Dr Selenle İnsülin Direnci, Reaktif Hipoglisemi, Hashimato Troiditi vb sorunlar

Baslangic_Noktasi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2012
303
107
Merhabalar;
Yıllardır bilimum sorun ve konu için Kadınlar Kulübüne danıştım. Fosfatsız şampuanlardan aldığım Simbo elektrikli düdüklümü nasıl çalıştıracağıma kadar Kadınlar Kulubünden öğrendim. Çoğunlukla okudum, ne yazıkki hiç katkım olamadı. Birçok geçerli bahane sıralayabilirim. Ama artık daha fazla paylaşım fırsatım olacağını umuyorum.

2004 yılında eğitim için yurtdışına gittim. Ve yemek yapmayı bilmiyordum. Çok yoğun çalışma temposu, eve akşam yarı baygın dönen ben, yemek yapmayı bilmeme durumuyla birleşince zaten kilolu 69kg gittiğim yerden 4 yılda 20kg falzasıyla döndüm. Çevredeki bilimum sandviççi, pizzacı vb fast foodcu evimin yolunu arkadaşlarımdan daha iyi biliyordu kesin!!!! Yazları TR ye geldiğimde check uplarımı yaptırıyordum ama nafile! Endokrinolog arkadaşlar; sonuçların harika kilo almana bir neden yok. E gayret biraz az yiyiver diyorlardı. E ben zaten çok yiyen biri değilimki. Yani 1 dilim pizza beni öğlen ya da akşam doyurmaya yeter. İştahla doldurduğum tabağımı bitirebildiğim olmamıştır. Yemeğe başladıktan 5 dk sonra daha tabağımın dörtte birini yemişken doyarım. Herkes şaşırır sen yemiyorsunki nasıl kilo alıyorsun diye. Peki nasıl oluyor da su içsem yarıyor???? yarım kurabiye yiyip ertesi gün tartıda 2kg fazlasını görüyorum?????? Bu arada ne sigara ne de alkol kullanırım. Milletin kadehleri boş kalmıyor ama benden zayıflar???????

Tam burada başlıyor işte "İşin Aslını" keşfetme yolculuğum. Onca diyet şu bu ama nafile madem olmuyor derken kendi söküğümü dikmek durumunda kaldım. Nedenlerin cevaplarını buldum. O 20 kilonun 10 u gitti. Kalanı ve hatta fazlası için çabalıyorum. Deneyimlerimi, yaşadıklarımı, öğrendiklerimi hekim filtresiyle ve biraz da espriyle aktarmaya çalışırken kendi konumu açıp gerektiği kadar detay aktarabilmek istedim.

Adım Selen. Dokuz Eylül Tıp Mezunuyum. 15 yıldan fazla olmuş mezun olalı. Birilerinin çıkıp, kendine hasta bulmaya çalışıyor (ki TR çalışmıyorum) yok şunun yok bunun adamı,yok çıkar için yapıyor (ki gördüm daha önce yapılmış) denmesini istemediğim içinde ne ismimim tamamını ne de yaşadığım şehri söyleyeceğim.

Ben kısmete çok inanırım. Eminim burada aktaracaklarım birilerinin çok işine yarayacak. Sağlıklarına kavuşmalarına vesile olacak. Kimin kısmetiyse artık:KK3: Cuma akşamından itibaren düzenli yazabilmek niyetindeyim.

Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. Elimden , dilimden geldiğince yanıtlarım. Benim çektiğim dertten kimi kurtarabilirsem kardır:)

Hepinize :KK16:

Selen

Ki benim görünürde kilo vermeme engel bir sorunum yok sanırım ..boğazımı tuttuğumda hemen cevap alabiliyorum da iş onu başarabilmekte ..irade olmayınca olmuyor işte :)

Hoşgeldin MercanFunda,
Bazen ateşin yanmasına 1 kişi yeter. Senin tek bir sorun, dinlemek isteyen biri var düşüncesiyle daha fazlasını yazma isteği verdi bana. Çok teşekkürler:KK16:
Tarçınlı çay günde 3 fincan içilebilen kan şekerini dengeleyen bir çay. Hay Allah fincan sembolü de yokmuş:)

Kan şekerinin dengelenmesi ani açlık ve tatlı krizlerini engellemeye yardımcı oluyor. Afiyet olsun:)

