Sistite iyi gelen bitkisel tedavi nedir?

civanperçemini çay gibi demleyip içersen....faydalı diye biliyorum
geçmiş olsun............

sistit ilk defa senden duydum canım nasıl bişey bilmiyorum allah yardımcın olsun

Mesane iltihaplanması, cystitis, sistitis, sistit:
İdrar yolları iltihaplanması deyince buna böbrekler, idrar kordonları, mesane ve idrar kanalıiltihaplanması akla gelir. Böbreklerin iltihaplanmasına üst idrar yolları iltihaplanmasıda denir ve ayrıca elle alınır. Alt idrar yolları iltihaplanmasına ise mesane, idrar kordonu ve idrar kanalı iltihaplanması dahildir. Genelikle bağırsak bakterileri idrar yolları iltihaplanmasına sebep olur. İdrar yolları iltihaplanmasına sebep olur. İdrar yolları iltihaplanması bayanlarda erkeklere göre daha çok görülür. Bayanlarda daha sık enfeksiyon görülmesinin nedeni onlarda idrar yollunun oldukca kısa olmasıdır. Prostat problemi olan yaşlı erkeklerdede oldukca sık mesane iltihaplanması görülebilir.

Mesane iltihaplanmasının sebepleri:Sistit akut ve kronik olabilir, şayet iltihaplanma tedaviden sonra beli aralıklarla yenide ortaya çıkıyorsa buna kronik sistit, yok tedavi edilebiliyorsa buna akut sistit denir. Sistit genelikle feçes (dışkı ) florası sebep olur, çünkü fecesten sonra makadı sadece tuvalet kağıdı ile silmek yeterli değildir ve hatta bu enfeksiyona sebep olan en büyük etkendir..

Diğer önemli faktörler:
1-) Hamilelik ve doğumda enfeksiyonun yayılmasına sebep olur.
2-) Menopoz devresinde östrojen hormonunun azalması
3-) Erkeklerde prostat büyümesi rahatsızlığı
4-) İdrar yollarındaki taş, kum, veya ur nedeniyle daralma
5-) Metabolizma hastalığı, şeker hastalığı ve nikris (gut hastalığı )
6-) İdrar yollarına yapılan müdahale (sonda vb.) ile oluşan tahribatlar
7-) Bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen ümmün zafiyeti
:cool: Sapık cinsel ilişkilerde bulunanlarda enfeksiyon sık görülür.

Mesane iltihaplanmasının belirtileri:
1-) İdrar yaparken yanma ve ağrı hissetme (algüri)
2-) Sık sık idrar yapmak için tuvalette gitme (poliüri)
3-) İdrar yapmakta zorlanma (disüri)
4-) Kasıkta ağrı ve kramplar
5-) Nadiren kanda idrar görülebilir (hemaüri)
Şayet zamanında tedaviedilmez ise, bu yükek ateş ve bel ağrısına sebep olabilir.

Mesane iltihaplanmasının teşhisi:
Hastanın hastalıkla ilgili rahatsızlıklarını analatması ile aldeedilen bilgiler (anamnez) ve idrarın kokusu, yoğunluğu, rengi ve içinde oluşan şekillerde bilgi vericidir. İdararda alyuvar, akyuvar, hücre artıkları ve bakteri ölüleri görülmesi halinde kan muayeneside gerekli olabilir. Ayrıca gerkli görülürse ultrasonlada bakılabilir. Böbrek iltihaplanması ve mesane iltihaplanmasını bir birine karıştırmamak gerekir. İdrar testinde dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta idrarın ilk kısmı yabancı madde içerebilir. Bu nedenle biraz idrar bıraktıktan sonra başka bir bardağa idrar yapmak daha uygundur. Yani idrarın ilk ve son kısımlarının hijyen olmayabilir. Bu nedenle mümkün oldukca idrarın orta kısmı alınır. Böylece idrarın asıl yapısının ne olduğu anlaşılır.

