Muzun faydaları

Lereenim

Onur Üyesi
Pro Üye
17 Ağustos 2006
4.367
1.806
Muzun Faydaları

Son derece besleyici bir meyve olan muzun içerisinde % 75 oranında su, % 1,3 oranında protein ve % 0,6 oranında da yağ bulunmaktadır. Geri kalanı ise çeşitli karbonhidratlardan ve önemli ölçüde potasyumdan oluşmaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde faydalı olduğu gibi özellikle de, ateş, sindirim bozuklukları, kas krampları ve kas gevşekliği gibi durumlarda tavsiye edilir. İçerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde, atıkların vücuttan dışarı atılması işlemini kolaylaştırır.
Kan basıncının düşürülmesini sağlar. Bunun yanında muz, alerji tedavisinde de kullanılır. İçindeki potasyum, sodyum ile birlikte çalışarak hücre ve kas gelişimini sağlar, vücudun su dengesini ayarlar ve kalp atışlarının normale dönmesini sağlar. Eğer vücuttaki sodyum-potasyum dengesinde bozulma olacak olursa, sinir sistemi ve kasların faaliyetlerinde düzensizlik meydana gelir. Bu sebeple potasyum dengesinin korunması vücut için son derece önemli bir konudur. Ayrıca potasyum eksikliği, vücutta ödem oluşmasına ve kan şekerinin düşmesine yol açacağı için, söz konusu dengenin korunması oldukça mühimdir.
İçerdiği B6 vitamini sayesinde, protein ve amino asitlerin pek çok kimyasal reaksiyona girmesinde muz aktif bir görev alır. Ayrıca beynin normal fonksiyonlarını gerçekleştirmesine yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını destekler. Bunun yanında vücut sıvıları arasındaki kimyasal dengenin sürekliliğini sağlar. Enerji üretimine yardımcı olur ve strese karşı dayanıklılık sağlar. İçerdiği karbonhidrat, yağ ve proteinin metabolik işlemleri sırasında yardımcı enzim görevi görür. Ayrıca bazı anemi (kansızlık) türlerini tedavi eder. Hücre ve kas gelişiminde ve vücudun sıvı dengesinin korunmasında aktif rol oynar. Kalp hastalıklarında da, tedavi edici etkisi vardır. İçerdiği B6 vitaminin eksikliğinde ise yorgunluk, şuur bulanıklığı, sinirlilik, uykusuzluk, kansızlık, böbrek taşları ve cilt dokusunun bozulması gibi hastalıklar ortaya çıkar.
Yorgunluğa ve ishale de birebirdir...

Mideyede iyi geliyor.

muz kalbe iyi geldigini biliyorum.icindeki potosyum kalp damar hastaliklari icin bire bir..bir muz 100 kalori bence muzdan korkup kacilacak bir durum yok.

