Diş eti hastalıkları ...Bilgi ve paylaşım...

Ayy ne diyosun yaa çok geçmiş olsun canım. :teselli:Benimde bu uygulamadan bir fayda görmezsek cerrahi müdahale gerekecek dedi doktor, senin yaptırdığın şeyden sanırım diş etleri kaldırılıp altı temizleniyormuş. Çok zor ya ama sonucu iyi oluyo diyosun değer yania.s

Katılıyorum sana arkadaşlar kanama varsa küçümsemeyin en başından gidin doktora ilerisi çok zor uygulamalar gerektiriyor. Ben çocukluktan beri ihmal ediyorum sonucu bu şimdi uğraş dur bakalım nereye kadar:çok üzgünüm:

Tşk ederim. Yaptırdın mı sub... o şeyden :) ? Nasıl oldun?

Bizim diş hekimede diş etlerinede kanama olan krdşime ve yien kanama ve kısmi çeklime olan anneme paradontax vermişti
Bende kullandım tabii (Banada sende kullan dedi)
Tadı biraz kötü ama kullanılmayacak bişey değil
Normal diş macunu olarak amwayin macununa ve fırçasıan geçtik
Fırçalam aesnasındaki kanmalar durdu Fırça çok hoş yumuşaklıkta
Macunda ağızda kalıntı bırakmıyor
Krdşm özellikle Ramazanlarda sahurda fırçalayamazdı
Sabah kalktığında ağzındakimacun tadından dolayı
Ama bu amwayin macunuyla artık hep fırçalıyor

dişetleri kesilerek yapılan operasyon bende yapıldı 1-2 yıl çok rahat ettim bu sene yeniden başladı kanamalar. paradontaxa geçtim rahat ettim. bu ara 1-2 aylık aralarla dişçime gidiyorum. bu işin tek çaresi temizlik diyor.
ayyy tam üstüne denk geldi bu operasyon banada yapılacak ve bu konu hakkında hiç bi bilgim yok neredeyse nasıl oluyor zorluklarını anlatırmısın canım ya işlem sırasında neler yaşayacağımı düşündükçe psikolojim bozuluyor.günlerdir uyku uyuyamaz hale geldim.

Tşk ederim. Yaptırdın mı sub... o şeyden :) ? Nasıl oldun?

dişetleri kesilerek yapılan operasyon bende yapıldı 1-2 yıl çok rahat ettim bu sene yeniden başladı kanamalar. paradontaxa geçtim rahat ettim. bu ara 1-2 aylık aralarla dişçime gidiyorum. bu işin tek çaresi temizlik diyor.

Yaptırdım canım sağol perşembe-cuma 2 seansta yapıldı uyuşturdu bişey hissetmedim. Zaten büyütülcek bişey değilmiş, normal diş taşı derinlemesine temizlik. Sonrada bir sıkıntı yaşamadım işte sıcak soğuk içmemeye dikkat ettim iyiyim şimdi 1 hafta sonra kontrole gidicem. Ama kanama durmazsa cerrahi müdehale gerekecek dedi. Benim burun tukanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıyorum, geceleri kanıyo. o yüzden doktor önce burnunu hallet sonra düşünelim dedi. Birde temizlik çok önemli özel fırça, diş arası fırça, gargara bunlarla temizliğimi yapıyorum.

Ya birde soerdum doktora cerrahi işlemden sonra diş etlerinin görünümü estetik açıdan nasıl dedim. Hastalıklı etler kesildiği için bir boşluk oluyormuş, bizim için hastalığı yok etmek önemli dedi. Estetik sonra geliyomuş, korkuyorum ya kötü gözükür diyede!
Sizinkile rşu an nasıl memnunmusunuz? Birde tekrarlamış arkadaşta yaa:çok üzgünüm:
Geçmiş olsun herkeze kızlar:1hug:

Yaptırdım canım sağol perşembe-cuma 2 seansta yapıldı uyuşturdu bişey hissetmedim. Zaten büyütülcek bişey değilmiş, normal diş taşı derinlemesine temizlik. Sonrada bir sıkıntı yaşamadım işte sıcak soğuk içmemeye dikkat ettim iyiyim şimdi 1 hafta sonra kontrole gidicem. Ama kanama durmazsa cerrahi müdehale gerekecek dedi. Benim burun tukanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıyorum, geceleri kanıyo. o yüzden doktor önce burnunu hallet sonra düşünelim dedi. Birde temizlik çok önemli özel fırça, diş arası fırça, gargara bunlarla temizliğimi yapıyorum.

