Sözleşme yaptığımız fotoğrafçıdan rezalet fotoğraflar!YARDIM..

d_erd

Üye
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2014
38
0
Merhaba arkadaşlar.Ocak ayının başlarında şimdi burda ismini verip ekmeğine taş koymak istemediğim bir fotoğrafçıyla facebo .k üzerinden iletişime geçtim.Sayfasında yer alan fotoğraflar kendisine ait değilmiş sonradan öğrendim.İşin kötü tarafı isteme töreni,nişan,kına,düğün çekimini kapsayan peşin ödemeli bir sözleşme yaptık.Nişan ve düğünde dış çekim artı bugünlere ait albüm,birer adet poster,her çekim gününden 20 baskı fotoğraf,düğün klibi,tüm çekim günlerinin ham fotoğrafları dvd ile teslim edilecek şeklinde.Biz ödememizi yaptık.İsteme töreninde geldiler çekim oldu ,çok heycanlı ve stresliydim mükemmel kareler beklemedim,sonuçların kötü olmasını kendi heycanımıza bağladık.İsteme fotoğrafları dvd ile teslim edildi ham olarak.Ama düzenleme yapılıp baskı verilmedi.Nişan çekimi için geldiler.Bakmak bile istemiyorum.İğreniyorum resmen.Nişanlım benden 17 cm uzun ama 8 cm topuk ve kabarık olmayan düz saçla ,fotoğraflarda bize verdirilen pozlarda ben nişanlımdan uzunum.Renk ,çekip kalitesi hiç birşey yok.Kısacası profesyonellik şöyle dursun fotoğraf çekme işine sanki bizle başlamışlar.Ben uygun bir dille beğenmediğimi baskıda albümde istemediğimi söyledim.Gereken hizmet bedellerini belirlemelerini ve sözleşmeyi iptal etmek istediğimi söyledim.Tamam dediler.Miktar için geri dönücez dediler.2 ay geçti hala o bedel hesaplanamadı.Avukat ,tüketici hakları ,ya da hangi kurum kuruluş, şahsa başvurarak hak talep edebilirim.Bilgisi olanlardan yardım istiyorum.Sözleşme elimizde.Hesaba yatırılan paranın dekontu ,Fotoğraf çekimi hizmet bedelidir notuyla elimizde.Cüzzi bir miktar olsa talihsizlik ve aceleyle iyi araştıramama diyip peşine düşmiycem ancak bize geri dönmesi gereken miktar en az 2000 tl.Ha geri dönmiycekse bile, bu sahtekarlara kalmasını istemiyorum.Bir yol gösterin lütfen.:KK47::KK47::KK47:

Merhaba arkadaşlar.Ocak ayının başlarında şimdi burda ismini verip ekmeğine taş koymak istemediğim bir fotoğrafçıyla facebo .k üzerinden iletişime geçtim.Sayfasında yer alan fotoğraflar kendisine ait değilmiş sonradan öğrendim.İşin kötü tarafı isteme töreni,nişan,kına,düğün çekimini kapsayan peşin ödemeli bir sözleşme yaptık.Nişan ve düğünde dış çekim artı bugünlere ait albüm,birer adet poster,her çekim gününden 20 baskı fotoğraf,düğün klibi,tüm çekim günlerinin ham fotoğrafları dvd ile teslim edilecek şeklinde.Biz ödememizi yaptık.İsteme töreninde geldiler çekim oldu ,çok heycanlı ve stresliydim mükemmel kareler beklemedim,sonuçların kötü olmasını kendi heycanımıza bağladık.İsteme fotoğrafları dvd ile teslim edildi ham olarak.Ama düzenleme yapılıp baskı verilmedi.Nişan çekimi için geldiler.Bakmak bile istemiyorum.İğreniyorum resmen.Nişanlım benden 17 cm uzun ama 8 cm topuk ve kabarık olmayan düz saçla ,fotoğraflarda bize verdirilen pozlarda ben nişanlımdan uzunum.Renk ,çekip kalitesi hiç birşey yok.Kısacası profesyonellik şöyle dursun fotoğraf çekme işine sanki bizle başlamışlar.Ben uygun bir dille beğenmediğimi baskıda albümde istemediğimi söyledim.Gereken hizmet bedellerini belirlemelerini ve sözleşmeyi iptal etmek istediğimi söyledim.Tamam dediler.Miktar için geri dönücez dediler.2 ay geçti hala o bedel hesaplanamadı.Avukat ,tüketici hakları ,ya da hangi kurum kuruluş, şahsa başvurarak hak talep edebilirim.Bilgisi olanlardan yardım istiyorum.Sözleşme elimizde.Hesaba yatırılan paranın dekontu ,Fotoğraf çekimi hizmet bedelidir notuyla elimizde.Cüzzi bir miktar olsa talihsizlik ve aceleyle iyi araştıramama diyip peşine düşmiycem ancak bize geri dönmesi gereken miktar en az 2000 tl.Ha geri dönmiycekse bile, bu sahtekarlara kalmasını istemiyorum.Bir yol gösterin lütfen.:KK47::KK47::KK47:

