, boyun, göz altı, dudak, tüm vücut, egzamalı-yaralı bereli bölgelerinizde çatlaklarınızda kullanabileceğiniz gibi haftada 1 veya 2 defa saçlarınıza dipten uca -saçlı deriyede yedirerek- sürebilirsiniz. Saçınıza bakım yapmak amacıyla uygulayacağınızda saçınızın kuru olması lazım. En az 5-6 saat saçınızı yıkamayın. Özellikle röfle ve boyadan saçı yanmış olanlara tavsiye ederim. Daha ilk uygulamada ne kadar etkili olduğunu farkedeceksiniz. Şahsen ben denedim ve şaşırdım. İnşallah deneyenleriniz olur ve sonuçlarını buraya yazar.

Sirke konusunda ben de senin gibiyim. Daha yeni 3 büyük kavanoz (5'er litrelik) elma sirkesi kurdum. Sirkelerim olsun temizlikle ilgili bi çok alanda kullanmaya başlayacağım. Onlarla ilgili de yazarım.

SABUN BAZLARI, BOYALARI VE ESANSLARI NEREDE SATILIR:
Benim araştırıp bulabildiğim:
Hammaddeler.com Burada satışı var. Güvenilir bir sitedir. Gönül rahatlığıyla alışveriş edebilirsiniz.
http://www.naturalactive.com/webshop/eriyebilir-sabun/eriyebilir-sabun-bazi-opak.html Bu siteyi bilmiyorum. Hiç alışveriş yapmadım.

http://tatlidilimler.com/shop/eriyebilir_sabun_bazi Ben tüm sabun malzememi buradan aldım. Sitenin kurucusu Alman bir hanım. Sanırım bir Türkle evli. Antalya'da yaşıyor. Hem üstteki sitesinde hem de http://sabunatolye.com/ da sabun yapımıyla ilgili bir çok püf noktası, yapım video ve fotoğrafları türkçe olarak yayınlamış. Eğer ilgileniyorsanız çok işe yarar bilgiler bulabileceğiniz bir site. Ben hazır bazla sabun yapmayı bu siteyi araştırarak öğrendim. İlk sabunumu daha bir hafta önce yaptım. Düşünün acemilikte böyle şeyler yapılabiliniyorsa gelişince neler çıkar ortaya.

İnternetten araştırınca bir çok sabun yapım malzemesi satan site çıkıyo. Onların içinden fiyat kıyaslaması yaparak tercihinizi yaparsınız.

çok güzel gerçekten bi sorum olacak boncuk kostik olandan mı almamız lazım ?

çok güzel gerçekten bi sorum olacak boncuk kostik olandan mı almamız lazım ?

Ben boncuk kostik kullanıyorum. Soğuk pres sabun yapımında boncuk kostik çok daha kolay kullanılıyor. Hep uyarıyorum. Kostikle çalışırken mutlaka eldiven takın. Ciddi yanıklara sebep olabilir.

bayıldım bayıldım tam bana göre bu konu
sizi tebrik ederim harika sabunlar
benim gibi sabun manyağı biri için süper şeyler yapıyorsunuz

bulaşık makinası deterjanını mutlaka deneyeceğim
hala onu mu kullanıyorsunuz

bayıldım bayıldım tam bana göre bu konu
sizi tebrik ederim harika sabunlar
benim gibi sabun manyağı biri için süper şeyler yapıyorsunuz

bulaşık makinası deterjanını mutlaka deneyeceğim
hala onu mu kullanıyorsunuz

Teşekkürler tatlım. Sabun yapımı benim için ciddi bir hobiye dönüştü. Eşe dosta yaptıklarımdan hediye ediyorum. Hatta tedavi için gittiğim Adana'daki akrabalara ve doktoruma da götürdüm. Çok memnun kaldılar. Aslında daha çok şaşırdılar demek lazım. Bunların görsel açıdan evde üretilebilmiş olmasına çok şaşırıyorlar. Bi de kokuları var tabi. Kullanınca da cilt üzerinde bıraktıkları etki ise tam anlamıyla 12 den vuruyo. Yakında yeni denemelerim olucak. Sağlık sorunlarım var, toparlayayım başlayacağım. Gerçi toparlayamasamda başlayacak gibiyim. Çok sıkıldım yatmaktan....

