Ayak Başparmağında Cıkıntı Halluks Valgus

selda71

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2007
66
2
Ortopedi

--------------------------------------------------------------------------------

Ayak başparmağında çıkıntı halluks valgus

Ayak başparmağınızın başladığı yerde (tarak kemiği ile parmağın başlağı eklemde) şişlik, çıkıntı varsa halluks valgus'unuz var demektir. Kadınların neredeyse % 40 ında bu yakınma vardır. Bu hastalıkta %70 oranında genetik bir eğilim vardır. Genetik olarak 1.-2. tarak kemikleri arasındaki açı fazla olduğunda zamanla başparmak diğer parmaklara yaklaşır ve bu keskin açılanma bir çıkıntı olarak görülür. Genetik eğilimliler dışında uzun yıllar topuklu, sivri burunlu ayakkabı giyenlerde de meydana gelebilir. Bu nedenle bu rahatsızlığı olan her 10 hastadan 9 u kadındır.

Bu çıkıntı ayakkabı içinde sıkışınca ciltte kızarıklık ve ağrı olur. Zaman içinde cilt altındaki “bursa” denilen kesecik su toplar ve ağrı-şişlik artar, yakınmalar daha belirgin hale gelir. Uzun zaman devam eden eklemdeki kötü pozisyon kireçlenmeye neden olur. Bu aşamadan sonra yakınmalar iyice artar, ilaç ve diğer tedavi yöntemleri başarısız olur. Tedavinin kireçlenme başlamadan yapılması, ilerideki tedavi başarısını belirleyen ana faktörlerden biridir.

Başparmak zamanla 2. parmağın altına veya üstüne doğru ilerleyebilir. Bu tür mekanik sorunlara nasırlar eşlik eder.

Adolesan halluks valgus

10 lu yaşlarda, özelliklede 10-15 yaş arası kızlarda görülür. Bu yetişkinlerinkinden farklı olarak ağrısızdır. Ağrı oluşursa aşağıda anlatılan koruyucu önlemleri almak gerekir. Bu şekil bozukluğu ileri yaşlarda artacağı için büyüme tamamlanınca cerrahi tedavi önerilir.

Koruyucu tedavi

Bu rahatsızlığa sahip kişilerin büyük kısmı cerrahi olmayan bir biçimde rahatlatılabilir. Öncelikle belirtileri arttıran ayakkabılar bir daha giyilmemelidir. Özellikle dar, sivri burunlu, 5 cm den yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir. Ayakkabı alırken başparmak üstünde baskı olmayacak kadar rahat olmalarına dikkat edilmelidir. Ayakkabı içinde başparmak ile 2. parmak arasında makara biçiminde destekler (parmak arası makarası) kullanılması da yardımcıdır. Ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlar yakınmaların azaltılmasında yardımcıdır.

Bu tür tedaviler yakınmaları giderir, hastalığın meydana gelmesine neden olan anatomik rahatsızlığı ortadan kaldırmaz. Bu durum yukarıda anlatılan önlemler bırakıldığında yakınmalar devam edecek demektir.

Size cerrahi gerekiyor mu?

Cerrahi olamayan önlemler sizi tatmin eden bir sonuç vermediyse size cerrahi gerekir denilebilir. Günümüzde cerrahi taleplerinde estetik kaygılar ve moda ayakkabıları giyme zorlukları daha fazla yer almaya başlamışsa da asıl cerrahi kararına aşağıdaki gereksinimlerde varmak daha doğru bir yaklaşım olur.

Günlük aktiviteleri kısıtlayan ağrı.
Uzun süreli, dinlenme ve ilaçla geçmeyen baş parmak şişlik ve kızarıklığı
Yandaki parmağın yönünü değiştirecek kadar yön değişikliği
Baş parmakta sertlik. Bükülme ve esneme zorlukları.
Unutulmamalıdır ki operasyon sonrası ayak numarası asla küçülmez.