lerenim bak bu konuyu benim yazmam gerekirken sen yazmışsın bu yüzden teşekür ediyorum:1hug:
biliyorsunuz muz deyince akla Anamur gelir:1yes2:
Link Silinmiştir.
“Muz içinde bulundurduğu vitaminlerle, yüksek besin değerine sahip bir meyve. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, kolestrol ve tansiyon düşürücü etkileri olduğunu uzmanlar söylüyor. Muz tropikal iklim koşullarında yetişen bir meyve türü. Tropikal ülkelerde olduğu kadar, ülkemizde olduğu gibi mikroklimalarda ve subtropik iklim şartlarında da yetiştirilebiliyor. Muzun anavatanı Güney Çin, Hindistan ve Hindistan ile Avustralya arasında kalan adalardır. Doğu Afrikaya milattan sonra 500 yıllarında, Madagaskar yoluyla girmiş ve oradan kıtanın tropikal bölgesi boyunca batı kıyılarına yayılmış, Akdeniz kıyılarına ise M.S. 650 yıllarında ulaşmıştır. Mu ülkemize zengin bir aile tarafından 1750 yıllarında Mısır’dan getirilmiş ve ilk olarak süs bitkisi olarak yetiştirilmiştir. O yıllarda daha çok süs bitkisi olara bilinen muzun meyve verdiğinin görülmesi üzerine 1930 lu yıllardan sonra meyvesi için ticari amaçla yetiştirilmeye başlanmış. Bugün muz ülkemizde Anamur merkez olmak üzere, Bozyazı, Gazipaşa, Alanya ve çevresinde Toros dağlarının koruduğu mikroklimalarda yetiştiriliyor. Yıllık muz üretimimiz 150.000 ton civarında. Önemli bir kısmını da Anamur tek başına karşılıyor. 300.000 ton dolaylarında olan tüketimimizin yarıya yakın bölümünü ithalat yoluyla karşılıyoruz. Yani ürettiğimiz miktar tükettiğimizin çok altında. Amerika Birleşik Devletleri kökenli çok uluslu şirketlerin elinde tuttuğu dünya muz pazarında ithalatımızı Ekvador, Kolombiya, Panama, Kosta Rika, Honduras ve Brezilya gibi ülkelerden yapıyoruz.

ne çok faydası varmış muzun öyle yaaa...

elinize sağlık kızlar ama bi de yiyabilsem :1no2:

benim en sevdiğim meyvedir kendileri.tadına kokusuna bayılırım..ve adet ağrılarına iyi geldiğini biliyorum.ayrıca mutluluk hormonu salgılıyomuş.ben yediğimde hep mutlu olurum:)))

benim en sevdiğim meyvedir kendileri.tadına kokusuna bayılırım..ve adet ağrılarına iyi geldiğini biliyorum.ayrıca mutluluk hormonu salgılıyomuş.ben yediğimde hep mutlu olurum:)))

ooo mücize hanım şeref verdiniz efendim:1closedeyes:
sen nerelerdesin kıs cadı:mymeka:
iyiki bi aşkın varmış ya unuttun herkesi:mymeka:

sağol paylaşımın için bende bayılırım muza ama bide kabız yapmasa harika olacak....

Kızım bu yıl yüksek ateşten 5 gün hastanede yatmıştı.
Önceleri muzu çok fazla yemezdi ama hastanede o kadar çok yemeye başladı ki neredeyse her gün 2 -3 tane yer olmuştu. Demekki iyi olmuş yemesi..
Paylaşımın için teşekkürler....

özelliklede ek gıdaya başlayan bebişlere mutlaka muz verilmeli..birde kivi çok faydalı..bir tane kivide 3 tane portakala tekabül eden vitamin varmış...
paylaşımın için sğl...

muzun çabuk kararmaması için ne yapmak lazım?

Muz fazla bekletilmeye gelmeyen bir meyve dediğin gibi çabuk kararır ama gazete kağıdına sararak muhafaza edersen ve hava almamasını sağlarsan belki daha iyi olur tabi bu soyulmadan saklanması için geçerli ama soyduktan sonra kararmaması için ne yapılmalı diye soruyorsan ben birkaç damla limon sıkarım o zaman kararmıyor özellikle pastalarda.

birçok faydası olduğunu birçok yerde okumuştum ama birde yiyebilsem maalesef hiç sevemedim su meyveyi:KK43: tatsız tussuz geliyor.

ben adet döneminde muz ve pekmez yiyemiyorum
kaç kere denedim ne zaman o dönemlerde bu yiyecekleri yesem
kalp ritmin bozuluyor ve nefes almakta zorlanıyorum..
bir keresinde 2 tane muz yemiştim o dönem mahvoldum boğazımla kalbimin arası boydan boya tıkandı sanki

bunu da muzun ve pekmezin potasyum içermesine bağladım ben...potasyumun da kalple ilgisi var diye biliyorum zaten
kan kaybeden vucuda bir de potasyum yüklenince kalp zorlanıyo demekki

X