Bulaşık makinesi deterjanını gerçekten yapın. Halaa o gün yaptığım deterjanı kullanıyorum. Malum Trabzon'da yaşıyoruz. Nem felaket. Nemden etkilenip temizleme gücünü kaybedermi diye düşünüyodum. Hiç bir şey olmadı. Kapalı bi saklama kabında muhafaza ediyorum. Hala mis gibi portakal kokuyo. Memnun kalacağından eminim.

Teşekkürler tatlım. Sabun yapımı benim için ciddi bir hobiye dönüştü. Eşe dosta yaptıklarımdan hediye ediyorum. Hatta tedavi için gittiğim Adana'daki akrabalara ve doktoruma da götürdüm. Çok memnun kaldılar. Aslında daha çok şaşırdılar demek lazım. Bunların görsel açıdan evde üretilebilmiş olmasına çok şaşırıyorlar. Bi de kokuları var tabi. Kullanınca da cilt üzerinde bıraktıkları etki ise tam anlamıyla 12 den vuruyo. Yakında yeni denemelerim olucak. Sağlık sorunlarım var, toparlayayım başlayacağım. Gerçi toparlayamasamda başlayacak gibiyim. Çok sıkıldım yatmaktan....

Bulaşık makinesi deterjanını gerçekten yapın. Halaa o gün yaptığım deterjanı kullanıyorum. Malum Trabzon'da yaşıyoruz. Nem felaket. Nemden etkilenip temizleme gücünü kaybedermi diye düşünüyodum. Hiç bir şey olmadı. Kapalı bi saklama kabında muhafaza ediyorum. Hala mis gibi portakal kokuyo. Memnun kalacağından eminim.

çok güzel sabunlarını satıyormusun
satarsan almak isterim.

bulaşık makinası deterjanının malzemelerini nereden temin ettiniz bende yapmayı düşünüyorum

çok güzel sabunlarını satıyormusun
satarsan almak isterim.

bulaşık makinası deterjanının malzemelerini nereden temin ettiniz bende yapmayı düşünüyorum

Güzelim satmak için de üretime başlayacağım. O zaman burdan duyururum. Bulaşık makinesi deterjanının malzemelerini aktarlardan bulabilirsin. Şimdiden kolay gelsin..

Ha bu arada deterjanını yapıp kullandığında sonucunu buradan yazarsan çok sevinirim..

GÜZELLER!!!
Biraz önce hammadde siparişi verdim. Çok yakında şahane görünümlü, kokulu ve içerikli özel sabunlar yapıp satışa da başlayacağım. Sabunlarımı hediye ettiğim eş dosttan da, bu sitedeki arkadaşlardan da çok ilgilenenler ve satın almak isteyenler oldu. Sanırım satış için ayrı bir sayfa açıcam. Satış yapsam bile buradan yaptıklarımın tariflerini paylaşmaya devam edicem...

Bu arada müthiş bir duş jeli yapmayı tasarlıyorum. Malzemelerim geldiğinde sizinle paylaşacağım.

Arkadaşlar. Geçenlerde doğal saç boyası denemem olmuştu. Sürülüşü çok zorladı beni. O yüzden sadece saçımda beyazların görünen kısmına uygulayıp, sonra da tutmayacağını düşünüp erken yıkamıştım. Keşke yıkamasaymışım. Çok güzel bi bakır tonu çıkmıştı ortaya. Üstelik dip boya olarak hazırlamıştım onu. Saçımdaki boyayla hiç sırıtmadı.