hizmeti almadan neden ödeme yaptınız? sözleşmede alınan miktar temsili bir rakamdır, tamamı alınmaz. tüm çekim ücreti fotoğraflar teslim edilirken alınır. bu durumda sözleşmeyi de isteğinizle imzaladığınız için işiniz biraz zor görünüyor.

Hic bir zaman odemenin tamamini cekimden once isteyen bir fotografci duymadim su ana kadar. Genellikle son anda vazgecilen durumlar sebebiyle fotografcilar o gunu cift icin rezerve edip kapattigi icin, bu tur durumlarda magdur olmamasi icin odemenin yarisini yada anlasmaya bagli olarak bir kismini alabilirler cekim oncesi. Fotografcinizi secmeden once google image search yaparak fotografin ona ait olduguna karsi emin olmanizi onerim. Sizin durumunuzda ise bir avukat araciligiyla iletisimini surdurmenizi oneriyorum, umuyorum ki size verdikleri bilgiler dogrudur. Arzu ederseniz hosuna giden bir kac fotografiniz var ise sizin icin onlari photoshop isleminden gecirip biraz daha kullanilabilir kilmayi deneyebilirim. :KK54:

Son düzenleme:
hizmeti almadan neden ödeme yaptınız? sözleşmede alınan miktar temsili bir rakamdır, tamamı alınmaz. tüm çekim ücreti fotoğraflar teslim edilirken alınır. bu durumda sözleşmeyi de isteğinizle imzaladığınız için işiniz biraz zor görünüyor.

Fiyat konusunda fazlasıyla yardımcı olabileceğini ancak bunu peşin ödemede yapabilceğini şöyle açıklamıştı.Ben senelik olarak hazırlayacağım albüm miktarını sözleşmelerime dayalı olarak belirleyip bu konuda basım içinde anlaşma yapıyorum.Bunu kesinleştirebilmem için ödemeleri almış olmam gerekiyo dedi.Çok hızlı gelişti herşey biraz da acemiliğimize ve yaşadığımız ilçede bu tarz olayların olmayıp dışardan birileriyle halletmeye çalışmamızdan,kısacı tecrübesizlik ve bilgisizlikten oldu :KK50: Çok pişmanım ama ne yapabileceğimi bilmiyorum.