Mesane iltihaplanmasının komplikasyonları:
Mesane iltihaplanması zamanında tedavi edilmezse o zaman iltihaplanmaya sebep olan bakteriler böbreklere yükselir vede böbreklerde iltihaplanır. Böbreklerin iltihaplanması yüksek ateş, soğuk soğuk terleme, idrar yaparken bel ağrısı ve sırt ağrısı görülür. ,İlerleyen durumlarda böbrek iflasına sebep olur. Erkeklerde prostat iltihaplanmasınada sebep olabilir. Ayrıca tedavilerde geç kalınırsa mesane dokusu bozularak büzülür ve amaliyatla alınmak zorunda kalınabilinir. Tedavi edilemeyen sistit kanın zehirlenmesine neden olur. Kanın zehirlenmesi demekse , bu mikropların bütün vücudda yayıması vehatta ölüme dahi sebep olabilir.

Ne yapılabilir?
Bayanların büyük abdestten sonra kağıtla silinmeleri yeterli değildir vehatta çok mahzurludur, çünkü fecesteki bakteri ve virüsler enfeksiyona sebep olur. Bu nedenle Büyük abdesten sonra mutlaka taharetlenmek gerekir. Ayrıca cinsl münasebetten sonra gusül abdesti almamada çok önemli faktörlerdendir. Bu duru genelikle gayri müslimlerde daha yaygındır, fakat müslüman olduğu halde taharetlenmeyen insanlarımızda oldukca çoktur. İslam bilen için nimettir

Sistitin tedavisi:
1-) Feces’den sonra (dışkı ) makat kağıtla silindikten sonra tekrar yıkanmalı
2-) Cinsel münasebetten sonra hemen gusul abdesti almak mümkün değilse, önce cinsel organlar yıkanır.
3-) İdrar yolları için iyi gelen şifalı bitki çayları içilmelidir ve bunların başında çörekotu-, ZYE-, altınbaşakotu-, atkuyruğuotu-, ısırganotu-, veya ardıç kozalağı preparatları, Gökçek Tonik ve Gökçek İksiri gelir.
4-)Hastalık ilerlemişse mutlaka antibiyotik ilaçların kulanılması gerekir.
5-) Antibiyotik ilaçlardan sonra tahrip olan bağırsakflorası ve idraryolları florası Gökçek İksiri, Gökçek Tonik ve ZYE ile yenilemek (regenerasyon) ve immün sistemini kuvvetlendirmek için gerekir.

Sağlıklı kalabilmenin ve sağlıklı yaşayabilmenin en önemli faktörü kılcal kandolaşımıdır, çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim vb., besleyici maddenin hücrelere ulaşması vede mikroplarla mücadele eden maktofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır. Gökçek İksiri ile tedavi olmak mümkündür, tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Gökçek İksiri vücudu curuflar'dan arıtır, itihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü allerjiyi iyileştir.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur. Siyah çay, kahve ve kola içmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler. Et ve et mamülerine 5-6 ay aravermek gerekir, çünkü asidoza sebep olur, buda birçok hastalığın ana kaynağıdır. Akşam yemeği yerine çok az yoğurt, meyve veya salata yenebilir veya sebze çorbası içilebilir. Hayvansal besinler, tahıl, bakliyat ve hamurlu yiyecekler akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur. Ne kadar hamurlu besin o kadar yağ oluşur, çünkü nişasta glukoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa döşerek vucutta depolanır. Gökçek Diyet

sistik bir enfeksiyondur ve antibiyotikle tedavi edilmesi gerekir, yoksa devamlı tekrarlar dr. gidip tedavi olmanızı öneririm.

akut sistit vakalarında antibiyotik tedavisi şarttır. bir doktora görün.
geçmiş olsun

Cnm maydonoz suyu çok iyi geliyo diye biliyorum sabah akşam aç karnına iç

Tüm arkadaşlara teşekkür ederim yardımları için,Sürekli tekrarlayabilen bir illetmiş evet..O yüzden bitkisel bir tedavi araştırıyorum arkadaşım için..Şimdilik ilaçla çözdü(ertelendi demek daha doğru)Ayrıca stresle de bağlantılı bir hastalık olması çok ilginç geldi bana...
Sevgiyle kalın arkadaşlar...

