parfüm tecrübeleri

parfumkokusu

hola!
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2013
2.868
2.725
Selam kızlar,
Bu bölümü parfümler hakkında fikir edinelim diye açıyorum. Bir parfüm aşığı olarak, küçüklüğümden beri annemin parfümlerini çalarak başladığım koku maceramı benim tecrübe ettiklerim ve sizinde katılımınızla büyüterek bir sayfada toplamaya karar verdim. Sizlerde tecrübelerinizi ,sevdiğiniz, nefret ettiğiniz parfümlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Not 1: koku kişisel bir tercihtir. Benim sevdiğimden siz nefret edebilir yada sizin sevdiğinizi ben beğenmeyebilirim. Aynı şekilde kalıcılık da öyle. Bir tende saatlerce günlerce kalan bir koku başkasında 1 saatte uçabilir. O sebeple parfümleri yazarken EDP-EDT olarak ve notalarını özellikle belirttim. Böylece sevdiğiniz tondaki kokulardan yola çıkarak burada yazılan parfümler size fikir verebilir.
Not 2: önceki konumu takip edenler bilir avon parfümleri ile ilgili görüşlerimi yazdığım yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

​http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?t=693609

bu konu altında; hypnose, amber elixir, jadore, paco rabbane, mirage, soft musk, raulph loren polo sport, givenchy absolutly irresistible,instinct forbidden ve daha pek çok parfümün incelemelerini bulabilirsiniz. siz de deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
LANCOME- HYPNOSE (EDP)
Vanilya-beyaz çiçek

Eki Görüntüle 1163439
İlk olarak bunu seçtim. Çünkü bendeki yeri apayrı. Yoğun bir vanilya hissetmedim ben ama yoğun tatlı ve hafif çiçeksi bir koku. 2 sene bıkmadan usanmadan yaz demeden kış demeden kullandım.. sonra ne mi oldu? Soğudum. Kokuya aşıktım ama bir süre sonra ağırlığını hissettim. Kendisi uzun süreli ilişkide sürekli her şeye karışan eşler gibi. Benim üzerimde sanki hakimiyet kurdu. Ben kokuya ayak uyduramadım. Dişiliği ön planda tutan ağır bir koku. Ama yerinde iyi sanırım.o yüzden daha soft koku arayışına geçtim. Yinede arada sıkıyorum hala erkekler üzerinde acayip bir cezbediciliği var. Bunu sevmedim diyen erkek görmedim hiç. Denemeden alınmamalı..

AMBER ELİXİR (EDP)
Amber-meyve-balsamic

$nd.6843.jpg

Bu kokuyla yeni tanıştık sayılır. Çok fazla hayranı var. Ve ilginç bir şekilde oriflame’ın olmasına rağmen gerçekten kalıcı. Amber nedir, kimdir, napar bilmem ama o şey her ne ise harika kokuyor. Hypnose gibi dişiliği vurgulayan bir koku. Meyvelerle yumuşatılmış. Görüntüsü hacı yağı gibi dursa da kendisi oryantal olmasına rağmen baymıyor. En azından şuanlık. Bir de o şişe nedir arkadaş? Öneri ile olmasa hayatta almam. Anneanne kokusu gibi görüntüsü var. Ama gel gör ki içi başka şeyler söylüyor. Biraz karakteristik bence kesinlikle denenmeden alınmamalı. Dior Hypnotic posion’a koku olarak benziyor. Eğer o tarz kokuları seviyorsanız bunu da seversiniz diye tahmin ediyorum.

Ben merakla takip ederim bu konuyu senin gibi bir parfüm aşığı olarak. :)
Toparladığımda kendi fikirlerimi de yazarım.

Senin en sevdiğin parfümler hangileri mesela?
Önce sıralı olarak yazsaydın, koku zevki konusunda bir çıkarım yapabilirdim. :KK31:
Sadece ben değil, burayı okuyan herkes.

Ben merakla takip ederim bu konuyu senin gibi bir parfüm aşığı olarak. :)
Toparladığımda kendi fikirlerimi de yazarım.

