Her seyi yarim birakiyorum

aysunkndmr

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2014
399
74
Merhabalar baslikta da belirttigim gibi boyle bir huyum var. İzledigim bir dizi, okudugum bir kitap, cok cabuk sıkılıp yarim birakiyorum cogu zaman. Hatta hayatima giren yeni insanlardan da bir anda soguyabiliyorum, sizce bu neden kaynaklaniyor ve cozumu icin neler yapmam lazim?

Bir arkadasim da ayni sorunu yasiyordu kitap konusunda...

Meger sevmedigi turleri okumaya basliyor, sonra da kitap okumayi sevmedigini saniyormus, komik ama gercek...

Farkli turlerde israr ettik, macera romanlarina bir basladi, simdi ilerlemis boyun duzlesmesiyle ugrasiyor, iki gunde bitiriyor bir kitabi...

Sizin sorununuz da bu olabilir...

Farkli turleri denediniz belki ama seveceginiz bir kitap cikmadi karsiniza...

Gercekten seveceginiz bir film, bir insan...

Ya da ilgi ve dikkatinizi onlara verecek kadar odaklanmanizi engelleyen, kafanizi kurcalayan meseleler var...

Bu etkenler ortadan kalkar ve yerinde secimler yaparsaniz sorununuzun hallolacagini dusunuyorum...

Meger sevmedigi turleri okumaya basliyor, sonra da kitap okumayi sevmedigini saniyormus, komik ama gercek...

Farkli turlerde israr ettik, macera romanlarina bir basladi, simdi ilerlemis boyun duzlesmesiyle ugrasiyor, iki gunde bitiriyor bir kitabi...

Ya da ilgi ve dikkatinizi onlara verecek kadar odaklanmanizi engelleyen, kafanizi kurcalayan meseleler var...

Bu etkenler ortadan kalkar ve yerinde secimler yaparsaniz sorununuzun hallolacagini dusunuyorum...

Cevabiniz icin tesekkur ediyorum ama ilgimi ceken seyler izleyip okuyorum. Tanidigim insanlar da ilgimi cekiyor hic bir sorun yokken pat diye soguyorum. Bir gun uyaniyorum ve konusmak istemiyorum o insanla, o kitabi okumak o diziyi izlemek kulfet gibi geliyor. Bir gun once bunlari ayila bayila yaparken.. Sorun da burda sanirim.

Merhabalar baslikta da belirttigim gibi boyle bir huyum var. İzledigim bir dizi, okudugum bir kitap, cok cabuk sıkılıp yarim birakiyorum cogu zaman. Hatta hayatima giren yeni insanlardan da bir anda soguyabiliyorum, sizce bu neden kaynaklaniyor ve cozumu icin neler yapmam lazim?

Aynı sorun bende de var. Hem de uzun zamandır. Tatilin bitmesini bekliyorum doktora gidip tahlil yaptıracağım. Sonuç alırsam yazarım buraya. Ben b12 eksikliğinden şüpheleniyorum.

Farkli secenekleri deneyip bunun mizaciniz haline geldiginden eminseniz 'hep boyle oldu ve daima da boyle olacak' algisi saglam yerlesmis zihninize...

Bunun tamamen gececegini dusunmuyorum...

Dusuncelerinize herkes ve her seyden cok kolay sıkıldıgınızı bu denli kodlarsaniz bilincaltiniz bunu gerceklestirmek icin elinden geleni yapacaktir...

Kotu mu?

Bence koru korune olmadik sey ve kisilere tapan ve kendilerine zarar verdigi halde onlardan kopamayanlardan daha sansli oldugunuzu bile soyleyebiliriz... :KK14:

Bence beklentinizi yuksek tuttugunuz icin olabilir belki acgozlu bir yapiniz varsa ondan da olabilir. Mesela bir kitabi okurken ilginizi ceken baska bir kitap gorunce onu da okumak isteyip oburunu yarim birakmak seklindeyse buna acgozluluk diyebiliriz sanirim. Bence kendinizi bitirmeye zorlayin. Yarim biraktigimiz her sey ilerde unutkanliga neden oluyormus. Okudugumuz kitap izledigimiz film kisaca yarim biraktigimiz her sey biz farkina varmasak da zihnimizi mesgul ediyormus ve beynimiz yarim kalan seyleri tamamlamak icin ugrasiyormus bu da hafiza kaybina neden oluyormus.

Ben seni çok iyi anlıyorum. Bir kitaba hevesle başlıyorsun. Tamam bunu bitireceğim. Hatta bir sürü kitap okuyacağım diyorsun. Kitabı eline aldığında elli syf zor geliyor. Halbuki eskiden haftada bir kitap bitirirdin. Bir fil açıyorsun izleyeyim diye. Bi bakmışsın on dk.sında sen eline telefonu almış çoktan facebooka girmiş oluyorsun. İnsanlar hele. Yeni niriyle tanışıyprsun. İyi biri diyorsun ama ertesi gün o insanı görmezden gelebiliyorsun. Hslbuki dün selam vermiştin. Bugün konuşsam ne oöacak ki diyorsun. Her gün yeni bir plan yapıyorsun. Ama onları gerçekleştirmiyorsun. O kadar iyi anlıyorum ki. Yapımız sıkılgan sanırım. Sebebini bende tam bilmiyorum. Ama hem her şeyi merak edip hem de hiç bir işin devamını getirememek çok kötü.