Cerrahi tipleri

Halluks valgusta yüzlerce tip operasyon vardır. Bunlardan hangisinin yapılacağına doktorunuz karar vermektedir.

Başparmak çevresi tendon ve bağlara yönelik girişimler: Nadiren tek başına kullanılırlar. Tek başına uygulandıklarında genellikle nüks sıktır. Genellikle operasyon sonrası alçı gerekir.

Eklemin dondurulması: Aşınmış eklem yüzeyinin ortadan kaldırılarak başparmak tabanındaki eklemi oluşturan tarak kemiği-parmak kemiği uygun pozisyonda birbirine kaynatılır. Özellikle ilerlemiş kireçlenmenin ön planda olduğu vakalarda tercih edilir.

Çıkıntının alınması: Başparmak dibindeki çıkıntının alınmasıdır. Nüks sıktır. Operasyon sonrası alçı gerektirmez.

Eklemin kesilmesi: Aşınmış ve biçimi bozulan eklemin kesilerek çıkarılmasıdır. İleri yaşlarda en sık tercih edilen prosedürlerdendir. Alçı gerektirmez. Ancak parmakta kısalmaya neden olur.

Osteotomi: Tarak kemiğinin değişik seviyelerden kesilerek yeniden yönlendirilmesidir. Günümüzde en popüler cerrahi yöntemlerdir. Hastalığa neden olan anatomik bozukluğun düzeltilmesini sağlarlar. Kullanılan kesme ve tesbit yöntemine göre alçı gerekebilir veya gerekmeyebilir.
Cerrahi sonrası muhtemel problemler

Ameliyat sonrası %10 oranında komplikasyon görülmektedir. Bunlardan en sık olanı enfeksiyondur. Erken farkedilen ve önlem alınan enfeksiyonlar sorunsuz tedavi edilebilir. Geç kalan vakalarda yeni bir cerrahi gerekebilir.

Diğer komplikasyonlar cerrahi sırasında sinir kesilmesi sonucu başparmakta kalıcı his kaybı, devam eden ağrı, çıkıntının nüksü, eklemde kısıtlılık, cerrahi tesbit yönteminde yetersizlik olaraksayılabilir.

Genelde yeni teknikler, iyi ellerde yapılmış cerrahi, cerrahi sonrası iyi doktor-hasta iletişimi ile % 98 civarında tatmin edici sonuçlar alınmaktadır.

Cerrahi sonrası problemlerden korunma

Aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız derhal doktorunuzu arayın;

Pansumanınız düşerse, ıslanırsa
Pansumanınız kan veya sızıntı ile kirlenirse
Kullanılan ilaçlara karşı yan etkiler ortaya çıkarsa
Ateşiniz çıkarsa
Titreme olursa
Yara çevresinde ısı artışı veya kızarıklık durumunda
Artan veya azalmayan ağrı durumunda
Dizaltında-ayak üzerinde belirginbir şişlik
Evde bakım

Cerrahinin başarısı büyük ölçüde sizin doktorununzun önerilerini ne ölçüde uyguladığınıza bağlıdır. Özellikle ameliyat sonrası ilk üç hafta çok önemlidir.

Pansuman ve bandajlar: Hastaneden parmağınızı doğru pozisyonda tutan bir bandajla çıkarsınız.Doktorunuz size özel bir ayakkabı vermiş veya alçı yapılmış olabilir. Bunları genellikle 6-7 hafta korumanız gerekir.

Dikişler alınana kadar pansuman malzemesini korumalı doktorunuz dışında kesinlikle açtırmamalısınız. Kesinlikle ıslatmamalısınız. Yaranızda koku, ıslanma, pansumanın kirlendiğini hissederseniz zaman geçirmeden doktorunuza başvurunuz.