Senin en sevdiğin parfümler hangileri mesela?
Önce sıralı olarak yazsaydın, koku zevki konusunda bir çıkarım yapabilirdim. :KK31:
Sadece ben değil, burayı okuyan herkes.

en sevdiklerimden başlayarak yazmayı düşündüm aslında.. ama genel çıkarım olarak şöyle söyleyebilirim ağırlıkla oryantal kokulardan hoşlanıyorum. zaten yazmaya devam ettikçe de görürsünüz notalar hep benzer olacak. beyaz çiçek, amber, tatlı baharat notalarını içerenleri genellikle tercih etmişim bu zamana kadar.. onlarda üstte yazdığım iki koku haricinde, little black dress, hypnotic poision, far away, lady million, jadore şeklinde liste uzayıp gidiyor:KK16::KK16:
aslında yazılacak çok şey var ama birşeyleri söylemeyi unutmadan devam etmek istiyorum. sende paylaşırsan çok sevinirim. :KK16:mesela şuanda mirage diye bir parfüm var onu bekliyorum. notaları bana uyuyor gibi elime geçince onu da yazıcam. büyük bir hevesle beklemedeyim. kimisi çok övmüş. kimisi pek sevmemiş ama tek ortak yargıda birleşiyorlar. çok karakteristik... o yüzden heyecanla onu bekliyorum:KK52:

DİOR- JADORE (EDP)
beyaz çiçek, meyve, manolya

$o.210.jpg

bana gelinleri andırıyor bu koku.. neden bilmem ama sanki saflığın, masumluğun sembolü.. bunu sürdüğümde resmen bu duyguları hissediyorum. sıcacık bir koku. hem taze hem elit. feminenliği biraz daha asil yaşatıyor size. baharı andırıyor adeta. o yüzden ben kendisini bahar kokusu yaptım. yaza girerken beni resmen mevsime hazırlıyor. galiba manolyanın etkisi bu. denemelisiniz. çok soft ve bir o kadar da klas. evde gidip gidip kokladığım sıkmaya kıyamadığım parfümlerimdendir kendisi
:KK1:

İNSTİNCT FORBİDDEN (EDP)
kırmızı meyve- beyaz çiçek-gardenya- vanilya
$nd.25140.jpg
son keşfim.. zaten piyasaya sürüleli de çok uzun bir süre olmadı bildiğim kadarıyla. oldukça seksi kokan, çok ağır olmadığı için yaz akşamlarında da rahatlıkla kullanabileceğiniz bir koku. avon kokuları çok fazla kalıcı değil derler ama bu fena değil bence. beyaz çiçek gardenya dedik ama daha çok tropikal koku sevenler için tasarlanmış. şişesi de zaten kendini ele veriyor.. buram buram kırmızı meyve kokuyor bence. o yüzden şu sıralar kendisini "FLÖRTÜM" olarak adlandırıyorum. :KK1:uzun yıllar mutlu bir aşk yaşayacağımıza inanıyorum:KK16:

Son düzenleme:
SOFT MUSK
misk- vanilya

$prod_1003957.jpg
yeri gelmişken bir avon parfümü ile daha devam edeyim. bu koku resmen bebek poposu kokusu :KK1: ama öyle gerçekten. saflık, temizlik kokusu.. aşık mıyım, bayılıyor muyum? hayır! ama vazgeçemiyorum da. bana huzur veren bir koku. kimisi yumuşacık,sıcacık bir koku demiş ama bence ilk sürdüğünde ağır biraz. zamanla daha hoş bir hale geliyor. misk kokusu.. çok farklı bir yapısı var. bence her tene ve karaktere gitmez. romantik bir dokunuşu var tene.. çiçekle böcekle, aroması oryantali falan hiç sevmem diyenler için inanılmaz doğal bir parfüm bu..yinede dışarda çok tercih etmiyorum. bana gidiyormuş gibi gelmiyor. yani. ben bunu duş sonrası parfümü yaptım. duştan çıkınca sıkıyorum. hem misler gibi kokuyorum hemde bebek gibi hissediyorum. parfüm bakım yapmaz ama sanki bana bakıyormuş gibi bile hissediyorum. bu şişe bitsin bi daha almam diyorum ama dayanamayıp hooop yenisini atıyorum sepete.benim ev parfümüm. üzerimde duruşu huzur veriyor. o yüzden de ona "GEYŞAM" diyorum :KK1::KK1:

