Cenazede siyah giyinmek

roxett

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.280
60
46
Batı kültüründe görülen "cenazede siyah giymek" ise hayalet korkusundan kalma bir gelenek. Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi’ne göre, binlerce yıl önce cenaze töreninde bulunanlar, gömülecek ölünün hayaletinin orada bulunanlardan birinin bedenine girmek isteyeceğine inanıyorlardı ve hayaletten saklanmak için vücutlarını siyaha boyuyorlardı.

Zamanla bu adet, siyah giysi olarak devam etti ve günümüze kadar geldi.

al işte bu da bizim kültürümüzde yok iken ,sorgulamaksızın aldıklarımızdan.. sormak lazım, cenazelerde siyah giyenlerin kaçı "neyi" ,"neden" yaptıklarını biliyor? pembe giyecek halleride yok tabi ..

al işte bu da bizim kültürümüzde yok iken ,sorgulamaksızın aldıklarımızdan.. sormak lazım, cenazelerde siyah giyenlerin kaçı "neyi" ,"neden" yaptıklarını biliyor? pembe giyecek halleride yok tabi ..

çok doğru taklit etmeyi seviyoruz sorgulamadan

Bence bu bizim de orf adetlerimizden gibi. Siyah giymek o gunun kara gun oldugunu belirtiyor. Aciyi belirtiyor. Sikir sikir , civil civil mutlu gunumuzde giyiniriz. Ama cenaze var acimiz var, kara toprak sevdigimiz birisini aliyor icine. Hersey kara ile ilgilidir. Bence bu kara giyinmek te bir parcasi bu olayin.

Belki de siz haklisiniz...

Bence bu bizim de orf adetlerimizden gibi. Siyah giymek o gunun kara gun oldugunu belirtiyor. Aciyi belirtiyor. Sikir sikir , civil civil mutlu gunumuzde giyiniriz. Ama cenaze var acimiz var, kara toprak sevdigimiz birisini aliyor icine. Hersey kara ile ilgilidir. Bence bu kara giyinmek te bir parcasi bu olayin.

Belki de siz haklisiniz...
bence siyah renk acıyı ve hüznü hatırlatıyor.
Zaten burdada bakarsanız herkez siyah falan giyinmiyor. Ne bulurlar ise onu giyiyorlar.

Avrupada kliselerde görülen siyah kıyafetleri biz cenazelerde değilde düğünde yada davetlerde özel günlerde giyiyoruz yani onlar cenazelerinde bile siyah giymelerine rağmen çok şık ve bakımlı olurlar,ama bizim cenazelerimizde öyle şık insanlar pek olmuyor en azından benim çevremde gördüklerim öyle.

O zaman niye düğünlerde bayanların tercihi her zaman siyah renktir.

:uhoh: :uhoh: bazıları üzülüyodur da ondan:smilewinkgrin:

Güldürdün beni,bende düğünlerde siyah abiyeyi tercih ediyorum ama bundan sonra daha dikkatli olmam lazım yoksa başkalrıda senin gibi düşünürse rezil olurum rezil :rolleyes2: :laugh:

Güldürdün beni,bende düğünlerde siyah abiyeyi tercih ediyorum ama bundan sonra daha dikkatli olmam lazım yoksa başkalrıda senin gibi düşünürse rezil olurum rezil :rolleyes2: :laugh:

rahat ol giyebilrisn siyahı :laugh: bende beni zayıf gösterdiği için tercih ediyorum:smilewinkgrin:

siyah en asil renk o yüzden düğünlerde de siyah giymeyi tercih ediyoruz

Siyah Bence Asil Renk Olduğundan Giyiliyo.pembe Sari Beyaz Heşeyi Çağriştiriyo Civil Civil Derlerya Işte Ondan:)bence Oyuzden Giyilio Siyah Elbise.ama Şimdi Cenazelere Baktiğimda Siyah Giymio Herkes Koyu Renk Giyiyolar.ama Civl Civil Renk Giylidiini Hiç Görmedim

Bende sıkıntılı günlerimde asla koyu renklere tahammül edemem.Elim farkında olmadan açık renk kıyafetlere gider

ya öyle demeyin
bende siyah rengi çok severim
nişanımda siyah giymem nasıl olay oldu , ay hele teyzem yolacaktı beni
amaaan ne bileyim
asil duruyor işte
valla ben seviyorum siyahı :)

Cenazede siyah giymek sadece batı kültürüne ait değildir, yüzyıllardır Anadoludaki Ermeniler, Doğudaki Süryaniler ve doğu yada batıdaki Hristiyanlar cenazelerde yas amacıyla siyah giyerler hatta ölünün yakın akrabaları 40 gün boyunca siyah giyerek yas tutar.

yaa bi siyah giyme olayı çok saçma zaten, ne farkeder ki yani, siyah giymedi diye taşa mı tutcaklar insanları :)) hem düğünlerde siyah giyenlerin derdini biliyom ben, kilolarımız görünmesin diye siyahın ardına saklanıyosunuz demeeee :)))

İyi güzel de cenazelerde de allı,morlu,yeşilli giyilmesi de çok saçma olur..Ne o öyle??''Bir elimde cımbız,bir elimde ayna,umurumda mı dünya'' der, gibi..

Tamam siyah etek döpyes cenazelere has olmasın ama,koyu renkler giymek cenazeye karşı üzüldüğünün bir simgesi gibi geliyor bana.

Siyah ağır renktir,hoş renktir..Çok severim ama yeşilden sonra..

evet bende giyerdim cenazelerde ama bundan sonra koyu renk giysem bile simsiyah giymem...

evet bizim cenazelerimizde de mutlaka siyah giyilir.hatta eğer siyah giyinemıyorsak beyaz giyilir.sebebi tabiyiki yas tutuyor olmamız.renkli giyinmek sanki bir eğlenceye gidiyor havası yaratıyor düşüncesi.ölen kişiye saygı için...

X