Son düzenleme:
O kadar bilinçsizce yapıyoruz ki bu işi ..sizin gibi kınuya hakim hem de kendisi tecrübe etmiş birinden bilgi almak kadar şahane bişey olanaz bence ..facebookta karataycılar toplanmıştı bende sağlıklı beslenme adına bişeyler öğrenirim diye katılmıştım ki bir gün ekmeğin çok sağlıksız olduğunu düşünmüyorum gluten sorunu yoksa dememle topa tutulmam bir oşdu ben çıkmasam da çıkarılıcaktım gruptan öyle lanetlendim yani ..bu kadar radikal bi toplum olduk ne yazıkki ..eee peki şimdi ne yapıyoruz (fazla vaktinizi almak da istemem cumayı da bekleyebilirim hazır cuma bizim tatil de başlıyoken )

Bir de geçen gün drların üye olduğu bir forumda kilo vermek için insülin direncini kıran şeker hastalarının kullandıkları bir ilacı kullandıklarını okudum ..bu ne kadar doğru diye sorsam

Bir de geçen gün drların üye olduğu bir forumda kilo vermek için insülin direncini kıran şeker hastalarının kullandıkları bir ilacı kullandıklarını okudum ..bu ne kadar doğru diye sorsam

:) İnsülin Direnci tedavisinin doktor önerdiği sürece ve düzenli aralıklarla tahllleri yapıldığında evet zaman zaman bir parçasıdır ilaçlar. Şeker hastaları bir ömür boyu kullanır, insülin direnci hastaları durumları düzelene dek ki bu minimum 3 aylık bir süreç demektir.

ÖNEMLİ NOT: ASLA VE ASLA BİR HEKİM ÖNERMEDİĞİ SÜRECE İLAÇ KULLANILMAZ!!!!!!! YARARINDAN ÇOK ZARARI OLUR!!!

Cumaya dek soru - cevap yapmamızda bir sakınca yok tabiki. Cuma gününden itibaren kendimi ve hastalarımı eğitmek için hazırladığım, daha önce de bazı süreli yayınlarda basılan yazılarımı paylaşmaya başlayacağım. Yazıların ilki Reaktif Hipoglisemi olacak çünkü çok yaygın bir hastalık ama kimsenin yaşadığının bir hastalık olduğundan haberi yok. Halsiz ve yorgunluklarını vitamin takviyesi, 4-5 fincan kahve, hatta çok karıştığı hastalıklardan biri olan depresyon nedeniyle anti-depresan larla çözmeye çalışıyorlar.

Hadi artık birlikte çözelim!

Sevgiler

Selen

sizi gökte ararken burdabuldum bana cevap verir beni yönlendirirseniz okadar mutlu olurum ki benim açlık şekerim 104-114 arası gidip geliyortokluk şekerim ise 80-85arası bunun sebebi sanırım hipoglisemi doktor bana matofin kullanabilirsin dedi ama reçete yazmadı ben kendim sabah akşam kullanmaya başladım vermem gereken 16-17kilo var birinci gebeliğim 29haftalık oldu gebelikte diyabet çıktıbundan 2yıl önce ..neyse matofin bende bazı sorunlar yarattı ayrıca safra kesemdede taş var bu ilaçların safra kesesine zarar verdiğini duydum ayrıca b12yide düşürdüğünü yaşadığım yerde sadece 2tane endokrin doktoru var bana şeker yüklemesi yapmak istedi bende sonuçlarımı götürdüm zaten yeni yapılmıştı tahlillerim yinede illa yükleme dedi tavrı hoş değildi ikidebir kan vermek istemiyorum ayrıca yüklemeye dayanamıyorum elimde diyet listeleri var biri devletten diğeri özel diyetisyenden ilaçsız mümkün değil hiçbir diyeti yapamadım ensemden giren ağrıları anlatamam şimdi ben neyapayım glifor kullansam sorunlar geçermi?illede yüklemeye gerek varmı tıp ilerliyor çocuğumun doktoruyla konuştum bende hipoglisemi olduğunu oda söyledi yükleme eskidendi şimdi sadece açlık tokluk insülin düzeyine baktırman yeterli dedi kendisi şehrin gerçekten saygın tanınan bir prof'u.çocuğuma uyguladığı her tedavi için şükrettiğim birioyüzden itimatım tam bana bu testleri yaptır şu döktora git dedi doktoru aradım ama oda yinede yükleme yapalım dedi herşey ortadayken neyüklemesi bu bana eziyet değilmi