Neyse gelelim bu güne. Geçtiğimiz hafta Adana'ya gitmiştim. Orda kara havuç diye bi havuç çeşidiyle karşılaştım. Aranızda bilenler vardır belki, ama ben ilk defa gördüm. Onlar özellikle turşulara renk versin diye kullanıyolar ve hakikaten turşuların rengi gel beni ye diye bağırıyo... Bi de pigmentleri çok yoğun. Doğrarken bile eli boyuyo ve çıkmıyo. Burdan yola çıkıp, ben bunu saç boyası yapımında kullanabilirim diye düşünerek yanımda bi tane alıp geldim. Ve şu anda saçım boyalı neler yaptığımı sizlere yazıyorum.

Önce dün akşamdan 1 avuç adaçayıyla, yarım avuç kadar karanfili kaynar suyla ıslattım. Burda su miktarı tamamen sizin saçınızın boyu ve gürlüğü ile alakalı. Yani ben öyle öngördüm. Bugün adaçaylı karanfilli çayı süzdüm. Üstüne katı meyve sıkacağında sıktığım kara havuç suyunu ekledim. 10 damla kadar da hindistan cevizi yağı koydum. Sonra ocakta biraz ısıttım. Ocaktan alıp kına ekledim ve blendırdan geçirdim. Boyadan biraz daha sulu hazırladım. İyiki de öyle yapmışım. Çünkü saça çok kolay nüfuz etti. Uygulaması boyadan farklı değildi. Çok rahat uyguladım.

uygulamadan önce yapılması gereken şeyler var tabi. öncelikle saç çizginiz boyunca vazelin ya da yoğun yağlı bi krem sürerek alnınızın, kulağınızın boyanmasını önleyin. uygulama yaparken mutlaka eldiven takın. yoksa elleriniz boyanır. önce diplere fırçayla sürüp, dipler bittikten sonra artık avuç avuç Allah ne verdiyse dipten uca ellerimle sürdüm. Nasıl kolayınıza gelirse öyle yapın. Beyazı olanlar özellikle görünür yerdeki beyazlarına mutlaka fırçayla ve hafif darbeli bi şekilde sürsünler. Aynı şey normal kimyasal boyalar içinde geçerli. Buna dikkat etmezseniz hem beyazlar parlar, hem de arada boyanmayan saç tutamları kalır.

tamamen saçıma yedirdikten sonra bi bonenin içine aldım saçlarımı. şu anda yıkama zamanımı bekliyorum. Yaklaşık 1,5-2 saat kadar bekletmeyi planlıyorum. Birazdan saçımı kontrol edicem. Bakalım iyi bu tutuş olduysa daha erken de yıkayabilirim. Sonucu resimleyip buradan yayınlayacağım. Kötü olursa denemeye devam. Güzel bi sonuç çıkarsa rengimi buldum diyip aynı reçeteye devam ederim.

Yaklaşık 1,5 saat beklettim boyayı. Yıkadığımda beyazlar tamamen kapanmış, parlak ve istediğim tonda bakır bi renk çıktı ortaya. Ben sonuçtan çok memnun kaldım. Tahminim karşılaştığım hatunlar kaç numara boya kullandığımı soracaklardır.

Tabi bi fön çekilse bi bu kadar canlı ve parlak görünür. Saçlarım çok gür olduğu için genelde şekil vermekte zorlanırım. Bu seferde şekil kısmıyla pek uğraşmadım. Sadece çıkan rengi görmeniz için resmi koydum.

