parfüm tecrübeleri

canım merhaba:)konun ilgimi çekti ama senin tam olarak ne kokuyu sevdiğini anlayamadım:)ben çiçek kokularını seviyorum baharat ya da meyve kokularını sevemiyorum ama en az kalıcı olanda çiçek malesef,yıllar önce avonda lyrical diye bir parfüm vardı çok güzeldi ama artık üretilmiyor sanırım,birde chanel 5 i sorayım sana kokusunu bilmiyorum ama çok çok övüyorlar denedin mi hiç?
aslında kokuları yaz kış, gündüz gece ve çoğu kez de ruh halime göre ayırdığımdan alt notalar benzer kalsada çok farklı tarzlarda kokulara yönelim gösterebiliyorum. bir de buraya yazarken kokuyu beğenip beğenmemekten öte kalıcılık, ağırlık ve çevreye yayılımı üzerine yazmaya çalışıyorum ki farklı tipte koku seven kişileri yanlış yönlendirmek istemiyorum..
ama yinede genele bakarsan oryantal yapılı beyaz çiçek seviyorum. yani ne çok odunsu nede tamamen floral.. ikisinin arasında kalıyorum. şekerli kokular yazın akşamları tercih ettiklerim arasında. ancak aşırı fresh, ozonotic kokular ve green floral kokular nefret ettiklerimin başında geliyor. ne yapsalar sevemiyorum..
chanel 5 benimde merak ettiğim kokulardandı.. ancak beni hayal kırıklığına uğrattı.. ağır fakat ağırlığından daha çok 40 yaş üzeri bir koku(yaş ve vücuda oturuşa göre değişiyor tabi. yaşınızı bilemiyorum). malum üretim tarihine bakarsak zaten öyle bir tarzı olması normal. dönemini yansıtıyor. ama kaliteli ve elittir. koklamadan almamalısın. onun yerine chanel chance ve chanel coco mademoiselle biraz daha modern ve biraz daha tatlı kokulardan. kalıcılıkları da iyi.

Clinique Happy Heart EDP

:KK49:
Üst notalar: bergamot, boysenberry ve hanımeli.
Orta notalar: greyfurt, çalı çiçeği ve yosun.
Alt notalar: frezya, limon ve Hawaii düğün çiçeği

anladığım kadarıyla green floral ve aquatic bir koku. genelde bunlarda kalıcılık sorunu yaşamışımdır hep. ama yaz için ideal

GUCCI- GUILTY(2010)
EDT
floral, sıcak baharat,patchuli
$nd.9677.jpg

çıktığı anda çok yankı uyandıran bir parfüm bu. floraldan çok baharatın kendini hissettirdiği portakal ve pembe biber harmanı kendisi... oryantal kokuların baş tacı. çok ağır değil, baş ağrıtmaz( en azından benim için) bir de şişesi var ki!!! inanılmaz şık. kullanırken çok sevmiştim. sıkarken o şişenin aynada yaptığı yansıma kendimi iyi hissettirmişti. ama tek üzücü yanı.. kendisi EDT.. Bilmeyen için küçük bir hatırlatma ekleyelim;
EDT- EU DE TOİLETTE : kalıcılık 5-6 saat kadardır.esanstan çok alkol ağırlıklıdır.
EDP- EU DE PARFUMME: kalıcılık +8 şeklindedir. esans ağırlıklıdır. koku yayılımı daha fazladır.
yinede bu EDP-EDT farkı markaya göre de değişen bir kavram yani örneğin; bir markanın ürettiği edt parfüm 3-4 saat, edp ise 6-7 saat kalıcı olabilir. yine farklı bir markanın edt'si 6-8 saat kalıcı iken edp'si 12 saat ve üzeri kalabilir.
bu kadar detay verdikten sonra gelelim sadede :KK1:. bu güzel parfüm EDT olduğu için beni kaybetti. istediğim sonucu elde edemedim. yayılımı kötü. ilk sıktığımda duyulan bir koku ama saatler sonra gelip koklarsanız kokuyu duyarsınız. o da tenimden değil elbisemden:KK45::KK45:verdiğim paraya biraz acıyarak kendisini gerilerde bıraktım. ne bileyim o kadar para verdikten sonra ben giderken yayılan bir koku bekledim açıkçası.. bu ürünün EDP Sİ de üretilmedi bildiğim kadarıyla. tek güzel yanı ise şişesi oldu. çok şık bir şekilde vitrinimi süslüyor..