Hic bir zaman odemenin tamamini cekimden once isteyen bir fotografci duymadim su ana kadar. Genellikle son anda vazgecilen durumlar sebebiyle fotografcilar o gunu cift icin rezerve edip kapattigi icin, bu tur durumlarda magdur olmamasi icin odemenin yarisini yada anlasmaya bagli olarak bir kismini alabilirler cekim oncesi. Fotografcinizi secmeden once google image search yaparak fotografin ona ait olduguna karsi emin olmanizi onerim. Sizin durumunuzda ise bir avukat araciligiyla iletisimini surdurmenizi oneriyorum, umuyorum ki size verdikleri bilgiler dogrudur. Arzu ederseniz hosuna giden bir kac fotografiniz var ise sizin icin onlari photoshop isleminden gecirip biraz daha kullanilabilir kilmayi deneyebilirim. :KK54:

Çok teşekkür ederim teklifiniz için ,çok naziksiniz.Ama inanın görmek bile istemiyorum hiç birini.Peki avukat devreye soktuğumuzda hak talep edebilecekmiyiz bilginiz varmı.Yoksa tüm şartları baştan kabul ettiğimiz için kabullenmek durumunda mı kalacağız.

her zaman önlem almak gerekli ücretin hepsini vermek çok yanlış ve sözleşmede bence çözüm değil birebir iletişimde kalmak düğün gününe kadar takipte olmak ve en önemliside iyi dürüst bir insana denk gelmek bence yapabileceğiniz en iyi şey fotoğrafçı ile anlaşıp ücret iadesi isteyin ve başka bir fotoğrafçı ile tekrar bir çekim ayarlayın. diğer türlü uzun külfetli bir süreciniz olacak keyifli olması gereken bir şeyin böyle eziyete dönmesi çok üzücü.

Son düzenleme:

bi gelisme var mi?

bi gelisme var mi?
Keşke olumlu birşeyler yazabilseydim.Hukuk okuyan bir arkadaşıma danıştım ondan haber beklıyorum.Araştırıp dava açtığımızda nasıl sonuçlanabileceği ihtimaline göre hareket edeceğiz.Fotoğrafçıyla son konuşmamız onu sayfasında paylaşım yaptığı bir fotoğrafın altına iğneleyici ve rezil edici bir yorum yapmam sonucunda oldu.Bize 250 tl geri iade yapacakmış sadece.Bize verdiği tek hizmet iki kez gelip fotoğraf çekmek.2250 tl ödememizin 2000 tl sini yalnızca 2 çekim için tutuyo.Sinirlerimiz o kadar bozuldu ki uğraşmıyoruz.Allaha havale ettim.Hayrını görmesin ,fazlasıyla çıksın ondan.Hakkımıda paramızıda helal etmiyorum.Kendisine de söyledim bunları,ama zaten bunlara takılacak hak hukuk vicdan sahibi birisi olsaydı bu tarz bir hırsızlık gayretinde olmazdı.

Bir fotoğrafçı olarak çok sinirlendim gerçekten. bu sektöre girmiş adına "fotoğrafçı" diyebilen ama sadece işin kurnazlığında olan eline de DSLR alınca "hah tamam oldum" diyen çok insan var malesef ve çoğu zaman bizim işimize de mani oluyorlar. Bu işten çok anlamayan insanlar da fotoprafçıyım diyen adamın elinde büyük makina görünce iyi bir iş çıkacak sanıyor ama maalesef fotoğrafı makina değil fotoğrafçı çekiyor. Ekipman elbette ki çok önemli. Bu arada FB üzerinde kendisine ait olmayan foto kullanmaları bile ciddi bir suç.

Ben genelde sözleşme imzaladığımda iş öncesi kapora bile almıyorum çoğu zaman. Benim teminatım sözleşme oluyor. Sözleşmenin amacı zaten iki tarafı da garanti altına almaktır. Çekim ücretini de dijital baskı ücreti olarak alıyorum çekim günü ve albüm teslimine sıra geldiğinde gelin-damat ile albümü tasarayıp son haline getirdikten sonra bütçelerine uygun albüm seti oluşturup baskıya yolluyoruz. Kimse madur olmamış oluyor bu durumda. Dilerim hukuki bir yaptırımı olur da bu gibi sahtekarlar bu sektörden elini eteğini çeker.

Canım çok geçmiş olsun ne diyim bilemedim şimdi :110: fotoğrafçının ismini vermemeni anlıyorum ama versen bizler için iyi olur o tuzağa düşmeyiz sen bilirsin yine deo_O

X