Eklentiler

• $IMAG0391.jpg
    $IMAG0391.jpg
    61 KB · Görüntüleme: 266
Elinize sağlık, saç boyası olarak kara havuç kullanmak güzel fikir. Merak ediyorum da acaba içinde kına olmasa nasıl olurdu? Hamile olduğum için normalde yaktığım kınayı bile kullanmıyorum aylardır. Beyazlarım gözükse de kına kana karışıyor diye beyazlarla gezmeyi tercih ediyorum. Kınasız denerseniz bizlere de haber verin :)
Ben de doğal sabun yapmak istiyorum. Hazır bazların içindeki miktarlara güvenmediğimden soğuk pres yapacağım. Beni düşündüren kısım ise kostik :/ Kostiğin zararlı etkilerini duymayan yoktur. Benim d eellerimde hemen çatlaklar oluşur yanlış sabun kullandığımda. Kostik de aşındırıcı bir madde sonuçta. Kostiksiz kül suyu ile yapılamaz mı acaba, yapanlar gerçekten dediğiniz gibi, vermiyorlar tariflerini, yapan birini bulursam soruyorum. Zaten çok nadirler. Kostik miktarını da iyi ayarlamak lazım. Malzemeye göre değişiyor değil mi?
Bir sorum da siz nasıl bir kapta kaynatıyorsunuz yağ karışımını? En son kostik dökerken metal değmemesi gerekiyor sanırım, bu şaamada bir cam içine falan mı alıyorsunuz?
Bulaşık makinasına ben de limon tuzu, karbonat ve sirke koyuyorum. Daha yeni başladım. Bakalım güzel gidecek mi... Boraks zararlı diye koymadım. Allerjik etkiye sebep oluyor diye biliyorum.

Elinize sağlık, saç boyası olarak kara havuç kullanmak güzel fikir. Merak ediyorum da acaba içinde kına olmasa nasıl olurdu? Hamile olduğum için normalde yaktığım kınayı bile kullanmıyorum aylardır. Beyazlarım gözükse de kına kana karışıyor diye beyazlarla gezmeyi tercih ediyorum. Kınasız denerseniz bizlere de haber verin :)
Ben de doğal sabun yapmak istiyorum. Hazır bazların içindeki miktarlara güvenmediğimden soğuk pres yapacağım. Beni düşündüren kısım ise kostik :/ Kostiğin zararlı etkilerini duymayan yoktur. Benim d eellerimde hemen çatlaklar oluşur yanlış sabun kullandığımda. Kostik de aşındırıcı bir madde sonuçta. Kostiksiz kül suyu ile yapılamaz mı acaba, yapanlar gerçekten dediğiniz gibi, vermiyorlar tariflerini, yapan birini bulursam soruyorum. Zaten çok nadirler. Kostik miktarını da iyi ayarlamak lazım. Malzemeye göre değişiyor değil mi?
Bir sorum da siz nasıl bir kapta kaynatıyorsunuz yağ karışımını? En son kostik dökerken metal değmemesi gerekiyor sanırım, bu şaamada bir cam içine falan mı alıyorsunuz?
Bulaşık makinasına ben de limon tuzu, karbonat ve sirke koyuyorum. Daha yeni başladım. Bakalım güzel gidecek mi... Boraks zararlı diye koymadım. Allerjik etkiye sebep oluyor diye biliyorum.

Tatlım. İlk önce Allah bebeğini sağ salim, kolaylıkla kucağına almayı nasip etsin. Kına yerine ceviz yaprağıyla yapılan tariflerden yararlanabilirsin. Ben henüz yapmadım. Ama çok etkili olduğunu duydum. Eğer kızıl ton istiyosan ceviz yaprağı miktarını kısıp, kara havuç miktarını arttırırsın. Denenebilir. Ben bakır tonlarında bi renk kullandığım için ceviz yaprağı yerine kınayı tercih ettim. Resimde daha kızıl duruşu var, aslında tam anlamıyla bakır kumral. bu kumral kırılmayı sağlayan karanfil ve adaçayı.
Kostik sabun içinde ne kadar kimyasal ise hazır bazlarda o kadar kimyasal canım. Hazır bazlarda beyazlaştırma yapmak için titanyum dioksit var. Gerçi titanyum dioksitin kullanılmadığı yiyecek, içecek grubu kalmadı ya hoş... Kostik ise yağla karıştığında kimyası değişiyor. Kostiğin metale dönmemesi gerekir. Bu doğru. Fakat bizim aktarlardan aldığımız sabunların kostikleri yerel üreticiler tarafından eski yağ tenekelerinde eritilip, kara kazanlarda kaynayan yağa eklenerek her türlü metal teması üst üste gerçekleşiyo. Ben yağı kaçarola tavada ısıtsam bile karıştırmaya sıra gelince borcama alıyorum. sonrasında renklendirmem ya da yulaf, gül gibi bitkiler ekleyecek olursam polikarbon ölçü kaplarına paylaştırıp, ne ekleyeceksem onlarda ekleyip karıştırıyorum. Kostikli sabun yaptığımda mutlaka içine bir miktar (ölçülü olarak) süt ekliyorum. ya da cilde en az zeytinyağı kadar yararlı başka yağlar ekliyorum. shea yağı, hint yağı, palm yağı gibi. bunlar sabunun kalitesini çok arttırıyo. daha önce de dediğim gibi hatta senin de belirttiğin gibi en ünlü sabun markalarından, en meşhur aktarların doğal sabunlarına kadar denediğim bütün sabunlar cildimi germiş, pul pul dökülmesine sebep olmuştur. sabunla yüzümü ya da elimi yıkadığımda kendimi maske yapmış gibi kötü hissederdim. Yaptığım sabunlarda -hangi malzemeyle yapmış olursam olayım hiç böyle bi sorun yaşamadığım gibi, günden güne cildim güzelleşmeye başladı. sadece ben değil, evdeki herkes aynı fikirde. hediye ettiğim kişilerden de aynı şekilde geri dönüşler oluyo.