Sistit cok pis bisey bendede sürekli tekrarliyor. ilac kullandim 2-3 kere ama gene tekrarladi gene ilac kullanicam ama bunun yaninda önlemek icin kizilcik suyu yada kuskonmaz önerdiler. Deniycem bakalim sonuc ne olacak ??

Arkadaşlar geçen yıl Alanya'da kaldığım otelin havuzundan mikrop kapmış ve sistit olmuştum, önce sadece yanma vardı, çok da önemsemedim, ardından dakka başı tuvalet nöbetleri ve böbrek ağrısı ve en sonunda da idrarda kanama başlayınca doktora gittim, antibiyotik tedavisi ile atlatmıştım, Allah kimseye vermesin berbat bişey, ancak doktor çok önemli bir rahatsızlık olduğunu, ilerlemesi durumunda böbrek kaybına kadar gidebileceğini ve bir kez oluştuğunda tekrarlama olasılığının yüksek olduğunu anlattı. Ve bu yaz da balayında tekrar yanma başladı daha ilk günden, meğer balayı sistiti diye de bişey varmış, biraz araştırdım, cranberry ekstresinin iyi geldiğini okudum bikaç sitede, antibiyotik kullanmak istemediimden daha başlangıç aşamasında Solgar'ın cranberry tabletlerine başladım bir sabah bir akşam, bir de balayında denize havuza hiç ara vermedim ama her girişimden sonra hemen küçük tuvalteimi yaptım, her cinsel ilişkiden sonra da beklemeden küçük tuvaleti yapmak mikrop kapma riskini azaltıyormuş, şimdi ona da dikkat ediyorum ve çook şükür şikayetlerim 3 günde kayboldu, hem de balayım zehir olmadı çok şükür. Bu illeti çeken herkese bir yardımım olur umarım. Ancak bu cranberry nin türkçesi yok haberiniz olsun, ahududu, kızılcık falan değil başka bir bitki, o yüzden direkt kapsülünü kullanmanız gerek. Herkese çok geçmiş olsun :)

ben de 6 ay içinde iki ağır sistit geçirdim. çok geçmeden ramazanda çok susuz kaldığım için giderek artan bir şekilde yine ağrılarım olmuştu. oruç tutamamaya başlamıştım. doktorum koruyucu olarak solgarın cranberry kapsüllerini verdi. ve bol bol su içmemi söyledi.(en az 2 lt)solgarın kapsulleri(cranberry) yaban mersini ve c vitamini içeriyor. faydasını gördüm. bir de ayakları katiyyen üşütmemek gerekiyor :)

Son düzenleme:
Bende 8 ay içinde 2 kez geçirdim sistit,2.si bayağı bi ağır oldu idrarımdan kan gelmişti çok korkmuştum.
Hemen dr a gittim aşırı enfeksiyon kapmışsın havuz kesinlikle yasak demişti:KK59: ve antibiyotik,suda eriyen purinol bi de ağrı kesici vermişti
tam sistitim geçti derken antibiyotik te yan etki yapıp vaj.mantarı tetiklemesin mi:KK53:

Berbat bi 2 hafta geçirmiştim..Bunun tek ilacı bol su içmek başka yolu yok..
Bi de gece yatarken ki bir bardak suyun içine biraz elma sirkesi döküp o şekilde de içebilirsiniz.
Mikropları temizliyor denemiştim ve rahatlatmıştı gerçekten.......

Merhaba arkadashlar.ben siteye yeni uye oldum.sistitle ilgili bildiklerimi paylashmak istedim. Kendim daha denemedim bugun deniycem.
1) bir litre sutu kaynatarak uzerinde oturabileceginiz bir kaba koyuyorsunuz ve ichine 1 yemek kashigi karbonat (mutfakta kullanilan) ekleniyor.Hazirladiginiz bu karishimin uzerine oturarak uzerinizi birseyle ortun. Buhar kaybolana kadar uzerinde oturulur ve bitdikten sonra yataga uzanilir.
2) bir bardak sute yarim cay kashigi karbonat ekliyoruz ve ichiyoruz.6 bardak sonucunda shifa bulacagimiz soyleniyor.
Ben bunlarin ikisini de denemeyi dushunuyorum.
Umarim bir faydasini goruruz.

