Menopoz erken yaşta menopozda neler yapılabilir ?

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar

cekirdek_aile

Üye
Kayıtlı Üye
29 Kasım 2012
16
6
merhaba arkadaşlar 23 yaşındayım 4 yıllık evliyim evlendkten 1 sene sonra adetlerimde düzensizlkler başladı özel bi hastaneye gttim önemli bişey olmadığı falan söylediler o zamanlar fsh 15 di yani yüksekdi ama önemsemediler ve hiç bi şekilde bilgilendirmedilerdee
adet düzenmdeki bozukluk devam edince hacettepe üniversitesine gttim ve 22 yaşımda erken menopaza grdiğimi yumurtalıklarımın çok küçük olduğunu çalışmadığını öğrendim yumurtalıklar çalışmadığı için alınmasının iyi olacağı falan söylendi
işte genetik testler falan derken ilaç tedavisine başladık cyclo prognova kullanıyorum 1 sene yi geçti ilaç kullanarak adetimi her ay oluyorum fakat bu 1 sene içinde 16 kilo aldım ve geçtiğimiz aylarda 1 ay kullanmadım ilacı bu 1 ayın sonnda kendiliğimden adet görmüştüm çok şaşırdım ertesi gün hemen doktora gttim yumurtalıklarımda bi bi değişiklik yokdu hala küçük ve gelişmemişlerdi kan testi yapıldı 1 sene önce 86 olan fsh 35 e düşmüşdü şaşırdsım doktorda ne yaptığımı sordu hiç bişey dedim çünkü hiç bişey yapmadım benim erken menopoza girmeme sebep olarak sıkıntı stres v.s gsterilmişti herhalde sıkıntım azaldı :KK70:

2 farklı doktora gidiyorum ve ikide % 5 - 10 arası geri dönüş olabileceğini söyledi ilacı kullanmaya devam ediyorum fakat çok fazla da yan etkisi var smear testini ihmal etmiyorum aynı zamanda meme ultrasonu bu ikisinde sorun çıkmadı ama kemik taraması sonucunda yeni de olsa kemik erimesi başladığını öğrendm bu da ayrı bi dert tabii

işte böyle yanii bu gencecik yaşta bunlarla uğraşıyorum Allah'a şükür eşim hep destek bana bende çocuk işini çok fazla kafaya takan biri değilim tek derdim kanser olmayım herhangi bi sağlık sorunum olmasın Allah zamanı vakti geldiğinde çocuğu verir hayırlı deilsede olmaz kısmett

fakat yinede bu erken menopozun bi tedavisi bi çıkış yolu yok mu ?

Son düzenleme:
çıkmadık candan umut kesilmez . Rabbim kim bilir bize verdiği bu sıkıntı da neleri gizledi ne güzellikler bahşetti.Her şey ondan. bizler sabredenlerden olalım inşallah.

Bende 23 yasinda erken menepoza girmistim. 3 yil hap kullandim oyle adet gordum. Evlendim haplari almayi unuttum derken adet oldum.7 aydirda hapsiz adet goruyorum. Menepozdan döndüm cok sukur. Allah kimseye yasatmasin.

Bende 23 yasinda erken menepoza girmistim. 3 yil hap kullandim oyle adet gordum. Evlendim haplari almayi unuttum derken adet oldum.7 aydirda hapsiz adet goruyorum. Menepozdan döndüm cok sukur. Allah kimseye yasatmasin.
Nasıl dondun bişey falan ictinmi bende aynı sorunu yaşıyorum hapsiz adet göremiyorum

Nasıl dondun bişey falan ictinmi bende aynı sorunu yaşıyorum hapsiz adet göremiyorum

Hayir hic birsey kullanmadim. Dugunume 1 ay kala telaşeden almayi unutuyordum. Sonra adet olunca bir sonraki regli bekledim belki olur diye oluncada elimdeki tum haplari attim. Insaalah sizde atltirsiniz.

15 GÜN SABAH AKŞAM SOĞAN KÜRÜ UYGULADIM, SARAÇOĞLU HOCANIN ANLATTIĞI ŞEKİLDE.. ŞİMDİ DE İNCİR KÜRÜNE BAŞLADIM. AYNI ZAMANDA CYCLO P.. ÖSTROJEN HORMONUNU VEREN İLACI KULLANIYORUM.
ALLAHIN İPİNE DE SIKI SIKI SARILDIM. UMUTSUZ DEĞİLİM AMA ÇOK ÜZGÜNÜM. TEVEKKÜL ETTİM ANCAK TEDBİRİMİ DE ALMAK İSTİYORUM. NELER YAPABİLİRİM BAŞKA.. DOKTOR ASLA ÇOCUĞUN OLMAZ DEDİ:KK43: 5 FARKLI DOKTORA GTTİM SONUÇ AYNI.. YUMURTALIKLARIM VAR AMA KUVVETSİZ DÜŞÜK OLUR DEDİLER. ANCAK TAŞIYICI ANNE OLABİLİR MŞM.. YANİ BAŞKASININ YUMURTASIYLA...

ASLINDA POLİKİSTİK OVER DEMŞLERDİ BAŞTA.. BİR YILDIR ADET GÖRMÜYORDUM AMA ANNEM DE ALTI AYDA BİR GÖRDÜĞÜ İÇİN IRSİ SANMIŞTIM.

ŞİMDİ ASLAN PENÇESİNE Mİ HAYITA MI BAŞLASAM.. NE YAPMALIYIM BİLEMİYORUM:KK43: HIZLA DA KİLO ALIYORUM...
BÖYLE BİR BAŞLIK AÇTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

Hayir hic birsey kullanmadim. Dugunume 1 ay kala telaşeden almayi unutuyordum. Sonra adet olunca bir sonraki regli bekledim belki olur diye oluncada elimdeki tum haplari attim. Insaalah sizde atltirsiniz.

peki doktora gittinmi tekrar fsh, lh hormon seviyelerin falan normale dönmüşmü geçici bişey olmasın. Ben çok uğraştım ama değerler bir türlü düşmüyor tek çare ilaçlar

peki doktora gittinmi tekrar fsh, lh hormon seviyelerin falan normale dönmüşmü geçici bişey olmasın. Ben çok uğraştım ama değerler bir türlü düşmüyor tek çare ilaçlar
Evet gittim. Yumurtaliklar bitmemis olabilirmis oyuzden geri dönüşüm olmuştur dedi. Daha sonra ultrasonda hersey normal dediler. Kan sonuclarida iyi cikti. ben evliligimin buyuk etkisi oldugunu dusunuyorum. Cunku bekarken cok stresli gunler gecirmistim. doktorum strese bagli olarak adetten kesilmis olabilirsin demisti. Cunku başka sebebini bulamamislardi.

Evet gittim. Yumurtaliklar bitmemis olabilirmis oyuzden geri dönüşüm olmuştur dedi. Daha sonra ultrasonda hersey normal dediler. Kan sonuclarida iyi cikti. ben evliligimin buyuk etkisi oldugunu dusunuyorum. Cunku bekarken cok stresli gunler gecirmistim. doktorum strese bagli olarak adetten kesilmis olabilirsin demisti. Cunku başka sebebini bulamamislardi.
gözün aydın o zaman canım, darısı bizim başımıza...

X