Son düzenleme:
sizi gökte ararken burdabuldum bana cevap verir beni yönlendirirseniz okadar mutlu olurum ki benim açlık şekerim 104-114 arası gidip geliyortokluk şekerim ise 80-85arası bunun sebebi sanırım hipoglisemi doktor bana matofin kullanabilirsin dedi ama reçete yazmadı ben kendim sabah akşam kullanmaya başladım vermem gereken 16-17kilo var birinci gebeliğim 29haftalık oldu gebelikte diyabet çıktıbundan 2yıl önce ..neyse matofin bende bazı sorunlar yarattı ayrıca safra kesemdede taş var bu ilaçların safra kesesine zarar verdiğini duydum ayrıca b12yide düşürdüğünü yaşadığım yerde sadece 2tane endokrin doktoru var bana şeker yüklemesi yapmak istedi bende sonuçlarımı götürdüm zaten yeni yapılmıştı tahlillerim yinede illa yükleme dedi tavrı hoş değildi ikidebir kan vermek istemiyorum ayrıca yüklemeye dayanamıyorum elimde diyet listeleri var biri devletten diğeri özel diyetisyenden ilaçsız mümkün değil hiçbir diyeti yapamadım ensemden giren ağrıları anlatamam şimdi ben neyapayım glifor kullansam sorunlar geçermi?illede yüklemeye gerek varmı tıp ilerliyor çocuğumun doktoruyla konuştum bende hipoglisemi olduğunu oda söyledi yükleme eskidendi şimdi sadece açlık tokluk insülin düzeyine baktırman yeterli dedi kendisi şehrin gerçekten saygın tanınan bir prof'u.çocuğuma uyguladığı her tedavi için şükrettiğim birioyüzden itimatım tam bana bu testleri yaptır şu döktora git dedi doktoru aradım ama oda yinede yükleme yapalım dedi herşey ortadayken neyüklemesi bu bana eziyet değilmi

Hoşgeldin Seylagazi:)
Doğru, bu söylediğin değerler hipoglisemin olduğunu gösteriyor. Özellikle gebelik sırasında diyabet yaşamış olman da şeker metabolizmasının bozulmaya yatkın olduğunu gösteriyor. Buradaki soru bu tabloya eşlik eden insülin direncinin olup olmadığıdır. Ancak şunu da belirtmekte yarar var. Kimseye uzaktan tanı konulamaz!!!!!
Hekimlik güven işidir. Güvendiğiniz bir hekimin ve güvenmediğiniz bir hekimin verdiği aynı ilaçlar ile birinde az diğerinde iyi yanıt alabilmek mümkün.
Ayrıca tanımadığım bir hekimin nasıl bir tedavi stratejisi izlediğini bilmeden iyi ya da kötü yapıyor diyemem.

Buradaki en önemli konuya değinelim: İlaç kullanımı: Bir aspirin al geçer der gibi Matofin al geçer denmez denemez!!!!!!!!!! Tüm ilaç kullanımları aspirin dahil hekim takibi gerektirir. İlaç kullanımını ciddiyet gerektirir.

Evet bazı ilaçların bazı organlara yan etkileri vardır. Bazı ilaçlar vücuttan bazı maddelerin atılımını hızlandırarak eksikliklerine yol açabilirler. Ayrıca vücuda aldığınız -bazı durumlarda su dahil- maddelerin tamamının öyle ya da böyle bu tür etkileri vardır. İlaçların hekimlerce kullanımları önerilir - reçeteler yazılırken kar/zarar dengesi gözetilir. Ve bu dengenin takibi için zaten doktor kontrollerine hastalar çağrılır.
B12 eksikliği yapıyorsa takviye ile bu aşılabilir. Gaz, diyare yapıyorsa dozu basamaklı ve uzun sürede düzenlenerek vücudun uyumu sağlanır.

Konuyu matofinden açtığınız için söylüyorum. son çalışmalar beyin de yeni hücre üretimini destekleyerek hafızayı güçlendirdiğini söylüyor??????? Ne yapacağız şimdi ihtiyacı olan olmayan bu ilacı mı kullanacak?

