Huzursuz bacak sendromu

realist

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2006
3.073
132
62

Huzursuz bacaklar uyutmuyor

Uyku ya da istirahat esnasında bacaklarda hissedilen rahatsızlık; huzursuzluk, hareket ettirme ihtiyacı, uyuşma, karıncalanma bazen de tam olarak tanımlanamayan bu şikayetlere, hangi hastalığın neden olduğunu uzman doktor cevap veriyor…

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezinden Psikiyatri Uzmanı Dr. Funda Güdücü, tıp dilinde “Huzursuz Bacaklar Sendromu olarak tanımlanan bu hastalıkla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Bu hastalığın, yöresel tabirlerine göre yakınmanın tarifinde de çeşitlilik oluyor… Kişi şikayetini; ’’bacaklarım kıpraşıyor”, ‘’gıdıklanıyor, ‘’yanıyor”, ‘’böcekler dolaşıyor”, ‘’karıncalar geziyor” şeklinde de ifade edebiliyor…

Bazen; bacakları hareket ettirmekle, yataktan kalkıp dolaşmayla, masajla kısa süreli bir rahatlamaya rağmen şikayetin devamlılığı da söz konusudur. Kimi bu durumdan muzdarip hastalar, gece boyunca defalarca bacaklarını soğuk suyla yıkayarak, bacaklarını tülbentle sıkarak rahatlamaya çalışırlar…

Ayakta hareket halinde iken rahatlama olduğundan tüm gece ev işlerini bitiren hanımlar var. Uyku bölündüğü için kalitesi de bozulmaktadır. Hastalar yaşadıkları sıkıntıyı dile getirmek için bu hastalığı, kimi kez ‘’huysuz bacak” kimi kez ‘’yorgun bacak” olarak tanımlarlar. Yüzde 5 sıklıkta karşılaşılan bu şikayetle genellikle ortopedi, fizik tedavi uzmanına başvurulmaktadır. “Huzursuz Bacaklar Sendromu doktorlar tarafından bile yaygın olarak atlanabilen, ancak oldukça sık rastlanan en önemli uykusuzluk nedenlerinden birini oluşturuyor .Bazen kollarda da benzeri yakınmalar olabilmektedir. O nedenle huzursuz bacak kol sendromu da denebilir. Sendrom pek bilinmediği için sıklıkla çocuklarda hiperaktif yetişkinlerde ise romatizma hastalığıyla karıştırılıyor…

Hastalıkta ailesel; geçiş olabileceği gibi diyabet, romatoid artrit ya da demir eksikliği gibi başka bir nedenle ortaya çıktığında ise ikincil veya sekonder huzursuz bacak sendromu deniliyor. Primer, yani birincil tipinde, huzursuz bacak sendromuna neden olabilecek herhangi başka bir hastalık ya da sorun bulunmuyor. İkincil geliştiği durumda, genellikle daha erken yaşta ortaya çıkıyor.

Beyinde dopamin maddesinin fonksiyonlarında ya da bu maddeye ait reseptörler düzeyinde bozukluk söz konusu oluyor. Diyabet, romatoid artrit ya da demir eksikliği gibi başka bir nedenle ortaya çıktığında ise ikincil veya sekonder HBS deniliyor. Bu tip HBS, genellikle daha erken yaşta ortaya çıkıyor…
Bu hastalar hareketlerinin kısıtlanacağı, uzun süre oturmak zorunda kalacağı sinema, otobüs yolculuğu gibi durumlar ya da ortamla karşılaşmaktan kaçınırlar. Bu hastalığın nedeni yüzde 95 hastada belirlenememiştir ancak süreğen bir hastalığın varlığı (şeker hastalığı) etken olabilir. Bu şikayetler bazen kullanılan ilaçlar nedeniyle yada adet dönemlerinde de gözlenebiliyor.

