Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları 4,5 yasında okumayı ögrendi

rachelgreen

Nirvana
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2007
262
108
Merhabalar
2010 dogumlu bir oglum var şuan 52 aylık sayılarla harflerle cok ilgili suan 200 lere kadar sayabiliyor basit matamatik işlemleri yapabiliyor yani küçük toplama çıkarmalar son zamanlarda da okumayı çözdü aslında hiç üzerine düsüp ögretmek istemedik harfleri ister istemez ögreniyorlar çeşitli meteryallerden sonrasında bize adının yazılışını sıra sora kendide yazmaya basladı ve şimdi herhangi bir kelimeyi okuyabiliyor özellikle 2 hecelileri daha kolay ama uzun bir kelimeyi dahi çözebiliyor kuranı kerimide 3,5 yasında ögrendi şuanda onuda okuyabiliyor etrafımdakiler okulda sıkılıcagını ve okumayı ögretmenem gerektigini söylüyor ancak ben ugrasmıyorum söylenen bir seyi çok çabık kapıyor kolay ezberliyor buarada bana düşkün oldugundan okula gitme konusunda tepkili gitmek istemiyor pek ben sizce napmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim okulda sıkılmaması için nasıl davranabiliriz gercekten okuma bilmesi okulda dezavantaj olurmu yardımınızı istiyorum

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

bende okuma ve yazmayı 4,5 yaşımdayken öğrenmişim. anaokuluna ve ilkokul 1. sınıfa başladığım ilk zamanlar sıkıldım hep arkadaşlarımdan öndeydim öğretmenlerim bu durumuma göre ödev veriyorlardı. bir sorun yaşamadım yani.

Ben özel eğitim alanında çalışıyorum, hangi ildesiniz? üstün zekalılar merkezine bir götürmenizde fayda var, biz 2 yaşında okuma yazma öğrenenlerle de karşılaşıyoruz, buradan net bir şey söylemem mümkün değil ama tam olarak üstün zeka sendromu değilse bile standart bir çocuk olmadığı belli. şehrinizde bir merkez yoksa veya maddi açıdan götüremeyecek durumdaysanız da en azından bir çocuk doktoruna bu durumu danışın, o da yönlendirecektir. Önü açık, öğrenmeye yetenekli bir çocuğun önünü elalemin "okulda sıkılır öğretme" şeklinde fikirleri sebebiyle tıkamayın lütfen. Ama öncelikli tavsiyem; bu çocuk sıkılır mı falan diye değil, madem çocuğumda yetenek var ben bunu nasıl en iyi şekilde değerlendirmesini sağlarım şeklinde endişelere düşün.
herhangi bir sıkıntı veya merak ettiğiniz bir şey olursa bana yazın mutlaka, çekinmeyin. Size ve çocuğunuza iyi günler dilerim :KK16:

Ben de 4,5 yaşında öğrenmiştim. Evet okulda sıkılmıştım çünkü beni normal öğrencilerin arasına bırakıp başka hiç bir şeyle uğraşmama izin vermeyen bir devlet okuluna yollamışlardı. En azından öğretmenim başka uğraşlarıma izin verseydi daha mutlu olabilirdim. Herkes elma armut toplarken ben 3 sınıf üstümün fen bilgisi kitaplarını okuyordum alttan gizlice.
Kısacası eğer çocuğunuz öğrenme meraklısı ise onun yeteneklerine yönelin. İlgisi ne yönde? Bir pedagogtan yardım almanız yararınıza olacaktır. 6 yaşında wisc-r diye bir test var o da yol gösterici olur. Çocuğunuz üstün zekalı ya da normalin üzerinde zekidir ve onlarla yaşamak hem çok kolay hem çok zordur. Öğrenme isteğini ilgilerini beslediğiniz sürece sorun yaşamazsınız ama kendi seviyesinin altında olanlar gibi davranmasını isterseniz sıkılıp bunalacaktır. Ha ayrıca yeteneklerine yönelin dememin sebebi isteği doğrultusunda kendi becerilerine göre yönlendirilirse uzmanlaşır yoksa her şeyi öğrenmek isteyip her şeyden biraz biraz bilen ama hiç bir dalda uzmanlaşamamış bir bireye de dönüşebilir.

Ben de 4,5 yaşında öğrenmiştim. Evet okulda sıkılmıştım çünkü beni normal öğrencilerin arasına bırakıp başka hiç bir şeyle uğraşmama izin vermeyen bir devlet okuluna yollamışlardı. En azından öğretmenim başka uğraşlarıma izin verseydi daha mutlu olabilirdim. Herkes elma armut toplarken ben 3 sınıf üstümün fen bilgisi kitaplarını okuyordum alttan gizlice.
Kısacası eğer çocuğunuz öğrenme meraklısı ise onun yeteneklerine yönelin. İlgisi ne yönde? Bir pedagogtan yardım almanız yararınıza olacaktır. 6 yaşında wisc-r diye bir test var o da yol gösterici olur. Çocuğunuz üstün zekalı ya da normalin üzerinde zekidir ve onlarla yaşamak hem çok kolay hem çok zordur. Öğrenme isteğini ilgilerini beslediğiniz sürece sorun yaşamazsınız ama kendi seviyesinin altında olanlar gibi davranmasını isterseniz sıkılıp bunalacaktır. Ha ayrıca yeteneklerine yönelin dememin sebebi isteği doğrultusunda kendi becerilerine göre yönlendirilirse uzmanlaşır yoksa her şeyi öğrenmek isteyip her şeyden biraz biraz bilen ama hiç bir dalda uzmanlaşamamış bir bireye de dönüşebilir.

Merhabalar yanıtınız için tesekkür ederim
Okul öncesi böyle bir test yaptırmak sanırım iyi olucak bide okula baslama yası sürekli degişiyor bu konuda da cok kararsızlık yasanıyor sürekli yeni oyunlar degişik aktiviteler istiyor baya zorlanmaya başlıyoruz büyüdükçe umarım yetenegine uönlendirebiliriz

X