Kar/zarar dengesini kurmayı lütfen hekiminize bırakınız! Şu ilaç şunu bu ilaç bunu o da öbürünü yapıyormuş demek komşu bilgileriyle doktorculuk oynamak değilse nedir? Bu ancak zarar verir, belki de sonuç alacağınzı bir tedaviyi bırakmanıza yol açar sürekli sil baştan olursunuz. Özetle size güven veren bir hekim bulup dediklerini harfiyen yapınız. Cuma günü paylaşacağım yazımla konunun daha da aydınlanacağına inanıyorum.

Geçmiş Olsun, hep sıhhatle inşallah
Selen

Son düzenleme:
size gerçekten teşekkür ederim cevap verdiğiniz için ve desenize cumaları iple çekeceğiz artık:)yalnız şunu belirtmek isterim bir doktorun dediği ile diğeri bağdaşmıyor sorunum bu sağdan soldan değil bizzat farklı doktorlarınsöylediklerini beyanettim.doktor bana diyet+spor önerdi matofin kullanabilirsin dedi tahlillerime ve geçmişime dayanarak..ama ben bigün çok rahatsızlanınca sancılardandahiliye doktoruna giitiğimde saframda taş olduğunuöğrendim kullandığın ilaç varmı dediğinde matofin dedim (beni gerçekten rahatsız etmesine rağmen direnmiştim kullanmaya eczacı zamanla şikayetler geçer zaten 500mg alıyorsunuz demişti)neyse doktor matofinin safra için zarar lı olduğunu yine tahlillere göre b12min az olduğunu madem bu ilacı verdi niye b12takviyesi vermedi vb gibi eleştirilerde bulundu ikiside doktor ben oyüzden neyapacağımı şaşırdım aslına bakarsanız adamakıllı bir muayene olmak istiyorum baştanaşağı adan zye bütün herşeyim bakılsın istiyorum bununiçin başka birşehre gelebilirim..Selen hanım benim derdim kilodan ziyade benyine aynı şeyleri yaşamaktan erkendoğum yapmaktan çok korkuyorum ve yeniden gebe kalmadan bu problemlerimi çözmek istiyorum izmire ve antalyaya çok yakınım

Son düzenleme:
Seylagazi, Ege Üniversitesi Endokrinoloji Bölümü çok iyidir. Buraya başvurarak sorununa çözüm bulabilirsin. Sistemlş yakın takiple riskleri kontrol edilebilir hale getirmek mümkün.
şifalar olsun:)

Seylagazi, Ege Üniversitesi Endokrinoloji Bölümü çok iyidir. Buraya başvurarak sorununa çözüm bulabilirsin. Sistemlş yakın takiple riskleri kontrol edilebilir hale getirmek mümkün.
şifalar olsun:)

çok teşekkür ederim selen hanım ama ben özel olursa daha iyi olur diye düşünüyorum gerçi hocalarda ünv.de ücretli bakıyor artık diye duymuştum

bugün cuma ve ben ikide bir foruma sadece sizi takipedebilmek için girdim durdum:)) sabırsızlıkla bilgilerinizi paylaşımlarınızı bekliyoruz

Merhabalar,
Gecikme için özür dilerim. Arkadaşım hastalanınca jokerden refakatçi oldum:) Bilin bakalım neyi vardı? :))
İşte söz verdiğim yazı

Özellikle yoğun karbonhidrat tüketiminden 2-3 saat sonra ortaya çıkan durumun adıdır.Yemek yedikten sonra kan şekeriniz yükseleceği yerde aksine düşer. Tanısı Açlık kan şekeri ve yemeğin ilk lokmasından itibaren 2.saatte ölçülen tokluk kan şekeri değerleriyle konulur.
- Yemeklerden kısa süre sonra yüksek kalorili, bol şekerli besinlere neredeyse saldırıyorsanız
- Aniden kendinizi çok halsiz, parmağınızı oynatamayacak kadar bitkin hissediyorsanız, neredeyse el ve ayaklarınızdan can çekilmiş gibi oluyorsa,
- Bu belirtiler ağzınıza attığınız ilk lokmayla hemen hafifliyor ve az sonra kayboluyorsa,
- Yemek zamanı yaklaştığında huzursuzluk, sinirlilik ve alınganlık yaşıyorsanız
- Herşey yolunda giderken ve öğününüzü az önce yemişken, bir anda kendinizi tatlı, pasta, börek, çukulata ararken buluyorsanız.
- Sabahları aç kalkıyor, kahvaltının ilk lokmasına kadar kendinizi 50 yıldır aç bırakılmış gibi hissediyorsanız.
- Ne yazıkki siz de Reaktif Hipoglisemi’ye boyun eğmiş olabilirsiniz.