Huzursuz bacak yakınması ile gelen hastalarda genellikle depresyon ya da kaygı bozukluklarından birinin eşlik ettiğini gözlüyoruz ki bu durumu destekleyen bir araştırma Mersin` de yapılmış. Araştırma için huzursuz bacak sendromlu 103 hasta ile böyle bir rahatsızlığı bulunmayan ve diğerleriyle yaşıt, aynı cinsten 103 kişi daha belirlenmiş. Araştırmanın sonunda huzursuz bacak sendromu görülen hastalarının diğerlerine oranla depresyona daha yatkın olduğunu saptanırken sendrom ne kadar şiddetliyse depresyonun da şiddetinin o kadar arttığı belirtiliyor. Bazen de depresif yakınmalarla gelen hastanın hikayesi araştırılınca huzursuz bacak ortaya çıkıyor.

Bu hastalıkla yaşamak zorunda değiliz. Çünkü tedavisi olan bir durum ve yüzde 80 civarında yüz güldürücü tedavi sonuçları alınabiliyor…

Bende de bundan mevcut.İnsanın tam uykuya geçeceği zamanda ortaya çıkıp deli ediyor.Çok şükür.

bu hastalık annemde de var bır ara psıkaytıste gıtmıstı onun verdıgı bır ılac bunu daha da alevlendırdı gecelerı uyku uyuyamıyor bacakları atıyordu kadın 2 haftada kılo verdı uykusuzluktan yuruyemez hale gelmıstı o ılacı azaltarak kesıp yerıne baska antıdepresan verdıler o bacak atmaları gectı ama hala ayaklarını parmaklarını kımıl kımıl hareket ettırır bel fıtıgı var sanırım ona da baglı ama bu tek basına bır hastalık adına da hbs dıyorlar yanında yatanı bıle rahatsız edıyormus tabı onun uykusunu da boluyor kımıl kımıl bacaklar

çok kötü bi durum bendede var. bazen çıldırma noktasına geliyorum...varmı gerçekten tedavisi okuduğum kadarıyla var ama.ben dr gitiğimde anlattım ama hiç bişey fayda etmedi.

bendede hatta eşimdede..delirtiyor insanı...ben hamileyken ortaya çıkmıştı.doktor demir hapları verince biraz geçmişti....şimdi hala devam...dedeminde olurdu bacakları böyle hala oluyor....tedavisi varmış demekki....

bendede hatta eşimdede..delirtiyor insanı...ben hamileyken ortaya çıkmıştı.doktor demir hapları verince biraz geçmişti....şimdi hala devam...dedeminde olurdu bacakları böyle hala oluyor....tedavisi varmış demekki....

benimde hamileliklerimde daha azıyordu ... son hamileliğimden sonrada kaldı... bazen gerçekten çıldırma noktasına geliyorum.. bacaklarımı soğuk kolonya ile ovuyorum...

benimde hep piskolojik olarak cöktüğüm devrelerde ortaya cıkar sürekli bir yerlere kalp atmıs ğibi atar ve düsüyorum gibi olur yatakta kızımdada var aynı sey heralda birazda kalıtımsal ama cok sinir bozucu

uykusuz sohbetler forum yazin orda bir üyenin verdigi bilgi var zeytin yagi aspirin cevizyapragi karisim..
ne kadar gercek bilmiyorum
6 senedir cekiyorum hemde ilerlemis sekli kollarimdada var
ilac olarak restex hapi kullandim 2 sene sonra bagimlilik yapti sonra 1 sene uýku ilaci simdi doktorum onuda kaldirdi nasil yapacagim bilmiyorum yenik düsmek istemiyorum
2 cocukgum var 1 3 bucuk yasinda sabaha karsi artik yenik düsüp uyuyorum uyku denirse bu haldede oglumu bile ana okuluna götüremiyorum.cevreye anlatamiyorsunuz bu durumu sizi sorumsuz yada tembel olarak damgaliyorlar sanki kendi derdiniz yetmiyormus gibi birde onlarin söyledikleri moral bozuyor Allahim düsmanima bile vermesin herkese acil sifalar insallah bir tadavi yöntemi bulunur...