Ya birde soerdum doktora cerrahi işlemden sonra diş etlerinin görünümü estetik açıdan nasıl dedim. Hastalıklı etler kesildiği için bir boşluk oluyormuş, bizim için hastalığı yok etmek önemli dedi. Estetik sonra geliyomuş, korkuyorum ya kötü gözükür diyede!
Sizinkile rşu an nasıl memnunmusunuz? Birde tekrarlamış arkadaşta yaa:çok üzgünüm:
Geçmiş olsun herkeze kızlar:1hug:

Tuzlu gargara filan verdi mi? Senle sorunlarımız aynı galiba, bende de burun tıkanıklığı var deviasyon yüzünden. Aslında onu hallettirmek gerekiyor ama yüzümde bir operasyon yapılsın istemiyorum. Burnum yüzüme göre biraz büyük olsa bile :)) Ama bu olay diş taşının oluşumunu artırırmış ağızdan soluma olduğu için.

Çok ilerlemiş durumlarda diş etleri şişiyor. Dişler minik minik görünüyor. Bende öyleydi, ameliyat olunca normal hizalarına döndüler. Dişlerim de ortaya çıktı. Tabi bu arada diş taşı olduğu yerde dişin kendi dokusunu erittiği için biraz aralık var. Ama bu düzeltilebilir birşey diye düşünüyorum. Şimdi senden de aldığım güçle yine bu aralar ihmal ettiğim diş kontrolüne gitmeyi planlıyorum.:smiley-cool: Dr.a soracam ne yapılabilir o aralıklar için.

Tuzlu gargara filan verdi mi? Senle sorunlarımız aynı galiba, bende de burun tıkanıklığı var deviasyon yüzünden. Aslında onu hallettirmek gerekiyor ama yüzümde bir operasyon yapılsın istemiyorum. Burnum yüzüme göre biraz büyük olsa bile :)) Ama bu olay diş taşının oluşumunu artırırmış ağızdan soluma olduğu için.

Çok ilerlemiş durumlarda diş etleri şişiyor. Dişler minik minik görünüyor. Bende öyleydi, ameliyat olunca normal hizalarına döndüler. Dişlerim de ortaya çıktı. Tabi bu arada diş taşı olduğu yerde dişin kendi dokusunu erittiği için biraz aralık var. Ama bu düzeltilebilir birşey diye düşünüyorum. Şimdi senden de aldığım güçle yine bu aralar ihmal ettiğim diş kontrolüne gitmeyi planlıyorum.:smiley-cool: Dr.a soracam ne yapılabilir o aralıklar için.

Ya benimde şişkin diş etlerim ve sadece protezlerin olduğu kısımlar böğle. O şişlikler hala duruyo heralde cerrahi müdehaleyle düzelir. Birde boşluklar oluyormuş diş etlerinde, kurtulacağımıda düşünemiyorum ya hayal gibi geliyo bana. Ama önce burnumdaki eti halletmeyi düşünüyorum bu hafta onu araştırıcam. Çünkü gece kanamasının baş sebebi burnum. Ağızdan soluduğum için kuruluk oluyo ve diş etleride hassa olduğu için çatlıyorlar. Dudak stikleriyle diş etlerime sürdüm işe yaradı deneyebilirsiniz. Doktorun biri vazelin demişti benimde aklıma bu geldi.

Canım sende ihmal etme bunlar hep bağlantılı burnunuda yaptır. Diş temizliğine özen göster. Birde sen ne kadar oldu yaptıralı tekrarlama varmı kesin kurtuldunmu?

2006 ekim ve kasımında iki operasyon geçirdim. Aralıktan sonra kontrole gidemedim işe girdiğim için :KK43: İhmalim de var tabi. Sevmiyorum o koltuğu napiim.
Cumaya randevu aldım ama, gidip göstercem bakalım. Yine temizlik istiyodur kesin.

banada bi fikir verin ne olur.benimde dişetim kesilecek ve çok korkuyorum.ne yapacağımı bilemiyorum.uyku girmiyor gözüme geçen hafta gitmem gerekiyordu ama korkudan erteledim hep.nasıl oluyor zorlukları neler?teşekkürler.

Bencede çok iyi düşün... Bende kestirmek istiyordum ama diş hekimim bunun kolay bir işlem olmadığını ve uzun süre zorluk çekeceğimi söyledi... Dişlerim kesilirken bir parçada diş etlerimden gitti tabi ama inan o bile beni mahvetti... :1no2::1no2::1no2: Çok gerekli değilse yaptırma bence...

banada bi fikir verin ne olur.benimde dişetim kesilecek ve çok korkuyorum.ne yapacağımı bilemiyorum.uyku girmiyor gözüme geçen hafta gitmem gerekiyordu ama korkudan erteledim hep.nasıl oluyor zorlukları neler?teşekkürler.