ULRİC DE VARENS- DİVİNE İSSİME
(EDP)
vanilya, balzamik, alt nota patchuli

$nd.22532.jpg
hep pahalı parfümler mi güzel kokar? farklı bir koku için her zaman çok paralar dökmek mi lazım? uygun fiyata da kalıcı bir koku alabilir miyim? bu soruları sorarken pek çok blogta karşıma ulric de varens'in parfümleri çıktı." fiyatının çok çok üstünde, uygun fiyata kalite kokan parfüm" bunlar benim cümlelerim değil, okuduklarım. peki haklılar mı? işte gelelim o noktaya;
öncelikle çok büyük beklentiler içine girmedim. sonuçta fiyatı çok uygun. 30 ml parfüm 31 tl, 75 ml ise 39 tl'den satılıyor. (ben şansıma bayram indiriminden yararlanıp 20tl gibi makul bir fiyata alabildim 30ml olanını) ilk sıktığımda bu ne dedim çiçek çiçek kokuyor. nesi vanilya falan biraz eleştirel yanaştım. yüzümü buruşturup çıktım dükkandan. 20 dk sonra falan yavaş yavaş yayılan bir koku geldi burnuma. hımmm misler gibi.. evet vanilya bu. ee süpermişş!! dedim. döndüm dükkana. kokuyu tekrar sıktım. ilk kez bir parfümün ilk sıkımı ile sonrası arası bu kadar fark görüyordum. beklemesi gereken bir parfüm tende.. anında hoş bir esansa bürünmüyor ama bekledikçe güzelleşiyor. belli ki orta notası ağırlıklı bir koku.. ve gerçekten kalite kokuyor. hani bazı kokular olur ya ucuz kokarlar. böyle buram buram alkol basılmıştır. iğrenç!! hiç öyle bir havası yok. ucuza şıklık bu !!!:KK34::KK34:
bir hızla aldım eve geldim. akşam dışarı çıkarken ilk denememi yaptım. süründüm, çıktım. odam koku doldu yine. annem farketti yine misler gibi kokuyorsun ne bu diye ilk o sordu.. gayet mutluydum evden çıktım.. ancak gelelim sonrasına;
yok arkadaş ya benim tende durmuyor bu kokular yada kalıcılık herkesin lugatındaki ile bendeki anlamı farklı... 3 saat durdu koku.. 4.saatte çok hafif sadece kolumu kokladığımda hafif vanilya kokusu alabildim. ilk 1 saat içinde aldığım övgüler şahaneydi. ancak dış ortamda koku maalesef çabuk dağıldı. yayılımı da aynı şekilde. bana yakın olanlar beğendiler. 1 saat içinde yayılımdan memnundum ama hemen etkisi gitti. böyle güzel bir koku daha kalıcı olmalıydı! yinede denemek için fiyatı çok makul. kesinlikle öneririm.

