doktor olmak istiyorum yardim !

ellan17

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2013
177
3
benim yasim 18 ve ekonomi okuyorum suan ve benim size sorum su ben avrupa da yasiyorum lise 3 e baslayacam bu sene de ben doktor olmak istedigimin farkina vardim okadar guzel derslerim yok ne yalan söyleyim matematigi gecemedim matematigi duzeltmem lazim ekonomi ye gittigim icin kimya fizik ve bilogoi dersimiz yok bu sene son senem ve tek bildiigim avrupa da cok buyuk puanlar gerektiriyor universiteye girebilmem icin ve kesin giremeyecem biliyorum ben bunu ama burda söyle bir sistem de var baska bir ulke de okuyabilirsin ve ben zaten turk olduugm icin belki turkiye de okuyabilirim demistim ama önce derslerimi duzletmem lazim onu nasil yaparim avrupadan gelenler icin yardim felan veriliyor mu derlser konusunda derslerimi nasil duzeltebilirim daha yuksek bir puan yapabailirim ne kadar okudugum önemli degil yasim kucuk zaten.. babam sabahtan aksama kadar calisiyor ve ben birsey yapamiyorum en azindan 10 sene okusam da babama guzel bir hediye vermek istiyorum ve ben kendim de doktor olmak istiyorum yardimci olursaniz sevinirm

Yani aslinda pek anlamadim yazdiklarinizi hem lise 3 olup hem ekonomi okumak falan sanirim orda sistem farkli.Turkiyeye yeni geleceksiniz sanirim onceden bir alt yapiniz yoksa burda da tip kazanmaniz cok zor.Tip fakulteleri en yuksek puanla ogrenci alan bolumlerden biri sayisalda yani cok iyi matematik , fizik ,kimya,biyoloji yapmaniz gerekiyor.Ayni zamanda ygs sinavinda da turkce ve sosyalden de hatri sayilir netiniz olmasi lazim.Onceden alt yapi sart yani tabi orda gordugunuz egitim ne sekilde tam bilemedigim icin yorum yapamiyorum.

Dersler konusunda da dersaneye yazilir maddi durumunuz varsa ozel ders alirsiniz ama iste tip icin gereken puan yuksek yeterli gelir mi bilemem.Ben tip okuyorum lise 2den itibaren duzenli calisarak kazandim hepsini biraraya sıkistirsam basaramazdim.Yani kazanmaniz 2-3 sene surebilir.Belki biraz ic kararttim ama malesef gercekci bakarsam boyle.Ama 2-3 sene de surse ugrasirim kazanmak icin derseniz kazabilirsiniz tabi tamamen emege,azme ve calismaya bakar.

Son düzenleme:
Hangi ülkede kaliyorsun canim? Lisedeki aldigin puan mi üniverstiye girmeni belirliyor?
Ben senin yerinde olsam ne yapip, ne edip puanlarimi düzeltirdim ve orada tip'a girerdim.

Türkiyeye gidip okumak pek mantikli gelmiyor. Zaten tip çok agir bir bölüm ve bunun Türkçesini okumak çok daha agir olur sana. Velev ki diplomayi aldin, Türkiyede alinan çogu diplomalar, genelde Avrupada kabul edilmiyor. Yani sen yine Türkiyede kalman gerek.

Zayif aldigin dersler için özel ders alamazmisin? Sinif arkadaslarindan yardim alamazmisin?

Hic fen bilgin yokken Turkiye'de tip okuman zor. Avrupa'da imkanlarin cok daha fazla. Orda bolumunu degistir , bakalim tipi gercekten istiyor musun. Birde universite hocalari ikide bir karar degistirenleri sevmezler, yeterli puani alsan bile giremiyebilirsin ama en azindan tip icin gerekli alt yapini olusturursun.Turkiye'yi sonra dusunursun.

Son düzenleme:
Hangi ülkede kaliyorsun canim? Lisedeki aldigin puan mi üniverstiye girmeni belirliyor?
Ben senin yerinde olsam ne yapip, ne edip puanlarimi düzeltirdim ve orada tip'a girerdim.