Ayağa basma: Doktorunuzun seçtiği ameliyat tipine göre, ayağa değişik yük verme önerileri olabilir. Bunlara mutlaka uymalısınız. Bazı ameliyat tiplerinde mutlaka koltuk değneği kullanmak gerekirken bir kısmında gerek yoktur.

Şişme: Hangi ameliyat tipi seçilirse seçilsin ilk hafta hatta 15 gün mümkün olduğu kadar ayağın yukarıda tutulması çok önemlidir. Bu ödemin hızla azalmasına ve daha iyi bir yara iyileşmesine neden olur. İlk günler her saat başı 15 dakika buz uygulaması şişlik ve ağrının kontrolünde önenlidir. Yalnız buz su sızdırmayan bir torba içinde olmalı ve bir havlu üzerinden uygulanmalıdır.

Ayakkabı giyimi: Dikişler alındıktan, alçı ve bandajlar kaldırıldıktan sonra hastalar spor ayakkabılar, ucu geniş topuksuz ayakkabıları giymeye başlarlar. Topuklu ve sivri burunlu ayakkabılara 6 ay sonra izin verilir.

İlaçlar: Ameliyat sonrası antibiotik kullanımı genellikle rutindir. Ağrı kesicilere ilk günlerde ihtiyaç olmaktadır

İçerik nedeniyle Her şeyin Başı Sağlık Bölümünden "El ayak sağlığına " taşınmıştır.
Bölüm Moderatörü arkadaşımın dikkatine..

evet ben de bu dertten muzdaribim. bu rahatsizligin genetik bir boyutu var malesef. bana annemden miras. ustelik cerrahi mudahale ile bile eski haline donmek cok zor. benim annem iki ayagindan da farkli tarihlerde ameliyat olmasina ragmen tekrar buyume basladi. bu sorunun agri probleminin yanisira estetik acidan da bircok kotu sonuclari var. sik, yuksek topuklu ayakkabilar giymek cok zor. ancak bir saat dayanabilirsiniz. ustelik ayakkabilar hemen deforme olur kemik ayakkabida iz yapar.

kemiklere baski yapacagindan kilo almamak gerekir.

sevgiler..

kızlar bu rahatsızlığı olanlarla paylaşalım sorunlarımızı bendede var doktora gittiğimde ağrı kesici kas gevşetici veriyolar bide parmak arası makarası makara diğer parmağımı şişiriyo çok ağrı yapıyo devamlı takamıyorum ilaçlarda hiçbi işe yaramıyo sizler ne yaptınız ameliyata ne zaman karar verilir ve nasıl oluyo anlatırmısınız

canim gecmis olsun oncelikle... ancak tedavinin buyume surecini yavaslatmak ya da en iyi durumda durdurmak disinda bir etkisi yok malesef, yani geri dondurulemez bir durum. eger baya buyumus bir durumdaysa kucultmenin tek yolu cerrahi mudahale. ancak onun icin de cok buyumus ve aci veriyor olmasi gerekior sanirim. aksi halde pek yanasmiyor doktorlar. ancak belki ozel hastaneler sirf ameliyat yapmis olmak icin kabul edebilir. ancak ameliyata da pek guvenmemek lazim benim anneminki tekrar eski haline dondu hem de ameliyattan sonra bile cok duzelmis deildi. o kadar sure yataga mahkum kalmasi da cabasi. cok can sikici bir sey malesef ve simdilik tedavi yontemleri hic pratik deil.
doktor bana da makara vs verdi hatta ayakkabi giyerken de kullanmami soyledi ama o genislikte ayakkabi almam imkansiz. sonuc olarak kullanamadim.

insallah daha kolay ve sonrasinda zahmetsiz bir cerrahi yontem gelistirilir de yaptirir kurtuluruz..