Vücudumuzdaki organların çalışmasını sağlayan enerji kaynağı kan şekeri dediğimiz karbonhidrat birimleridir. Veen çok enerjiye ihtiyacı olan organımız Beynimizdir. Doğru çalışması için yeterli enerjinin sürekli hazır bulunması gerekir. Normal çalışan bir vücutta kan şekerinde öğünler arasında ani yükseliş ve düşüşler olmadığı için beynin çalışmasında da sorun yaşanmaz. Ancak kan şekerinin düştüğü durumlarda ki buna hipoglisemi denir, en çok etkilenen organımız beynimiz’dir. Bu nedenle yeterli enerjiyi alamayan beyin, dikkat dağınıklılığı, aşırı sinirlilik, uykuya eğilim, halsizlik, davranış bozuklukları hatta depresif ruh hali gibi belirtiler ortaya çıkarır. Ne yazıkki bu durum özellikle hanımlar arasında çok yaygındır.

Reaktif Hipoglisemi özellikle ailesinde şeker hastalığı olan, düzensiz ve dengesiz beslenen, aşırı ve uzun süreli stres altında kalan bireylerde sık görülür. Vücudun şeker metabolizmasının bozulmaya başlamasının ilk sinyalleridir. Baklava, bisküvi, gofret, browni, cips, patlamış mısır, beyaz ekmek, nişasta, kızarmış patates kan şekerimizi aniden yükselttiğinden vücut bunu dengelemek için çok fazla insülin –kan şekeri dengeleyici hormon – salgılar. Bu da ani kan şekeri düşmesine yol açabilir. Özellikle öğün atladığımızda, bu duruma davetiye çıkarmış oluruz.
$Reaktif Hipoglisemi - Ýradenin Uçtuðu An.jpg

Yani yedikçe doymak yerine yedikçe daha çok acıkırsınız. Bu da sizin ihtiyacınızdan daha fazla kalori almanıza sonuç olarak ta şişmanlamanıza yol açar. Bu kısır döngüyü kırmadığınız sürece ne yazıkki kiloları bir alır bir verirsiniz. Sık sık duyarız diyetteyken çukulata ya karşı koyamıyorum diye.
Glisemik İndeksi yüksek bütün gıdalar bu kısır döngüye yol açarlar. Bunun çözümü özellikle proteini yüksek ara öğünleri hiç kaçırmamaktır. 1 bardak ayran ya da 1 bardak yağsız süt gibi. 2-3 kuru kayısı, 1 adet ceviz gibi. Ara öğünlerde de ölçüyü kaçırmak yarardan fazla zarar getirir.

Diyor ve soru ve yorumlarınızı bekliyorum:)
Sağlıkla kalınız
Selen:KK16:

Son düzenleme:
Yazdıklarınızı okudum yararlı bilgiler ve çok teşekkürler.Bende hipotroid hastasıyım.Sizi takip ediyorum.

Hoşgeldin Gülfuren,

Güzel sözlerin için teşekkür ederim. Hipotroidi de ilerki yazılarımın birinin konusu olacak. O zaman senin dilinden de yaşayan biri olarak iğneyle kuyu kazmanın nasıl birşey olduğunu dinlemek isterim.

Hepbirlikte sağlıkla

Baştan sona okudum.Emeğinize sağlık.Benim sormak istediğim kan şekerim açken 70-75 arası tokken 80-95 arası bu normal değerler mi?

Hoşgeldin Gülfuren,

Güzel sözlerin için teşekkür ederim. Hipotroidi de ilerki yazılarımın birinin konusu olacak. O zaman senin dilinden de yaşayan biri olarak iğneyle kuyu kazmanın nasıl birşey olduğunu dinlemek isterim.

Hepbirlikte sağlıkla

Bekliyorum.Şu an şükür ilaç ile dengede.Bende yaşadıklarım ile yardımcı olmaya çalışırım.