Arkadashlar kushburnu da sistite iyi geliyor. Bunu bizzat denedim. Doktorum da bana onermishti.hamilelerde kullanabilir. Tamamen sokup atar mi onu bilmiyorum ama sakinleshtiriyor.yanmayi gideriyo. Bir bardaga 6-7 tanesini koyup uzerine sicak su dokuyorum ve uzerini kapatara demlenmesini bekiliyorum 1-2 saat.normal chay gibi de demleyip ichiyorum. Chok iyi geliyor.

Merhaba arkadashlar.ben siteye yeni uye oldum.sistitle ilgili bildiklerimi paylashmak istedim. Kendim daha denemedim bugun deniycem.
1) bir litre sutu kaynatarak uzerinde oturabileceginiz bir kaba koyuyorsunuz ve ichine 1 yemek kashigi karbonat (mutfakta kullanilan) ekleniyor.Hazirladiginiz bu karishimin uzerine oturarak uzerinizi birseyle ortun. Buhar kaybolana kadar uzerinde oturulur ve bitdikten sonra yataga uzanilir.
2) bir bardak sute yarim cay kashigi karbonat ekliyoruz ve ichiyoruz.6 bardak sonucunda shifa bulacagimiz soyleniyor.
Ben bunlarin ikisini de denemeyi dushunuyorum.
Umarim bir faydasini goruruz.

kitty denedin mi gerçekten faydasını gördünmü?

Sistitten çektiğimi bir allah bir de ben bilirim.acillik olmuştum bir keresinde.antibiyotik vs kullandım ama geçici bir çözümdü.en sonunda ibrahim saraçoğlunun kitabına bakayım dedim ve iyi ki de bakmışım.kitapta uzun uzadıya anlatmış ama kısacası;antibiyotikler geçici çözüm olurmuş ve hastalık kronikleşirmiş. ayrıca bünyeye verdikleri hasar da hepimizce malum.saraçoğluna o kürü yaptığımdan beri dua ediyorum,bir kere uyguladım ve çok şükür tekrarını yaşamadım.bu kür zaten kronik idrar yolları enfeksiyonu için.kür şöyle;750 ml klorsuz suya 250-300 gr karnabaharı kaynayınca ilave ediyoruz,ağzı kapalı olarak 5-6 dak.kaynatıp ılımaya bırakıyoruz.bu suyun yarısını sabah,yarısını akşam içiyoruz.7gün uygulayıp 3 gün ara vererek 21 güne tamamlıyoruz.ben çok iyi sonuç aldım üstnden 2 seneden fazla geçmesine rağmen tekrarlama dı çok şükür.inşallah size de şifa olur.geçmiş olsun.

Sistitten çektiğimi bir allah bir de ben bilirim.acillik olmuştum bir keresinde.antibiyotik vs kullandım ama geçici bir çözümdü.en sonunda ibrahim saraçoğlunun kitabına bakayım dedim ve iyi ki de bakmışım.kitapta uzun uzadıya anlatmış ama kısacası;antibiyotikler geçici çözüm olurmuş ve hastalık kronikleşirmiş. ayrıca bünyeye verdikleri hasar da hepimizce malum.saraçoğluna o kürü yaptığımdan beri dua ediyorum,bir kere uyguladım ve çok şükür tekrarını yaşamadım.bu kür zaten kronik idrar yolları enfeksiyonu için.kür şöyle;750 ml klorsuz suya 250-300 gr karnabaharı kaynayınca ilave ediyoruz,ağzı kapalı olarak 5-6 dak.kaynatıp ılımaya bırakıyoruz.bu suyun yarısını sabah,yarısını akşam içiyoruz.7gün uygulayıp 3 gün ara vererek 21 güne tamamlıyoruz.ben çok iyi sonuç aldım üstnden 2 seneden fazla geçmesine rağmen tekrarlama dı çok şükür.inşallah size de şifa olur.geçmiş olsun.

X