BELIVE- BRITNEY SPEARS
EDP
patchuli, guava meyvesi
orta nota: ıhlamur, hanımeli
alt notalar:kehribar, çikolata
$nd.1410.jpg

gelelim ünlülerin tasarladıkları parfümlere... pek çok ünlünün tasarımını denedim sayılır. jlo, cristina aguleira, madonna, beyonce.. sevenine göre güzel kokulardı. ama kalıcılıkları genelde zayıf. bu doğrultuda believe'e yaklaşımım da aynı oldu. ama gelin görün ki benim için kalıcılığı gayet iyi. sadece deneme amaçlı mağazada sıktım kendisini. 2 fıs sadece... tüm gün kaldı!!! :KK53::KK53::KK53::KK53: bu benim için mucize gibi birşey.. yayılımı için pek bişi söyleyemeyeceğim çünkü kokuyu almadım sadece denedim. ama ara ara gün boyunca kendi burnuma o tatlı koku geldi. sanırım kalıcılığını çikolata ile sağlamışlar. bu kadar tatlı bir koku beni bayar mı bilemiyorum, zaman gösterecek. ama kesinlikle kendisi alınacak parfümler listemden ilk sırada giriş yaptı. diğer kullanıcıların yorumlarına baktığımda ise genelde kalıcılığı ve yayılımının iyi olduğu yorumu yapılmış. bu övgülere göre ise fiyatı gayet makul oluyor:100 TL (100ml fiyatıdır.)
yeri gelmişken ikinci süper kokan ünlü tasarım koku ise lady gaga- fame... onu da en kısa zamanda ekliycem :KK34::KK34:

BELIVE- BRITNEY SPEARS
EDP
patchuli, guava meyvesi
orta nota: ıhlamur, hanımeli
alt notalar:kehribar, çikolata
Eki Görüntüle 1202792

gelelim ünlülerin tasarladıkları parfümlere... pek çok ünlünün tasarımını denedim sayılır. jlo, cristina aguleira, madonna, beyonce.. sevenine göre güzel kokulardı. ama kalıcılıkları genelde zayıf. bu doğrultuda believe'e yaklaşımım da aynı oldu. ama gelin görün ki benim için kalıcılığı gayet iyi. sadece deneme amaçlı mağazada sıktım kendisini. 2 fıs sadece... tüm gün kaldı!!! :KK53::KK53::KK53::KK53: bu benim için mucize gibi birşey.. yayılımı için pek bişi söyleyemeyeceğim çünkü kokuyu almadım sadece denedim. ama ara ara gün boyunca kendi burnuma o tatlı koku geldi. sanırım kalıcılığını çikolata ile sağlamışlar. bu kadar tatlı bir koku beni bayar mı bilemiyorum, zaman gösterecek. ama kesinlikle kendisi alınacak parfümler listemden ilk sırada giriş yaptı. diğer kullanıcıların yorumlarına baktığımda ise genelde kalıcılığı ve yayılımının iyi olduğu yorumu yapılmış. bu övgülere göre ise fiyatı gayet makul oluyor:100 TL (100ml fiyatıdır.)
yeri gelmişken ikinci süper kokan ünlü tasarım koku ise lady gaga- fame... onu da en kısa zamanda ekliycem :KK34::KK34:

believe i çok severek kullandım ben. normlade tatlı-şekerli-vanilyalı kokuları uzun süre kullananamam ama bunda öyle olmadı.insanı baymayan çok güzel bir tatlılığı var bana göre.
madonna nın parfümünü de denedin mi? kalıcılığı nasıl acaba?

believe i çok severek kullandım ben. normlade tatlı-şekerli-vanilyalı kokuları uzun süre kullananamam ama bunda öyle olmadı.insanı baymayan çok güzel bir tatlılığı var bana göre.
madonna nın parfümünü de denedin mi? kalıcılığı nasıl acaba?

madonna "truth or dare" denedim.( başka parfümü var mı bilemiyorum)içeriği beyaz çiçek kokusu, amber ve misk kullanmışlar. koku uçtukça vanilyalı hafif bir şekle bürünüyor. fena değil aslında kalıcılığı da iyi ama bana sıradan gelmişti.pek çok çiçeksi parfüme benziyor gibiydi.ve bence beyaz tene giden bir gündüz kokusu.. çiçek ağırlıklı oluşundan ben çok hoşlanmamıştım ama dene belki senin teninde kokunun yayılımı daha iyi olabilir:KK34:

AVON- PREMIERE LUXE
EDP
beyaz çiçek,greyfurt, frenk üzümü
orta notalar: yasemin, gardenya
alt notalar:çikolata, sandal ağacı
$nd.22208.jpg

normalde avon ile ilgili ayrı bir topiğim var, evet... ama bunu özellikle yazmak istedim. çünkü bunu koklayınca şöyle diyorsunuz: "bu avon mu???" evet, bu avon!... kokuları ne kadar hoş olsada kalıcılığından yakındığımız avon bu koku da başarıyı yakalamış.( bilen bilir bir tek far away gerçekten EDP parfüm olmanın hakkını verir). koku beyaz çiçek ve tatlı bir koku. ne çok çiçeksi ne çok tatlı.. tam bir araform.. ne tam bir oryantal ne de vanilya içeriyor. buna rağmen kalıcı.. evet şok edici cidden!! yayılımını sorarsanız ise biraz yoğun sıkmayı gerektiriyor. 5 saatte 1 tazeleme istiyor( benim için öyle yani)
ama bu kokuyu o kadar seviyorum ki imza parfümüm olmaya aday kendisi.. ve evet, bir avon ürünü..muhakkak denemelisiniz. beyaz çiçeksi ve tatlı kokuları seviyorsanız aşık olacağınıza inanıyorum.bu arada esmer tenliler size de iyi haber, bir esmer olarak demeliyim ki bu koku size de uyuyor. şişesi ise biraz kolonyayı andırsada bir süre sonra onu bile seviyorsunuz.
:KK1:herkese iyi bayramlar:KK54::KK54::KK54:

Son düzenleme:
bu arada bir de bilgilendirme yapalım.
sürekli bahsediyoruz yok alt nota yok üst nota.. nedir bu notalar? alt olunca ne oluyor üst olunca ne oluyor? peki kalıcılığı hangisi sağlıyor? neye bakmalıyım?hadi bir göz atalım;

Kısaca parfümde nota denildiği zaman kastedilen şey parfüm kokusunun açılma kademeleridir. Parfüm kullanıldığı andan itibaren, farklı zamanlarda farklı kokuların açığa çıkmasının sebebi işte bu notalardır. Bu şekilde bir ayrıma gidilmesinin en başta gelen sebebi parfümün içinde bulunan kokuların farklı maddelere ait olması dolayısıyla bunların ağırlıklarının, yoğunluklarının ve uçuculuklarının da birbirlerinden farklı olmasıdır.
Klasik parfüm kompozisyonunda 3 nota vardır. Bunlar sırasıyla üst, orta ve alt nota olarak adlandırılmaktadır. Eğer bu durumu hayal ederek aklımızda canlandırmaya çalışırsak parfüm piramidi denilen bir yapı ortaya çıkar. Daha iyi anlaşılması için hemen alttaki resimde parfüm piramidini ve üst notadan alt notaya doğru kullanılan temel koku bileşenlerini sizin için gösterdik.

Notalara gelirsek:

