Malatyalılar bi bakabilir mi?

Bosver arkadasim bana da nikahimda, kayinvalidemin devamli taktigi altin rengine burundurulmus kenarlari soyulmus gumus bileklik taktilar. Nisanimda da gumus set. :)
Senin degerini degil, kendi degerlerini gosterir bu. Kocanla mutluysan bana bir liralari bile gecmedi diye sevin. Sahsen ben oyle yapiyorum. Kendini gelistirmis bir kadin oldugun da belli. Bakma her yoruma. Ne oluyorsa bazilarina, bir kurban gelse de yerden yere vursak diye bekliyorlar.

aynen aynen mesela benim ailemin taktığı altınlarıda aldılar bize vermediler düşün onlardan gelmediği gibi benim ailemin taktıklarınıda aldılar.

aynen aynen mesela benim ailemin taktığı altınlarıda aldılar bize vermediler düşün onlardan gelmediği gibi benim ailemin taktıklarınıda aldılar.

Benimkileri de almak istediler. Nikah gunumde olay cikardilar da vermedim. O gun bugun gorusmuyorum, cikardiklari rezillik ve sonrasinda soylenenler yuzunden. 9 ay oldu. Bayramda belki, bakalim.

Surda zibilyon tane abudik gubidik konu açılır, cogu da üniversite öğrencisi okumus tahsilli kizlarimiz olur. Bir kimse de cikip cahilsin demez.
Ev hanimi olduğunu dusununce begenilmeyen konuda hemen "cok cahil ve aptalsin keske olsen" denir.
Ya yazık yemin ediyorum. Erkeklerden bıktık, sıra kadınlarda. Bu kadar düşmanlık inanılır gibi degil kadin kadina..
Neyse konuya dönersek;
Kardeş tek kelimeyle sacmalamissin.
Konuyu okuyunca intihar edip, cehenneme gitmek istedim..

merhaba arkadaşım kendini hiç üzme yıpratma benzeri şeyler yaşadım eminim anlatmadığın çok şey vardır,seni dolduran,kıran ,kızdıran, çoğumuzun var. kısacası şu eşinle severek evlendiysen eğer birde farklı illerde yaşıyorsanız,adetleri bilmeyişinizi genelde çıkarcı kv ler cimriyse kullanır. hatta sizden ne koparsa kendinden yük azaltsa kar bilir. neden severek evlendiyseniz diyorum, çünkü nasıl olsa seviyor her türlü gelecek mantığı var. şansını dener ama işe yarar ama yaramaz. eğer eşin kıymetini biliyorsa ailesine saygını göster ama sevmek zorunda değilsin, hiçte canını sıkma.

İçimi okumuşsunuz. Gerçekten aynen dediğiniz gibi olduğunu düşünüyorum. Bunu hissettirecek birsürü şey var, tabii ki hepsini yazamam. Yaşamayan ne bilsin. Sonunda biri beni anladı nihayet.

Bosver arkadasim bana da nikahimda, kayinvalidemin devamli taktigi altin rengine burundurulmus kenarlari soyulmus gumus bileklik taktilar. Nisanimda da gumus set. :)
Senin degerini degil, kendi degerlerini gosterir bu. Kocanla mutluysan bana bir liralari bile gecmedi diye sevin. Sahsen ben oyle yapiyorum. Kendini gelistirmis bir kadin oldugun da belli. Bakma her yoruma. Ne oluyorsa bazilarina, bir kurban gelse de yerden yere vursak diye bekliyorlar.

Ağzına sağlık arkadaşım. Tanımlamana da bayıldım: Altın rengine büründürülmüş kenarları soyulmuş gümüş bilezik :)