MİRAGE (EDP)
balsamik,odunsu, aromatik, nane

$nd.10105.jpg

sonunda beklediğim parfüm elime ulaştı. o kadar çok merak ediyordum ki kendisini. "acayip karakteristik bir koku,oldukça değişik ve seksi bir koku" yorumları beni direk bu parfüme yönlendirdi. oriflame ve avon malum önceden gidip deniyim öyle alayım gibi bir lüksünüz her zaman olmuyor. iş başa düştü dedim biraz da kendimi gaza getirerek sipariş verdim. kargosu vs derken ancak 3 gün sonra elime ulaştı. çok bekledim. beklediğime deydi mi? ımmm.. kararsızım aslında. balsamik nedir bilmiyorum bu gerçekten onun kokusu mu onu da bilmiyorum. çünkü araştırmam balsamik oranın en baskın notada olduğunu söylüyor. bense daha çok nane kokusu alıyorum.tanıdık bir kokuyu andırıyor gibi ama o nane kokusu biraz genzimi yaktı. dışarıdan yani başkasından koklayınca belki genzi yakmaz ve o nane ferah bir his verebilir ama yinede ağır mı? epey ağır.kalıcı mı? o kadar ağır bir koku zaten hemen uçamaz. odada sıktım kokuyu, koridordan duydular. ve kesinlikle 30 yaş üstü bir koku. hatta belki 40! denemeden alınmamalı. ben anneme vermeyi planlıyorum. ve gerçekten çok kadınsı. ama daha olgun bir kadın.. :KK53: kısacası; ONUN AŞKI BANA XL!

GIVENCHY ABSOLUTELY IRRESISTIBLE
beyaz çiçek, baharat, red berries

$0071934658887_500X500.jpg

bu parfümü edinmedim. ama deneme fırsatı sonunda bulabildim. en merak ettiğim kokulardan birisiydi aslında. ama "bihter parfümü" diye nam salınca bir ara soğumuştum.( karakterle ilgili bir sıkıntı değil bendeki fazlaca bilindik olması fazlaca isim yapmış olması kokuyu bilmesem de sanki çok ele ayağa düşmüş izlenimi yarattı bende. bkz:bihter kolyesi) ama bu hafta sonunu bir arkadaşımda geçirdim ve bu misssleerrr gibi kokan arkadaşımın komidini üzerinde denk geldim kendisine. kırmızı alımlı şişesi ile bana bakıyordu. arkadaşımdan izin alarak kendisini denedim. ilk izlenim hımmm misler gibi kokan ilk sıkışta bana biraz fazlaca çiçeksi gelse de fazla yumuşak olmayan ve durdukça daha da netleşen tene oturan bir koku. ama kendi izlenimime göre bu parfümün en belirgin özelliği :"her tene gitmez!!" hani kimi kokular vardır ya bir çok tende farklı yansır ama aşağı yukarı çoğu kişiye oturur. öyle birşey değil. ben arkadaşıma, benden daha çok yakıştırdım. yada uzun bir süredir adını bilmesemde onunla özdeşleştirmişte olabilirim. bilemiyorum. ama denemelisiniz. kalıcılık ise inanılmaz iyi. üstünden 24 saatten fazla geçmesine rağmen hala kokusunu alıyorum ve ara ara hissediyorum varlığını..

