Küçük birikimlerden büyük yatırımlara

ozrengin

Subhanallahi ve bi-hamdihi, subhanallahi'l-azim
Pro Üye
6 Ağustos 2010
35.777
59.644
merhaba arkadaşlar

insan isterse ve de yeterli geliri olursa paranın miktarına bakmaksızın 3- 5 demeden biriktirmeyi kendine adet haline getirirse güzel birikimler yapmamak için hiçbir neden yok ....

birikim yapmanın bazı püf noktaları ve de gerekliliği

-sahip olduğumuz gelirin mutlaka belli bir kısmını her ay düzenli olarak ( en az % 30 nu )bir kenara ayırmak

• evde bazı tasarruf tedbirleri uygulamalı
  • indirimleri takip etmek
-kısa - orta- uzun vadeli hedefler belirlemeli ( kısa vade 6 ay ve daha aşağı zaman dilimlerini , orta vade 1 yıldan 3 yıla kadar zaman dilimlerini , uzun vade 4 - 5 yıldan daha uzun zaman dilimlerini kapsamalı )
- her ne kadar birikim yapmak günümüz şartlarında zor olsa da arada kendimizi yapmaya çalıştığımız birikim konusunda motive etmeliyiz.
(birikim yapmanın faydalarını aklımıza getirmeliyiz)

• birikim yapmanın en güzel yanı başkasına muhtaç olmadan hayatı sürdürebilmektir ,bundan daha güzeli olabilir mi zaten
    • çocukların eğitimlerini sorunsuz tamamlatabilmek onlara lazım olan parayı onlara temin edebilmek için birikim yapmak gereklidir.( şüphesiz ki en güzel ve de önemli yatırım insana yapılan yatırımdır ...)

- şunu unutmamak lazım ki doğru yerde ve de zamanda yapılan yatırım yapmak çok önemli
-her işte olduğu gibi birikim -yatırım konusunda da imkansız diye bir şey yoktur inanmak başarmanın yarısıdır..

2024 YILI İLK 6 AYLIK BİRİKİM LİSTEMİZ

OCAKŞUBATMARTNİSANMAYISHAZİRAN2024 YILI TOPLAM HEDEFİULAŞILAN HEDEF
ozrengin ozrengin 115 gram7gram1.5 gr8 gr150 gr Altın131.5 gr
Arrietty_ Arrietty_
sempatik_kiz sempatik_kiz 12 gr bilezik2 Bilezik, 12 Çeyrek1 bilezik
Findikfaresi123 Findikfaresi123 3çeyrek
T Thewitcher 1çeyrek
5 gram
1çeyrek 5 gram1 çeyrek 5 gram19 gr50 gr Altın ,12 Çeyrek2çeyrek
10 gram
penceremden penceremden 15'er gramlık 4 Bilezik
zinnia zinnia 22.10 gr bilezik11.92
gr
bilezik
5 gr
6gr85gr bilezik
15 gr
40 gram ,10 Ata Altın
Purpplee Purpplee 2 gr50 dolar
Beth18 Beth18 100 Euro
1çeyrek
100 Euro
1 çeyrek
100 Euro
1 çeyrek
100 Euro
2 çeyrek
dolar milyoneri dolar milyoneri 30 gr bilezik15 gr bilezik23gr bilezik
Dilyy Dilyy 1 gram2 gr
15 dolar
4 gr
I idilkaya 1 çeyrek
Redpanda11 Redpanda11 7 gr3.5 gr5 gr

2024 YILI BORÇ ÖDEME ÇİZELGESİ

ŞUBATMARTNİSANMAYISHAZİRANTEMMUZTOPLAM BORÇKALAN BOÇ
Arrietty_ Arrietty_ 560 euro50 Euro 5100 Euro4490 Euro
zinnia zinnia 20800 tl4336 tl4336 tl
1 ajda bilezik
8 ajda bilezik (85 gr )
70000 tl
35000tl
7 ajda bilezik
Purpplee Purpplee 25244 tl20905tl299350 tl
3 gr altın
253201tl
3 gr
ozrengin ozrengin 5gr
1 yarım
5gr
1yarım
5 gram 1 yarım25 gram altın
10 yarım altın
10 gr
7 yarım
Dilyy Dilyy 40000 tl18000tl22000 tl400000 tl320000tl
I idilkaya 22400 tl17800 tl457400tl437200tl
Kirmizi krizantem Kirmizi krizantem 21750 tl
12 çeyrek
2 yarım
1 tam

Son düzenleme:
birikim yapmaya başlayıp da kısa orta uzun vadeli hedeflerine ulaşanlar başarı hikayeleriniz nelerdir paylaşır mısınız ?