Üst nota: Parfüm uygulandığı an duyulan ilk koku olup, en uçucu esanslardan oluştuğu için etkisi ancak birkaç dakika sürer. Tüketicinin deneme aşamasında aldığı koku olması nedeniyle, parfüm pazarlaması ve satışı açısından en çok önem verilen, ancak kullanım sırasında en az etkisi olan kokulardır. Bu nedenle parfüm alırken hemen ilk başta duyulan kokuya göre yorum yapmamak gerekir. Üst notalara “tepe noktası” da denmektedir. Turunçgil ve zencefil kokuları keskin ve çabuk buharlaşmaları nedeniyle üst nota bileşenlerinde sıkça kullanılır.
Orta nota: Keskin üst notalar yok olduğunda ortaya çıkar ve etkisi birkaç saat sürer. Parfümün karakteri, onu farklı ve beğenilir kılan bölüm aslında bu katmanın içindedir. Orta notaya önemini belirtmek açısından “kalp notası” da denmekte olup, en belirgin halini kokunun cilde (tene) yerleşmesi ile belli eder. Eğer bir parfüm satın alacaksak biraz sabredip orta notadaki kokuların açığa çıkmasını beklemek daha doğru olacaktır. Genellikle parfümlerin orta notalarında daha geç havaya karışan, çiçeksi ve aromatik kokular bulunur.
Alt nota: Kokuya zenginlik ve derinlik katmakta ve genellikle parfüm uygulandıktan en az yarım saat sonra, orta nota kaybolmaya yakınken duyulmaya başlamaktadır. Alt notanın kokuları yoğunluk olarak daha ağırdır. Bu kısım parfümün gerçek kişiliğinin, kalıcılığının ve başarısının ifadesidir. Alt notaların etkisi parfümün kalıcılığıyla orantılı olup, gün boyu sürebilir. Alt notaya “baz nota” veya “dip nota” da denilmektedir.
Her parfüm, yukarıda açıkladığımız piramidin her bir katmanı içinde yer alan onlarca farklı tekil notadan oluşur. Bu nedenle bir parfümün tanımını okurken, “meyve, çiçek ve odun” veya “şeftali, gül, amber” kelimelerini bir arada görürüz. Parfüm dünyası daha çok soyut ve karmaşık parfümlerden oluşur ve bir endüstri olduğundan, kendince haklı olarak, daha fazla satış yakalamak için marjinal tüteticiden çok genel kullanıcıya hitap eder. Bu nedenle tekil bir nota gibi kokan, yani sadece elma, sadece müge, sadece mandalina, sadece ylang ylang gibi kokan bir parfüme ulaşabilmek ve edinebilmek oldukça zordur. Oysa tekil notalar da kendi başlarına kullanılabilirler, bunda hiç bir teknik engel yoktur. Hatta birden fazla tekil nota edinip, bunları üstüste sıkabilir (buna “layering” denir), başkasındakine benzemeyen bir kokuya sahip olarak sosyal ortamlar içine de girebilirsiniz.

ALINTIDIR-- http://bizimkozmetikci.com/blog/parfum-notasi-nedir/

Eklentiler

• $Parfüm-Notalarý-273x300.jpg
    $Parfüm-Notalarý-273x300.jpg
    16 KB · Görüntüleme: 325
Son düzenleme:
@septembr Koku zevklerimiz bu kadar mı aynı olur.Yazdıklarının çoğunu okudum ve hepsine katılıyorum.Joop Femme kullandın mı bilmiyorum ama bu kış ana kokum o olacak gibi görünüyor.Bu tarz kokulara bayılıyorum.Bir de elizabeth taylorun parfümlerini kullandın mı? Denemeye niyetim var ama biraz kararsızım :110:

İleride farklı bir parfüm denemek istediğimde bu konuya bakacağım. İlgi çekici örnekler yazmışsınız :)
Ben de eskiden meyve kokularını sevmiş bir insan olarak son 4 yıldır portakal çiçeği delisi oldum. Kullandığım ve kokusuna bayıldığım 2 parfümü paylaşmak isterim:

L’OCCITANE Fleur Chérie EDT
Portakal çiçeği - neroli içeren bir parfüm
Kadınsı ama hafif kokular seven insanlar için bağımlılık yaratabilecek bir kokusu var. Fakat kalıcılığı orta düzeyde.
Bu kokuyu kullanmış ve aynısının EDP versiyonunu bilen gören varsa bu konu başlığında paylaşmasını rica ediyorum. :)

Yves Rocher Neroli Secrets D'Essences EDP
Üst notalar: Bergamot ve turunç
Orta notalar: Portakal çiçeği ve neroli
Alt notalar: Misk
Bu parfüm diğerine göre biraz daha ağır kokuyor. Daha doğrusu saniyede bir kokladığım için bana öyle gelmiş olabilir :)
Yeni aldığım için kalıcılığı konusunda bir bilgim yok fakat EDP olduğu için beklentim daha yüksek. Bloglarda kalıcılığı hakkında iyi yorumlar var. Fiyatı normalde 115 tl fakat yakın zamanda almak isteyen olursa şu anda indirimde 95 tl olduğunu belirtmek isterim.
Bu serinin 2 çeşit kokusu daha var. Aralarından yasemin içeren çeşidi de çok güzeldi.

