Adet gecikmesi ne zaman tehlikeli?

E

EU3

Ziyaretçi
Normal adet gören bir kadında siklüsler fizyolojik olarak 21-35 gün arasında değişir. Bir adet siklüsünün 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsedilir. Ancak çok sık karşılaşılan bir durum olan adetlerin birkaç gün gecikmesi bir sorun olarak algılanmamalı. Adet gecikmesinin ne zaman ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ebru Füsun Akbay'ın verdiği bilgilere göre, yılda bir iki kez adet gecikmesi olabilir ancak adet düzensizliği 2-3 ay devam ederse doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Neden Kaynaklanır?

Adet gecikmesinin en sık görülen nedenini yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması sonucu ortaya çıkan bir durum oluşturur. Aslında kadınların bir çoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması veya folikül persistensini yaşarlar. Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez.
Adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir. Adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir. Bazı hormonal denge bozukluklarında ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir ve karmaşık bir yapı içerisinde olabilirler. Bunlar içerisinde en sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturuyor.

Tanı Nasıl Konuyor?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayene ve ultrasonografi ile tanı koyar. Detaylı yapılacak olan hormon profili analizi de teşhisin en önemli parçasını oluşturur. Bazı hormon metabolizması bozukluklarında doktor ilave birtakım tahlillere ve testlere başvurabilir. Hatta röntgen filmi ve bilgisayar tomografi de tanı için gerekebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi şekli, bulunan patolojiye göre değişir. Tiroid hormonu yetersizliğine bağlı durumlarda tiroid hormonu verilir. Prolaktin hormonunun yüksek düzeyde salgılandığı durumlarda, salgılamayı kesici ilaçlar verilir. Polikistik over sendromunda ise sadece kilo vermeyle bile adetler düzene girebilir. Ayrıca progesteron hormonu veya doğum kontrol haplarıyla da tedavi mümkün olabiliyor.

Tedavi Edilmemesi Ne Gibi Sonuçlara Yol Açar?

Sürekli östrojen hormonu etkisi altında kalan rahim içini döşeyen endometrium tabakası her ay düzenli dökülüp adet kanaması şeklinde atılmadığı için sürekli kalınlaşır. Uzun yıllar içersinde bu durum rahim kanseri oluşumu riskini arttırmaktadır. Ayrıca adet gecikmeleri tedavi edilmezse gebelik oluşumu gecikir veya gerçekleşmez. Adet gecikmesine neden olan yumurtalıkta kistik bir durum sözkonusu ise tedavisi gecikmiş olur.

benim adetim 3 veya 5 gün gec olur hep,ama sorun olmuyormus sanirim olmasin ya:KK43:

Benim adetim en son 30 kasimda olmustum, hala adet olamadim, 6 kez tahlil yaptim negatif cikti, henuz doktora gitmedim, gebelik belirtileri var ama hep negatif cikiyor, bu konuda bilgisi olan varsa yazarsaniz sevnirim!

canım hemen bir doktora git... belki gebelik vardır ama o çubuk testler göstermiyordur... belki de önemli bir şey vardır... git bir kan testi yaptır canım.. belki de hiçbir şey yoktur normaldir ama düşünmekten kurtulursun... bebiş istiyorsun sanırım hadi inşallah bebiştirhihoyyyt:emir_bebek::emir_bebek:

eskiden benim de ayda bir, iki ayda bir falan gelirdi... doktor bir sorun olmadığını söylemişti... şimdi zaten doğum yaptığım için adet falan olmuyorum...:nazar:

Son düzenleyen: Moderatör:
geçen ay aralık ayının 16 sında adet oldum 1aydır adet görmüyorum evlide deilim 45 yaşındayım menepoz için doktor tahlil yaptı ama menepoz deilmiş lütfen bu konuda bilgisi olan varsa bana yardım edin...

Merhaba
Uzun sürede adet olamayanlar bence vakit kaybetmeden hemen bir doktora görünmelidir.
Hamilelik soz konusu değilse büyük ihtimallele yumurtalık kisti oluyor.

Ve zaman gectikce o kistler büyüyerek tedavi olamaz hale gelir,cerahi müdahale gerektirebilir.

Ben de doğum kontrol hapları ile adet olabiliyorum ancak bırakınca olamiyorum 3 ay hiç olmadım ve kist oluştu.Şimdi yine tedavi görüyorum

bendede gebelik belırtılerı olusuyor sürekli test yapıyorum negatif ama adetim hiç düzene girmiyor kaç kere doktora gittim birinde mantar tedavisi gördüm birinde doğum kontrol hapı kullandım birindede rahimağzı yarası yaktırdım ama aynı hala değişen birşey yok bakalım para beklıyorum chek up yaptırcam sonucları cok merak edıyorum cunku her zaman agrılarım oluyor ve canım cok yanıyor sadece adetle ilgili değil nese kızlar herkese gecmıs olsun

ben de polikistik overden süphelenıyorum cunku kıllanma adet duzensızlığı ve iyice kılo almaya basladım

geçen ay aralık ayının 16 sında adet oldum 1aydır adet görmüyorum evlide deilim 45 yaşındayım menepoz için doktor tahlil yaptı ama menepoz deilmiş lütfen bu konuda bilgisi olan varsa bana yardım edin...

benım evlenmeden önce sıde böyleydı kendımı bildim bileli adet düzensizliğinden sikayetciyim bi çok kez 2 ayda 3 ayda bir oluyorum of ya ne bitmez derdimiz var

benım evlenmeden önce sıde böyleydı kendımı bildim bileli adet düzensizliğinden sikayetciyim bi çok kez 2 ayda 3 ayda bir oluyorum of ya ne bitmez derdimiz var

aybelinay arkadasim doktora göründünmü? Allah korusun ilerde büyük sorunlar cikabilir.. Henüz gitmeidysen mutlaka bir doktora görün...

arkadaşlar bu pco 3 4 ayda bir adet mi oluyorsun?
mesela bende kendımden şüpheleniyorum fakat benim o kadar uzun sürmüyor en fazla 10gün geçiyor..
bir de kist oluyor değilmi o hastalıkta?

bu düzensizlikten bende çok huzursuz oluyorum,her ay acaba hamilemiyim diye düsünmek sinir ediyo,önlemini almış olmak bile bunu düşünmemi engellemiyor.doğum yapınca düzene girer dediler,doğum yaptım hala düzensizliğim devam ediyor.sezeryanla oldu doğumum ameliyat sırasında kistim de alındı.kist sorunumda yok anlayacağınız.artık düzene girsin diye dua ediyorum, napıyım...
Allah hepimize sağlık versin arkadaşlar...

son adet gününden itibaren 35gün geçtiği halde olmadıysan ve de 21günden önce olduysan tehlikelidir..yani düzensizlik var demektir..yoksa normal.

en son 29 ocakta oldum.kaç gün gecikmiş oldu şimdi?

arkadaşlar benimde adetim 15 gün geçti test 2 defa yaptım ama çıkmadı normalda 8-- 9 gün gecikirdi mide bulantısıda var ne yapacam ilk hamileliğimdede sorunlar yaşamıştım bundada yaşayacam diye korkuyorum....

benim durumumda çok ilginç 40/45 günde bir regl oluyorum şuan tam 12 gün geçmesine rağman ne hamileyim nede regl oluyorum 2kez gittim bir defa mantar dendi tedavi oldum 2.gittiğimde bişey çıkmadı bu düzensizlikten dolayı hamile kalamıyorum çok istememe rağmen neolcak böyle bilmiyorum offff :KK43:

ben kesin pkkoyum kilo almayada başldım 15 yaşındaym ama

X