Türkiyeye gidip okumak pek mantikli gelmiyor. Zaten tip çok agir bir bölüm ve bunun Türkçesini okumak çok daha agir olur sana. Velev ki diplomayi aldin, Türkiyede alinan çogu diplomalar, genelde Avrupada kabul edilmiyor. Yani sen yine Türkiyede kalman gerek.

Zayif aldigin dersler için özel ders alamazmisin? Sinif arkadaslarindan yardim alamazmisin?

söyle bir imkanin var bizim burda lise 3 den sonra okul bitince komvux diye bir yer var dersleri toparlamak icin ama onun da söyle bir kötu seyi var mesela lise den direk basvuran kisileri öncelik olarak aliyorlar ve komvux den basvursan kisileri 2 inci listeye aliyorlar ve ben 2-3 sene orda okuyup derslerimi duzletip hadi bir de giremezsem istedigim yere .s

söyle bir imkanin var bizim burda lise 3 den sonra okul bitince komvux diye bir yer var dersleri toparlamak icin ama onun da söyle bir kötu seyi var mesela lise den direk basvuran kisileri öncelik olarak aliyorlar ve komvux den basvursan kisileri 2 inci listeye aliyorlar ve ben 2-3 sene orda okuyup derslerimi duzletip hadi bir de giremezsem istedigim yere .s

Eh Türkiyede ne garantin var? Adi Türkiye diye tip derslerin daha kolay oldugunumu saniyorsun canim? Ve bunun prosedürleride var. Acaba sen sinava girmeden, bir üniversitiye yerlesebilecekmisin? Türkiyedeki insanlar bile o sinavlarda yillar sürünüyorlar istedikleri bölümü almak için, sen bunu nasil basaracan?

Ve son olarak söyle bir durum var, sen simdi (tip'a göre) basit derslerini iyilestirmeye istikrarli degilsin, herhangi bir ülkede, nasil tip okuyacaksin? Insan sip diye doktor olmuyor, hangi ülkede olursa olsun. Tip okumak için istikrarli, hirsli ve çaliskan olman lazim. Ve bana öyle geliyorki, Türkiyeyi sen kaçis olarak görüyorsun, daha kolay olur diye ama öyle birsey yok canim. Türkiyedekiler can atiyorlar avrupada okumak için, sendede imkan var iken, Türkiyeye gitmek istiyorsun...

Benim yorumum biraz agir olabilir fakat gözlerini açman gerekiyor canim. Hayatta birsey istiyorsan, bunun için savasmayida bilmen gerekiyor.

Evet adı Turkiye diye tip okumak kolay falan degil burda da.2 milyon kisiyle ayni anda sinava girecek ve sayisal alanda en az 10-15 bine girmek zorundasin.O da normal bir tip icin , iyi tiplar icin ilk 5 bine girmen lazim en az.Bence de orda daha kolay kazanirsin gibi geliyor buranin derslerine , soru tiplerine vs de yabancisin sonucta.

Dersler konusunda da dersaneye yazilir maddi durumunuz varsa ozel ders alirsiniz ama iste tip icin gereken puan yuksek yeterli gelir mi bilemem.Ben tip okuyorum lise 2den itibaren duzenli calisarak kazandim hepsini biraraya sıkistirsam basaramazdim.Yani kazanmaniz 2-3 sene surebilir.Belki biraz ic kararttim ama malesef gercekci bakarsam boyle.Ama 2-3 sene de surse ugrasirim kazanmak icin derseniz kazabilirsiniz tabi tamamen emege,azme ve calismaya bakar.

Ygs bitmis olarak lise 4'e baslasak, lise4 te de iyi calisirsak istanbulda iyi bir tip fakultesi kazanabilir miyiz? Hazir tip okuyan birilerini gormusken yazayim dedim, bu arada 11i ygs den 120 net yaparak bitirdim, sizce ne kadar artirabilirim son sinifta? Yardimci olursaniz cok cok sevinirim :KK70:

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü

Ygs bitmis olarak lise 4'e baslasak, lise4 te de iyi calisirsak istanbulda iyi bir tip fakultesi kazanabilir miyiz? Hazir tip okuyan birilerini gormusken yazayim dedim, bu arada 11i ygs den 120 net yaparak bitirdim, sizce ne kadar artirabilirim son sinifta? Yardimci olursaniz cok cok sevinirim :KK70:

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü
Ozelden yardimci olurum canim ben sana :) basligi isgal etmeyelim.

bulgaristanda sınava bile girmeden gidip istediğin bölüme kayıt yaptırabiliyorsun. ama bulgarca öğrenmen lazım.
az gelişmiş ülkelerin üniversitelerinde böyle imkanlar var.