Herkese merhaba,
Özellikle Malatyalılar diye belirtmemin sebebi Malatya ile ilgili bir adetin varlığıyla ilgili bilgi almak. Arkadaşlar nickimden de anlaşıldığı üzere Malatyalı biriyle evliyim. Kendisini çok severim, ailesini de öyle. Ama son zamanlarda yaşadığım şeyler beni onlardan soğuttu açıkçası. Bu soracağım soru da nişanlıyken yaşadığım bişiyle alakalı. Duyduğuma göre Malatya'da şöyle bir adet varmış, nişanlanan kıza ilk gelen bayramda bi hediye alınırmış bilezik, bileklik gibi. Ben tabii o zaman bu adetten haberdar değilim. Eşim (o zmanlar nişanlım) bi gün aradı ve dedi ki "Hayatım annem sana hediye almak istiyormuş, galiba bilezik alacak." Ben de nezaketen "Ne gerek vardı hayatım" falan gibi şeyler söyledim. Eşim de "Aşkım bugün kuyumcular kapalı herhalde Seda (görümcem) bi yere bakacak yalnız orası açıkmış galiba sana alacakmış hediye dedi. Ben de "E iyi tamam" dedim. Bi yandan da seviniyorum ay kaynanam beni çok sevio falan diye. Neyse bayramda görüştük hediye falan yok. Aradan 4 yıl geçti hala hediye falan yok. Bu arada görümcem eşimin bunu bana bahsettiğini bilmiyor sanırım. Ben de hiç demedim bana bilezik alacakmışsınız falan. Ay nası diyim ya. Sizce burada bana yapılmış bir ayıp yok mu? Ey Malatyalılar böyle bir adetin olduğunu daha sonra bu aileye mensup benden yaşça büyük 25 yıllık evli bir hanım söyledi. Kızını evlendiriyordu ve kızına bayramda bilezik almışlardı. Ben de dedim ki "Kız Selin ne iyi kayınbaban var her gelmesinde hediye getiriyor sana." Sonra bu hanım da dedi ki "Ama alınması lazım siz de yok mu öyle bi adet? Malatya'da böyledir, sana almadılar mı" dedi. Yoo dedim. O an anladım böyle birşeyin Malatyanın adeti olduğunu ve yapılması gerektiğini. Evliliğimin 3. yılında düşünebiliyor musunuz? Neden yapmadılar peki? Neden eşime böyle birşey söylediler yapmayacaklardı da. 1 yıldır bunu düşünüyorum. :44: Kendimi çok değersiz hissediyorum. :2:Sizce bu ne demek?
Canım sen bunu yıllar önce sormalıydın.
sonuçta belliki o zaman almak istemişler ama bir sebeple alamamışlar.
bence senin şuan hayatında takılabileceğin daha büyük bir derdin yok bu nedenle böyle küçük bir meseleye takılmışsın.
bana kalırsa otur şükret haline, yıllardır düşünüp sorun ettiğin derdin bu olduğu için kayınvalideleri neler yapıyor gelinlerine..
ama hala kafandan çıkmıyorsa, eşine söyle böyle bir durum vardı yıllar öncesinden kafama takılı kaldı neden acaba vs. böylece rahatlamış olursun canım.

Yok canım sizin bildiğiniz gibi değil işte. Düğünde takılan bileizkleri eşim kendi parasıyla aldı. Size inanılmaz gelebilir böyle şeyler ama bunlar gerçek maalesef.

Emin ol kesinlikle inanılmaz değil . Şu forum da yazan kadınların yarısından fazlası evlenirken altın , ev eşyası gibi şeyleri ya eşleri tek başına ya da eşiyle beraber ortaklaşa alıyorlar . Kaldı ki bu kötü bir şey değil ne güzel imkanı varsa kişilerin kendileri emek verip kuruyorlar . Destek olmayan çok fazla aile var . Geçmişi takma kafana , düşündükçe aklına yeni şeyler gelir , moralin bozulur ister istemez eve yansıtırsın , ne gereği var .

bir önceki konunuzda yazanlara bakınca eşinize nasıl aılesıne para verdirtmeyeceğinizi ,ondan bir öncesinde de;

4 ay önce bir kız çocuk dünyaya getirdim. Doğumuma zaten kimse gelmedi(bakım amaçlı söylemiyorum annem vardı yanımda zaten) çocuğuma da eşimin tarafından hiçbir kimse hediye almadı. Sizce bu ayıp değil mi? Ben mi yanlışım? Bir çorap bile ya. Yabancı insanlar hiç tanımadığım annemin komşuları olsun, eşimin iş arkadaşları olsun neler getirdiler sağolsunlar, benim annem babam kızkardeşlerim hepsi altınları taktı ekstra hediyeler aldı. Ama eşimin ailesinde tık yok. Sürekli fakir edebiyatı yaparlar zaten eşime. İşi gücü yerinde makam mevki sahibi diye hep yalakalık ederler. Bu durum benim çok zoruma gidiyor. Kızım 4 aylık oldu hala bişi alan yok. Kayınbabam her gitmemizde "param yok param yok" der. Halbuki emekli maaşını tek başına yer. Görümcemin de maaşı var ayrıyetten. Bunlar beni çekemiyor mu nedir bi deyin Allah aşkına. Ha şunu da söyleyeyim bütün eltilerimin çocuklarına altın taktım, türlü hediyelere boğdum.

iyki paragöz değilmişsiniz, ya bir de paragöz olaydınız?

Surda zibilyon tane abudik gubidik konu açılır, cogu da üniversite öğrencisi okumus tahsilli kizlarimiz olur. Bir kimse de cikip cahilsin demez.
Ev hanimi olduğunu dusununce begenilmeyen konuda hemen "cok cahil ve aptalsin keske olsen" denir.
Ya yazık yemin ediyorum. Erkeklerden bıktık, sıra kadınlarda. Bu kadar düşmanlık inanılır gibi degil kadin kadina..
Neyse konuya dönersek;
Kardeş tek kelimeyle sacmalamissin.
Konuyu okuyunca intihar edip, cehenneme gitmek istedim..