Canım geçmiş olsun öncelikle korkutmak istemem tabi amam benimde kesilecek dedi doktor çok korkuyorum. Tekrar eski haline dönermi diye düşünüyorum. Benim diş etlerim kanıyo ve açılıp içinden iltihaplı kısımlar alınacakmış ama çok korkuyorum. Çok gerekliyse iyice araştır yaptır ama estetik açıdansa iyice düşün bence kolay değil.:teselli:

benimde kesinlikle alınması gerekiyormuş temizemeyle geçmiyor şişlik var porselen yaptırıcam ama dişetleri böyle olduğu için olmaz dedi doktor dişetlerinin tam oturması gerekiyormuş.şaşırdım ya.ne biçim iş bu böyle.

benimde kesinlikle alınması gerekiyormuş temizemeyle geçmiyor şişlik var porselen yaptırıcam ama dişetleri böyle olduğu için olmaz dedi doktor dişetlerinin tam oturması gerekiyormuş.şaşırdım ya.ne biçim iş bu böyle.

Hmmm temizlemeyle düzelmediyse son olarak diş etlerinin içten temizlenmesi kesilerek. İnşallah tekrarlamıyordur düzenli bakılırsa heralde olmaz ama ondanda emin değilim doktora sorucam bende. Benimde porselen dişlerim iyice baskı yaptığı için şiştiler. Yani diş etlerinin tamamen düzelmesini bekle sonra porselenleri yaptır doktorda öğle demil zaten. Ahh nedir bu çektiğimiz bizim yaa. Allah yardımcımız olsun:çok üzgünüm:

ne kadar beklerim ki bu süre ne kadar olur.bir an önce olsun bitsin istiyorum.kurtulmak istiyorum.çok ağrı olurmu acaba.

ne kadar beklerim ki bu süre ne kadar olur.bir an önce olsun bitsin istiyorum.kurtulmak istiyorum.çok ağrı olurmu acaba.

Yaa operasyon sırasında uyuşturduğu için hissetmiyosun sonrasında 2-3 hafta bir zorluğu oluyormuş. Olanlar anlatıyo yani yemek yemekte zorluk falan en iyisi doktordan blgi al sen daha sağlıklı olur. Basit bir şey değil diş etlerin toparlandıktan sonra protezlerini yapar doktor. Benim 4-5 sene önce porselenlerim yapıldı hastalıklı diş etlerime şimdi daha kötü şiştiler. Doktor kızdı nasıl hasta dişetine protez yapmışlar diye. Onun için önce dişe ti operrasyonunu olman lazım.Allah kolaylık versin canım

canım geçmiş olsun ben ön dişimin üzerinde uzamış olan dişetimi kestirdim inan hiçacıhissetmedim daha sonrada ağrı olmadı korkulcak hiç birşey yok

canım geçmiş olsun ben ön dişimin üzerinde uzamış olan dişetimi kestirdim inan hiçacıhissetmedim daha sonrada ağrı olmadı korkulcak hiç birşey yok
nasıl rahatlattı bu mesajın inan anlatamam hamarat bayan.film çektirdim bende kemik erimesi çıktı bu yüzden mutlaka temizlenmesi gerekiyor evet benimde ön dişimin üzerinde bir parça sarkıyor çok korktuğum için gidemedim.pazartesi randevum var hayırlısıyla bir atlatsam.porselen yaptırıcam ondan sonra.bakalım pazartesi ilk seans ne yapıcam bayılmazsam iyi.tekrar teşekkür ederim.

diş etini keseceklerinde orayı uyuşturuyorlar ve sen hiçbirşey hissetmiyorsun.korkucak birşey yok yani. sonrasında bu muymuş diyorsun.

diş etini keseceklerinde orayı uyuşturuyorlar ve sen hiçbirşey hissetmiyorsun.korkucak birşey yok yani. sonrasında bu muymuş diyorsun.
size ne kadar teşekkür etsem az.bugün saat 5 te gidiyorum dişçiye.şimdiden heyecanlandım gerçi birkaç gündür içim bi tuhaftı zaten.bu da korkudan olsa gerek.bakalım ne yapıcam bugün.sağolun arkadaşlar.

Canım sanada geçmiş olsun, ne zaman yaptırdın ve sonrasında diş etlerin düzeldimi memnunmusun? Birde sadece diş etinimi kestirdin (estetik) açıdan, yoksa kanama ve şişlik nedeni ile içindeki fazlalık etlermi alındı?

X