meraba canım. seni çok iyi anlıyorum bende de aynı sorun var. bu sitede yeniyim. ben norolojiye giderek çözüm buldum.o rahatsızlığın altında yatan başka sebepler var. benimki kansızlık çıktı. yani demir eksikliğinden kaynaklanıyormuş. sizde bir noroloğa görünürseniz ve altındaki sebebe çözüm bulabilirsiniz. acil şifalar diliyorum.

bayanlar, hani üşürsünüz de tüyleriniz diken diken olur dipleri acır yaa, benim bacaklarımda da çok sık olmasa bile ara ara durup dururken , bölge bölge tüylerim diken diken olup o bölgem de sızı hissediyorum..Sizce neden olabilir, bu sendromla ilgisi olabilir mi?

bu hastalığı nörologlar tedavi ediyor.. doktorun bahsettiği dopamin dengesizliğini düzene sokan bir ilaçla annem ve ben artık rahat uyuyabiliyoruz.. sanırım burada ilaç adı vermek mümkün değil ama bir çok doktorun atladığı ya da üstünde durmadığı bu durum nörologlar için çok tanıdık.. bu sıkıntı için doğru adres nöroloji....

bende hamileliğimde yaşadım bu hastalığı.gerçekten çok berbattı.son aylarımı neredeyse tamamen uykusuz geçirdim.sabaha karşı 5-6 gibi uyuyordum 2 saat sonrada kızım okula gideceği için kalkmak zorunda kalıyordum.butün gece oturamıyordumda devamlı ayakta yürüyerek bacaklarımı sallayarak hatta koparmayı düşünerek dolanıyordum evde.
çok şükür doğumdan sonra geçti.

Bende uyuşma falan olmuyo ama sıksık bacaklarımı hareket ettirme ihtiyacı duyuyorum bazen dahada artıyo sıkıntı veriyo ama hastalık olduğunu bilmiyordum bunun hatta sadece bende var sanıyordum :1shok:

Ben bu durumu anlatmakta yıllarca güçlük çekmiştim.
Sendromun adını ilk defa iki yıl önce bir gazete yazısında ilgiyle okumuştum.Çok şaşırmıştım,beni anlatıyordu sanki.
Geceleri uyutmazdı,bacaklarımı germe ihtiyacı duyardım,karıncalanırdı.Kalkar gezer ,ayaklarımı sallardım.Eşimden ayağıma,bacaklarıma sertçe vurmasını isterdim.
Eşim ayağıma masaj yapardı,ılık suyla, sabunla ovardı.
Mümkün değil fayda etmezdi,kendiliğinden geçerdi.Kabus gibi olurdu.
Psikiyatırdan çözüm buldum diyebilirim.Şimdilerde bu sıkıntıyı yaşamıyorum hamd olsun.
Ama inanın çok ızdırap çektim.
İnş sizlerde şifa bulursunuz.

bende bir hbs hastasıyım yıllardır vardı ama kesin tanısı geçen sene kondu.şu an parkinson hapları veriyor doktorlar oda çok kilo aldırdı.sevindirici bir haber ise bir sene içinde hbs liler için bir ilaç piyasaya çıkacakmış inşaallah bu işe yarar.yalnız antidepresanlar inanılmaz arttırıyor husursuzluğu.bütün hbs lilere allah kolaylık versin geçmiş olsun.

Evet iğrenç bir hastalık bende yeni başlıyor çook ileri değil ama çokk sinir bozucu bir hastalık
Allah herkese sağlık versin. çook geçmiş olsun

bu durum sözlümde var uykusu bölünüyor sanki bacağı kasılıyor off bi tedavisi yokmu bunun kızlarr:nazar:

vala bilmiyorum ama bendede bacak sallama hastalığı var ayağımı durduramıyom oturduğum dakika saallanmaya başlıyor allah allah çözümü ne acaba

X