Yaniliyorsunuz burda kac tane insana demekki egitim cehaleti aliyor ama... Denildigini gordum ben. Yok ogretmen olmussun ama bu nasil dusunce, yok sozde egitimlisin ama bir sey bir sey. Bence sizinki algida secicilik. Ev hanimlarina soylenenler daha cok gozunuze batiyor.

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü

bir önceki konunuzda yazanlara bakınca eşinize nasıl aılesıne para verdirtmeyeceğinizi ,ondan bir öncesinde de;

4 ay önce bir kız çocuk dünyaya getirdim. Doğumuma zaten kimse gelmedi(bakım amaçlı söylemiyorum annem vardı yanımda zaten) çocuğuma da eşimin tarafından hiçbir kimse hediye almadı. Sizce bu ayıp değil mi? Ben mi yanlışım? Bir çorap bile ya. Yabancı insanlar hiç tanımadığım annemin komşuları olsun, eşimin iş arkadaşları olsun neler getirdiler sağolsunlar, benim annem babam kızkardeşlerim hepsi altınları taktı ekstra hediyeler aldı. Ama eşimin ailesinde tık yok. Sürekli fakir edebiyatı yaparlar zaten eşime. İşi gücü yerinde makam mevki sahibi diye hep yalakalık ederler. Bu durum benim çok zoruma gidiyor. Kızım 4 aylık oldu hala bişi alan yok. Kayınbabam her gitmemizde "param yok param yok" der. Halbuki emekli maaşını tek başına yer. Görümcemin de maaşı var ayrıyetten. Bunlar beni çekemiyor mu nedir bi deyin Allah aşkına. Ha şunu da söyleyeyim bütün eltilerimin çocuklarına altın taktım, türlü hediyelere boğdum.

iyki paragöz değilmişsiniz, ya bir de paragöz olaydınız?
Iste bendr bu konuyu hatirladim .
Surekli bi bana şunu almadilar bana bunu almadilar.
Ya anlamiyorum vallahi anlayamiyorum esinin ailesi surekli sana biseylwr almak zorunda mi..
Yok hedihe almadilar yok kayinbabamin emekli maasi var
Kendin calisip kazansan ne olur sanki surekli milletin parasinda pulunda gözün olmasa

Yaniliyorsunuz burda kac tane insana demekki egitim cehaleti aliyor ama... Denildigini gordum ben. Yok ogretmen olmussun ama bu nasil dusunce, yok sozde egitimlisin ama bir sey bir sey. Bence sizinki algida secicilik. Ev hanimlarina soylenenler daha cok gozunuze batiyor.

Sent from my iPhone using
Ev hanımı olsaydim dediginiz dogru olabilirdi.

Ya anlamiyorum vallahi anlayamiyorum esinin ailesi surekli sana biseylwr almak zorunda mi..
Kendin calisip kazansan ne olur sanki surekli milletin parasinda pulunda gözün olmasa

Aynen öyle her konu maddiyatla ilgili ama sonra da altınında değilim hadi canım. Yani neden bu beklenti ki ayrıca abartı olduğunu da düşünüyorum hangi babaanne torununa bir çöp bile almaz ki. 4 sene öncesinin altının konusu geçiyor üstelik nişan düğüne de değil bayram bileziğiymiş almak zorunda mı ya bayram da. Hem de 4 sene üzerine neyin konusu yani. Kendi paranla kendi yağınla kavrulacak bu kadar basit. Kendi demiş emekli maaşıyla geçiniyor diye kaç para ki emekli maaşı yani hani durumları çok iyi olur da yapmazlar neyse bir de fakir edebiyatı demişti dimi hatırladım Allah böyle gelinlerin eline düşürmesin. Alsalar ne olacak sanki hep daha fazlasını isteyecek. Benim eşimin ailesinin durumu çok iyi ama ne taktıklarını sorun ettim ne sordum ben seçmedim bile onlar ne seçti onlar taktım. Asla yardım kabul etmedim hediye alsa bin teşekkür ederim. Ama sonuçta ayrı evimiz yuvamız var hep maddiyat beklentisi olmaz ki.

vakti zamanında alacaklar diye söyleyen nişanlına soramadın mı:KK34:

Sent from my iPhone using
Ev hanımı olsaydim dediginiz dogru olabilirdi.

Ev hanimi olmadan algida bu cesit bir secicilik olmuyor mu? Her sey olur bebekten sonra evde kalinca empati yapilir, anne ya da cok sevilen baska biri ev hanimidir empati yapilir.

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü

Bence arkadaş kendini ifade edememis. Hediye almak istiyo, hepsi bu galiba.

X