Ben de tıp okuyorum sadece lise sonda çalışarak kazandım. Sizden çok daha zekiyim demeye calismiyorum gözünü korkutmayalim abartmayalim diyorum. Istedikten sonra iki üç seneye gerek yok çok calis ama kendini ver çok iste, gözün korkmasın isteyince hepsi olur. Ama tip hayatın boyunca çalışmak zorundasın hani bunu lise gibi düşünemezsin belli bi sınav yok çünkü her sınav birbirinden önemli birbirinden zor fakultede. Kazanmak kolay, okumayı gözün alıyor mu iyice düşün. Şansın açık olsun

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Ben de tıp okuyorum sadece lise sonda çalışarak kazandım. Sizden çok daha zekiyim demeye calismiyorum gözünü korkutmayalim abartmayalim diyorum. Istedikten sonra iki üç seneye gerek yok çok calis ama kendini ver çok iste, gözün korkmasın isteyince hepsi olur. Ama tip hayatın boyunca çalışmak zorundasın hani bunu lise gibi düşünemezsin belli bi sınav yok çünkü her sınav birbirinden önemli birbirinden zor fakultede. Kazanmak kolay, okumayı gözün alıyor mu iyice düşün. Şansın açık olsun

Lise sonda nasil yetistirdiniz ki sormasi ayip?Lys mat fizik kimya biyoloji vs bir suru ders konu.Ygsyi hic katmadan.Lise 2 ve 3te alt yapiniz olmadan olmaz bana gore.Etrafimda kazanan herkes lise 2 ve 3te de iyi cocuklardi ders olarak.Son sene sadece okusaniz yetismez degil ki bir suru soru cozmek hele de soran arkadas gibi avrupadan gelerek.Polemige donusturmek istemiyorum ama herkes genelde son sene calistim kazandim oluyor nedense ,lisede de herkes calismiyorum calismiyorum yapar herkesten fazla calisirdi.

Lise sonda nasil yetistirdiniz ki sormasi ayip?Lys mat fizik kimya biyoloji vs bir suru ders konu.Ygsyi hic katmadan.Lise 2 ve 3te alt yapiniz olmadan olmaz bana gore.Etrafimda kazanan herkes lise 2 ve 3te de iyi cocuklardi ders olarak.Son sene sadece okusaniz yetismez degil ki bir suru soru cozmek hele de soran arkadas gibi avrupadan gelerek.Polemige donusturmek istemiyorum ama herkes genelde son sene calistim kazandim oluyor nedense ,lisede de herkes calismiyorum calismiyorum yapar herkesten fazla calisirdi.

Çok komiksiniz aslında doğru soyluyosunuz ama 16 yaşında calistin calismadin kavgası yapan çalışkan çocukların tartışmalarının perde arkasını özetliyorsunuz. Bi yerden bi olgunluktan sonra kimse çalışıp çalışmadığı konusunda yalan söylemez. E iyi bi lisede okudum başarı düzeyi olarak, hocalarim çok iyiydi adı sani olan kişilerdi, ben derslerle ilgilenmesem de bişeyler empoze ediliyordu tabi bana o okulda. Ama bunlar olmasaydi da son sene gecesini gündüzüne katarak çalışan bi insanın başarısız olmasi için bi sebep göremiyorum herkesin bünyesi farklı çalışır belki arkadaş kendinin farkında değil, belki o iki üç sene beklemesine gerek kalmayanlardan. Ben başarılir diyorum inatla yapamazsın diyenlere asla aldırma diyorum konu sahibi

bilgiyi nasıl yorumladığıız da onemli. ben 2 sene çalışmıştım üniversite sınavına, eşim 3 ay çalışmış. o olayı temelden kavrar, ben öyle değilim mesela. zamanında çoğu tıp fakültesini kazanabilecek puanı almış.
başka bir arkadaşım da üniversitede biz harıl harıl not tutarken sadece derse gelir, arka sıralardan dinler giderdi. ne defter ne kitap, hiç görmedim. bölüm birincisiydi :KK52:

Yabancı uyruklu öğrenciler için ayrı bir sınav vardı sanırım.. ama Türkiye'de diye tıp fakültesini basit görme bu kadar.. orada matematiği yapamıyorsan burada da yapamazsın...