Farkli secenekleri deneyip bunun mizaciniz haline geldiginden eminseniz 'hep boyle oldu ve daima da boyle olacak' algisi saglam yerlesmis zihninize...

Bunun tamamen gececegini dusunmuyorum...

Dusuncelerinize herkes ve her seyden cok kolay sıkıldıgınızı bu denli kodlarsaniz bilincaltiniz bunu gerceklestirmek icin elinden geleni yapacaktir...

Kotu mu?

Bence koru korune olmadik sey ve kisilere tapan ve kendilerine zarar verdigi halde onlardan kopamayanlardan daha sansli oldugunuzu bile soyleyebiliriz... :KK14:

Aklimdan gecenleri birebir yazmissiniz yine :)
Saskinlikla okudum, sirasi bile ayni.

Konu sahibi, laf kalabaligi yapmayayim, aynen katiliyorum...
Ilaveten, bu sikayet ile psikolojik olarak bir uzmana da danisabilirsiniz. Cunku ilginizi cektigi halde ve sonrasinda herhangi bir sorun olmadigini dusunurken isleri de yarida birakmaniz, sizin yasantinizi zamanla zorlastirabilir...
Su an adlandiramasaniz da sorununuzun genel ve ozel bi etkinlige iliskin nedenlerini bulmak, sorunu cozmenize de yardimci olur...

Herkese tek tek tesekkur ediyorum. Bir arkadasin yazdigi unutkanlik mevzusu gozumu korkuttu acikcasi, oncelikle o yarim biraktigim seyleri bitirmeliyim sanirim. Ama inanin icimden gelmiyor bir yuk gibi biniyor resmen, ama biraz zorlarsam kendimi belki durumu hafifletebilirim.

Canim bende ayniyim ve ikizler:)burcum yeni bisey daha ogrendim sadece ben boyleyim saniyordum burctan Kaynakliymis :)

Öncelikle merhaba.
Maalesef ben de sizin gibi biriyim. Hani kitap ya da filmi yarım bırakacak kadar sıkılmam ama genel olarak ilgimi çabuk kaybeden biriyim. Bugün seviyorum, ilgileniyorum dediğim bir şeye yarın ilgisiz olabiliyorum. Bu da benim doyumsuz görünmeme yol açıyor. Daha da fenası, 2 senelik bir ilişkim var ve evliliğe doğru gidiyoruz. Sevgilim de bu huyumun farkında. Zaman zaman bencillikle suçlandığım da olmuştur. Tüm bunların sebebini ben de bilmiyorum ama kendimden zaman zaman rahatsız olabiliyorum. Çünkü boşluğa düşermiş gibi hissediyorum. Sürekli bir memnuniyetsizlik ve mutsuzluk hali oluyor. Sanırım en iyisi bir psikoloğa görünmek...

Öncelikle merhaba.
Maalesef ben de sizin gibi biriyim. Hani kitap ya da filmi yarım bırakacak kadar sıkılmam ama genel olarak ilgimi çabuk kaybeden biriyim. Bugün seviyorum, ilgileniyorum dediğim bir şeye yarın ilgisiz olabiliyorum. Bu da benim doyumsuz görünmeme yol açıyor. Daha da fenası, 2 senelik bir ilişkim var ve evliliğe doğru gidiyoruz. Sevgilim de bu huyumun farkında. Zaman zaman bencillikle suçlandığım da olmuştur. Tüm bunların sebebini ben de bilmiyorum ama kendimden zaman zaman rahatsız olabiliyorum. Çünkü boşluğa düşermiş gibi hissediyorum. Sürekli bir memnuniyetsizlik ve mutsuzluk hali oluyor. Sanırım en iyisi bir psikoloğa görünmek...

Aynen tam anlattiginiz gibi. Ben de biriyle ilgileniyordum sonra o da benimle ilgilenmeye basladi ve ben ortada bir sey yokken birden sogudum. Ne mesaj atmak ne konusmak icimden gelmiyordu ve iliskiyi kesme karari aldim. Aslinda
ideallerimdeki biri gibi degildi ama basta ilgilenirken bunlari biliyordum ve razi oluyordum iste bir sabah uyaniyorum ve durum bu oluyor cozemiyorum.

Yasiniz kac bu arada? Yasim ilerledikce bendeki bu durum azalmaya basladi. Onceleri cok sipsevdi maymun istahli biriyken simdi daha stabil bir hayat surebiliyorum

X