sabun yapmakta acemilik döneminde olanlar için bazlarla yapılanı tercih etmek iyi fikir. eminim çok güzel sabunlar yapabileceksin. bulaşık deterjanıyla ilgili boraks kısmına gelince, bor madeninden elde ediliyor. evet bi kimyasal işleme tabi tutulmuş. fakat bulaşık üzerinde hiç bir kalıntı bırakmadığı için yani az bi suyla bile kolayca akıp gittiğinden dolayı korkulacak bi durum yok.

bulaşık deterjanımla ilgili olarak şu konuda uyarmam lazım. dünden beri bulaşıklarım fena halde kireçli çıkmaya başladı. sebebine gelince trabzonda yaşıyorum. burası feci nemli bi şehir. ve şu sıralar nem aldı başını gidiyor. kapalı kutu içinde saklasam bile bi şekilde nemlenmiş. bu sorunu deterjanı makineye koyduktan sonra 1 tatlı kaşığı kadar limon tuzu ekleyerek çözdüm. hatta öncekinden de daha iyi oldu. limon tuzu asetik asit olduğu için çok iyi kireç çözüyor. bulaşıklarım, özellikle de bardaklarım ışıl ışıl çıktı bu gün. bulaşık makinesi yapmak isteyenleri buradan uyarmış olayım. ya verdiğim ölçünün yarısı miktarınca hazırlasınlar, ya da hava almayan bi kapta saklasınlar. ve asla içine nemli kaşık daldırmasınlar.

Şu anda ev miss gibi kokuyor. Sanıyorum balı sevdiğimden en çok bal kokusunu alıyorum. Alttan alttan yasemin ve nar kokusuda geliyor. Bütün evi kokular sardı hanımlar. Ne güzel bi hobi buldum kendime...

Eklentiler

• $IMAG0392.jpg
    $IMAG0392.jpg
    19,6 KB · Görüntüleme: 207
  • $IMAG0393.jpg
    $IMAG0393.jpg
    20,6 KB · Görüntüleme: 210
  • $IMAG0397.jpg
    $IMAG0397.jpg
    11,3 KB · Görüntüleme: 199
  • $IMAG0398.jpg
    $IMAG0398.jpg
    13,3 KB · Görüntüleme: 189
  • $IMAG0400.jpg
    $IMAG0400.jpg
    26,5 KB · Görüntüleme: 219
  • $IMAG0402.jpg
    $IMAG0402.jpg
    20,6 KB · Görüntüleme: 191
sanırım boyaları tatlı dılımlerden aldınız pembe olan neon pembe mı. bır de bunlarda bazını kendınız mı hazırladınız yoksa sıteden hazır baz mı aldınız. aldığınız bır bazdan ne kadar sabun çıkıyor. son olarak da kendımız sabun bazı yapmak ıcın ne yapmamız gerekiyor bılıyor musunuz?

sanırım boyaları tatlı dılımlerden aldınız pembe olan neon pembe mı. bır de bunlarda bazını kendınız mı hazırladınız yoksa sıteden hazır baz mı aldınız. aldığınız bır bazdan ne kadar sabun çıkıyor. son olarak da kendımız sabun bazı yapmak ıcın ne yapmamız gerekiyor bılıyor musunuz?

