Demir ve B12 eksikligi

sandriyon

Nirvana
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2012
10.827
25.312
34
Kizlar bu konu bir kac kez acilmis ama ben maalesef tatmin olamadim.
Bende demir ve B12 eksikligi var buyuzden asiri derece saclarim dokuluyor, yorgunluk, halsizlik, uyusukluk var.
Masallah biz turk halki olarak(belki farkinda degilsiniz ama...) cok hapciyizdir. kucucuk birseyde hap igne! zaten antibiyotigi hic saymiyorum eczanelerde recetesiz satiliyor.
Ben avrupada yasiyorum ve burada bir recete alinca insan panige giriyo dusunun artik.. ignemi asla boyle birsey yok. Butun yasamim boyunca iki kez serum yedim (biride dogumda) dusunun artik.
Diger basliklarda okuduklarimda herkes igneden hapdan bahsediyor, benimle demir ve b12 eksiklik seviyesi olanda kullaniyor buna sasiriyorum :KK53:

Gelgelelim benim sorunuma, ben kac kez doktora gitmis olsamda (farkli doktorlarda olsa ayni seyi soyluyor) ilac tedavisine gerek yok dogal yollarla yenmelisin diyolar.
Demir eksikligi icin ve B12 eksikligi icin bildiginiz ve kilo aldirmayan besinleri soylermisiniz bana lutfen :KK43:
:

Kizlar bu konu bir kac kez acilmis ama ben maalesef tatmin olamadim.
Bende demir ve B12 eksikligi var buyuzden asiri derece saclarim dokuluyor, yorgunluk, halsizlik, uyusukluk var.
Masallah biz turk halki olarak(belki farkinda degilsiniz ama...) cok hapciyizdir. kucucuk birseyde hap igne! zaten antibiyotigi hic saymiyorum eczanelerde recetesiz satiliyor.
Ben avrupada yasiyorum ve burada bir recete alinca insan panige giriyo dusunun artik.. ignemi asla boyle birsey yok. Butun yasamim boyunca iki kez serum yedim (biride dogumda) dusunun artik.
Diger basliklarda okuduklarimda herkes igneden hapdan bahsediyor, benimle demir ve b12 eksiklik seviyesi olanda kullaniyor buna sasiriyorum :KK53:

Gelgelelim benim sorunuma, ben kac kez doktora gitmis olsamda (farkli doktorlarda olsa ayni seyi soyluyor) ilac tedavisine gerek yok dogal yollarla yenmelisin diyolar.
Demir eksikligi icin ve B12 eksikligi icin bildiginiz ve kilo aldirmayan besinleri soylermisiniz bana lutfen :KK43:
:

Merhaba canim,

Benim 1,5 yasindaki oglumda demir eksikligi cikmisti…B12 icin muz filan iyi geliyor diye biliyorum…

Demir icin ise bolca et yemek gerekiyormus…brokoli, avocado, domates…bir kac birseyler daha var ama aklimda yok..internetten bak demir vitamini en cok hangi besinlerde var diye…

Merhaba canim,

Benim 1,5 yasindaki oglumda demir eksikligi cikmisti…B12 icin muz filan iyi geliyor diye biliyorum…

Demir icin ise bolca et yemek gerekiyormus…brokoli, avocado, domates…bir kac birseyler daha var ama aklimda yok..internetten bak demir vitamini en cok hangi besinlerde var diye…

Tesekkur ederim canim. Muzu ilk kez duydum, onuda abartmamak gerek malum kabizlik icin birebir :26:
Tavsiyelerini dikkate alicam :KK42:

Tesekkur ederim canim. Muzu ilk kez duydum, onuda abartmamak gerek malum kabizlik icin birebir :26:
Tavsiyelerini dikkate alicam :KK42:

rica ederim canim...ha birde sut ve yogurt urunlerini yemekle birlikte almamak gerek..mesela etle yogurt yemek gibi...demir emilimini azaltiyormus...
bizim kulturumuzdede tam tersi yogurt sofralarimizin bas tacidir...sut urununu yarin saat once veya sonra alman gerekiyormus...

birde c vitamiminiyle birlikte alirsan demir vitamini o zaman emilim kolaylasiyormus..mesela etle portakal suyu gibi...

Bende de B12 , D ve demir eksikliği var.

Doktor demir eksikliği çok değil ilaçsız da düzelebilirsin dedi. Dalak,ciğer yememi önerdi.

B12 için de balık balık balık,başka bir şey değil.En çok balıkta var B12. Bir de aylık vurunduğum Dodex iğne var.

D vitamini için Güneş'te 10-15 dakika durmak yeterli (ben beyaz tenliyim,hiç sevmem Güneş'i ) D vitamini eksikliği için D3 ampulü iğne şeklinde vurunuyorum ayda bir.

Vitamin ve demir eksiklikleriniz çok olsaydı iğne,ilaç vermeleri şart olurdu,demek ki çok da etkileyecek derecede düşük değilmiş değerleriniz. Ben iiğneleri 1 senedir vurunuyorum,yeni yeni vücudum kendine geldi.

Benim çok ilginç eti bırakınca çok ikginçtir b12im yükseldi.

X