Anne olmanın en uygun yaşı

koalayim

Guru
Kayıtlı Üye
28 Mart 2007
961
332
42
Kırsal kesimlerde adet görmeye başlayan kız çocuğunun evlenip çoluk çocuğa karışması yadırgansa da pek önlenemiyor. Ama kasabalarda ve kentlerde anne adayları artık daha bilinçli davranmak istiyorlar. Anne olmanın uygun yaşı, dönemlere ve dünyadaki koşullara göre sık sık değişiyor.

Örneğin İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı dönemde, genç kızlar çok erken yaşlarda evlenip çocuk sahibi oluyorlardı. Sonuç erken yaşlanma 50’li ve 60’lı yıllarda erken evlenip ‘vakitlice’ çocuk sahibi olmak modaydı. Yirmi yaşını geçen bir genç kadının çocuk doğurmak için acele etmesi gerekiyordu. 25-26 yaşlarında anne olanlara ‘yaşlı anne’ gözüyle bakılıyordu. O yıllarda otuz yaşına yaklaşan bir genç kadın çocuk doğurmayı geciktirdikçe çevresindekiler endişelenmeye başlarlardı. Çünkü otuzunu geçen bir kadının doğum yapmaya kalkışması sakıncalı bulunuyordu.

Zaman geçtikçe kadınların doğum yapma yaşının sınırı da değişmeye başladı. Kariyer yapma telaşına düşen kadınlar, çocuk sahibi olmayı geciktirmeye özen gösteriyorlardı. Meslek hayatında belli bir seviyeye gelmeden çocuk doğurmayı göze alabilen kadınların sayısı giderek artıyordu. Ve kadınlar erken çocuk sahibi olmanın erken yaşlanmayı da beraberinde getirdiğinin farkına vardılar.

40’ından sonra sabırlı olmak

Kadınlarda anne olmanın uygun yaşı giderek ilerledi. Bugün 40 yaşını geçtikten sonra doğum yapan kadınların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Menopoz döneminden önce anne olmak isteyen kadınlar, olgunluk çağında çocuk yetiştirmeyi doğru buluyorlar. Tabii bu düşünceye karşı çıkanlar da var. Belli bir yaşa gelen kadının küçük bir bebeğin sorunlarına sabırla eğilmesinin zor olacağı iddia ediliyor. Ancak sinema dünyasında bile 40 yaşından sonra çocuk doğurmak isteyen ünlü kadınlar var.

ben 27 yaşında anne olucam ve çok mutluyum bu yüzden erken yaşta bazı şeylerin farkında olamaya biliyorsunuz

Kızlar bende oğlumu 23ümde dünyaya getirdim, kısmetse kızımı da 28imde kucağıma alacağım.

merhabalar,

ben 22 yasında oglumu dunyaya getirdim. su sıralar ikinci bebek yapsammı diye kara kara dusunup bunalıma girme donemindeyim sayet yaparsam 30 umda dogmus olacak e ideal sanırm 30 yasında tekrar anne olmak ama hala karar verebilmis değlimi çok istiyorum ve çok korkuyorummmmm
esra odabas

merhabalar,

ben 22 yasında oglumu dunyaya getirdim. su sıralar ikinci bebek yapsammı diye kara kara dusunup bunalıma girme donemindeyim sayet yaparsam 30 umda dogmus olacak e ideal sanırm 30 yasında tekrar anne olmak ama hala karar verebilmis değlimi çok istiyorum ve çok korkuyorummmmm
esra odabas

benım annem en ufağımızı 35 yasında dünyaya getirdi 18 yıl aradan sonra oLdu hemde bu da bi cesaret bence:)ve çokta rahat geçti hamileliği şu an 39 una girdi..eğer istiyorsan bi engelin yoksa neden olmasın ki..ben her ne kadar şikayetçi olsamda iyiki ufaklık olmuş diyorum..Hem oğlunda var bak onuda düşün biraz tek olmak çok kötü en azından çoook ilerde bi dayanağı bi can yoldaşı, bi kapısı olur :)Allahım banada bi sürü çocuk versin isterim çünkü kalabalık aileyi çok seviyorum:1rolleyes:

bence insan kendini ne zaman hazır hissediyosa o zaman anne olmalıdır geç bi yaşı bende tercih etmem çocuğumla aramda çork fark olsun istemem 27 yaşındayım allahın izniyle ikinci bebişi 30 yaşımda düşünüyorum

kizlar..ben 39 yasindayim .ucuncu cocugumu istiyorum..soyle bir netten arastirma yapinca olabilir olabilir ama gercekten riski bir cok yonden .en saglikli yas 20 ve 30 yaslar kislar..elinizi cabuk tutun ve ne kadar istiyorsaniz hemen yapin..

ben kalabalık aileyi çok seviyorum.bigün hepimiz ölücez ve tek çocuk yapmak istemiyorum onun yanlız kalıcanı düşününce.çocuk berekettir kısmettir ben en az 3 tane yapıcam :)))))) :1rolleyes::1rolleyes::1rolleyes:

X