POLO SPORT- RALPH LAUREN
Limon, fresh, narenciye

$FB,8521,11,ralph-lauren-polo-sport-woman.jpg

biraz nostalji yapalım dedim. bilemiyorum bu parfüm hala var mı ama çocukluğumdan bilirim bu kokuyu. almanyadaki akrabalardan gelmişti kendisi. dönemin koşullarına göre komidinde durur asla sıkılmaz. yalnızca özel günlerde birer fıs'a izin verilirdi. bayramlarda falan şanslıysak annemin gözetiminde sıkardık. yada okuldan erken dönen ben gizli gizli annemin odasına girer sıkardım. pahalı parfüm diye annem " çok sıkmayın, alerji yapar her yeriniz şişer derdi." :KK1::KK1: o şekilde bu parfüm 3 yıl falan dayandı bizim evde. koku da öyle ahım şahım bir şey mi? hayır.. bence hayır yani seveni vardır belki. o dönem annemin yasağı gözümüzde büyüttü parfümü. bence günlük kullanılabilecek tonlarda hafif fresh bir koku.. ahh ahh eski günler işte. dönemine göre belki güzel ama şuanki parfümlere kıyasla özensiz şişesi ile karşımızda duruyor. yinede onu bir kez daha koklamayı isterdim. cidden bu koku hala satışta mı??:44::44::44:

Son düzenleme:
LOVE POTİON
EDP
kakao vanilya zencefil
sıcak baharat

$o.13192.jpg
oriflame kokuları kalıcı değil amber elixir dışında hiçbirini almam diye yemin eden ben, yeminimi bozdum ve merakıma yenik düşerek kendisini parfüm dolabıma ekledim. öncelikle o şişe nasıl tatlıdır... potion(iksir) diyor ya hakikaten sanki öyle birşey varmış gibi içinde. inanılmaz tatlı... zaten üst notası kakao.. bariz bir kakao hemde. koklamaktan bir hal oldum. kapağını açarsam kokusu uçar gibisinden şizofrenik bir etki yarattı bende, bir kaybetme korkusu, o kadar yani!!:KK53::KK53: neyse detaya geçelim kendisi tatlı bir oryantal.. sıcak baharat nasıl oluyor diye düşünerek aldım kendisini. gerçekten çok hoş oluyormuş. yinede ağır. bu yaz sıcağında bir de çikolata kokusuyla milleti boğmak istemiyorum. o yüzden rafın gerisinde bekliyor ama kışa doğru dolabımda en önlerde yerini alacak. deneme amaçlı sürüp dışarı çıktığımda ise ilk başlarda belirgin şekilde duyulan odayı kaplayan koku dışarıda 2 saatte silinip gitti. gün içinde 2-3 yenileme isteyecek orası kesin. o yüzden de çok uzun dayınır mı bilemiyorum. kısacası kalıcılık konusunda amberin yerini tutmaz. tabi kalıcılık tene göre değişir bunu da unutmamak lazım. benim cildim en kalıcı kokuları bile 5-6 saatte yalayıp yuttuğundan bende kalıcı koku ciddennnn kalıcı kokudur ama bende kalmıyorsa bu sizde de aynı etkiyi göstereceği anlamına gelmez. oryantal koku seven ve biraz farklılık arayanlar için HOŞ BİR KAÇAMAK KOKUSU.. kullananlar, sizden de yorum bekliyorum :KK34::KK34:

HUGO BOSS- İNTENSE
EDP
sıcak baharat-vanilya- odunsu

$nd.388.jpg

buyrun hanımlar size bir kadınsı, oryantal güzeli daha... normalde çok bilindik bir koku yazıp yazmamakta kararsız kaldım ama sıcak baharattan söz etmişken intense'e değinmeden olmaz gibi geldi.. lafı uzatmayacağım kendisi zaten bir imza kokudur. oryantal, hafif baharatlı bir koku. beni fazla baymadı çok ağır kokuların yanında tatlı bile geldi.. hele ki içindeki o vanilyaya rağmen. genelde hem baharat hem vanilya çok yorar insanları ama bu koku benim için zamansızlardan.. kalıcığı ise inanılmaz iyi. yinede bir süre kullandıktan sonra sıkıldım ve anneme verdim. o hala aşık bu kokuya.. denemenizi öneririm.