Evet tatlım, boyaları tatlı dilimlerden aldım. Pembe olan sıvı fuşya... şeffaf bazlarda sıvı boyalar çok hoş olabiliyo. Bu sabunlarda hazır baz kullandım. 1 kg bazdan yine o civarda sabun çıkıyo. Tabi buharlaşması vs. ile biraz kayıp olabiliyo ama ciddi bi fire değil.
Kendimiz sabun bazı yapamayız. doğal yağlarla -zeytin yağı, hint yağı- shea yağı- palm yağı gibi- soğuk press sabun yapabiliriz. bu konuda detaylı bilgiyi ilk sayfalarda ayrıntılı şekilde verdim. ben soğuk press sabunlar da yapıyorum. en son yaptıklarımdan burada da yayınladığım katranlı sabunu kullanmaya başladık. şahane bi sabun oldu. daha önceki yapmış olduğum lavantalı, sabunlar, güllü sabunlar da öyle. geçenlerde kakaolu ve yulaflı sabun yaptım... henüz olgunlaşmayı bekliyolar. ama tecrübe kazandıkça daha hamken kalitesinin iyi olup olmadığını anlıyo insan. ben soğuk press çalışmalarımın çoğunda süt te kullanıyorum. süt kullanmak riskli, sabunu kesebilir. ama çok şükür ayarını anladım ve başıma kötü bi süpriz hiç gelmedi. yanlız sabunun yumuşaklığına büyük katkısı oluyo. yaptığım soğuk press sabunlar aktarlarda satılan doğal sabunlar gibi az köpüren, cildi geren yada yakan etkileri olmuyo... ben 1. kalite yağ kullanıyorum. çünkü burda amaç sadece sabun yapmak değil, şifalı özelliğinden de yararlanmak. aktarlardaki sabunların çoğu hemen olgunlaşması ve çabuk katılaşması için kostik oranı yüksek oluyo. dolayısıyla aslında şifa bulalım derken küçük dozlarda zehir almış oluyoruz vücudumuza. kostiğin oranı aştığında kimyasal yapısı değişmiyo, yakıcı özelliğini koruyo. ama oranı doğru tutturursan gliserine dönüşüp sabunu kaliteli hale getiriyo. evde sağuk press sabun yapmayı düşünürsen mutlaka hassas terazin olmalı. terazi olmadan bu tür sabunları yapman imkansız diyebilirim. asla kostiği doğru oranda veremezsin... bu arada ben hazır bazlarda kostik yoktur. eser miktarda titanyum dioksit vardır. o da bazın renginin beyaz olmasını sağlamak içindir. titanyum dioksit olmayan baz bulabilirsen tamamen doğal demektir. ama rengi hoş olmaz. titanyum dioksit te hemen hemen bütün gıdalarda renklendirici olarak yaygın şekilde kullanılır. bana kalsa bazlara o da konmasa iyi olur ama, butik sabunculukta ilk önce göze, sonra cilde hitap etmesi, soğuk ya da sıcak üretim sabunlarda ise önce cilde, sonra göze hitap etmesi beklenir...

ay gaza geldim ne kadar çok yazdım. yine de sormak istediğin bişeyler olursa çekinme sor. ben o söylediğin siteden bir çok malzeme alıyorum. çok ta memnun kaldım. keşke daha ucuza bulabilme imkanı olsa. aslında nette bir çok muhadil ürün var. ama bi hesap yapınca üç aşaaa beş yukarı aynı rakamlara geliyo.