Çok komiksiniz aslında doğru soyluyosunuz ama 16 yaşında calistin calismadin kavgası yapan çalışkan çocukların tartışmalarının perde arkasını özetliyorsunuz. Bi yerden bi olgunluktan sonra kimse çalışıp çalışmadığı konusunda yalan söylemez. E iyi bi lisede okudum başarı düzeyi olarak, hocalarim çok iyiydi adı sani olan kişilerdi, ben derslerle ilgilenmesem de bişeyler empoze ediliyordu tabi bana o okulda. Ama bunlar olmasaydi da son sene gecesini gündüzüne katarak çalışan bi insanın başarısız olmasi için bi sebep göremiyorum herkesin bünyesi farklı çalışır belki arkadaş kendinin farkında değil, belki o iki üç sene beklemesine gerek kalmayanlardan. Ben başarılir diyorum inatla yapamazsın diyenlere asla aldırma diyorum konu sahibi

Neyse bunun icin sizinle tartismayacagim.Haklisiniz komigimdir baya.Can cikar huy cikmaz demisler , dogru demek ki.

Son düzenleme:
Neyse bunun icin sizinle tartismayacagim.Haklisiniz komigimdir baya.Can cikar huy cikmaz demisler , dogru demek ki.

Kişi kendinden bilir işi demişler bir de ne güzel söylemişler. A a tartışıyor muyduk bilsem biraz sinirlenirdim😄 neyse hoşçakalın✋

bulgaristanda sınava bile girmeden gidip istediğin bölüme kayıt yaptırabiliyorsun. ama bulgarca öğrenmen lazım.
az gelişmiş ülkelerin üniversitelerinde böyle imkanlar var.

Ben Bulgaristanda yaşıyorum ve okuyorum.
Tam olarak dediğiniz gibi mi yani hiç sınavsız mı giriliyor pek emin değilim.
Benim kulağıma gelen bizim girdiğimiz sınavlar kadar ağır olmasada formalitede olsa bir sınava tabi tutuluyorlar.
Normal eğitim yılları 6.. yurt dışından gelenler için 7.. ilk yıl hazırlık dil öğretimi fln.
Ama mesela artık onu nasıl yapıyolarsa benim grubumda Arnavutluktan gelen bir kız vardı hazırlık okumadan direk bizimle birlikte başlamıştı derslere paralel olarakta artı bulgarca ders görüyodu ve sonrasında tabi dönem sınavı vardı..
Ve bu yurt dışından gelen öğrencilerde kendi aralarında ayrılıyorlar yani
bulgarca eğitim görenler var ve ingilizce eğitim görenler var..
İngilizce olanlar bizim derslerle hiç çakışmıyolar onların programı tamamn farklı
ama diğer yurt dışından gelenler bizim ders programımıza göre eğitim görüyorlar..
Dediğim gibi mesela Arnavutluktan gelen arkadaş benim grubumdaydı(8-10 kişilik gruplara ayırıyolar)
ama eğitimi ingilizce olsaydı asla bizim yanımıza vermezlerdi onu gördükleri eğitim sistemi farklı.
Yalnız baya para lazımm yabancı öğrenci olarak okumak için:KK37:

Sekerim, calismakla derslerle aran yoksa belki de doktorluk sana uygun bir meslek degildir. Yani doktor olmak icin uzun yillar ogrenim gormek gerekiyor, bunu goze aliyor ve samimi olarak istiyorsan once notlarini duzeltmelisin.

Kimya, biyoloji derslerin nasil ? Aran cok yok anladigim kadariyla, ama bence bir bak, calis, yuklen bunlara, ilgini cekecekler mi diye.Ilgini cekmezlerse zaten tip okumak istemezsin.

X