Merhabalar,
Gecikme için özür dilerim. Arkadaşım hastalanınca jokerden refakatçi oldum:) Bilin bakalım neyi vardı? :))
İşte söz verdiğim yazı

Özellikle yoğun karbonhidrat tüketiminden 2-3 saat sonra ortaya çıkan durumun adıdır.Yemek yedikten sonra kan şekeriniz yükseleceği yerde aksine düşer. Tanısı Açlık kan şekeri ve yemeğin ilk lokmasından itibaren 2.saatte ölçülen tokluk kan şekeri değerleriyle konulur.
- Yemeklerden kısa süre sonra yüksek kalorili, bol şekerli besinlere neredeyse saldırıyorsanız
- Aniden kendinizi çok halsiz, parmağınızı oynatamayacak kadar bitkin hissediyorsanız, neredeyse el ve ayaklarınızdan can çekilmiş gibi oluyorsa,
- Bu belirtiler ağzınıza attığınız ilk lokmayla hemen hafifliyor ve az sonra kayboluyorsa,
- Yemek zamanı yaklaştığında huzursuzluk, sinirlilik ve alınganlık yaşıyorsanız
- Herşey yolunda giderken ve öğününüzü az önce yemişken, bir anda kendinizi tatlı, pasta, börek, çukulata ararken buluyorsanız.
- Sabahları aç kalkıyor, kahvaltının ilk lokmasına kadar kendinizi 50 yıldır aç bırakılmış gibi hissediyorsanız.
- Ne yazıkki siz de Reaktif Hipoglisemi’ye boyun eğmiş olabilirsiniz.

Vücudumuzdaki organların çalışmasını sağlayan enerji kaynağı kan şekeri dediğimiz karbonhidrat birimleridir. Veen çok enerjiye ihtiyacı olan organımız Beynimizdir. Doğru çalışması için yeterli enerjinin sürekli hazır bulunması gerekir. Normal çalışan bir vücutta kan şekerinde öğünler arasında ani yükseliş ve düşüşler olmadığı için beynin çalışmasında da sorun yaşanmaz. Ancak kan şekerinin düştüğü durumlarda ki buna hipoglisemi denir, en çok etkilenen organımız beynimiz’dir. Bu nedenle yeterli enerjiyi alamayan beyin, dikkat dağınıklılığı, aşırı sinirlilik, uykuya eğilim, halsizlik, davranış bozuklukları hatta depresif ruh hali gibi belirtiler ortaya çıkarır. Ne yazıkki bu durum özellikle hanımlar arasında çok yaygındır.

Reaktif Hipoglisemi özellikle ailesinde şeker hastalığı olan, düzensiz ve dengesiz beslenen, aşırı ve uzun süreli stres altında kalan bireylerde sık görülür. Vücudun şeker metabolizmasının bozulmaya başlamasının ilk sinyalleridir. Baklava, bisküvi, gofret, browni, cips, patlamış mısır, beyaz ekmek, nişasta, kızarmış patates kan şekerimizi aniden yükselttiğinden vücut bunu dengelemek için çok fazla insülin –kan şekeri dengeleyici hormon – salgılar. Bu da ani kan şekeri düşmesine yol açabilir. Özellikle öğün atladığımızda, bu duruma davetiye çıkarmış oluruz.
Eki Görüntüle 1156471

Yani yedikçe doymak yerine yedikçe daha çok acıkırsınız. Bu da sizin ihtiyacınızdan daha fazla kalori almanıza sonuç olarak ta şişmanlamanıza yol açar. Bu kısır döngüyü kırmadığınız sürece ne yazıkki kiloları bir alır bir verirsiniz. Sık sık duyarız diyetteyken çukulata ya karşı koyamıyorum diye.
Glisemik İndeksi yüksek bütün gıdalar bu kısır döngüye yol açarlar. Bunun çözümü özellikle proteini yüksek ara öğünleri hiç kaçırmamaktır. 1 bardak ayran ya da 1 bardak yağsız süt gibi. 2-3 kuru kayısı, 1 adet ceviz gibi. Ara öğünlerde de ölçüyü kaçırmak yarardan fazla zarar getirir.

Diyor ve soru ve yorumlarınızı bekliyorum:)
Sağlıkla kalınız

Selen hanım paylaştığını bu yazıyı okuyunca belirtileri kendimde buldum doğrusu......

Burada yapılması gereken tedavi edici faktör glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmek mi?......yoksa doktora gidip ilaçla beraber mi devam etmeli.....

tabi teşhisi koyacak doktordur ama belirtiler çok bariz......:KK3:

X