Evet tatlım, boyaları tatlı dilimlerden aldım. Pembe olan sıvı fuşya... şeffaf bazlarda sıvı boyalar çok hoş olabiliyo. Bu sabunlarda hazır baz kullandım. 1 kg bazdan yine o civarda sabun çıkıyo. Tabi buharlaşması vs. ile biraz kayıp olabiliyo ama ciddi bi fire değil.
Kendimiz sabun bazı yapamayız. doğal yağlarla -zeytin yağı, hint yağı- shea yağı- palm yağı gibi- soğuk press sabun yapabiliriz. bu konuda detaylı bilgiyi ilk sayfalarda ayrıntılı şekilde verdim. ben soğuk press sabunlar da yapıyorum. en son yaptıklarımdan burada da yayınladığım katranlı sabunu kullanmaya başladık. şahane bi sabun oldu. daha önceki yapmış olduğum lavantalı, sabunlar, güllü sabunlar da öyle. geçenlerde kakaolu ve yulaflı sabun yaptım... henüz olgunlaşmayı bekliyolar. ama tecrübe kazandıkça daha hamken kalitesinin iyi olup olmadığını anlıyo insan. ben soğuk press çalışmalarımın çoğunda süt te kullanıyorum. süt kullanmak riskli, sabunu kesebilir. ama çok şükür ayarını anladım ve başıma kötü bi süpriz hiç gelmedi. yanlız sabunun yumuşaklığına büyük katkısı oluyo. yaptığım soğuk press sabunlar aktarlarda satılan doğal sabunlar gibi az köpüren, cildi geren yada yakan etkileri olmuyo... ben 1. kalite yağ kullanıyorum. çünkü burda amaç sadece sabun yapmak değil, şifalı özelliğinden de yararlanmak. aktarlardaki sabunların çoğu hemen olgunlaşması ve çabuk katılaşması için kostik oranı yüksek oluyo. dolayısıyla aslında şifa bulalım derken küçük dozlarda zehir almış oluyoruz vücudumuza. kostiğin oranı aştığında kimyasal yapısı değişmiyo, yakıcı özelliğini koruyo. ama oranı doğru tutturursan gliserine dönüşüp sabunu kaliteli hale getiriyo. evde sağuk press sabun yapmayı düşünürsen mutlaka hassas terazin olmalı. terazi olmadan bu tür sabunları yapman imkansız diyebilirim. asla kostiği doğru oranda veremezsin... bu arada ben hazır bazlarda kostik yoktur. eser miktarda titanyum dioksit vardır. o da bazın renginin beyaz olmasını sağlamak içindir. titanyum dioksit olmayan baz bulabilirsen tamamen doğal demektir. ama rengi hoş olmaz. titanyum dioksit te hemen hemen bütün gıdalarda renklendirici olarak yaygın şekilde kullanılır. bana kalsa bazlara o da konmasa iyi olur ama, butik sabunculukta ilk önce göze, sonra cilde hitap etmesi, soğuk ya da sıcak üretim sabunlarda ise önce cilde, sonra göze hitap etmesi beklenir...

ay gaza geldim ne kadar çok yazdım. yine de sormak istediğin bişeyler olursa çekinme sor. ben o söylediğin siteden bir çok malzeme alıyorum. çok ta memnun kaldım. keşke daha ucuza bulabilme imkanı olsa. aslında nette bir çok muhadil ürün var. ama bi hesap yapınca üç aşaaa beş yukarı aynı rakamlara geliyo.

Hazır bazlar da NaOH yok mu? sabunlaşmayı nasıl sağlıyorlar o zaman. hazır bir çözelti almadan yapmak istiyorum.sıcak proses ile şeffaf sabun bazı yapmam mümkün sanırım yabancı sitelerde bir miktar bilgi var.hazır aldığın sabun bazlarının üzerinde içindekiler kısmında ne yazıyor belki bana bilgi verir. bende boyar madde siparişi vereceğim, çok pahalı değil ama kalıpları ciddi pahalı İzmir de görerek alabileceğim yer de bilmiyorum bakalım biraz daha araştırma yapmam gerekiyor. Yardımın için teşekkürler

X