AMBER ELİXİR (EDP)
Amber-meyve-balsamic

Eki Görüntüle 1163441

Bu kokuyla yeni tanıştık sayılır. Çok fazla hayranı var. Ve ilginç bir şekilde oriflame’ın olmasına rağmen gerçekten kalıcı. Amber nedir, kimdir, napar bilmem ama o şey her ne ise harika kokuyor. Hypnose gibi dişiliği vurgulayan bir koku. Meyvelerle yumuşatılmış. Görüntüsü hacı yağı gibi dursa da kendisi oryantal olmasına rağmen baymıyor. En azından şuanlık. Bir de o şişe nedir arkadaş? Öneri ile olmasa hayatta almam. Anneanne kokusu gibi görüntüsü var. Ama gel gör ki içi başka şeyler söylüyor. Biraz karakteristik bence kesinlikle denenmeden alınmamalı. Dior Hypnotic posion’a koku olarak benziyor. Eğer o tarz kokuları seviyorsanız bunu da seversiniz diye tahmin ediyorum.
sizden bir konuda yardım isteyeceğim. ben mangonun delirium parfümünü uzun yıllar kullandım sonra birden piyasadan kayboldu. bu kokuyu tanıyorsanız muadili bir yerde çıktı mı karşınıza teşekkürler şimdiden

sizden bir konuda yardım isteyeceğim. ben mangonun delirium parfümünü uzun yıllar kullandım sonra birden piyasadan kayboldu. bu kokuyu tanıyorsanız muadili bir yerde çıktı mı karşınıza teşekkürler şimdiden
maalesef o kokuyu hiç bilemiyorum =( ancak şu sitede o parfümün içeriği ve kullanıcı yorumları var. bazen kullanıcılar benzettikleri parfmleri de oraya yazıyorlar. göz atmanızı öneririm http://www.fragrantica.com/perfume/Mango/Mango-Delirium-3001.html

İleride farklı bir parfüm denemek istediğimde bu konuya bakacağım. İlgi çekici örnekler yazmışsınız :)
Ben de eskiden meyve kokularını sevmiş bir insan olarak son 4 yıldır portakal çiçeği delisi oldum. Kullandığım ve kokusuna bayıldığım 2 parfümü paylaşmak isterim:

L’OCCITANE Fleur Chérie EDT
Portakal çiçeği - neroli içeren bir parfüm
Kadınsı ama hafif kokular seven insanlar için bağımlılık yaratabilecek bir kokusu var. Fakat kalıcılığı orta düzeyde.
Bu kokuyu kullanmış ve aynısının EDP versiyonunu bilen gören varsa bu konu başlığında paylaşmasını rica ediyorum. :)

Yves Rocher Neroli Secrets D'Essences EDP
Üst notalar: Bergamot ve turunç
Orta notalar: Portakal çiçeği ve neroli
Alt notalar: Misk
Bu parfüm diğerine göre biraz daha ağır kokuyor. Daha doğrusu saniyede bir kokladığım için bana öyle gelmiş olabilir :)
Yeni aldığım için kalıcılığı konusunda bir bilgim yok fakat EDP olduğu için beklentim daha yüksek. Bloglarda kalıcılığı hakkında iyi yorumlar var. Fiyatı normalde 115 tl fakat yakın zamanda almak isteyen olursa şu anda indirimde 95 tl olduğunu belirtmek isterim.
Bu serinin 2 çeşit kokusu daha var. Aralarından yasemin içeren çeşidi de çok güzeldi.