Selam kızlar,
Bu bölümü parfümler hakkında fikir edinelim diye açıyorum. Bir parfüm aşığı olarak, küçüklüğümden beri annemin parfümlerini çalarak başladığım koku maceramı benim tecrübe ettiklerim ve sizinde katılımınızla büyüterek bir sayfada toplamaya karar verdim. Sizlerde tecrübelerinizi ,sevdiğiniz, nefret ettiğiniz parfümlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Not 1: koku kişisel bir tercihtir. Benim sevdiğimden siz nefret edebilir yada sizin sevdiğinizi ben beğenmeyebilirim. Aynı şekilde kalıcılık da öyle. Bir tende saatlerce günlerce kalan bir koku başkasında 1 saatte uçabilir. O sebeple parfümleri yazarken EDP-EDT olarak ve notalarını özellikle belirttim. Böylece sevdiğiniz tondaki kokulardan yola çıkarak burada yazılan parfümler size fikir verebilir.
Not 2: önceki konumu takip edenler bilir avon parfümleri ile ilgili görüşlerimi yazdığım yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

​http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?t=693609

bu konu altında; hypnose, amber elixir, nina ricci, dior, paco rabbane, lancome vb pek çok markanın parfüm incelemelerini bulabilirsiniz. siz de deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
oriflame divine edt harika

DAVIDOFF- COOL WATER
EDP
çiçeksi- aqua-fresh

$nd.508.jpg

tarzımın biraz dışına çıkarak bunu yazmak istedim. bu koku baya fresh tam bir yaz kokusu.. çiçek olarak lotus kullanılmış ve frenk üzümü ile de hafif tatlı bir yapısı olduğunu söylüyor uzmanları.. şahsen ben onların kokusunu alamadım. lotusun kokusunu da bilmem zaten:KK1::KK1: ama fresh, kıpır kıpır bir koku kendisi. çiçek ile de dengelenmiş. sevdim mi? tarzım dışında olması sebebiyle sevsemde fazla tercih edeceğim bir koku olmadı. yinede bu tip kokulardan hoşlananlar göz atabilir bence. kalıcılığa gelince ise kokusu kadar olumlu yorumlar yapamayacağım. bence fiyatını haketmiyor. kaliteli bir markadan daha kalıcı birşeyler bekliyor insan. kokunun yayılımı da aynı şekilde. ancak öpüşecek kadar dibime girerseniz kokuyu alırsınız:KK9::KK9: bu açıdan benim gözümde sınıfta kaldı.

Son düzenleme:
canım merhaba:)konun ilgimi çekti ama senin tam olarak ne kokuyu sevdiğini anlayamadım:)ben çiçek kokularını seviyorum baharat ya da meyve kokularını sevemiyorum ama en az kalıcı olanda çiçek malesef,yıllar önce avonda lyrical diye bir parfüm vardı çok güzeldi ama artık üretilmiyor sanırım,birde chanel 5 i sorayım sana kokusunu bilmiyorum ama çok çok övüyorlar denedin mi hiç?

canım merhaba:)konun ilgimi çekti ama senin tam olarak ne kokuyu sevdiğini anlayamadım:)ben çiçek kokularını seviyorum baharat ya da meyve kokularını sevemiyorum ama en az kalıcı olanda çiçek malesef,yıllar önce avonda lyrical diye bir parfüm vardı çok güzeldi ama artık üretilmiyor sanırım,birde chanel 5 i sorayım sana kokusunu bilmiyorum ama çok çok övüyorlar denedin mi hiç?

canım ben chanel no 5 kullanıyorum edp inanılmaz bir parfüm, tabii zevkler tartışılmaz ama baya kalıcı bir parfüm, yalnız biraz pahalı tr de, londra da arkadaşımdan rica etmiştim o getirdi, sabah 2 fıs sıkıyorum akşama kadar kalıyor:)

canım ben chanel no 5 kullanıyorum edp inanılmaz bir parfüm, tabii zevkler tartışılmaz ama baya kalıcı bir parfüm, yalnız biraz pahalı tr de, londra da arkadaşımdan rica etmiştim o getirdi, sabah 2 fıs sıkıyorum akşama kadar kalıyor:)

biraz kadınsıymış acayip merak ediyorum bi gittiğimde deneyim bakalım:)

Clinique Happy Heart EDP

:KK49:
Üst notalar: bergamot, boysenberry ve hanımeli.
Orta notalar: greyfurt, çalı çiçeği ve yosun.
Alt notalar: frezya, limon ve Hawaii düğün çiçeği

X