Kundak gelişimi etkilermi ?

JodiLyn

Lyn
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2007
753
37
3.5 aylık bebeğim var ve elleriyle sürekli kendini uyandırıyor emziğini çıkarıyor bende kundak yapıyorum mecburen fakat etrafımdan kundak gelişimini engeller omuzları aşağı dogru çökük olur diyolar doğrumudur ??

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

3.5 aylık bebeğim var ve elleriyle sürekli kendini uyandırıyor emziğini çıkarıyor bende kundak yapıyorum mecburen fakat etrafımdan kundak gelişimini engeller omuzları aşağı dogru çökük olur diyolar doğrumudur ??

Merhaba, bahsettiğiniz kendini uyandırma durumu nedeniyle kundak yapmanın yararlı olduğunu biliyorum. Ancak çok sıkı sarmamak şartıyla (bu havalarda ince bir tülbent yardımıyla) yapılan kundak huzurlu ve güvende uyumasını sağlıyor. Çünkü anne karnındaki gibi bir his oluşturuyormuş bebekte. Sıkı sıkı dolma gibi sarmazsanız :) hiç bir zararı yoktur bana göre.

Ben kundak olayını dogru bulmuyorum bır komsumuzun cocugunun bu yuzden olsa gerek tek omzu dıgerıne gore daha assagıda duruyor nasıl sardıysalar artık cocugu :KK14:

Ben ve 3 kardeşim kundakta büyüdük, köy beşiklerinde, hepimiz de dalyan gibiyiz :KK1:
Sanırım çok sıkmamak lazım bebeği, sadece uyurken sararsan bi sorun olmaz diye düşünüyorum :KK34:

Benimde 1 aylık bebeğim var ben sıcaklardan dolayı her zaman yapmıyorum arada ince bir tülbentle sarıyorum. Bence de çocukların güvende olmasını sağlıyor

Verdiğiniz bilgiler için sagolyn demekki gelişmeyi engellemiyor herkes ayrı kafadan konuşuyor sanki onlar doğurdu annelik değilde şu dışarının etkisi yoruyo insanı [emoji5]️

Son düzenleme:
Eskiler bişeyler biliyor da yapıyormuş diyorum ben. Yalnız zamane ebeveynler olarak akıl süzgecinden geçiirmek lazım.
Mantıklı bulduğum şeyleri uyguluyorum ben. Bunlardan biri de kundaktı. Aynı dertten muzdariptik, deli gömleği giydirir gibi olmamak kaydıyla hafifçe yapılmış bir kundak yaptım. Kesintisiz uyku bizden ziyade bebeğimiz için çok daha önemli. Çünkü büyüme hormonunun salınımı uykuda oluyor kızlar :KK66:

Sevgiler :emir_bebek:

Benimde bebeğim 9gunluk ben de yapiyorum cok Sıkma dan ince bi tulbent gibi. Emzirmeside kolay oluyor uyuturkende sicramiyor. Doktormda kundagi fazla ski olmama şartıyla yapmami soyledi. Disarinin etkisi bitmiyor canim ya herkesin bi bilmisligi ama meleğimokadar tatliki kimse umrumda değil :)

Benim annemde hep kundak yapmış kardeşlerime ve bana 4 kız kardeşiz ve hepimizin fiziğide çok düzgün bacağın çarpık olmasını engelliyor işi bilip düzgün yaparsan ve sıkmazsan çok faydalı bende Allah kısmet ederse bebeğime kundak yapıcam bebeğini sağlıkla büyüt inş :))

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

ben kundak yapmadım diyebilirim sadece çok bunalttığı zmanlarda yaptım eltimin 15 aylık bebeği var hala yapıyo öyle alıştırmış yoksa çocuk uyumuyo kolay kolay

Cocugun hareketini kisitlayan her durum cocugun fiziksel gelisimini olumsuz yonde etkiler. Bunlardan biri de kundaktir.Bunun disinda tulumlarin da bebege giydirilmesi onerilmez.Cunku ayagin bacaktan ayri bir hareket yapisi vardir.Tulumla bu butunlestirilmis olur ve bebek ayaklarini uygun sekilde hareket ettiremez.Bebeklere mutlaka corap ve alt seklinde giydirmek gerekir, cok siki kundaklardan da mumkun oldugunca kacinin.

Cocugun hareketini kisitlayan her durum cocugun fiziksel gelisimini olumsuz yonde etkiler. Bunlardan biri de kundaktir.Bunun disinda tulumlarin da bebege giydirilmesi onerilmez.Cunku ayagin bacaktan ayri bir hareket yapisi vardir.Tulumla bu butunlestirilmis olur ve bebek ayaklarini uygun sekilde hareket ettiremez.Bebeklere mutlaka corap ve alt seklinde giydirmek gerekir, cok siki kundaklardan da mumkun oldugunca kacinin.