Ben birikim yapmayı seven bir insanım, küçüklüğümde annemin aldığı kumbara ile bu alışkanlığı kazandım sanırım.
Bütün oyuncaklarımı para biriktirerek almıştım, liseye giderken yine biriktirdiğim para ile cep telefonu almıştım.
Üniversiteye geçtim bir yaz boyunca çalıştım ve okul masrafımı biriktirdim anneme yük olmamaya çalıştım.
şimdi çalışıyorum her ay düzenli bir maaşım var muhakkak maaşımın en az %20'sini biriktiririm.
Evlenme planım vardı o yüzden para biriktiriyordum uzun bir süredir ama sonra ayrıldık şimdi ev almak istiyorum peşinat için biraz daha birikim yapıcam.
Böyle işte aklıma geldikçe yazarım.

Ben birikim yapmayı seven bir insanım, küçüklüğümde annemin aldığı kumbara ile bu alışkanlığı kazandım sanırım.
Bütün oyuncaklarımı para biriktirerek almıştım, liseye giderken yine biriktirdiğim para ile cep telefonu almıştım.
Üniversiteye geçtim bir yaz boyunca çalıştım ve okul masrafımı biriktirdim anneme yük olmamaya çalıştım.
şimdi çalışıyorum her ay düzenli bir maaşım var muhakkak maaşımın en az %20'sini biriktiririm.
Evlenme planım vardı o yüzden para biriktiriyordum uzun bir süredir ama sonra ayrıldık şimdi ev almak istiyorum peşinat için biraz daha birikim yapıcam.

pelinyaman28 bence şu yazdıkların harika şeyler ve örnek alınması gereken
yazının içersinde kısa orta uzun vadeli birikim örnekleri mevcut bence para kazanıyorum ama para biriktiremiyorum , ya da para nasıl biriktirilir diyenler mutlaka okusunlar...

ben de kendime kısa orta uzun vadeler koyuyorum işime yarıyor motivasyon açısından hedefe ulaşıyorsun bir sonrakine odaklanıyorsun :KK34:

ben de kendime kısa orta uzun vadelekoyuyorum işime yarıyor motivasyon açısından hedefe
ulaşıyorsun bir sonrakine odaklanıyorsun :KK34:
ewet bir sure sonra aliskanlik haline geliyor. Surekli kenarda da paran olmus oluyor kotu zamanlar icin ayrica. Aslinda cevreme baktigimda bir cok arkadasimin fuzuli harcamalar yapip ay sonunu yine getiremedim gibi sozlerini isitiyorum. 50 lira 100 lira taksit aman ne olacak deyip aldiklari hersey bir kac ay sonra kulfete donusuyor. Birde kredi karti kullanmam nakit harcamaya calisirim.

ewet bir sure sonra aliskanlik haline geliyor. Surekli kenarda da paran olmus oluyor kotu zamanlar icin ayrica. Aslinda cevreme baktigimda bir cok arkadasimin fuzuli harcamalar yapip ay sonunu yine getiremedim gibi sozlerini isitiyorum. 50 lira 100 lira taksit aman ne olacak deyip aldiklari hersey bir kac ay sonra kulfete donusuyor. Birde kredi karti kullanmam nakit harcamaya calisirim.

kredi kartı kullanıyorum ama başkası ödüyormuş gibi davranmam sanki nakit para harcıyormuş gibi harcarım

taksitlendirmeyi en fazla 2-3 ile sınırlandırıyorum ya da bazen tek çekim yapıyorum .

alışveriş yaparken gerçekten ihtiyaç mı diye de sorarım kendime

kredi kartı kullanıyorum ama başkası ödüyormuş gibi davranmam sanki nakit para harcıyormuş gibi harcarım

taksitlendirmeyi en fazla 2-3 ile sınırlandırıyorum ya da bazen tek çekim yapıyorum .

alışveriş yaparken gerçekten ihtiyaç mı diye de sorarım kendime

Evet doğru olanı yapıyorsun bence de :)
Bide sana tavsiyem haftalık hedefler koymanız. Yani haftalık ihtiyaçları belirleyip şu kadar harcarım bu kadar biriktirmeliyim gibi.

Evet doğru olanı yapıyorsun bence de :)
Bide sana tavsiyem haftalık hedefler koymanız. Yani haftalık ihtiyaçları belirleyip şu kadar harcarım bu kadar biriktirmeliyim gibi.

kesinlikle evet ;

haftalık
aylık
ve de 1-3 senelik hedefler koyuyorum

örneğin tam 3 yıl önce nisan ayından bu yılın nisan ayına kadar bir otomobil ve de 2 devremülk parası biriktirmişim

kesinlikle evet ;

haftalık
aylık
ve de 1-3 senelik hedefler koyuyorum

örneğin tam 3 yıl önce nisan ayından bu yılın nisan ayına kadar bir otomobil ve de 2 devremülk parası biriktirmişim

vavv çok güzel :) devamını dilerim size.
Bol kazançlar ve hayırlı birikimleriniz olsun :)

bende tam birikimciyimdir ama bu aralar biraz ipin ucunu karcırdım gibi
hemen yaptıklarımdan bahsedeyim 2.5 yıldır öğretmenim su ana kadar 11 bin liralık öğrenim borcunu kapattım yaklasık 12 binliralıkta altınım ve eurom var.
alıs veriş düşkünlüğüm var internet sitelerinden kendimi alamıyorum ve gezmeyi cok seviyorum birazcık bunlara fazla harcıyorum :KK52:

hemen yaptıklarımdan bahsedeyim 2.5 yıldır öğretmenim su ana kadar 11 bin liralık öğrenim borcunu kapattım yaklasık 12 binliralıkta altınım ve eurom var.
alıs veriş düşkünlüğüm var internet sitelerinden kendimi alamıyorum ve gezmeyi cok seviyorum birazcık bunlara fazla harcıyorum :KK52:

hocam gayet güzel borç kapatmak borçlu olmamak bile bir birikimdir.hem borç kapatıp hem de artıya geçmek çok daha güzel

innetten alışverişi de konrtrol altına aldın mı daha ne olsun

birikime devam :KK55::KK55::KK34:

gezme ve alışveriş düşkünlüğünüze rağmen bu denli birikimlerinizin olması mükemmel bir şey maşallah size..bereketeiniz boool olsun inşallah :)))

merbahalar arkadaşlar...
ben 2012 temmuz ayında üniversiteden mezun olup ekim ayında işe başlamış bulunmaktayım...maaşım 2000 tl civarı ve ailemle aynı evde yaşıyorum...
işe servisle gidip geliyorum ve de haliyle kiram ve yol ücretim yok...yemeğimi de evden getirip yiyorum iş yerinde...
***iş ebaşladığımdan sonra ilk bir yıl boıl bol gezdım yedim içtim alışveriş yaptım ..hem kendime hem çevremdekilere......bu aşamada evin elektirk faturasını internet faturasını abimin sigorta ücretini yatırdım zaman zaman...sonrasında
*5000 tl borç ödedim ailem için
*babamın emekli olması için de bağkur a 12000 tl ödedim...
var olan birikimim de bu ve benzeri borçlara gitti....helal olsun can aileme....
****şimdi ise düğün hazırlığı yapmaktayım evelallah ın izni ile...bu yüzden çeyiz eşyası almaya çalışıyorum....
bakalım düğünümüzede az kaldı..son 4 ay evelallah ımızın izni ile....

bana ne önerirsiniz ?

Tecrubeli tutumlular paylassa da bilssekkk 😊😊

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

evde kumbaram var fakat ben bozukları harcayıp bütünleri biriktiriyorum :KK1:
maaşımın hemen hemen tamına yakınını biriktirebiliyorum ( evin geçim yükümlülüğü eşime ait )
üstelik eşim mutfak için para verir aylık ondan da artırmaya çalışırım elimden geldiğince har vurup harman savurmam

market indirimlerini takip ederim
liste dışı harcama yapmam

indirimde gördüğüm ve de mutlaka lazım olacak olan şeyi ya da şeyleri kaçırmam alırım .
kredi kartı kullanır ama nakit öder gibi ödeme yaparım
taksit yapacaksam 200-300 tl gibi rakamları 2-3 taksit yaparım ...
kredi kartımda uzun uzun taksitler mevcut olmaz ...

evde süs eşyası biblo vs gibi zevkim yoktur o tip şeylere para harcamam
makyaj yapan biri de değilim o nedenle kozmetiğe de para neredeyse vermiyorum sadece parfüm nemlendirici ...
evde hemen hemen hiçbir yiyecek vs israf edilmez ...
pazara gittiğimde o hafta için 2-3 çeşit meyve 2-3 çeşit sebze alırım , yemek yapmak için haftanın günlerini et tahıl sebze grubu olarak ayarlarım
şimdilik aklıma gelenler bunlar :KK34:

http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?t=719638

arkadaşlar soma için,kk da yardım kampanyası başlatıldı.Lütfen desteklerinizi esirgemeyin.

**

Merhaba bu arada konunun takipçisiyim.
:KK23:
düğün borçlarımız yeni bitti gibi haziranda rahatlayacağız..
bekarlıktan beri unuttuğum bir kumbaram var ay sonu açıp gram altın alırım. ya da kitap çeyiz ürünlerinde çamaşır çok almıştım :KK60:
şimdi borçlar sıfırlanınca maaşı direkt yatırıma atmayı düşünüyorum..

http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?t=719638

arkadaşlar soma için,kk da yardım kampanyası başlatıldı.Lütfen desteklerinizi esirgemeyin.

**

Merhaba bu arada konunun takipçisiyim.
:KK23:
düğün borçlarımız yeni bitti gibi haziranda rahatlayacağız..
bekarlıktan beri unuttuğum bir kumbaram var ay sonu açıp gram altın alırım. ya da kitap çeyiz ürünlerinde çamaşır çok almıştım :KK60:
şimdi borçlar sıfırlanınca maaşı direkt yatırıma atmayı düşünüyorum..

merhaba canım Allah kolaylık versin
evliliğinde de mutlu huzurlu bir yaşam diliyorum
çocuk vs yokken ya da küçükken rahat para biriktirilir sonra daha zor olur nispeten o nedenle çok iyi edersin borçlar bitince bence bulduğunu at kenara :KK34:

X