teşekkürler paylaşım için. anladığım kadarıyla turunçgil hakim kokuları seviyorsun. o zaman sana jean paul'ün madame'yi de öneririm. seveceğini düşünüyorum =)

@septembr Koku zevklerimiz bu kadar mı aynı olur.Yazdıklarının çoğunu okudum ve hepsine katılıyorum.Joop Femme kullandın mı bilmiyorum ama bu kış ana kokum o olacak gibi görünüyor.Bu tarz kokulara bayılıyorum.Bir de elizabeth taylorun parfümlerini kullandın mı? Denemeye niyetim var ama biraz kararsızım :110:
joop femme sevdiğim bir koku gerçekten koku zevkimiz aynı. =)elizabeth taylorda ise red door oldukça sükse yapmış bir koku ancak çok merak etmeme rağmen almaktan vazgeçtim. çünkü tarihine bkarsan biraz eski. yani dönem kokusu. biraz daha ağır olacağını düşünüyorum.bir kaç yorumda da çok elit ama biraz anneanne tarzı yazısını okuyunca gözüm korktu açıkçası. ama red door'un shimmer versiyonu daha genç yaşlara uygun ve kalıcı olduğunu duydum. ilerde onu deneyebilirim belki =)

AMBER ELİXİR (EDP)
Amber-meyve-balsamic

Eki Görüntüle 1163441

Bu kokuyla yeni tanıştık sayılır. Çok fazla hayranı var. Ve ilginç bir şekilde oriflame’ın olmasına rağmen gerçekten kalıcı. Amber nedir, kimdir, napar bilmem ama o şey her ne ise harika kokuyor. Hypnose gibi dişiliği vurgulayan bir koku. Meyvelerle yumuşatılmış. Görüntüsü hacı yağı gibi dursa da kendisi oryantal olmasına rağmen baymıyor. En azından şuanlık. Bir de o şişe nedir arkadaş? Öneri ile olmasa hayatta almam. Anneanne kokusu gibi görüntüsü var. Ama gel gör ki içi başka şeyler söylüyor. Biraz karakteristik bence kesinlikle denenmeden alınmamalı. Dior Hypnotic posion’a koku olarak benziyor. Eğer o tarz kokuları seviyorsanız bunu da seversiniz diye tahmin ediyorum.

Yıllar önce aldım, dibinde biraz kaldı ve sıkmalara kıyamıyorum. Ancak kışları özel akşam yemekleri için olabilir. Parfüm 4-5 senedir bende olmasına rağmen bozulmadı. (Parfümler bozulur mu onu da bilmiyorum )

Parfüm denerken utanıyorum ben, bugün mesela bir kozmetik mağazasında bahsettiğiniz parfümlerden yalnızca bir tanesini deneyebildim, ondan da emin olamadım. Sanki o an testerları kullanmak fırsatçılık gibi geliyor. Bir de daha önce Boyner gibi bir mağazada çalışanların testerları üzerlerine boca ettiklerini gördüm ve bu görüntü hakikaten çok iticiydi. Tam manasıyla bedavacılık gibi geldi velhasıl kelam deneyemiyorum bu yüzden yorumlar benim için daha önemli. Beyaz tenli minyon biriyim, iş hayatında ayrı günlük hayatta aydı gece ayrı parfümler mi alsam hangi parfümler bana uygundur bilemiyorum. İşin içinden çıkamıyorum, evde bir kaç çeşit ve çoğu da hediye parfümüm var. Hatta içlerinde başta çok beğenip sonradan hiç sevmediğim ve nihayetinde tuvalet parfümü olarak kullandığım bile var. Parfüm konusu benim için karmakarışık, hem kararsız hem bilgisizim.:duduk:
Konuyu takipteyim arkadaşım. Teşekkürler :)

X