topuklu ayakkabi giymek istiyorum yaa:KK43::KK43:

bende seninle aynı durumdayım ameliyat ama sonra diyolar ağrı oluyo istediğim ayakkabıları giyemiyorum makara ikinci parmağımı şişiriyo devamlı takamıyorum ben devamlı ayakta olan biriyim her gün ayak ağrısıyla uğraşıyorum diz lerimdede sorun var diğer ayak parmağımdada kireçlenme başlamı yakında diğer ayağımda ağrımaya başlar gerçekten hayatımı olumsuz yönde etkiliyo artık düz ve geniş burunlu ayakkabılar giyiyorum hiçde yakışmıyo galiba alışmam lazım düz ayakkabı ve ağrılara

makara dediğiniz nasıl bişi oluyo? bende de ağrı oluyor ara sıra. asla sivriburun giyemiyorum kızarıp ağrıyo iyice.

canim basparmak ile diger parmaklari birbirinden ayiran bir aparat silikon olur genelde ama cok kisa bir sure sonra agri yamaya baslar. buarada makara takamadiginiz zamanlar ornegin evde otururken hangi ayaginizda sorun var ise diger ayaginizin topugunu makara niyetine parmaginizin arasina gecirin. makaradaki mantik basparmagi disa dogru iterek kemiginin buyumuseini yavaslatmaktir. topugunuzu da ayni amacla kullanabilirsiniz.

bi resim buldum bakiim yerlestirebilirsem... deilse googledan yazarsa da cikior.

canım sen gece atelide kullanıyomusun bana dr verdi ama taktığım zaman uyuyamıyorum bu yüzden takmıyorum silikonu bile bazen takıyorum çoğu zaman takmıyorum çok kötü şişiriyo yandaki parmağımı

evet cnm ikisinden de verdi ama bende de ayni sikayetler var. malesef bu tedavi yontemleri hic pratik deil. sizin ateliniz nasil bilmiorum ama benimkiyle saginiza solunuza donmek mumkun deil sureki sirt ustu sekilde ayaklar topuklar ustunde yatmak zorunda kaliodum ama uyuduktan sonra sekilden sekle girio insan. ama o zaman da cok agrim oluor. cok kez agriyla uyandim uykumdan. sonra da biraktim kullanmayi. silikon desen ayri bir dert. Allah beterinden korusun ama bu kadar basit gorunen bir rahatsizlik aslinda gunluk hayati iki dakkada felc edebilior. bizden gecti artik ama ben cocugum olursa ayak gelisimine dikkat edicem. genetik oldugu icin onlarda da cikma ihtimali var. ne zamanki degisiklik basladi hemen baslaticam tedaviyi. cunku bir miktar buyudukten sonra yapicak bisiy kalmior tedavi de daha aci verior.
Sevgiler..

benim oğlumda şimdilik öyle bişey yok ama bende dikkat ediyorum parmaklarına 15 ine gelsin bakalım varsa zaten o zamana kadar belli olur bende dr ya götürürüm ameliyat olsak düzelmezmi acaba gerçi doktorlar verilen şeyleri kullanmamı ağrı olursa ağrı kesici içmemi söylediler ameliyat dahada ilerlerse ilerde olabilir dediler sana ameliyat demiyolarmı

aynı sorun bendede var ırsi galiba annemdede var
çok kötü birşey kesinlikle önü dar ayakkabı giyemiyorum
çok nadir giydiğim zaman felaket ağrıyor
normal ayakkabıda bile biraz fazla yol yürüyüm hemen başlıyor ağrımaya
kesin tedavisinin olmaması çok üzücü gerçekten basit birşey gibi gözüküyor ama insanın
yaşamını çok etkiliyor

bende de aynı sorun var doktora gitmiştim parmak arası makarası verdi bi süre kullandım ama silikon oldugu için parçalandı yeniside almadım bu makara düzelmesine mi yarıyo ilerlemesini mi önlüyo anlamış değilim ??

yuliya makara duzeltmior sadece ilerlemesini onluyor surekli kullanirsan.