1 aydir bebeğim çok hareketlendigi için bende yarim kundak yapiyorum.gerçekten akil vermek çok kolay.1 ay önce guzduzleri uyumuyordu doğal olarak beslenmesini de etkiliyordu ve sonuç az kilo almisti. Elleri kökleri bacaklar hic durmayan uykusu geldiği halde bu yüzden uyumayan çocuğu gelinde uyutun hadi.uyumuyor arkadasim .sallasan dert sallamasan dert.kisacasi bebeğe zarar vermeden yapilabilir bence.eskiler hem salla iş hem sarmislar bir bildikleri vardir.bu ay bebeğim kendine geldi resmen düzenli uyumak tan.annenin psikolojisi ne olacak bu durumda.uyumayan uyutmayan bir bebek hem kendine hem bebeğe zarar.

Benim bebeğim 2.5 aylık, ilk günlerde hiç kundak yapmadım, oğlum yaptırmadı hatta, son bi haftadır sadece gündüz uykusunda gevşek bi kundak yapıyorum, yani bacaklar rahat ama kollar bağlı. Benimkinin kolları hiç durmuyor, kırk kere uyanıyor yoksa. Anneler de yabancı uzmanlar da sağlıklı uyku için kundak öneriyor zaten, unutmayın sağlıklı bebek için beslenme ve uyku en önemlileri

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

benim bebeğim 8 aylık olana kadar kundaktaydı kundak dediğsem sadece kollarını sarardım çokta iiyi olurdu :KK54: 8 aylık olunca uyuduktan sonra kollarını açıyodum o şekilde alıştı normal uyumaya....

hiç bişeycikte olmaz canım için rahat olsun hem daha güzel gelişir.. bir sorun olsaydı benimkine olurdu 2 yaşında şuan tosunum:nazar::KK54: rabbim onları korusun amin

benim bebeğim 8 aylık olana kadar kundaktaydı kundak dediğsem sadece kollarını sarardım çokta iiyi olurdu :KK54: 8 aylık olunca uyuduktan sonra kollarını açıyodum o şekilde alıştı normal uyumaya....

hiç bişeycikte olmaz canım için rahat olsun hem daha güzel gelişir.. bir sorun olsaydı benimkine olurdu 2 yaşında şuan tosunum:nazar::KK54: rabbim onları korusun amin

Allah bağışlasın hepimizinkini her kafadan bir ses o olmaz bu olmaz kendileri kim bilir nasıl büyüttü 😃

Girme cahille münakaşaya ya sinirini zıplatır tavana,yada yazık olur adabına .. Mevlana

kalça çıkığına sebep oluyor diye duydum :/

1 aydir bebeğim çok hareketlendigi için bende yarim kundak yapiyorum.gerçekten akil vermek çok kolay.1 ay önce guzduzleri uyumuyordu doğal olarak beslenmesini de etkiliyordu ve sonuç az kilo almisti. Elleri kökleri bacaklar hic durmayan uykusu geldiği halde bu yüzden uyumayan çocuğu gelinde uyutun hadi.uyumuyor arkadasim .sallasan dert sallamasan dert.kisacasi bebeğe zarar vermeden yapilabilir bence.eskiler hem salla iş hem sarmislar bir bildikleri vardir.bu ay bebeğim kendine geldi resmen düzenli uyumak tan.annenin psikolojisi ne olacak bu durumda.uyumayan uyutmayan bir bebek hem kendine hem bebeğe zarar.

Ben kimseye akil vermedim, bir soru sorulmus,bildigimi, olmasi gerekeni soyledim.Uyup uymamak sizin elinizde sonucta, kimse bunun icin sizi zorlamiyir ya da tenkit etmiyor.gereksiz sinire gerek yok.bebeginizi istediginiz gibi uyutursunuz.

ben dogru.bulmuyorum kundagi beni de kundaklamislar ve kalca cikigim oldu bu sebepten iki uasinda ameliyat olmusum hala da cekiyorum cilesini. annem kardesimde yapmamis bu yuzden onda bi sorun olmadi. simdi yegenim var kundak yapmadik.oda kendini.uyandiriyordu ellerini altindaki pijamanin icine sokuyor annesi uyutmaya calisirken. yapmayin allah askina ben cok.cektim.bu kalca durumundan. normal.dogum bile uapamayacagim hamilelik.deseniz evde yatarak gececekmis zor.bi durum

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

X