Omzunuz ağrıyor veya kütlüyor mu?

burbuk

Nirvana
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2007
6.601
11.283
Eğer omzunuz ağrıyor ve kütlüyorsa
Kütleyen omuz nedir ve nasıl bir tedavi uygulanır? Omzunuzdan kütleme sesi geliyor ve sebebini bilmiyorsunuz... İşte nedenleri, teşhis ve tedavi seçenekleri...
Bebeğin Başkent Üniversitesi’nde bugün ameliyat edilmesi bekleniyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Koyuncu “Kütleyen omuz nedir ve nasıl bir tedavi uygulanır?” sorularına cevap verdi.

Rahatsız edici olabilir
Omuzda kütleme sesi neden duyulur? Birincisi kürek kemiği ile göğüs duvarı arasında veya kol kemiği arasındaki yumuşak doku (kas gibi) değişikliklerinden, ikincisi kemikler arasındaki uyumun bozulmasından. Her iki durumda sürtünme sesi duyulur. Gerek kemik parçalarının birbirine sürtünmesiyle gerekse anormal hale gelmiş dokuların birbirlerine baskı uygulamasıyla bu sesler farklı şiddette duyulur. Kolun yukarı, öne ve arkaya hareketi sırasında ya da kürek kemiğinin yukarı, aşağı, öne arkaya hareketinde ses kişi tarafından işitilir. Kütleme az ya da çok, hafif veya şiddetli derecede kürek kemiği ile göğüs arasında toplumun yüzde 70'inde duyulur. Omuz ekleminde ise oran daha azdır.

Ameliyat gerekir mi?
Yapılan tetkiklerde kemik ve yumuşak doku kitlesi, şişlik, yırtık ve kırık varsa, ameliyat uygulanır. Eğer böyle bir durum yoksa fizik tedavi uygulanır. Sıcak ve masaj uygulamaları yararlıdır. İş ve evde ergonomik düzenlemeler hasta sorunlarını en aza indirir. Hastaların kötü duruşu düzeltilir.

Kütleyen omuzun sebepleri neler olabilir?
Kol ve omuz çevresi kasları hareketleri yaptıramayacak derecede zayıf olur. Egzersiz eksikliği: Düzenli spor yapmayanlarda bu bölgenin normal şekli bozulur. Kötü duruş: Omuz düşüklüğü olanlarda sık rastlanır.

Ağır yük taşıyanlarda da dokuların zorlanmasıyla ses duyulmaya başlanır. Bunların dışında, düşmeler, kürek kemiğinin şeklinin bozulması, göğüs duvarının şeklinin değişmesi, kemik kırıklarının yanlış kaynaması, anatomik bozukluklar da sebeplerdendir.

ALINTIDIR

paylaşımın için teşekkürler..arkadaşlar benimde omzumla birlilkte sol kolum ağrıyordu masajın da faydası olmuyordu.. sonradan anladım ki silikon yastığımdan kaynaklanıryormuş.şimdi daha sert bir yastık kullanıyorum omzumda ve kolumda hiçbir ağrı yok..

sağlığımızın kıymetini bilmeliyiz benimde boynum kütürdüyor çevirdikçe hemen doktora gitmek lazım anlaşıldı

Omuz ağrısının ne demek olduğunu çok iyi biliyorum çünkü benimde omuzum ağrır yılda 2 yada 3 kere.Ve başladımı da bir hafta sürer kas gevşeticiler içerim ağrı kesiciler falan tabiiki doktorun verdiği ilaçları kafama göre değil ama sadece bir an için uyuşturuyo tekrar deam ediyo bir çaresini bulamadım henüz bu ağrının ama çok fena bişey mahvediyor insanı.

katılıyorum arkadaslar.benım de bu aralar baya agrılarım var.ozellıkle sol tarafım cok agrıyor. bı ceket gıydıgımde sol kısmım boyle bı dar gıbı gelıyor sankı o tarafım sıs gıbı

X