Lolo, ameliyat, bu rahatsizlik hem pratik anlamda hem de agri bakimindan cekilmez hale gelene kadar tavsiye edilmior. eger cok israr edersen doktorun belki kabul eder. ben cok kadin gordum bas parmagi diger parmaklarinin ustune cikmis vaziyette.
Ayak ameliyati da kolay bisiy deil epey sure dikisli kaliosun ve yanlislikla basarsan fln dikislerin patlama riski cok yuksek. o da kolay deil yani. benim icin ameliyat soz konusu deil suan icin.

Eger is geregi topuklu ayakkabi giymek ve ayakta calismak zorundaysaniz ameliyat o zaman kacinilmaz olabilir. En iyisini doktorunuz bilicektir..

Sevgiler..

inanırmısınız kendime bi çizme aldım normalde bana kimse o çizmeyi giydiremezdi malesefki gittim kendi, isteğimle önü yuvarlak topuksuz çizmeyi aldım aslında çok rahat işte rahat sadece rahat artık mecburen görünümü güzel değil rahat olan ayakkabıları tercih ediyorum
evet genetik bi rahatsızlık anneannemde ve dayımda var kardeşlerimin arasındada sadece bende var demekki diğerleri baba tarafına çekmiş

bendede var aynı sorun ameliyat oldum ama hiç bi faydası olmadı benim her iki ayagımdada vardı sag düzeldi ama sol çok fena deforme oldu yine birazda kiodan kaynaklanıyor son kontrole gittiğimde doktorum bana ortopedi olarak herşeyin yapıldıgını bundan sonrasını estetikle halledebileceğimi söyledi kısacada anlattı parmagı tamamen yerinden çıkarıp tekrar monte ediceklermiş bu ameliyatı gerçekten olmak istiyorum ama riskli görünüyor beni en çok üzen şey ise genetik oalrak cocugumada geçmesi benim çektiğimi o da cekicek ne kötü ayrıca bebekliktende belirtiler oluşmuyomuş oluşsada kemiklerin gelişmesini bekleniyomuş ben bu sorunu 18 seneden beri çekiyorum ve hala çekiyorum ne kötü :KK43:

LoLo bende kendime çizme aldım inanır mısın giyemiyorum çünkü hemen çıkıntı iz veriyor yazın açık terlik giyemiyorum o çirkinliği herkez görücek diye silikonlardan ebnde aldım ama çok rahatsız ediyor beni düzelticeğini falanda sanmıyorum arkadaşlar arasında işe yarayan var mı bu silikonların ?:S

silikonun bana hiç faydası olmuyo aksine ayağımı şişiriyo daha çok acı çekmeme sebep oluyo .gece atelide kullanıyorum yokk yokk hiç bi faydası yok kk

bendede var aynı sorun ameliyat oldum ama hiç bi faydası olmadı benim her iki ayagımdada vardı sag düzeldi ama sol çok fena deforme oldu yine birazda kiodan kaynaklanıyor son kontrole gittiğimde doktorum bana ortopedi olarak herşeyin yapıldıgını bundan sonrasını estetikle halledebileceğimi söyledi kısacada anlattı parmagı tamamen yerinden çıkarıp tekrar monte ediceklermiş bu ameliyatı gerçekten olmak istiyorum ama riskli görünüyor beni en çok üzen şey ise genetik oalrak cocugumada geçmesi benim çektiğimi o da cekicek ne kötü ayrıca bebekliktende belirtiler oluşmuyomuş oluşsada kemiklerin gelişmesini bekleniyomuş ben bu sorunu 18 seneden beri çekiyorum ve hala çekiyorum ne kötü :KK43:

ameliyat nasıl işe yaramıyomuymuş yani ben belki ameliyatla düzelir diye düşünüyodum gerçekten çok şaşırdım:1shok: çokda üzüldüm:1no2: napcaz biz bu ayaklarla bi bilen varmı kızlarlaelaelaelaelaelaelaelaelaelaelaelaelaelaelae

X